Francova Lhota
Francova Lhota leží severovýchodně od Horní Lidče v blízkosti hranice se Slovenskem. Obec se rozkládá v údolí tvořeném říčkou Senice a jejích…

více o Francova Lhota

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Francova Lhota
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Francova Lhota
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

"Imaginární procházka" Pulčínskými skalními městy

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Do přírody

Zbojnická jeskyně
Zbojnická jeskyně  •  Fotografie (46)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Sedím na odpočivadle u studánky na Zámčiskové cestě pod Pulčínskými skálami a marně dumám nad tím, kterak se dostati nahoru do skalních měst a zákaz vstupu mimo značené cesty do Národní přírodní rezervace na Hradisku přitom neporušiti. No tady snad pomůže jenom nějaký zázrak ! Jen co se mi mozkem mihne tahle myšlenka - kde se vzal, tu se vzal - stojí přede mnou můj strážný anděl a nabízí mi nezištnou pomoc !! Od úleku neschopen slova, hledím překvapeně na to zjevení : propánajána - vždyť ono to vůbec nepřipomíná tu slavnou nebeskou bytost ! Stvoření je skoro stejnou kopií mne samotného, na první pohled rozumu trošku mdlého a ani ty křídla pořádné nemá - (prý je má trochu přistřižená) ! A hovoří pouze ryzí valašštinou, no to se potom nemůžu divit, že ta komunikace mezi námi tolik vázne ... V prvním momentě mám sto chutí jej lapit pod krkem, pořádně s ním zatřepat a zeptat se ho - pacholka jednoho - kde byl, když jsem se poprvé ženil !! No nic, toto do Turistiky nepatří, tohle si s ním vyříkám potom ... na to teď není čas, neboť mne to moje nebeské dvojče ohromilo návrhem : "Franto, daj ně foťák, ukaž mně jak sa s tým zacházá a řekni mně, kde mám zaletět, co tam mám vyfotit a na co sa Ti mám podívat a co chceš všecko vědět ?"

No - vlastně proč ne ? Ukazuju mu tedy jak se zachází s fotoaparátem - (v nejhorším si ty fotky doma nějak upravím a ořežu) - a píšu mu na papírek úkoly. Pak si spolu ještě domluvíme asi tak za dvě hodiny schůzku na rozcestí pod Pěti Kostely. On má přece jenom na zádech - (i když zastřižené) - perutě a tak to zvládne mnohem rychleji než já ! Aby ale zbytečně moc nedivočil, tak mu na záda přihodím svůj batoh a důrazně mu připomenu, že můj fotoaparát se jmenuje "Navrátil" !! Pak se spolu loučíme a já si to lážo plážo s rukama v kapsách vykračuju dolů Pulčínským údolím k místu našeho srazu ...

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Můj andělíček strážniček sice možná vypadá trošku jako blbec, ale zdání klame a navíc je to anděl dochvilný. Tak tak, že jsem na asfaltce u potoka stačil fouknout jednu startovačku a už stojí přede mnou a předává mi fotoaparát. Napřed kouknu na fotky - no mohlo to být i horší - a pak už poslouchám podrobný referát z úst mého nebeského ochránce : "Tož byl sem sa napřed podívat na ty trampské chaty Hawaj a Tahiti, jak s mně to nakázál, potem sem sa býl podívat na Zbojnicků jeskyňu a vylézl sem hore svahem okolo tých strmých Pulčínských ploten k Propadlém hradu. Všecek sněh tam zlézl a už tam neuvidíš ani krápníček, zato před roklinů vyróstl jakýsi dřevěný plot. Asi tam chců ochranáři chovat kozy a prodávat sýr okolo idúcím turistom (šak na pokutách vyberú málo peněz), protože jestli toto má byt zábrana aby tam nikdo nelézl, tož je to hovadina jak hrom ! A ty si hlúpý, že dodržuješ nejaké nákazy chování v přírodní rezervaci, protože všeci ostatní si tam dělajú co chců ! Ani nevíš, kolik sem tam všady viděl čerstvých ohnišť se zbytkami popela a poházaných flašek, aj když všeci víja a umíja si na cedulách přečíst, že je to tam zakázané ! A to tam eště všeci chodíja a řvů jak paviáni, aby sa tam nebáli anebo tam idú s čoklama, kteří plašíja všecky ty chráněné zvířátka. Jestli takto má vypadat přírodní rezervaca, tož sa picnu ... A to eště nevíš, co tam dělajú lesáci ! Kdosi kdysi velice podivno stanovil okraj rezervace - šak si vzpomeň na ten polom tak před 15 rokama, když potem lesáci "uklúzali" odpad z těžby stromů do jednéj z roklí u Kazatelny ... Tož to je prd : od východní strany Velikého skalního města sú až po okraj Bílé stěny vysázané mladé smrčky ! A přitom sú tam eště skaly Harmoniky, Černá rokla a jeskyně a tož včil opravdu nevím, jestli tú hranicu rezervace fakt porušili lesáci anebo ju majú tak blbě zakreslenú ochránci přírody ..."

Foto: Franta

Ptám se :"A co ta odborníky popisovaná - (a tolikrát opisovaná) - délka pískovcové plošiny na vrcholku Hradiska, má opravdu těch 150 metrů na délku a 80 m na šířku ?" Anděl se na mne vyčítavě podívá : "Dals mně metr nebo měřící pásmo ? Nedál ! Tož jak to mám kruciš vědět ! Ale každý kdo tam býl - a z nich aj ten najvětší blbec pozná - že je tam všady okolo teho flyšového pískovca pod nohama daleko víc. A máš pravdu, že sa ti odbornící asi splétli, nebo směrem k Pulčínu to majú jakž takž dobře, ale v bludišti Velikého skalního metra majů mezery : oni si myslíja, že pod tým najvětším mrazovým srubem s jeskyňů Hladomornů už sú enom zesunuté balvany a suť - (níž asi nebyli) - a tož vůbec nevíja o Velkém trampském tábořišti, Velké skalní soutěsce a o víc jak 200 netrů dlúhéj a 15 m vysokéj, přerušovanéj stěně mrazového srubu, kerém ty říkáš Bílá stěna a kerá šahá hore od skal až po tú přibližovací lesácků cestu. A eště ti řeknu, že každý rozumný člověk, kerý byl na Hradisku, tož ví, že tá popisovaná plošina 150 m x 80 m na vrcholu kopca je plocha zatým netknutá mrazovým zvětráváním a všecky ty skaly sú okolo ní. A na temeni Hradiska nemožú tvořit žádnů korunu nebo věnec, protože na severovýchodní straně už žádné nejsú a na jihozápadní straně je jich enom pár ... ale toto všecko ty přeca už dávno víš !"

Děkuju andělíčkovi strážníčkovi za informace, přebírám si od něj batoh a loučíme se : "Ruku ti nepodám," říká mně můj dobrodinec :"Měj sa, šak sa spolem eště uvidíme. A zitra na Silvestra nechlastaj - bolíja mňa po téj tůře křídla a aj nohy. A mám dovolenú, takže by sas mňa aj tak nedovolál ..."

Dořekl a jako mávnutím kouzelného proutku zmizel zpět na nebesa !

Na dlouhé postávání a údiv ale nemám čas : k autobusu to mám tak 3.5 km a jede mně to za 40 minut ... a tak nezbývá než valit co to dá ! Na zastávce čekám jen 4 minuty a když pak padnu na sedadlo, bolí mne nejen celý hrb, ale nožiska i "celý člověk" tak, že mi připadá jako bych po těch skalních městech na Pulčínském Hradisku lítal já a ne ten můj Andělíček Strážníček !!!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Protože se v údolí potoka Pulčiňáku a ani pod hlavními skálami žádné restaurační zařízení nenachází, trpěl jsem hlady, neboť jsem batoh se svačinou předal svému ochránci "z hůry" ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Podle fotografií jsem zjistil, že je ten můj andělíček nejen dochvilný, ale i pravdomluvný. Jen se mi nelíbilo, že tam všude nasekal tolik fotek (přes 400 !) takže jsem měl co upravovat do jedné hodiny v noci !

Ostatní informace

Foto: Franta

V Národní přírodní rezervaci by se měla samozřejmě dodržovat všechna ta základní ustanovení a měly by být tvrdě postihovány závažné přestupky, jakými jsou například volné táboření, rozdělávání ohňů a kouření ! Spornou věcí je ale vstup do rezervací spolu se psy : tady si zákon protiřečí - to když se v rezervaci chrání živočichové, které mohou psi vyplašit. Sporný je také zákaz horolezecké činnosti, neboť horolezci - stejně tak jako pravověrní trampové - přírodu nikdy úmyslně nepoškozují ! A zákaz vstupu mimo turistické trasy ? Zakažte orlům létat, slepicím chodit pěšky a nám starým milovníkům Pulčínských skal navštívit ve vší úctě k přírodě a s pokorou místa, které - třeba tak jako já - milujete už 40 let !!! Pokud ano, budeme se také muset přidat k ochranářům ...

(Ale je pravdou, že se tato skalní města pro ty, kteří to tam neznají, mohou stát bludištěm a na některých místech skutečně hrozí nebezpečí smrtelného úrazu. Ten je ale naším věrným společníkem především na asfaltu českých silnic !!)

Poslední aktualizace: 4.1.2014
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
"Imaginární procházka" Pulčínskými skalními městy</strong> mapa
Mapa "Imaginární procházka" Pulčínskými skalními městy

Příspěvky v okolí "Imaginární procházka" Pulčínskými skalními městy

Území NPR tvoří Pulčínské skály na vrcholu Hradisko (773 m) včetně jeho prudkých svahů a dalších v lese ukrytých skalních útvarů. Rezervace je situována v jihozápadní části horského pásma Javorníků v Pulčínské h…
  Červené a modré turistické značení stoupá od zbytků hradu Plučiny na kótu Hradisko. Asi po 200 metrech se dostaneme na vrchol hřebene, který se odtud západním směrem postupně snižuje až k vidlici Pulčínskýc…
Romantické skalní město z pískovcového slepence u nejvýše položené valašské obce Pulčín.
   Pokud budeme vystupovat na kopec Hradisko směrem od Pulčína, čeká nás na jeho temeno závěrečné, dosti Ostré stoupání. Při odpočincích, kdy lapajíc po dechu dodáváme našim plicím dostatečný přísun kyslí…
Skalní útvar
 Na skutečně pikantní záležitost bychom narazili v pulčínském Velkém skalním městě na dohled od známé skály Kazatelny. Oddělena úžlabinou, spadá k dolnímu patru města skalní stěna, jejíž témě je ploché a na…
Národní přírodní rezervaci Pulčín - Hradisko (72,73 ha) najdeme v CHKO Beskydy, v jihozápadní části horského pásma Javorníků (podcelek Makytská hornatina, okrsek Pulčínská pahorkatina), , asi 0,5 km severně od o…
 Pokud se vydáme z dědiny Pulčína na obhlídku známé skalní oblasti, uděláme nejlépe, když se budeme držet červené turistické trasy. Od posledního domu obce, kterým je v současnosti nová stylová hospoda Stodol…
 Milovníci romantických hradních zřícenin nad ním asi ohrnou nos - vždyť z tohoto malého hradu se zachovaly v terénu jen velmi skromné pozůstatky. Na vrcholu nejvyššího místa hlavních Pulčínských skal, nazýva…
 Tato cesta spojovala ve středověku hrad Plučiny se stejnojmennou dědinou, rozkládající se v horní části romantického údolí potoka Pulčiňáku. Dnes tudy prochází červená turistická trasa, po které se po prohlí…
Zbytky skalního hradu Pulčín se nacházejí v areálu přírodní rezervace Pulčínské skály na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Hrad dnes připomínají pouze tři schody vytesané do skalního podloží, několik p…
 Tak jako svírají sochy světců v rukou atributy, dle kterých poznáme, o jakého toho svatého se jedná, má i pulčínské Velké skalní město svoji skálu, která je jeho symbolem... a která je pochopitelně opředena pavučinou pověstí. Jak už jsme si řekli, toto druhé větší skalní město se nachází na svazích na sever od vrcholu Hradiska. Z tzv. horního patra skal jsme se seznámili s velkým mrazovým srubem a …
 Přibližně směrem na jih od temene vrcholu Hradisko (773 m) se do ukloněné pískovcové plošiny v dávné minulosti s velikou chutí zakously živly a tak zde za pomoci mrazu, větru, slunce (a samozřejmě také chemi…
 V místech, kde končí vyššími skalními stěnami malé skalní městečko IZBY, není ještě ani zdaleka konec výskytu skalních útvarů na jižním svahu Hradiska. Na sklonu nabírající svah je poset shlukami velkých bal…
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
 Vrcholová plošina Hradiska (773m) je díky červenému a modrému turistickému značení přístupna veřejnosti. Trasa prochází NPR směrem od jihozápadu na severovýchod. Vlevo míjíme menší podsaditou skalní věž s pl…
  Asi nejpozoruhodnějším útvarem jižního vrcholového svahu Hradiska je podivná skalní deprese. Téměř všude jinde v NPR Pulčín-Hradisko si erozní činitelé s radostí pochutnávají na skalních útvarech, zdvihající…
 Pán Bůh měl Valachy asi moc rád, protože dávno před jejich příchodem pro ně v tomto cípu Moravy stvořil nejen velice utěšenou krajinu, ale přizdobil ji také mnoha půvabnými skalními útvary. Hlavně Pulčínsk…
   Vstup do nejznámější a největší pulčínské jeskyně, zvané místními odedávna Hladomorna (či Lidomorna) a opředené mnoha pověstmi, se nenachází ve stěně největšího mrazového srubu, ale na jeho temeni. …
   Horní patro Velkého skalního města je v okolí bizarní Kazatelny rozčleněno na spleť několika průchozích roklí a skalních nádvoříček. To první z nich se zahlubuje do terénu těsně pod samotným vrcholem …
  A nyní si povíme něco o zajímavé kuriozitce, nacházející se v bludišti Velkého skalního města. Ve zbytku původního karpatského horského lesa si Máti Příroda trochu zašpásovala a vytvořila na jednom z odumřelýc…
  Velké skalní město, rozkládající se na severních vrcholových svazích Hradiska, je rozčísnuto starou lesní cestou na dvě nestejně veliké části. Z místa pod úpatím Velkého mrazového srubu můžeme při pohledu do…
  Žádný valašský Grand kaňon to sice není, ale přesto patří tato veliká průrva v pulčínském Velkém skalním městě k těm nejpůsobivějším. Její jícen se rozevírá na severním konci Velkého trampského tábořiště. Skalnatý val s dlouhou nízkou stěnkou, která dotváří tábořišti kouzelné zátiší, tady končí. Mezi ní a skalnatým hřebenem, spadajícím sem od skalního bludiště U pavouka, se…
   Není žádným tajemstvím, že rozsáhlá skalní divočina a prales kopce  Hradiska u Pulčína bývaly v minulosti útočištěm mnoha valašských zbojníků. Ve skalních městech na zalesněném temeni…
 Pro návštěvníky Pulčínských skal, kteří dávají před luxusem ubytování v hotelu či penzionu přednost spaní v přírodě a kteří milují pocit, kdy je od noční tmy dělí jen tenké plátno jejich stanu... tak pro ně …
  Poslední větší součástí pulčínského Velkého skalního města je sice přerušovaný, zato ale převelice dlouhý mrazový srub, který jsem si dovolil pojmenovat Bílou stěnou. Její začátek bychom nalezli na nejvýc…
Horská osada ležící stranou velkého cestovního ruchu. Najdete ji nedaleko Valašské Polanky, jižně od Vsetína. V 15. století je zmiňována jako ves patřící k hradu Pulčínu (místo se nazývalo Pulčiňák). V roce…
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
Skalní útvar
Máte-li rádi přírodu a vše, co k ní patří, pak vám doporučujeme navštívit pískovcové skály, kterým se začalo říkat Čertovy podle pověsti o sázce chytrého valašského mlynáře s čertem. Jedná se o skalní stěnu charak…
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
30.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace