TURISTIKU PODPORUJÍ
60 595 turistů a cestovatelů
101 985 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 149 348,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Trutnov a okolí
Město Trutnov (nazývané východní brána Krkokoš) leží na řece Úpě v podhůří Krkonoš. Historické centrum je památkovou zónou, dochovaly se zde fragmenty někdejšího Městského opevnění. Bez povšimnutí nelze minout ani Památník generála Gablenze, to proto, že byste přišli o unikátní výhledy. 
TIP:
 Trasy Trutnov a okolí (164)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Velbaba

Turistické cíle Kopec

Pohled k Velbabě z lokality Na Samkovském (Úpice, 28.12.2016)
Pohled k Velbabě z lokality Na Samkovském (Úpice, 14.6.2021)

Tento částečně zalesněný hřbet o nadmořské výšce 464,2 m n. m. (dříve bylo udáváno až 481 m n. m., ale přesnějšími měřeními byla zjištěna ta nynější, i když se současným vybavením bychom nejspíše zjistili opět jinou nadmořskou výšku) by se dal zařadit mezi symboly města Úpice, neboť již od dávných dob byl úzce spojen v mnoha oblastech se životem místních obyvatel, kteří sem situovali pohanské božiště, přičemž zdejší osídlení může být stejně staré jako Úpice sama. Zmiňme jen, že mezi nejstarší známá jména úpických obyvatel náleží rovněž Fabian Velbabský, o němž nacházíme zmínky k roku 1555. V roce 1617 zakoupil Matěj Bělina od Mikoláše Teychmana dědičně pustinu Velbabskou s chalupou, s loukou a 2 hájky.

Dříve byl celý tento kopec kompletně zalesněn, ale od 16. století byly postupně jeho svahy žďářeny a osidlovány. Část byla využívána i jako pole. Na přelomu 16. a 17. století tu zakoupil pole např. úpický farář Daniel Wolf Rakovnický a před rokem 1661 užíval městský písař Tobiáš Matějka malé louky pod Velbabou a tak bychom mohli pokračovat.

Pojmenování Velbaby je skutečně starého původu a nepochází tedy z novověku, jak se v okolí mnohokrát stávalo. Jako důkaz můžeme použít Vyznavací tabelu městečka Úpice z let 1713-1714, v níž je zmíněna polní trať "u Velbaby". K jeho objasnění můžeme použít záznam úpického kronikáře Viléma Schreibera: "Velbaba" jest vrch značných rozměrů. Název „Velbaba“ odvozeno jest ze jména staročeského „velké baby“, velké kameny, balvany, které jako dávnověké modly vyskytují se v lese. Je tu les obecní a zádušní. Na vyvstalém, rudém skalisku pod Velbabou, při pěšině z Úpice do Suchovršic vedoucí, vytesána je řada písmen a cifer. Čteme tam: +GK 1661 RA 1751 JGCA. Nápis ten znamená : † Jiří Kopecký 1661, obnoveno léta 1751, Jan Güttlinger, farář úpický. Pověst dokládá, že sřítil se tu do řeky a v ní zahynul suchovršický sedlák Kopecký, jenž si neprávem přivlastňoval zádušní pole. Křivou přísahou Kopecký dosvědčoval, že náležejí jemu pozemky právem vydržení a zdráhal se faráři je postoupit." Tato pověst je též jádrem povídky "Soud Boží" od Václava Řezníčka, kterou nalezneme v jeho knize "Z podhorských tradic".

Většina zdejších pozemků byla obecních a jejich nájemci za ně odváděli do úpického městského důchodu každoroční úroky. Vzhledem k umístění však hospodaření na nich nebylo nic jednoduchého, protože častým problémem se stávaly různé vichřice, krupobití a přívalové srážky. 26. září 1783 zasáhl tato místa takový příval, že zničil všechna osetá pole a z veškerých ozimů tak nic nebylo. Naopak 23. července 1859 zničila zdejší lesy velká vichřice.

Při zhotovování josefinského katastru v roce 1785 byla tato místa zařazena pod 14. fluru "na Velbabě", jež se nacházela mezi Dlouhou vodou, Radečkou, Úpou a katastry obcí Suchovršice a Radeč. Nacházely se zde jak soukromé, tak farní, zádušní i obecní pozemky, z nichž byly nejvýznamnější: zádušní les (roku 1929 měl 7 ha, 10 arů a 12 m2), obecní les, obecní pastviště a grunty Martina Vondráčka z čp. 81, pozdější živnost Josefa Teichmana, rozdělená v roce 1812 mezi jeho dědice. Nějaké pozemky tu měl rovněž velkoúpický mlynář Franc (František) Mrázek, jenž 12. března 1808 odkázal své dceři Františce kus lesa na Velbabě.

Stejně tak rozličné byly zde se nacházející hraniční kameny s rozličnými vytesanými značkami, které pocházely zejména z let 1602 a 1787 a většina z nich se do dnešních dob nedochovala. Podle všeho pocházely přímo odsud, neboť již v té době se zde také lámal kámen. Vzpomeňme, že z velbabského kamene jsou stupně u litinového kříže u kostela z roku 1848 a schody k soše Panny Marie z roku 1862. V roce 1830 byla spravena strž pod lesem na Velbabě. Větší údržba však musela být věnována mostu a lávce přes Radečku, aby se všichni mohli na Velbabu dostat. Též cesta na Velbabu byla mnohokrát opravována, přičemž byl měněn jak její směr, tak šíře.

Pro chystané zhotovování stabilního katastru došlo k úpravě mezníků mezi Úpicí a sousedními obcemi. Na Velbabě byly zřízeny roku 1838 triangulační značky č. 22 na smrku v lese Adama Teuchmanna a č. 23 na smrku v lese Emanuela Teuchmana. K vyměření a popsání hranic došlo o rok později a jeho výsledkem je indikační skica stabilního katastru z roku 1840 od geometra 2. třídy Franze Steinera.

Již v těchto dobách bývala Velbaba cílem různých procházek, naučných vycházek skautů i školní mládeže, výletů (29. června 1895 Občanská beseda) a později se konaly pod Velbabou tábory lidu a cvičení všech místních sportovních i hasičských jednot (13. července 1924 krajinský hasičský sjezd). Nesmíme také zapomenout oslavy 500. výročí mučednické smrti M. Jana Husa 6. července 1915, kdy zde byl odhalen pamětní Husův kámen. O její kráse píše obecní kronikář Vilém Schreiber toto: "Přejdeme od severu na západ města přes Úpu a jsme na pravém břehu, za nímž pestrá louka a nejkrásnější les farský pode jménem "Velbaba", je útočiště obyvatelů, cizinců i hostů letních. Pohled na město jest s vrcholu malebný. V nynější době úpický spolek okrašlovací učinil ze zanedbaného lesa pravý ráj a vyrovná se parku velikých měst, třebas neměl útvar parku a jeho rozkošnou květenu. Obé nahraženo překrásným rozhledem a odpočinkem v chladu."

A Úpičtí si tohoto kopce vážili tak, že podle něj v roce 1886 pojmenovali jednu ze zdejších ulic (od čp. 84 Antonína Šrůtka až k čp. 244 Antonína Tylše). O 4 roky později byla upravena opět zdejší cesta, přičemž tyto práce měl na starosti nově vzniklý Okrašlovací spolek v Úpici. Jednalo se o úsek od Tylšova stavení čp. 244 až k louce Štěpána Teichmanna. Následujícího roku byla zřízena také nová cesta zádušním lesem, jež byla v letech 1892-1893 prodloužena tak, že se návštěvníci Velbaby mohli dostat až na paseku nad Suchovršicemi, odkud byl krásný výhled do kraje. Další stezky a sedátka následovala v dalších letech. V roce 1892 byla navíc na úbočí Velbaby vystavěna manželi Ježkovými ze Zvole kaplička. Byla to taková svérázná vzpomínka na doby, kdy vlastnili podračský hostinec (vím, že oficiálně se nazývají tato místa Podradeč, ale já zůstávám u tradičního Podrač).

Roku 1913 byla farská louka pod Velbabou pronajata obcí, aby zde bylo zřízeno dětské hřiště, kde však bylo přísně zakázáno hrát fotbal. Problémem Velbaby byl nedostatek vody, takže několikrát tu byla hledána, vždy však neúspěšně, neboť se kopalo stále do větší hloubky a po vodě ani stopy. Jeden z posledních pokusů se udál roku 1922, kdy byla vykopaná studně následně zasypána. V letech 1938-1945 náležela Velbaba k Třetí říši, o čemž píše Josef Čapek ve fejetonu "Tam u nás", který vyšel v "Lidových novinách" 9. března 1939, toto: "Podráčí už není zajímavým, divným koutem Úpice; teď je to Německo. I kopec Velbaba, o kterém se bájí, že tam snad bývalo pohanské božiště, je teď Německem; tam není lidí, Čechů ani Němců, jenom balvany a les."

Dnes nás spíše na Velbabě zaujme na první pohled objekt vysílače, jenž byl dán do zkušebního provozu v roce 1960 jako televizní převaděč, přičemž do toho trvalého byl uveden až 24. října 1961. Naopak lyžařský vleku na Velbabě ze 2. poloviny 70. let 20. století již dávno nefunguje. Jak vidět, mnohé se od minulosti změnilo, avšak pouť na Velbabu zůstává pořád jednou z nejhezčích vycházek, a tak na ni můžeme kráčet třeba v šlépějích MUDr. Antonína Čapka a jeho synů Josefa a Karla, kteří na tento malebný kraj nikdy nezapomněli a rádi se sem vraceli, i když je život zavál do ulic hlavního města Prahy.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.513, 16.000)
Poslední aktualizace: 16.6.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Úpice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,2km od místa

Příspěvky z okolí Velbaba

Kaple Panny Marie v Radči
Kaple Panny Marie v Radči
Kaple
Tato zděná kaple s věžičkou s lucernou nad štítem v průčelí se nachází v Poděbradově ulici ve stráni pod vrcholem Velbaby. Právě zde přechází katastr místní části Radče v katastr Úpice, i když sama kaplička náleží…
0.1km
více »
Podradeč (Úpice)
Podradeč (Úpice)
Osada
Toto předměstí mezi Radčí a Úpicí bylo pojmenováno podle své polohy. Původní název však zněl Podrač, teprve později došlo k současné úpravě tohoto pojmenování, i když místními je nadále používáno. Osadou teče poto…
0.4km
více »
Milešovka
Milešovka
Kopec
Tato stráň na jihozápadě Úpice nad pravým břehem Radečky bývala dříve plně zalesněna a svůj název získala podle pojmenování zdejšího obecního lesa, nad nímž stávala již v 16. století šibenice a vedl tudy dobytčí p…
0.5km
více »
Turistické rozcestí U Lipek
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Turistické rozcestí U Lipek
Rozcestí
Turistické rozcestí potkáme na okraji Úpice, asi 300 metrů pod hvězdárnou. Procházejí tudy tyto značené trasy: modrá SV směrem - Úpice a dále buď Kvíčala, Velké a malé Svatoňovice, hřeben Jestřebích hor, Radvanice nebo Sychrov, Havlovice modrá JZ směrem - Maršov u Úpice, Proruby, Běluň žlutá SZ směrem - Úpice a buď dále Kvíčala, Končiny, Čížkovy kameny nebo Sychrov, Končiny (nad Rtyní), U Devíti křížů (nad Červeným Ko…
0.8km
více »
Kaplička nad Úpicí
Kaplička nad Úpicí
Kaple
Krásně udržovaná kaplička na soukromém pozemku nad Úpicí s výhledem na město. Přístup je možný po místní komunikaci s modrou (směr Velké a Malé Svatoňovice) a žlutou (směr Kvíčala a Suchovršice) turistickou značkou. Potkáte ji na trase popsané na https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/detail/male-svatonovice-upice-a-zpet.
0.8km
více »
Úpice - hvězdárna Úpice
Úpice - hvězdárna Úpice
Zajímavost
Známá Úpická hvězdárna se nachází v jihozápadní části města na kopci jménem U lipek. Cesta k hvězdárně je velmi dobře značena místním turistickým navigačním systémem - směrovkami. Krom specializované práce nabízí …
0.9km
více »
Radeč (Úpice)
Radeč (Úpice)
Městská část
Podle lidové tradice by měl být název obce odvozeninou od mužského jména Radek, ale vzhledem k tomu, že již od dávných dob byla Radeč většinově německou obcí, tak o tomto vzniká pochybnost. Až do doby před 1. svět…
0.9km
více »
Hvězdárna v Úpici
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hvězdárna v Úpici
Zábava, atrakce
Úpickou hvězdárnu naleznete, jak již z jména vyplývá, v šestitisícovém městě Úpici, v jeho jihozápadní části; pro přesně uvažující jedince na souřadnicích 50°30'27,5" severní šířky a 16°00'44" východní délky. Hvě…
0.9km
více »
Úpice - Dřevěnka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Úpice - Dřevěnka
Dům, budova
Dřevěnka - nejstarší úpická stavební památka, která byla vystavěna z neotesaných klád. První záznam o této stavbě se nachází v gruntovních knihách roku 1559. V dřívějších dobách byly ve štítě dva kalichy a v předu…
1km
více »
Sousoší svaté Trojice nad Úpicí
Sousoší svaté Trojice nad Úpicí
Socha
Sousoší svaté Trojice, nacházející se nad Úpicí, je lidové sochařské dílo, užívající barokních forem. Pochází z roku 1799. Přístup je možný po místní komunikaci s modrou (směr Velké a Malé Svatoňovice) a žlutou (směr Kvíčala a Suchovršice) turistickou značkou. Je součástí trasy popsané na https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/detail/male-svatonovice-upice-a-…
1km
více »
Úpice - fara, čp. 1
Úpice - fara, čp. 1
Dům, budova
Fara se nachází v těsné blízkosti kostela sv. Jakuba Většího. Postavena byla v roce 1822 v místech, kde stávala fara dřevěná, již časem zchátralá, prvně zmiňována byla již ve 14. století. Ke stavbě nové fary byly použity cihly z místní Cihelny na Závodi.
1.1km
více »
Úpice - divadlo Aloise Jiráska
Úpice - divadlo Aloise Jiráska
Dům, budova
Historie divadla v Úpici spadá do roku 1824, kdy byl založen ochotnický divadelní spolek, který je činný dodnes. Současné divadlo vzniklo v roce 1937-38 přestavěním bývalého skladiště firmy Eduard Morawetz stavitelem Václavem Rybářem podle projektu Josefa Záruby. Kontakt: http://www.divadloupice.cz/
1.1km
více »
Úpice - kaple sv. Michala
Úpice - kaple sv. Michala
Kaple
Kaple sv. Michala byla postavena v letech 1698 - 1701 podle plánu J. Schotta farářem Martinem Benediktem Hůlkem, který je v hrobce pod kaplí pochován. Sv. Michalu byla kaple zasvěcena z úcty k otci stavitele Michala Hůlky. U kaple se nachází pomník obětem bitvy prusko-rakouské války r. 1866, který dokládá, že je zde pohřbeno 31 rakouských a pruských vojáků.
1.1km
více »
Úpice - kostel sv. Jakuba Většího
Úpice - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v první polovině 14. století. První zmínky o něm spadají do roku 1350. Za dobu své existrence byl dvakrát zničen požárem. V nynější podobě postaven v roce 1698 a vysvěcen roku 1…
1.1km
více »
Zavedení elektřiny v Úpici
Zavedení elektřiny v Úpici
Zajímavost
První nápad se zavedením elektrického osvětlení města měl na svědomí v roce 1893 notář JUDr. Karel Rudolf. K souhlasu však nedošlo, protože se město bálo vysokých finančních nákladů a někteří radní se i této novot…
1.1km
více »
Freibertův dům čp. 7 v Úpici
Freibertův dům čp. 7 v Úpici
Měšťanský dům
Jedná se o vodorovnými římsami členěný patrový měšťanský dům v severní frontě náměstí T. G. Masaryka z 1. poloviny 19. století, na jehož místě stával objekt, který je poprvé zmíněn v roce 1575. Jeho prvním známým majitelem byl Vávra Mareš, snad potomek krejčího Mareše, o němž se činí zmínka v letech 1510 a 1530 a bývá označován za zakladatele úpického rodu Marešů.Roku 1678 získ…
1.1km
více »
Úpice
Úpice
Tipy na výlet
Míříme do oblasti, která se nachází mezi Krkonošemi a Adršpašsko-Broumovskem, do centra Jestřebích hor, do Úpice. Jedeme za poznáním turisticky opomíjené, ale krásné oblasti. Úpickému náměstí dominuje stavba kostela sv. Jakuba Většího, který byl postaven v první polovině 14. století. Za dobu své historie byl dvakrát poničen požárem. Do současné podoby byl postaven v roce 1698.…
1.1km
více »
Fara v Úpici
Fara v Úpici
Dům, budova
Zdejší kostel byl farním již ve 14. století (podle pověsti měla být Úpice založena již roku 1012 Ondřejem z Doupova) a držiteli podacího byli vlastníci hradu Vízmburku nad Havlovicemi. Jeho zakladatelé byli rovněž…
1.1km
více »
Mariánský sloup v Úpici
Mariánský sloup v Úpici
Boží muka
Tento barokní pískovcový sloup se sochou Panny Marie pochází z roku 1724 a původně stál uprostřed náměstí, kde se dříve nacházel obecní pranýř. V blízkosti se zde navíc nacházela kamenná kašna s vodotryskem a západně od sochy meteorologická stanice, zřízená v roce 1908. Autor není znám, ale pomník svým zpracováním velmi připomíná školu Matyáše Bernarda Brauna. Protože tento soc…
1.1km
více »
Hřbitovní kaple sv. Archanděla Michaela v Úpici
Hřbitovní kaple sv. Archanděla Michaela v Úpici
Kaple
Tato barokní kaple románského vzhledu a oválného půdorysu s velkou cibulovitou bání a lucernou byla postavena v letech 1698-1701 (některé prameny ukončují stavbu již v roce 1700, případně až roku 1702) podle plánu broumovského stavitele Jiřího Schotta farářem Martinem Benediktem Hůlkem, jenž je v hrobce pod kaplí s několika dalšími zdejšími faráři pochován. Zasvěcena byla sv. M…
1.1km
více »
Úpice -  námestie T. G. Masaryka
Úpice - námestie T. G. Masaryka
Náměstí
Mesto Úpice, dnešné centrum Jestřebích hor vzniklo ako strážna osada na odbočke zemskej cesty do Slezska a po prvykrát sa spomína v písomnej zmienke z roku 1358. Mesto ležiace v údolí rieky Úpy.  Úpice bola už za…
1.1km
více »
Krátce o úpických pekařích před vznikem velkopekárenských provozů
Krátce o úpických pekařích před vznikem velkopekárenských provozů
Zajímavost
V dávných dobách bývaly potravinářské živnosti velmi vážené. Hned po mlynářích měli velký kredit pekaři, kteří s nimi byli úzce spojeni, pokud rovnou sám mlynář …
1.1km
více »
turistické rozcestí Úpice - náměstí T. G. Masaryka
turistické rozcestí Úpice - náměstí T. G. Masaryka
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na náměstí T. G. Masaryka v Úpici, ukazuje turistům cestu do čtyř směrů. Po značce červené ve směru Úpice - Malé Svatoňovice, po značce zelené ve směru Trutnov - Červený Kos…
1.1km
více »
Husův sbor Církve čs. husitské v Úpici
Husův sbor Církve čs. husitské v Úpici
Kostel
O stavbě sboru rozhodla rada starších v březnu 1923. Tehdy byli jejími členy: Josef Hrdina, Jan Beyr, Jaroslav Metelka, Josef Lán, Václav Horák, V. Dvořák, J. Houser, J. Dytrych, Rudolf Vít, Josef Prouza, Rudolf V…
1.1km
více »
Z historie pranýře v Úpici
Z historie pranýře v Úpici
Zajímavost
Město Úpice připadlo k náchodskému panství již počátkem 16. století, a tak se útrpné a hrdelní právo odbývalo právě v Náchodě, což dosvědčují zápisy v outrpných knihách města Náchoda, z nichž mnohé byly uveřejněny v knihách o historii tohoto města, případně v Schreibrově kronice.První zpráva o úpickém pranýři – místě světské hanby – pochází z roku 1670. V 1. díle „Pamětí města …
1.1km
více »
Zřízení městské veřejné knihovny a čítárny v Úpici
Zřízení městské veřejné knihovny a čítárny v Úpici
Zajímavost
Již od 19. století byla Úpice spolkově velmi čilým místem, a to i v oblasti knihovnicko-čtenářské. Roku 1836 zřídil děkan P. Vincenc Matějka školní knihovnu a daroval na počáteční zakoupení dobrých knih 50 zlatých…
1.1km
více »
Úpice
Úpice
Městečko
Úpice leží v Severních Čechách, jihovýchodním směrem od města Trutnov. Město se rozkládá nedaleko jihozápadního chráněné krajinné oblasti Broumovsko a protéká jím řeka Úpa. Od okrajových částí města se zvedají zal…
1.2km
více »
Úpice - Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové
Úpice - Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové
Muzeum
Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové v Úpici je umístěno v budově staré radnice na náměstí. Kromě stálých expozic jsou zde pravidelně obměňovány tématické výstavy. Mezi stálé expozice patří: obrazy J. W. Mezerové, rodina Čapkova, národopisná expozice, Vizmburk a sbírka zbraní. Otevírací doba: leden až květen, září až prosinec od úterý do pátku 10.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00, svátky a neděle 13.00…
1.2km
více »
Zahájení autobusové dopravy v Úpici v roce 1921
Zahájení autobusové dopravy v Úpici v roce 1921
Zajímavost
Původně bylo plánováno, že se Úpice stane součástí železniční trati a bude mít vlastní nádraží. To ale bylo nakonec zřízeno v nedalekých Malých Svatoňovicích, což přineslo Úpici určité doprav…
1.3km
více »
Hostinec U Mílů v Úpici
Hostinec U Mílů v Úpici
Dům, budova
Starý zájezdní hostinec se stájemi nesl původní čp. 1, později obdržel čp. 301. O povolení hostinské živnosti v tomto domě požádal Antonín Mühl v roce 1866. Musel ho obdržet, protože existence hostince je zmíněna …
1.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace