TURISTIKU PODPORUJÍ
61 489 turistů a cestovatelů
110 752 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 371 628,- odměny za články
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Zikmunda, mučedníka v Králově Lhotě

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Zikmunda (Králova Lhota)
Kostel sv. Zikmunda (Králova Lhota)  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Kostel sv. Zikmunda (Králova Lhota)

Původní gotický kostel byl poprvé připomínán v roce 1344, i když jinde se uvádí teprve rok 1353, kdy byl již filiálním, pokud někdy byl vůbec farním. Podle mínění meziříčského faráře Josefa Xavera Spirocha byl postaven okolo roku 1366, neboť v pamětní knize píše: „Tento chrám pod ochranou sv. Sigmunda, krále Burgundského a mučedníka, zdá se býti vystavěn za Karla IV., císaře a krále Českého, leta asi 1366, když tělo sv. Sigmunda z Burgundu do Prahy skrze jmenovaného císaře Karla r. 1365 bylo přenešeno a veliké divy u jeho těla se byly dály, jimižto pohnutí velmoži království Českého jali se kostely Bohu na jmeno sv. Sigmunda stavěti; jakž Kruger na 2. den měsíce máje píše.“ Bývala tu též stará plebánie, ale mezi prebendami Pražské diecéze se kolem roku 1348 nenalézá. V roce 1356 byl jeho patronem Hynek z Dubé. Tehdy byl prezentován plebán ke kostelu v Českém Meziříčí a jeho filiálce v Králově Lhotě. Z roku 1401 víme o odpustcích pro filiální kostel sv. Materna v Králově Lhotě. V letech 1407-1415 probíhal spor o držení Královy Lhoty a podacího práva mezi Jitkou z Meziříčí, vdovou po Hynkovi z Třebechovic, a Hynkem z Červené Hory a z Adršpachu, který skončil vítězstvím oné vdovy. Roku 1500 postoupil Petr Adršpach z Dubé na Náchodě a Rýzmburce veškerý svůj majetek v Králově Lhotě, 9 dvorů kmetcích, rychtu a kostelní podací Mikuláši mladšímu Trčkovi z Lípy, který připojil ves k opočenskému panství. Celý kostel i s věží podlehl požáru roku 1641 (spadlo též klenutí presbytáře, místo něho byl zřízen tabulkový strop s květinovým dekorem) a teprve v roce 1644 byla dokončena jeho obnova, přičemž do něj byla pořízena trojice nových zvonů. O 20 let později byla do chrámu Páně pořízena nová archa čili postranní zavírací oltář. Další oprava byla provedena roku 1679. Touto opravou byl objekt zcela obnoven, protože byl vybudován nový plochý strop místo v roce 1641 zřícené klenby v presbytáři. Poškozen a vyrabován byl opět v roce 1758, kdy leželi na zdejším hřbitově pruští vojáci, kteří si pro svá děla vybourali otvory ve hřbitovní zdi, aby mohli případně ostřelovat hradeckou silnici, odkud počítali s příchodem císařského vojska. Do současné podoby byl objekt upraven v barokním slohu roku 1771 za českomeziříčského faráře Spirocha. V roce 1782 bylo rozhodnuto, že u kostela mohou být pohřbívání evangelíci z Královy Lhoty, Českého Meziříčí a Pohoří. Patřil tak do šestice míst, které byly vykázány k pohřbívání nekatolíků z opočenského panství. Od 20. března 1964 je kostel památkově chráněn (viz https://www.pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-zikmunda-s-ohrazenim-hrbitova-1253851). V roce 1999 byla provedena generální oprava šindelové krytiny věže a následujícího roku bylo pořízeno venkovní halogenové osvětlení kostela. V květnu 2004 proběhla oprava severní strany střechy kostela, která byla zakončena jejím nátěrem a doplněním hromosvodů. V poslední době došlo k opravě jižní strany střechy.

Jedná se o jednolodní stavbu s obdélníkovou sakristií, čtyřboký presbytář je zakončen pravoúhle. Presbytář, sakristie a loď jsou plochostropé (dřevěný s mansardovou obrubou), triumfální oblouk je gotický lomený a kruchta je uložena na dvou dřevěných sloupech. Na jižní straně je předsíň se vstupním mírně hrotitým portálem. Hranolová třípodlažní věž s horizontálními římsami a s bedněným ochozem na krakorcích se nachází v západním průčelí a je kryta stejně jako kostel dřevěnými šindeli. Okna jsou pravoúhlá, v 1. a 2. patře jsou úzká střílnová okénka, takže připomíná hradní věž.

Na hlavním oltáři se dříve nacházel obraz patrona kostela, který byl roku 1995 odcizen, s bohatě řezaným akantovým rámem se stuhou z roku 1679 a novější sochy světců. V kostele byl ještě postranní, skládací dřevěný oltář z roku 1664 s nápisem: „Letha Panie 1664 Tato Archa Wizdwizena gest ke Czti a Chwale Blahoslawene Trogyci Swate a S. Zikmundu Patronu Zalozeni chramu tohoto. Nákladem tehož chudeho Zadussi a Spomoci dobrych lidi za spráwy Welebného kneze Gana Ignatia Kavla Pruskowského, w ten czas fararze Trzebechowskeho a w Mezdrziczi, Za Wysoce Urozeneho P. P. Hraběte Ludwika Colloredo z Walsee, tež za Urozeneho P. Enocha Klementa, w tento czas Wrchniho Hegtmana, též za sprawi kostelnikůw toho czasu Gana Ssotoli, Gakuba Girsaka, Adama Kreyzle, Gyrzika Kauby, Wssech odtud sausedůw. A ut supra, dne 7. měsjce dubna.“, který byl roku 1971 nalezen v márnici mezi odloženým starým nábytkem a následně byl předán do sbírek Okresního muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Barokní kazatelna pochází z období kolem roku 1700. Ze stejného období jsou varhany, jež v roce 1877 opravil Josef Andrejs, když je přenesl od kapucínů v Opočně (viz http://www.varhany.net/cardheader.php?lok=3712), přičemž o rok předtím vznikl nerealizovaný projekt opravy varhan od Amadea Hanische z Rychnova nad Kněžnou. Roku 1901 sestavil Josef Kobrle z Lomnice nad Popelkou ze starých varhan z Českého Meziříčí varhany pro Královu Lhotu. Cínová křtitelnice je z roku 1619. Na kruchtě jsou tyto nápisy: „Leta Pánie 1641. Tento chrám páně trpěl skázu skrze pád ohně. Na to roku 1679 byl obnowen a po 97 letech w tom czasu: WněMž nesLIChana Drahota staLe trWaLa, do lepšiho stawu jest přiwedený a ozdobený.“ (tj. roku 1771). Dále bylo na této zdi uvedeno: „IosephVs XaVerIVs SpIroCh aCtVaLIs paroChVs MezrICensIs hVIC operI eXaCto VigILaVIt.“ (tj. 1771) a „Gmena przedstawenych zdegssj poctiwe obce a spolu dobrodincůw chrámowých: Tobiass Kasspar, rychtář; Giřj Potůczek, zádussník; Giřj Chudý, Gan Basse, Gan Marek, Pawel Ssolc, konsselowe. Mikoláss Němeczek, zádussník.“

Na věži původně visely 3 zvony, po vyhoření kostela roku 1644 Martinem Exnerem v Hradci Králové přelité. První, velký zvon měl nápis: „Dnes uslyšíte-li hlas jeho, nezatvrzujte srdcí svých. Pojďte, klaňte se Hospodinu volajíce: Svatý, svatý, svatý, Pán Bůh zástupů. Zdrávas Maria pros za nás. Přelit jsem 1644., rozpadl se 1776., k novému životu vzkřísil mne kněz František Pecháček, farář v Meziříčí 1860. Karel Vilém Paul, zvonař v Hradci Králové.“ Na druhém zvonu byl text: „Neposlal Bůh Sina sweho na swé aby saudil swet aby kazdi kdoz wierzi wnieho nezahinul ale miel ziwot wieczni. 1644.“ Třetí zvon byl obdařen nápisem: „Tento zwon gest slit ode mne Martina Exnara w Meste Kralowe Hradczi nad Labem 1644.“ Velký zvon puknul v roce 1776. Za 1. světové války došlo k rekvizici 2 zvonů, 1 zůstal ušetřen. Obec tak přišla např. o zvon sv. Zikmunda z roku 1860, který ulil Karel Vilém Paul. Roku 1934 darovali kostelu nový zvon – umíráček – manželé Rýdlovi z čp. 1. V květnu 1940 došlo k rekvizici 2 zvonů, ale jeden z nich, historický zvon z 15. století, byl v roce 1945 nalezen v pražském přístavišti a následně navrácen obci zpět. 26. srpna 1945 proběhlo jeho slavnostní uvítání zpět. Nový 110 kg vážící zvon sv. Václava od zvonaře Michala Votruby z Myslbekovic u Soběslavi, který byl věnován zdejším rodákem Václavem Mackem, byl vysvěcen 26. prosince 2016 a k jeho zavěšení došlo 16. srpna následujícího roku.

Před kostelem býval původně postaven dřevěný kříž, který byl v roce 1880 nahrazen kamenným. Ten byl zřízen sbírkou po obci, přičemž nejvíce daroval J. Truněček z čp. 46 (100 zl.). O 11 let později zde byly navíc vysázeny lípy. Více o farnosti zde: https://farnost-ceske-mezirici.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.296, 16.004)
Poslední aktualizace: 11.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Králova Lhota

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,4km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Zikmunda, mučedníka v Králově Lhotě

Králova Lhota - kostel sv. Zikmunda
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Králova Lhota - kostel sv. Zikmunda
Kostel
Kostel sv. Zikmunda je díky své poloze, na vyvýšeném místě, dominantou nejen obce Králova Lhota, ale i celé okolní krajiny. Původní gotický kostel je připomínán již v r. 1344, údajně však měl být postaven okolo r. 1306 za Karla IV., kdy bylo do Prahy převezeno tělo sv. Zikmunda. V r. 1641 kostel i s věží vyhořel a následně došlo i ke zřícení klenby v presbytáři. Obnova kostela…
0.5km
více »
Rybník Závěšťák
Rybník Závěšťák
Rybník
Pokud jedeme po silnici od Libřic ke Králově Lhotě, můžeme vidět po její levé straně větší vodní plochu, jíž se rovněž říká Lhotecký rybník (jak ve formě Lhoták, tak Lhoťák) a náleží svojí historií k těm nejstarší…
1.5km
více »
Jasenná - smírčí kříž
Jasenná - smírčí kříž
Kříž
Celkem velký smírčí kříž se nachází u hřbitovní zdi kostela sv. Jiří v Jasenné. Jeho současné umístění však není původní. Kříž byl nalezen v jižní části obce u stodoly kam ho před lety „uklidil“ dělník, který pro…
2km
více »
Jasenná - kostel svatého Jiří
Jasenná - kostel svatého Jiří
Kostel
První historická zmínka i vsi je již z roku 1280. Dominantou Jasenné je Kostel sv. Jiří, který se připomíná v r. 1352. Ve věži kostela jsou umístěny čtyři zvony, z nichž nejstarší je z r. 1508. V interiéru se nach…
2km
více »
Jasenná
Jasenná
Vesnice
Jasenná - obec cca 10 km jihovýchodně od Jaroměře. První zmínka o vsi pochází již z roku 1271. Zajímavostí obce Jasenná je její délka, tj. 4,5 km je tak zcela jistě nejdelší obcí v regionu. V centru obci dominuje …
2.1km
více »
Rohenice - dřevěná zvonice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rohenice - dřevěná zvonice
Zvonice
Obec Rohenice, která je prvě písemně doložena roku 1361, se nalézá cca 6 km západně od Dobrušky a Nového Města nad Metují. Nejvýraznější památkou obce je kostel sv. Jana Křtitele a dřevěná osmiboká zvonice, která byla postavena v roce 1652. Kostel se zvonicí se nachází za odbočkou na Českou Skalici ze směru Hradec Králové - Nové Město nad Metují.  Krom zvonice a kostela jsou…
2.4km
více »
Rohenice - kostel sv. Jana Křtitele
Rohenice - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Kostel sv. Jana Křtitele v Rohenicích je doložen v roce 1361. V 16. století byl přestavěn vč. snesení klenby, strop je tedy plochý. Nejvýznamnější památkou v kostele je pozdně gotický křídlový oltář s obrazem Kris…
2.4km
více »
Zlámané vodopády
Zlámané vodopády
Tipy na výlet
Vypravíme se na málo známe,přesto romantické a kouzelné kaskády a vodopády v údolí Hlubokého potoka.Najdeme je na modré Tz pod obcí Litoboř jen kousek od známého Babiččina údolí Zlámané vodopády je soustava několi…
2.5km
více »
Libřice - kostel sv. Michalela
Libřice - kostel sv. Michalela
Kostel
První historická zpráva o vsi Libřice je datována rokem 1356 ve spojitosti s kostelem do něhož měl docházet k bohoslužbám plebán z Černilova. Současný kostel sv. Michalea byl původně vystavěn k gotickém stylu, do současné barokní podoby byl kostel přestavěn v první polovině 18. století. V těsné blízkosti kostela stojí Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1795.
2.9km
více »
České Meziříčí - kostel sv. Kateřiny
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
České Meziříčí - kostel sv. Kateřiny
Kostel
České Meziříčí - k založení současné obce došlo patrně koncem 13. století saskými kolonisty u brodu obchodní zemské stezky přes Zlatý potok. Uprostřed obce při silnici, najdeme zdaleka viditelnou výškovou dominantu obce - farní Kostel sv. Kateřiny. První zmínka o faře pochází z roku 1352 což je i první písemné doložení obce. P první, původně dřevěný kostel byl v obci postaven…
3.5km
více »
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Kostel
Kaple byla postavena v letech 1906-1907 na místě původní staré Kapličky. V roce 1907 byly do věže umístěny dva zvony. Za první světové války byl jeden zvon zrekvírován. Druhý zvon byl tajně sejmut občany Františkem Fulkou a Bohumilem Přibilem. Tento zvon nesl nápis: "Panně Neposkvrněné věnují katolíci Výravští". V roce 1921 byl občany zakoupen druhý zvon. Tyto zvony však…
3.5km
více »
Zbytka
Zbytka
Rezervace
Mezi obcemi Roheničky, České Meziříčí a Pohoří leží rezervace habrobukového lesa se spoustou chráněných rostlin. Česnek medvědí tvoří husté koberce spolu a bledulemi a podléškami. Z pramenů zdejší vody je z velk…
4.5km
více »
Muzeum motocyklov a hračiek - Šestajovice u Jaroměře
Muzeum motocyklov a hračiek - Šestajovice u Jaroměře
Muzeum
Pre milovníkov motocyklov, ale aj napríklad ich detí sa stane určite veľmi príjemným zážitkom návšteva muzea motocyklov a hračiek v obci Čestajovice u Jaroměře. Muzeum bolo otvorené 1. 4. 2008, vtedy tu vystavova…
4.7km
více »
Muzeum motocyklů a hraček Šestajovice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum motocyklů a hraček Šestajovice
Muzeum
Muzeum motocyklů a hraček v Šestajovicích u Jaroměře nabízí ke zhlédnutí více než 100 československých motocyklů. Součástí muzea je také výstava kočárků, panenek a hraček našich babiček, která je umístěna v původn…
4.7km
více »
Slavětín nad Metují
Slavětín nad Metují
Vesnice
První písemná zmínka o Slavětínu pochází z r. 1495. Tehdy se však jednalo o dvě samostatné vsi, Hlohov a Slavětín. Propojení a sloučení obcí pod jednotný název Slavětín se uskutečnilo ve druhé polovině 18. století. Dominantou obce, která se nalézá v údolí Metuje, jižně od České Skalice, je kaple Navštívení Panny Marie dokončená v roce 1887.
5km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
5.7km
více »
Rozhledna Libníkovice
Rozhledna Libníkovice
Tipy na výlet
Cílem našeho výletu je méně známá rozhledna cca 13 km východně od centra Hradce Králové, tedy rozhledna u Libníkovic. Libníkovická rozhledna je vhodným místem k zastávce při výletu do Opočna, nebo Nového Města nad Metují. Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšeném místě severně od obce Libníkovice. Na místě dnešní rozhledny stávala památna lípa, která byla těžce poničena vichřicí…
5.7km
více »
Naučná ovocná stezka
Naučná ovocná stezka
Tipy na výlet
Naším cílem je „trojúhelník“ mezi obcemi Veselice a Městec, cca 5 km jižně od České Skalice a cca 8 km západně od Nového Města nad Metují. Důvodem, který nás vede do těchto míst je Naučná ovocná stezka, která byla…
6.2km
více »
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Kostel
Původně vojenský posádkový kostel Nanebevstoupení Páně se nalézá ve východní části Masarykova neměstí. Postaven byl v empírovém stylu v letech 1805-1810 podle projektu ing. Hatzingera a hraběte ď Andreise. Základní kámen byl slavnostně položen 22. dubna 1805, vysvěcení kostela se uskutečnilo 8. září 1811. Na počest císaře Františka II byly nad portál průčelí umístěna deska s…
6.6km
více »
Josefovská pevnost
Josefovská pevnost
Tipy na výlet
Míříme do východních Čech, cca 25 km severovýchodně od Hradce Králové, za poznáním jedné z našich nejvýznamnějších fortifikačních památek ,do pevnostního města Josefov. Jedeme za poznáním jedné z našich nejvýznamn…
6.6km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, kterou je podzemní labyrint chodeb. Ten je dlouhý několik kilometrů a pro zájemnce prohlídky bude jistě velice poučné, vyzkoušet si na vlas…
6.7km
více »
Pevnost Josefov
Pevnost Josefov
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov najdeme v severovýchodních Čechách, nedaleko Jaroměře, u Josefova. Habsburská monarchie prošla v letech 1756 až 1763 tzv. Sedmiletou válkou s výbojným Pruskem. V této válce císařovna Marie Terezie …
6.7km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
6.9km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
8.1km
více »
Opočno - město
Opočno - město
Město
Opočno leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradce Králové. Městečko se rozkládá v podhůří Orlických hor na březích Zlatého potoka. U východního okraje města je rybník Broumar, který slouží jako…
9km
více »
Opočno - zámek
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - zámek
Zámek
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Zám…
9.1km
více »
Vodní nádrž Rozkoš
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vodní nádrž Rozkoš
Přehrada
U obce Česká Skalice v okrese Náchod se rozprostírá kouzelná vodní nádrž s názvem Rozkoš. Situovaná je v krásném přírodním prostředí a areál nádrže nabízí spoustu příležitostí k provozování nejrůznějších vodních…
9.8km
více »
Dobruška
Dobruška
Městečko
Dobruška leží v Královehradeckém kraji, jižním směrem od města Náchod. Město se rozkládá v údolí tvořeném z východního směru Orlickým podhůřím. Západním směrem od města je krajina východočeského Polabí. Dobruškou …
11.4km
více »
Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují
Zámek
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
11.9km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
15.5km
více »