TURISTIKU PODPORUJÍ
61 002 turistů a cestovatelů
105 580 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 227 610,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Z historie výroby sýrů v Dolním Přímu

Turistické cíle Zajímavost

Sýrárna (Dolní Přím, 18.6.2022)
Sýrárna (Dolní Přím, 18.6.2022)  •  Fotografie (3)  • Foto: BorisJ.
Sýrárna (Dolní Přím, 18.6.2022)

Původně se ve zdejším vrchnostenském dvoře nacházel panský pivovar, který byl zřízen v roce 1626, pro nějž byl roku 1824 zřízen vodovod z Probluze. Postupem času mu však vzrostla v celém širém okolí konkurence, a tak začal rok od roku rapidně klesat celkový výstav piva. Nakonec byl pivovar v roce 1880 zrušen a místo něho zřízena sýrárna, kde se vyráběl známý Harrachovský smetanový sýr, jenž byl podobný dnešnímu romaduru a dříve byl označován jako limburský. Některé zdroje však kladou vznik sýrárny až do roku 1888, zejména obecní kronika. Jak tomu bylo doopravdy, tak to se již nejspíše nedozvíme. Jak to tak bývá, stačí jedna chyba v letopočtu a táhne se mnohdy staletí a pokud nejsou další dochované zdroje, tak již navždy zůstane zachovaným faktem.

Hrabata z Harrachu byli v mnoha oblastech pokrokoví a netýká se to jen z filmu "Krakonoš a lyžníci" známých "ski", protože zaváděli pokrokové vědecké názory a postupy do veškerého svého hospodářství a nešlo jen o zemědělství či průmysl. Stýkali se rovněž s nejvýraznějšími osobnostmi té doby. V roce 1900 se v Dolním Přímu zastavil na výzkumné praxi inženýr Otakar Laxa, jenž byl okouzlem zdejší primitivní výrobou sýra a mlékařskému oboru zůstal věrný celý svůj profesní život (viz http://www.domacimlekar.com/profesor-otakar-laxa/), když v Praze založil první laktologický ústav ve střední Evropě a památkou na něj je i řada různých odborných knih a učebnic, které kdy sepsal. Není tedy nic zvláštního, že byla zdejší sýrárna známá mnoha výstavními úspěchy, např. na Jubilejní výstavě zemské království Českého v Praze 1891, a tak své výrobky zasílala i prostřednictvím železnice v 5 kg vážících balících.

Tehdy se v Dolním Přímu vyráběl sýr jediným způsobem. Mléko bylo dojeno jen od krav, jejichž krmení tvořila zásadně suchá jadrná píce. Toto tučné mléko bylo vyléváno do vyšších dřevěných nádob, které byly umístěny v místnosti se stálou teplotou 4 °C. Do 100 litrů mléka o teplotě 20 °C se dávaly 2 lžíce syřidla a půl lžíce barvy. Po hodině působení se mléko srazilo. Následně byla tato sraženina pokrájena dřevěným nožem a těmito kousky byly plněny dřevěné formy s množstvím malých otvorů, jež umožňovaly odtok syrovátky. Formy se vždy obracely po 1,5 hodině. Vzniklé cihličky, které byly napůl zbavené syrovátky, byly vyklopeny z formy a na dřevěných lisech (stolech) vyrovnány do 2 řad. Díky rovnému prkénku a klínu se z nich vytlačil zbytek syrovátky. K jejich obracení docházelo několikrát za sebou a při posledním obracení byla cihlička překrojena vejpůl. Po čtyřdenním lisování byly cihličky umístěny na solných stolech, kde setrvaly 1 den. Během tohoto období byly několikrát soleny a předtím vždy omývány v pivu. Po dokončení těchto prací byl sýr přenášen do vzdušných místností o teplotě kolem 12 °C, kde byl kladen na lísky, opětovně potírán pivem a necháván následně dozrát. Hotový sýr pak byl zabalen do pergamenového papíru a staniolu a v tomto stavu byl expedován do obchodů.

Když došlo ke konfiskaci harrachovského majetku podle dekretu prezidenta Edvarda Beneše z 21. července 1945, byl na celý statek i se sýrárnou dosazen národní správce Václav Podubecký (některé zdroje přicházejí se jménem František Podubický), přičemž došlo k založení mlékařského družstva. O 2 roky později byla mlékárna přičleněna ke královéhradecké mlékárně, což se projevilo tím, že polovina původní budovy sýrárny byla v letech 1947-1948 přestavěna a vybavena novým moderním strojním zařízením. Kromě toho připadla k sýrárně část panských stodol s rozsáhlými sklepy a nově postavená sýpka, v jejímž přízemí se nacházela umělá líheň pro kuřata. Spolu s královéhradeckou mlékárnou byla sýrárna k 1. lednu 1952 znárodněna. To se již orientovala na jiný sortiment, neboť původně vyráběla měkké zrající sýry a od roku 1949 byla její výroba zaměřena na plísňový sýr Niva (nahradila dosavadní produkci romaduru), což dosvědčuje i zápis v dolnopřímské kronice za rok 1965, v němž se píše následující: "V místní mlékárně, která je provozovnou Pardubických mlékáren je vedoucím Slavomír Kalousek. Pracuje tu 12 zaměstnanců, hlavně ženy. Ročně se tu vyrobí přibližně 220 tun plísňových sýrů značky "Niva."

V letech 1968-1969 došlo k oplocení areálu mlékárny a sousední drůbežárny, což zrušilo dosavadní průchod těmito místy, a tak musel MNV zřídit novou příjezdovou cestu k zámku a upravit prostranství před ním. Vedle toho byla zahájena i adaptace mlékárenského areálu, která byla dokončena v roce 1970. Šlo zejména o úpravy interiéru a novou střechu a fasádu východní poloviny objektu. Dále byly rovněž upraveny všechny vodní zdroje a zavedena pracovní linka, na níž elektronková váha jednotlivé porce zvážila a vyznačila cenu. Roku 1974 byla v závodě odhalena pamětní deska prof. Ing. RNDr. Otakaru Laxovi. Na přelomu 70. a 80. let 20. století se začalo uvažovat o dalším rozšíření výrobního zařízení. Zvedl se i počet zaměstnanců, kterých bylo roku 1981 již 19. V roce 1984 došlo k vyasfaltování všech komunikací v areálu, aby se odstranila dosavadní prašnost nebo naopak množství bláta v období dešťů. Některé úspory přinášely také stále zachované původní způsoby výroby, např. šlo o ledování, jež přinášelo šetření elektrické energie a zajišťovalo ve sklepích stálou teplotu 8 °C a vysokou, téměř stoprocentní vlhkost, při nichž dozrávaly každé 3-4 týdny až 4 tuny sýrů. Sám led byl dobýván zejména na písníku v Kunčicích a do sýrárny ho dodávalo JZD v Dolním Přímu, resp. JZD Pokrok v Nechanicích.

Výroba sýra se od těch dřívějších dob značně změnila. Ve dvojici mechanizovaných strojních sýrařských vanách o obsahu 3 000 litrů bylo plísní naočkované mléko zahušťováno a postupně se sráželo. Asi po 3 hodinách byla sražená tekutina vypuštěna na ploché mísy, v nichž se sušila. Rozporcovaná hmota se pak třikrát po sobě solila a propichovala na zvláštním stroji, aby se dovnitř dostal kyslík a umožnil růst plísně. Na vozících se pak po 100 kusech o 180 kg přepravovala hmota do zracího sklepa, kde sýr dozrával kolem 2 měsíců, aby z něj vznikla již Niva, jež byla zabalena, zvážena a expedována do prodejen. Ale ani syrovátka, která byla nashromážděna při odtékání ze sýrové hmoty, nebyla odpadem, protože byla využívána k výkrmu prasat. V té době byla dolnopřímská provozovna největším výrobcem Nivy v celé ČSSR.

Velká změna přišla roku 1986, kdy odešel do důchodu vedoucí Slavomír Kalousek a jeho nástupcem se stal Jiří Bednář. Ještě v témže roce došlo k zahájení rekonstrukce a modernizace celého provozu. Nová výrobna byla dostavěna o rok později, přičemž hlavním impulsem těchto investic bylo zvýšení výroby bez nárůstu pracovních sil, zlepšení pracovního prostředí dosavadním zaměstnancům a snížení manuální práce (výstavba nové pasterizační stanice, nové výrobní linky a náhrada strojních van za výrobníky sýřeniny, přístavba nových skladů a garáží). Plánovaná roční výroba činila 470 tun sýra Niva, čímž se produkce navýšila o 50 tun ročně. Stavební práce provedli místní zedníci a strojní zařízení vyrobil a instaloval chlumecký Strojobal, přičemž celkové náklady se vyšplhaly na 1 milon Kčs. Další výraznou investicí se stala ČOV, jež vyšla na 9,5 milionu Kčs a dokončena byla v roce 1989. Přesto docházelo i k různým komplikacím při výrobě, např. roku 1994 se zlomil v areálu sýrárny strom, jenž přetrhal elektrické vedení a zavalil vjezd do podniku.

1. ledna 1994 vznikla z dosavadní provozovny královéhradecké mlékárny, zaměstnávající od pondělí do soboty 21 lidí, Sýrárna Dolní Přím, státní podnik. Po vyjasnění restitučních nároků hraběte Harracha došlo k privatizaci státního podniku, jehož jediným ředitelem byl za dobu jeho existence Jiří Bednář. Ten byl rozhodnutím ministra zemědělství ČR ze 16. listopadu 1995 č. 4038/1995 zrušen bez likvidace a k 25. červnu 1998 vymazán z obchodního rejstříku. 1. července 1995 se stala majitelem sýrárny společnost NIVA s. r. o. (byla založena Jiřím Bednářem z Dolního Přímu a Marií Furovou, a to společenskou smlouvou z 9. března 1993), jež se následně pustila do řady investičních akcí (viz https://niva-dolniprim.cz/o-mlekarne/), přičemž s výše zmíněným ledováním se přestalo až v roce 1998 a o 2 roky později se natrvalo přešlo na nový druh chlazení ledovou vodou. Zprvu se však musel tento závod vyrovnat s přechodnými obtížemi kolem odbytu, takže 2 dny se pracovalo a další den provoz stál, aby již zmíněného roku 1998 musela být výroba navýšena. Jak vidět, když se něco dělá dobře, tak je o to stálý zájem, i když jinak se všechno mění. Navíc dolnopřímská Niva je odlišná od jihočeské nebo moravské, a to tím, že je solena nasucho krystalovou solí, zatímco ostatní zmíněné sýry se vyrábí v solné lázni, což dodává zdejšímu sýru jemnější a pikantnější chuť.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.240, 15.707)
Poslední aktualizace: 18.6.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Dolní Přím

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,8km od místa

Příspěvky z okolí Z historie výroby sýrů v Dolním Přímu

Zaniklý panský pivovar v Dolním Přímu
Zaniklý panský pivovar v Dolním Přímu
Zajímavost
Výroba piva je skoro stejně stará jako lidstvo samo, a tak není nic divného, že téměř každý šlechtic měl u svého sídla v rámci hospodářského dvora i vlastní pivovar. Dolní Přím se od tohoto scénáře nikterak neliši…
0.2km
více »
Zámek v Dolním Přímu
Zámek v Dolním Přímu
Zámek
Na místě dnešního zámku byla původně vybudována valy obehnaná gotická tvrz, která roku 1378 náležela Pešíku Přínovi z Přína. V roce 1525 náleželo přímské zboží Bořku Boharyňskému z Hrádku na Přímě, který ho tehdy …
0.3km
více »
Dolní Přím za selského povstání v roce 1775
Dolní Přím za selského povstání v roce 1775
Zajímavost
Selské povstání, jež vypuklo na Hradecku v březnu 1775, zasáhlo rovněž Dolní Přím. Tato vzpoura však nebyla v kraji první, protože již 23. ledna 1775 povstali sedláci na Broumovsku. 26. března téhož roku na 500 se…
0.3km
více »
Probluz - park, pomník "král Albert"
Probluz - park, pomník "král Albert"
Pomník
Monumentální pískovcový pomník s bustou saského krále Alberta se nalézá na okraji parku na pomezí Probluze a Dolního Přímu. Pomník krom busty krále zdobí další saské královské atributy. Zhotoven byl kamenosochařskou školou v Hořicích, odhalen byl v roce 1904.  
0.4km
více »
Zřízení kamenného poprsí saského krále Alberta v Probluzi v roce 1904
Zřízení kamenného poprsí saského krále Alberta v Probluzi v roce 1904
Zajímavost
Prvním vztyčeným pomníkem v těchto místech se stal 7,5 m vysoký kamenný obelisk saského armádního sboru, jenž pochází z roku 1867 (posvěcen zdejším farářem P. Františkem Novákem) a nese tyto nápisy: „VIRTUTI IN BE…
0.4km
více »
Dolní Přím - pomníky bitvy r. 1866
Dolní Přím - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
To, že i Dolní Přím byl stižen bitvou Prusko-rakouské války dne 3. července 1866 dokládá soubor pomníků, které se nachází ve spodní části obce u odbočky na Nový Přím. Mezi šesti pomníky je např. pomník s křížem sa…
0.5km
více »
Probluz (Dolní Přím)
Probluz (Dolní Přím)
Místní část
Své jméno měla ves získat po svém zakladateli Probludovi či Probudovi, což má dokazovat to, že do roku 1890 se užíval rovněž tvar Probúz a Probúzy, který v lidové mluvě vydržel až do následujícího století. Nejstar…
0.6km
více »
Jak touha po obecním vodovodu způsobila elektrifikaci Probluze
Jak touha po obecním vodovodu způsobila elektrifikaci Probluze
Zajímavost
V lednu 1930 se ustavilo v horní části Probluzi (jižní část obce) družstvo, jež si vytyčilo za svůj hlavní cíl zřízení vlastního společného vodovodu. Jeho členy byli vlastníci zdejších 24 domů se 110 obyvateli, kt…
0.6km
více »
Zřízení sochy Panny Marie v Probluzi v roce 1899
Zřízení sochy Panny Marie v Probluzi v roce 1899
Zajímavost
Velkým symbolem probluzské návsi je její sochařská výzdoba, která pochází z 90. let 19. století a jejími iniciátory byl zdejší farář P. Jan Brunclík spolu s c. k. ředitelem odborné školy sochařské v Hořicích Vilémem Dokoupilem. Sice jí dominuje socha Panny Marie na vysokém podstavci před kostelem Všech svatých, ale ještě dříve tu byly zřízeny sochy Vzkříšení a Smrti, jež měly k…
0.7km
více »
Kostel Všech svatých v Probluzi
Kostel Všech svatých v Probluzi
Kostel
První listinná zmínka o probluzském kostele pochází ze starého popisu pražské diecéze, který byl sepsán mezi lety 1344-1350. V té době byl farním chrámem v královéhradeckém archidiakonátu a diakonátu. Papežského d…
0.7km
více »
Zřízení pomníku padlým v 1. světové válce v Probluzi
Zřízení pomníku padlým v 1. světové válce v Probluzi
Zajímavost
Co je lidstvo lidstvem, se lidé nemilosrdně vybíjejí a celými dějinami procházejí různě velké ozbrojené konflikty, jež mají na svědomí tolik milionů lidských životů, že je to již přímo nepředstavitelné a z nich nejkrvavějšími byly obě poslední světové války, ačkoliv ta první je mnohdy zastíněna „populárnější“ druhou světovou válkou, i když ona sama mnohdy byla brutálnější a kru…
0.7km
více »
Zájezdní hostinec v Probluzi
Zájezdní hostinec v Probluzi
Dům, budova
Zdejší zájezdní hostinec by měl mít podle lidových vypravování až středověký původ, ale když nahlédneme do berní ruly z roku 1654, tak jsou zde uvedeni pouze 4 sedláci, 5 chalupníků, 5 rozbořených a pustých statků…
0.7km
více »
Probluz - kostel Všech svatých
Probluz - kostel Všech svatých
Kostel
První zmínka o obci Probluz, která se nachází cca 10 km severně od Hradce Králové, je z roku 1347. Dominantou obce je, z daleka viditelný, barokní Kostel Všech svatých postavený v letech 1690-91. Během bitvy Prusk…
0.7km
více »
Probluz - pomníky bitvy r. 1866
Probluz - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Dokladem Prudkých bojů v bitvě Prusko-rakouské války 3. 7. 1866, které se odehrály v těsné blízkosti Probluze je soubor pomníků, který se nachází v okolí kostela Všech Svatých. Např. pomník věnovaný Sasům zemřelým v polních lazaretech, pomník 8. kyrysnického pluku, pomník rakouského 20. praporu polních myslivců a mnoho dalších....
0.7km
více »
Fara v Probluzi
Fara v Probluzi
Dům, budova
Informace o tom, kde stávalo původní dřevěné farní stavení, se do dnešní doby nedochovaly. Mohlo stát jak na současném místě, tak úplně někde jinde. Druhá možnost je pravděpodobnější, protože i kostel se původně n…
0.7km
více »
Panský vodovod z Probluze do Dolního Přímu
Panský vodovod z Probluze do Dolního Přímu
Zajímavost
Problém s dostatečným zásobováním vodou se projevil již v období, kdy na místě dnešního zámku stávala pouze tvrz, jež zpustla v období, kdy vládlo tomuto zboží královské věnné město Hradec Králové. Naštěstí došlo …
0.9km
více »
Horní Přím (Dolní Přím)
Horní Přím (Dolní Přím)
Místní část
Osídlení zdejší krajiny je pravěkého původu. Kvůli různým úpravám zdejší krajiny v 18. a 19. století však došlo ke smíchání zeminy z různých nalezišť, takže na mnoha místech se nacházely kosterní pozůstatky, popel…
1.1km
více »
Zřízení pomníku padlým příslušníkům c. k. 74. pěšího pluku u sv. Aloisia pod Horním Přímem
Zřízení pomníku padlým příslušníkům c. k. 74. pěšího pluku u sv. Aloisia pod Horním Přímem
Zajímavost
Nejvýznamnější pomník, který se nachází nedaleko Horního Přímu při cestě vedoucí ke studánce sv. Aloisia, byl zbudován nákladem důstojnického sboru 74. pluku v místech, kde roku 1866 se 74. pěší pluk krvavě utkal s nepřítelem a valnou část svého mužstva ztratil. Jde o vysoký jehlanec z hořického pískovce, který byl zhotoven podle návrhů Viléma Dokoupila, c. k. ředitele odborné …
1.1km
více »
Horní Přím - pomník bitvy r. 1866
Horní Přím - pomník bitvy r. 1866
Pomník
Pomník rakouského 74. pěšího pluku najdeme v poli západně od obce Horní Přím. Jedná se o pískovcový obelisk zdobený reliéfem rakouského orla. Pomník stojí uprostřed šachetních hrobů, vysvěcen byl 3.7.1898, tj. 30 …
1.1km
více »
Bor 1. a 2. díl (Dolní Přím/Všestary)
Bor 1. a 2. díl (Dolní Přím/Všestary)
Osada
Území této osady bylo osídleno nejspíše již v době kamenné, protože v celém okolí (Bříza, Rosnice) byly zaznamenány nálezy kamenných nástrojů a dalších pravěkých předmětů. O probluzské části Boru (dnes Dolní Přím)…
1.5km
více »
Biocentrum "Na Černé" pod Borem
Biocentrum "Na Černé" pod Borem
Přírodní park
Lokalita "Na Černé" se nachází severně od osady Bor, jež je dnes rozdělena na 2 díly, z nichž první náleží k Dolnímu Přímu a druhý k Všestarům. Stejně tak i ona je podělena mezi obě obce, přičemž tento název, jenž…
1.6km
více »
Střezetice
Střezetice
Vesnice
Obec Střezetice se nachází cca 10 km severozápadně od Hradce Králové. První historický zápis o obci je z roku 1351. V roce 1866 byla obec postižena bitvou prusko-rakouské války, která se dne 3. července obcí prohn…
2.1km
více »
Žižkův stůl
Žižkův stůl
Vyhlídka
Žižkův stůl - místo dalekých kruhových rozhledů, které se nachází severně, cca 7 km, od centra Hradce Králové. Od Žižkova stolu se nabízí přímý výhled nejen na bojiště na Chlumu, ale i na Krkonoše, Orlické hory a k jihu směrem k Železným horám. Dle pověsti zde v roce 1423 se svým vojskem tábořil a poobědval Jan Žižka z Trocnova. Tuto událost zde připomíná pomník, který byl…
2.2km
více »
Pomník jezdecké srážky u Střezetic
Pomník jezdecké srážky u Střezetic
Pomník
Málokdo si umí představit, jaký masakr se odehrál 3. července 1866 u Střezetic na Královéhradecku. Ustupující rakouské pěchotě, ohrožené útokem pruského jezdectva, vyrazily na pomoc rakouské jízdní pluky. Mezi Stř…
2.2km
více »
Pomník koní u Střezetic
Pomník koní u Střezetic
Pomník
To, že v bitvě prusko-rakouské války dne 3.7.1866 bylo neskutečně lidských obětí je všeobecně známo. Ale součástí bitvy byla i jízda, tedy koně. I tato ušlechtilá zvířata si tedy vytrpěla své…… Z podnětu Komitétu …
2.2km
více »
Žižkův stůl
Žižkův stůl
Tipy na výlet
Naším cílem, resp. odpočinkovou zastávkou při putování po bojišti Prusko-rakouské války r. 1866 u Hradce Králové je nenápadné, ale velmi zajímavé místo zvané Žižkův stůl. Žižkův stůl, nebo též návrší Žižkovec je m…
2.4km
více »
Popovice (HK)
Popovice (HK)
Mlýn
Popovice - obec 4 km severovýchodně od Nechanic historicky doložená roku 1448 v souvislosti s tvrzí jejíž majitelem byl husita, rytíř Jan z Popovic. Během třicetileté války byla ves vyrabována, po jejím ukončení p…
2.6km
více »
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u zástávka autobusu u Hrádku u Nechanic, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po červené značce ve směru Nechanice - Osice, po značce zelené ve směru Prasek - Hrádek u Nechanic a po značce modré ve směru Všestary žst - Hrádek u Nechanic. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT.
3.4km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
3.5km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km …
3.5km
více »