TURISTIKU PODPORUJÍ
61 024 turistů a cestovatelů
105 701 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 231 683,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Pekelská jezera

Turistické cíle Jezero

Velké Pekelské jezero (Hradec Králové, 10.5.2022)
Velké Pekelské jezero (Hradec Králové, 10.5.2022)

V době, kdy jsou příhodné srážkové poměry, jsou Pekelská jezera jednolitou vodní plochou, ale v sušším období z ní vznikají dvě – malé západní a velké podlouhlé východní jezero. Na rozdíl od jiných zdejších jezer má však vlastní přítok. Tento bezejmenný vodní tok teče od severu a původně pramenil těsně u třebechovické silnice, ale po zmeliorování zdejších pozemků do něj byl stažen další potok, takže dnes oba vypadají, jako by šlo o jeden vodní tok. V současné době však bývá po většinu roku vyschlý, takže mnoho hladinu obou jezer neovlivňuje.

Tato dvojice jezer nebyla pojmenována podle pekla, jak by se mohlo zdát, ale podle královéhradeckého měšťana Václava Pekelského, který získal zdejší pozemky roku 1700 jako jeden z kupců městem rozparcelovaného Ježkovského dvora. Další pozemky získal o 19 let později, když se o tento dvůr podělil s dalšími měšťany - Václavem Strnadem, Josefem Sýkorou a Petrem Uhlířem, kteří ho s ním původně koupili. Původně byla Pekelským jezerem (ve tvaru jezero Pekelský, někdy užíván též výraz Pekelec) nazývána jen východní větší vodní plocha, ale během 20. století k ní bylo přiřazeno i to druhé, zejména kvůli tomu, že dříve byla obě jezírka téměř nepřetržitě jednou vodní plochou.

I u těchto jezírek se tvrdí, že jde o pozůstatek odstaveného ramene řeky Orlice a k jeho oddělení mělo dojít během regulačních prací na výše zmíněném vodním toku ve 20. letech 20. století. Stačí se však podívat do indikační skici stabilního katastru obce Slezského Předměstí z roku 1840 od adjunkta 2. třídy Franze Czernyho a geometra 3. třídy Johanna Rubiniho (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA427018400) a zjistíme to, že obě jezera byly v té době již dávno odstavené, přičemž to východní zabíralo mnohem větší plochu než dnes, takže opět můžeme hádat, kdy ke zrušení tohoto meandru došlo, zda při výstavbě královéhradecké pevnosti nebo již dávno předtím, neboť obě řeky prošly tak radikálními změnami během několika staletí, že bychom se divili, jak dříve vůbec vypadaly a kudy vlastně tekly.

Menší západní jezírko bylo tehdy rozděleno mezi Jana Havlíka z čp. 4 a Josefa Šrámka z čp. 24, naopak sever východního jezírka náležel původně k čp. 3 a později ho zakoupil Václav Hrnčíř z Věkoš. Právě po něm bylo toto jezírko též někdy nazýváno. Střední část byla v majetku Františka Hozy ze Slatiny a o jižní se dělili Josef Šrámek z čp. 24 s Josefem Kejklíčkem z Plotišť nad Labem, jehož část následně připadla vlastníkům hospodářství čp. 5 a 7. Další změny nastaly po pozemkových reformách v období ČSR a združstevnění a zcelování půdy. Na přelomu 30. a 40. let 20. století zůstala z velkého Pekelského jezera pouze jeho severní část. K obnově jeho jižní části došlo až po roce 1955, přičemž do té doby šlo pouze o několik roztroušených drobnějších vodních ploch. Na přelomu 50. a 60. let 20. století došlo k částečnému odbahnění jeho střední části, aby mohla být využita k závlahám sousedících polí. Netrvalo však dlouho, když se zjistilo, že výnosy odtud nejsou tak vysoké a místo polí se znovu objevily pastviny. Jeho další výrazná úprava proběhla v roce 1965, tentokrát kvůli chovu ryb. To se této vodní ploše stále ještě říkalo Pekelské jezírko. Po povodni roku 1997 došlo opět k menším úpravám obou jezer, zejména bylo nově prohloubeno jejich spojení, takže od té doby připomíná spíše krátký kanál.

Do dnešní doby zůstaly u obou jezer složitější majetkové vztahy, které byly podpořeny restitučním zákonem, neboť menší jezírko náleží Miroslavu Mackovi z Hradce Králové a Zdeňce Milerové z Hradce Králové a o větší se dělí Jan Hrnčíř z Hradce Králové a Ladislav Novák ze Všestar (severní část) a jeho zbytek je podělen mezi stát, Františka Fidlera z Hradce Králové, Romana Hozu z Hradce Králové, Annu Hozovou z Hradce Králové, Zdeňku Milerovou z Hradce Králové, Veroniku Neumanovou z Výravy, Jaroslavu Pucákovou ze Sadové, Jaroslava Rohlenu z Hradce Králové, Jaroslavu Rohlenovou z Hradce Králové a Elišku Ulíkovou z Hradce Králové.

Celá tato lokalita je bohatá zejména z botanického hlediska, neboť tu můžeme najít velké množství rostlinných druhů. Pokud nepočítáme břehové ostřicové porosty s množstvím různých listnatých dřevin, tak zmiňme ještě stulík žlutý, lakušník níťolistý, růžkatec ponořený, rdest ostrolistý, vodní mor kanadský, puškvorec obecný, šmel okoličnatý, žabník jitrocelový a šťovík koňský. Vedle toho zde žijí a rozmnožují se různí obojživelníci, najdeme zde také řadu nejen vodních ptáků, ale celé okolí je významné i z malakologického ohledu. I zde probíhá postupné zanášení bahnem, které je vidět pouhým okem na mnoha místech, čímž hrozí oběma jezírkům postupný zánik, zejména tomu menšímu, jež je po většinu roku odděleno od svého většího "kolegy". Vidět je to i na vývoji většího jezera, jež se oproti původnímu stavu zmenšilo, což lze zjistit nahlédnutím do vojenské topografické mapy v měřítku 1 : 5 000 z roku 1960, kdy byla jeho maximální hloubka 0,7 m (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=topo1952&idrastru=D7_1__M-33-68-(92)). Jiným problémem je také nejnižší procentuální nasycení vody kyslíkem ze všech okolních vodních ploch.

V posledních letech se objevily zmínky o Pekelských jezerech v mnoha odborných statích i pracích, z nichž zmiňme např. články "Floodplain of the Orlice River (Eastern Bohemia, Czech Republic): The Natural Centre of Biodiversity" od Michala Vávry (viz http://www.iale.cz/wp-content/uploads/2020/01/000885.pdf), "Endangered aquatic macrophytes in the diet of rudd (Scardiniuserythrophthalmus)" od Tomáše Zapletala, Michala Andrease, Zdeňka Adámka, Jana Špačka, Libora Mikla a diplomovou práci Bc. Terezy Krpatové "Pijavice (Clitellata: Hirudinida) říčních ramen Labe a Orlice v okolí Hradce Králové", ale výzkumy a pozorování zde konal již koncem 19. století Antonín Hansgirg, autor knihy "Květena okolí Hradce Králové", na jehož tradici později navázali další místní odborníci. Stejně tak v posledních desetiletích objevili tato místa k procházkám a vůbec k relaxaci místní obyvatelé, pokud nepočítáme rovněž mnohem déle zde působící rybáře, jež najdeme od Holštejna přes břehy Orlice až k Parlamentu.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.214, 15.869)
Poslední aktualizace: 12.5.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,3km od místa

Příspěvky z okolí Pekelská jezera

Ve Lhotských lukách
Ve Lhotských lukách
Fotogalerie
Louky mezi Malšovicemi a Malšovou Lhotou byly na sever od silnice mezi nimi vždy ovlivněny blízkou řekou Orlicí. Nejenže tudy tekla řada jejích ramen, ale v době velkých vod docházelo k častému zaplavování těchto …
0.1km
více »
Přírodní park Orlice
Přírodní park Orlice
Louka
Lokalita se nachází v Přírodním parku Orlice, konkrátně v jeho záplavových loukách na východním okraji města Hradce Králové.Park byl zřízen roku 1996 podél toků Tiché a Divoké Orlice. Po jejich soutoku pokračuje d…
0.3km
více »
cyklostezka Malšovice - Malšova Lhota
cyklostezka Malšovice - Malšova Lhota
Turistická trasa
Délka cyklostezky, která spojuje Malšovice s Malšovou Lhotou je cca 700 metrů, vede kolem zahrádkářské kolonie a v jednou místě je rozdělena cca 5 m dlouhým nevykoupeným pozemkem, ale projet se to v pohodě dá…. V …
0.4km
více »
Jezuitská jezera v Malšovicích
Jezuitská jezera v Malšovicích
Fotogalerie
Na levém břehu Orlice těsně nad dnešním malšovickým jezem odbočoval od středověku kolem 80 m dlouhý náhon, který propojoval hlavní řečiště Orlice s bočním tokem téže řeky, jež vedlo vodu ke mlýnu v Malšovicích, po…
0.4km
více »
Kašparovo jezero
Kašparovo jezero
Fotogalerie
Jedná se o vodní plochu, jež bývala jedním ze zdejších záhybů původního toku Orlice, který byl kvůli svým častým meandrům narovnán během regulačních prací v letech 1923-1928 (délka 1 600 m, od Malšovic až po Malšo…
0.5km
více »
Jezuitská jezera v Malšovicích
Jezuitská jezera v Malšovicích
Rybník
Většina Malšovic byla původně močálovitou krajinou, jež byla protkána různými bočními rameny řeky Orlice. Ty byly od středověku upravovány lidskou činností. Stejně tomu bylo právě s dnešními Jezuitskými jezery.Svů…
0.5km
více »
Jezera a slepá ramena Orlice na Slezském Předměstí
Jezera a slepá ramena Orlice na Slezském Předměstí
Jezírko
Slezské Předměstí, dnes součást Hradce Králové, bylo od dávných dob protkáno velkou řadou bočních toků řeky Orlice, z nichž se mnohdy stávala slepá ramena, ať již přírodními procesy, či zásahem člověka. Některá je…
0.5km
více »
Jezero Holštejn
Jezero Holštejn
Jezero
Tato vodní plocha u Slezského Předměstí bývá nazývána jezerem, ale ve skutečnosti jde o slepé rameno řeky Orlice. Původně totiž tekla těmito místy tato řeka, která tehdy vytvářela řadu zákrut. Některé meandry byly…
0.6km
více »
Malšovický jez na Orlici
Malšovický jez na Orlici
Jez
Malšovický jez na Orlici se nachází mezi královéhradeckými částmi Slezské Předměstí a Malšovice, v nejzápadnějším výběžku Přírodního parku Orlice. Vede kolem něho žlutá turistická značka z krajského města do Malšo…
0.6km
více »
Cyklostezka  Malšovice - Malšova Lhota - Stříbrný rybník
Cyklostezka Malšovice - Malšova Lhota - Stříbrný rybník
Trasa
Délka cyklostezky, která spojuje Malšovice s Malšovou Lhotou je cca 700 metrů, vede kolem zahrádkářské kolonie, v jednom místě je rozdělena cca 10 m dlouhým nevykoupeným pozemkem, ale projet se to v pohodě dá…. V …
0.7km
více »
Malá vodní elektrárna na Mlejnku na Slezském Předměstí
Malá vodní elektrárna na Mlejnku na Slezském Předměstí
Elektrárna
Tato elektrárna, jež byla původně nazývána jako Orlická elektrárna (podobně jako elektrárna na Labi u Hučáku Labskou), byla vystavěna v letech 1920- 1921 na pravém břehu řeky Orlice mezi Malšovicemi a Slezským Pře…
0.7km
více »
Klub "Na Výstavišti"
Klub "Na Výstavišti"
Cyklo bar - hospůdka
Zveme Vás do stylového nekuřáckého soukromého klubu s velkou zahradou v chovatelském areálu na Slezském Předměstí v Hradci Králové. Pro děti: trampolína, skluzavka, kolotoč, houpačka, pí…
0.8km
více »
Malšova lhota - pomník obětem války
Malšova lhota - pomník obětem války
Pomník
Pomník obětem 1. sv. války, v Malšově Lhotě, se nalézá na návsi při silnici spojující hradecké městské části Malšovice a Svinary. Pomník je tvořen hlavním pilířem s vytesaným státním znakem a daty 1914 - 1918. Nad…
0.8km
více »
Pomník padlým v 1. světové válce v Malšově Lhotě
Pomník padlým v 1. světové válce v Malšově Lhotě
Pomník
Stejně jako jinde v okolí, také v Malšově Lhotě přinesla 1. světová válka řadu neštěstí a příkoří. Z front se nevrátilo 21 místních mužů, což je na velikost této obce velmi vysoké číslo, protože ještě v roce 1910 zde celkem žilo 347 obyvatel.Z tohoto důvodu začali místní lidé přemýšlet o tom, jak nejvhodněji uctít památku všech zdejších padlých spoluobčanů. Rozhodovalo se o růz…
0.9km
více »
Fišerova Stoletá hospoda na Slezském Předměstí
Fišerova Stoletá hospoda na Slezském Předměstí
Dům, budova
Nejdříve to bývala přízemní dřevěná formanská hospoda na druhé straně cesty, později se postavil zděný dům na dnešní parcele. V královéhradecké kronice je o hospodě zmínka z roku 1870, ale stála zde již dříve a pa…
0.9km
více »
Malšova lhota - zvonička a pomník ukřižování
Malšova lhota - zvonička a pomník ukřižování
Zvonice
V Malšova lhotě, která je dnes součástí Hradce Králové, je zachováno několik klasických selských stavení. Na návsi, nedaleko cesty spojující Malšovice a Svinary, je k vidění zvonička s pomníkem ukřižování.  
0.9km
více »
Hradec Králové - Rybárna, Rybářský svaz MO HK
Hradec Králové - Rybárna, Rybářský svaz MO HK
Rybník
Místní organizace Českého rybářského svazu se nachází v lokalitě lidově zvané Rybárna. Podrobné informace o prodeji povolenek a o revíru jsou zde: http://rybarihk.cz Prodej ryb veřejnosti se koná každý pátek n…
0.9km
více »
Hradec Králové - pomník ukřižování se zvoničkou na Slezském předměstí
Hradec Králové - pomník ukřižování se zvoničkou na Slezském předměstí
Drobné památky
Bokem hlavních cest v Kladské ulici se nachází pomník ukřižování se zvoničkou z železné konstrukce. Pomník ukřižování byl postaven „ke cti a slávě boží“ v roce 1872. Po větrné smršti byl obnoven v roce 1929. Stav zvoničky je takový, že při větším větru nebude radno být v její blízkosti…..
1.3km
více »
Hradec Králové - pomník Mistra Jana Husa
Hradec Králové - pomník Mistra Jana Husa
Pomník
Hradecký Pomník Mistra Jana Husa se nenachází v centru města jak by se dalo očekávat, ale v městské části Malšovice, pomník je umístěn v křižovatce cest. Husův pohled směřuje do dáli hradeckých lesů. Toto místo je všeobecně známo jako „u Husa“.
1.3km
více »
Malšovická hrázka - Hradecké lesy
Malšovická hrázka - Hradecké lesy
Přírodní památka
Lokalita Malšovická hrázka je bývalou hrází rybníka se starými duby, která se nalézá v severní části Hradeckých lesů u části Malšovice. Historie bývalého rybníka „Na obci“ sahá do roku 1490, kdy byl založen. Název rybníka byl odvozen od občin, pastvin, které městu Hradec Králové věnoval v roce 1395 král Václav IV. V 19. století, cca po roce 1833 byl rybník vypuštěn a následně…
1.3km
více »
Rameno u Stříbrného rybníka
Rameno u Stříbrného rybníka
Potok
V roce 1998 bylo rameno u Stříbrného rybníka u Malšovy Lhoty vyhlášeno přechodně chráněnou plochou o výměře 1,6065 ha. Důvodem vyhlášení byla a stále ještě je ochrana kriticky ohrožené rostliny rdestu dlouholistéh…
1.3km
více »
Hradec Králové - parní stroj „bratří Tomků“
Hradec Králové - parní stroj „bratří Tomků“
Technická památka
Nádhernou technickou zajímavost, parní stroj najdeme v hradecké čtvrti Malšovice v ulici Na Hrázce. Parní stroj je vystaven díky fandovství bratří Tomků. Jak nápis na desce praví jedná se o parní stroj vyrobený st…
1.3km
více »
Smiřická hráz - Hradecké lesy
Smiřická hráz - Hradecké lesy
Přírodní památka
Smiřická hráz jak by se podle názvu mohlo zdát se nenachází u Smiřic, ale na okraji hradeckých lesů. Jedná se o pozůstatek zaniklého rybníka nazývaného Na Obci, který byl zřízen hradeckými měšťany po roce 1490. V roce 1631 připadl rybník do majetku rodu Smiřických a od těch dob se mu říkalo Smiřický rybník. Rybník byl zrušen a následně vysušen po r. 1785 ve spojitosti se…
1.4km
více »
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Koupaliště
Rekreační oblast a přírodní koupaliště Stříbrný rybník, lidově zvané "Stříbrňák" najdeme východně od centra Hradce Králové mezi Malšovou lhotou a Svinary. Rybník je napájen Stříbrným potokem, který přitéká z Hrade…
1.8km
více »
Zděná bouda, Restaurace Hradec Králové
Zděná bouda, Restaurace Hradec Králové
Cyklo bar - hospůdka
Zděná bouda prošla výraznou a velice povednou rekonstrukcí. V objektu najdete stylovou restauraci s výjimečnou domácí gastronomií, ubytování a rozsáhlou zahrádku s venkovním barem a dětským hřištěm. O víkendech s…
1.9km
více »
Hradec Králové - koupaliště Flošna, aquapark
Hradec Králové - koupaliště Flošna, aquapark
Tipy na výlet
Vydáme se na nové hradecké koupaliště Flošna, které se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy Hradec Králové byl vojen…
2km
více »
Hradec Králové - aquapark, koupaliště Flošna
Hradec Králové - aquapark, koupaliště Flošna
Aquapark
Hradecké koupaliště FLOŠNA, které bylo veřejnosti otevřeno 22. května 2010, se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy …
2km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
2.5km
více »
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Odpočinkové místo
Jižní terasy v Hradci Králové najdete nad Komenského ulicí, mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm. Z obou schodišť jsou terasy přístupné po většinu roku od 7 do 21 hodiny. Od prosince do února jsou z bezpečnos…
2.6km
více »