TURISTIKU PODPORUJÍ
60 516 turistů a cestovatelů
101 588 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 137 565,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Obilní sýpka v Černilově

Turistické cíle Dům, budova

Černilov čp. 238 (25.3.2021)
Černilov čp. 238 (25.3.2021)  •  Fotografie (3)  • Foto: BorisJ.
Černilov čp. 238 (25.3.2021)

Období Marie Terezie a jejího syna Josefa II. nebyla přelomová pouze v oblasti školství, náboženského vyznání a zrušení nevolnictví. Na řadu se dostalo rovněž řešení tehdy často řádícího období hladu a nedostatku osiva v případě nepříznivých přírodních či jiných podmínek. Příkladem času velkého hladu a drahoty může být rok 1770, kdy na Královéhradecku zemřelo 32 690 lidí a takových mohlo být mnohem více, kdyby nezasáhla císařská komora a císař Josef II. naturální i finanční pomocí. Východiskem se měl stát systemální patent pro Moravu z 26. července 1748, který doporučoval zakládání zásob obilí v obdobích, kdy se skutečně urodilo: „Vrchnostem vesměs připomíná se, aby: tercio: poddaných přes míru, v posledně vydaných robotních patentech z r. 1738 určenou, újmu nečinily, nýbrž je v poplatném stavu zachovávaly a otcovsky jim napomáhaly, též pak chvalitebného příkladu oněch vrchností následovaly, které poddaným svým obilí na úrok jednoho achtele zapůjčujíce, z tohoto achtelu ponenáhlu takový fundum pro contributionali založily, z něhož nejen další zápůjčky se udělují, nýbrž také poddaným v případě neštěstí při vybývání kontribuce lze pomáhati.“

Patentem ze 4. listopadu 1752 bylo nařízeno, aby poddaný, který si vypůjčil ze sýpky obilí k setí, odvedl z něj za rok půl druhé osminy vypůjčeného množství náměrkem. Jiný z 15. května 1779 stanovoval odměnu, jíž mohli vrchnostenští úředníci brát z obilního fondu. Dvorským dekretem z 19. června 1782 bylo nařízeno, že každá vrchnost a každý poddaný jsou povinni k zajištění vojenského zásobování při vypuknutí války, jednotlivě rezervovat ze své roční sklizně 1/12 obilnin, 1/10 ovsa i ječmene a 1/8 sena. Prováděcí nařízení a instrukce k tomu byla vydána českým guberniem 8. července téhož roku. Dalším císařským patentem z 9. června 1788 č. 241 bylo přímo nařízeno, aby byla na každém panství, na každém statku a v každém zeměpanském městě od 1. listopadu roku 1788 založena – pokud tam ještě neexistovala – obilní sýpka, do které každý poddaný, který měl ornou půdu, byl povinnen po tři léta odvádět třetinu takového množství pšenice, žita, ječmene a ovsa, které mu bylo zapotřebí k jednoročnímu zasetí ozimu a jařiny. Do tří let měla být tudíž v sýpkách taková zásoba, aby se jí mohla oset na 1 rok všechna rustikální orná půda.

Vznikly tak obilní sýpky, z nichž se potřebným obilí půjčovalo za tzv. náměrek, který nejprve činil osminu a později šestnáctinu vypůjčeného osiva. V Černilově byla obilní sýpka vybudována v roce 1805 a to jako plně zděný objekt, což můžeme vidět z indikační skici stabilního katastru z roku 1840 od adjunkta 2. třídy Johana Strusky a geometra 3. třídy Josepha Makusche. Měla sloužit pro východní část panství a spadali pod ní hospodáři z Bukoviny, Černilova, Černožic, Číbuze, Divce, Dolního Plesu, Holohlav, Hubílesa, Jasenné, Lejšovky, Libníkovic, Librantic, Libřic, Mezilečí, Nového Plesu, Piletic, Rasošek, Ruseku, Skalice, Skaličky, Smiřic, Smržova, Starého Plesu, Svinar, Újezdu, Vlkova a Výravy. Pokud obilí zbylo, bylo následně podle ustanovení zákona z 18. října 1792 prodáno a utržené peníze byly půjčovány obdobně jako osivo. Tím byl vytvořen základ pro peněžní fondy, jež byly nejprve spravovány vrchností a po zrušení patrimoniálních úřadů berními úřady, v našem případě tím jaroměřským. Naopak sýpka byla řízena zvláštním výborem, jehož členové byli voleni. Ti také po zavedení samosprávy převzali vedení peněžních fondů, aby bylo oboje spojeno dohromady.

Zákonem z 9. července 1863 bylo nařízeno zrušení obilnic a ty se měly transformovat v peněžní záložny, jejichž zásady byly určeny zákonem ze 6. srpna 1864. Tehdy tvořilo původní jmění černilovské obilnice celkem 31 423,55 zlatých ročního čísla, z čehož 12 680,44 zlatých bylo půjčené obilí převedené na peníze, 12 383,23 zlatých podíl z hoříněvské strany a 6 359,88 zlatých tržba za prodané obilí ze sýpky. Kromě kapitálu v zápůjčkách a státních cenných papírech měla obilnice již zmíněnou budovu sýpky v Černilově, kolnu v Jasenné, požární stříkačky a hřebárnu v Holohlavech. Vše výše zmíněné bylo nakonec prodáno, přičemž jako poslední přišla na řadu obilní sýpka v Černilově.

Ta se dostala do dražby 7. června 1869 a jejím vítězem se stala černilovská obec, avšak výbor záložny tuto koupi nepotvrdil, protože nezískal odhadní cenu ve výši 2 000 zlatých, a tak došlo k další dražbě. 9. listopadu 1870 byla sýpka nakonec prodána Janu Pumrovi z Černilova, jenž za ni zaplatil 1 950 zlatých. Sama záložna měla o 7 let později 1 584 členů ze 30 obcí a její jmění činilo 34 000 zlatých, z nichž na hotovosti bylo pouhých 522,53 zlatých. V roce 1883 byla záložna zrušena a sloučena s ostatními v okolí, čímž vznikla Okresní hospodářská záložna v Hradci Králové, jejíž ustavující valná hromada se uskutečnila 7. dubna 1883. Prodejnu zde měl 19. února 1871 založený Potravní spolek Blahobyt, jehož účelem bylo opatřovat levně svým členům všechno spotřební zboží. Členský podíl činil nejméně 10 zlatých a zápisné na tento podíl bylo 10 krejcarů. Následně spolek budovu sýpky koupil, neboť se mu zprvu velmi dařilo. Příkladem toho budiž to, že v roce 1877 prodal zboží za 21 935 zlatých a 68 krejcarů.

Později došlo k rozdělení černilovské sýpky čp. 231 na 2 čísla popisná – čp. 238 a 289, přičemž jedno čp. náleželo obci. Říkalo se zde „ve spolku“ a bydlela v něm místní chudina. Tento název vznikl z toho, že v objektu obchodoval výše zmíněný Potravní spolek Blahobyt a měl zde i své skladiště, které získala obec do svého vlastnictví podle usnesení obecního zastupitelstva z 5. března 1885, a to za 3 000 zlatých. Využila totiž toho, že se spolek dostal do velkých dluhů a musel se rozejít. Roku 1932 si v čp. 238 otevřel dílnu obuvník Josef Dušek, z níž se později stala opravna obuvi „Obuva“. Druhé čp. patřilo Aloisu Menclovi z Librantic, jenž v něm měl nejen obchod smíšeným zbožím, ale rovněž v něm bydlel. Tento díl sýpky koupil od obce v lednu 1907 za 14 000 K. V obecní kronice najdeme o tom tento stručný záznam: „30. ledna 1907 prodala obec více než polovinu staré obilní sýpky obchodníku Aloisu Menclovi za 14 000 K. Díl ten má čp. 289.“ Roku 1990 však byl bývalý dům Aloise Mencla zbourán výrobním družstvem Sněžka Náchod, jež zde plánovalo výstavbu nové provozovny, k níž nakonec nedošlo. Její provozovna 018 se nacházela v 1. poschodí hostince čp. 122. Zbylá část bývalé sýpky zůstala v obecních rukou až do dnešní doby a je naplánováno rovněž její zbourání.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.263, 15.936)
Poslední aktualizace: 25.3.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Černilov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,3km od místa

Příspěvky z okolí Obilní sýpka v Černilově

Větrný mlýn Černilov
Větrný mlýn Černilov
Mlýn
Od roku 2016 zdobí krajinu u Černilova větrný mlýn, ke kterému vede cesta ze silnice od Librantic. Na místě, kde dnes stojí, bývala prasečí farma. Jeho stavitelem a majitelem je Jaroslav …
0.5km
více »
Sokolovna v Černilově
Sokolovna v Černilově
Dům, budova
První pokusy o založení černilovské sokolské jednoty můžeme vidět v letech 1896 a 1905, ale teprve 30. prosince 1909 proběhla ustavující schůze TJ Sokol Černilov, jež byla počátkem následujícího roku přijata do sv…
0.7km
více »
Stará škola v Černilově
Stará škola v Černilově
Dům, budova
Škola byla v Černilově již v roce 1651, protože tohoto roku je zde připomínán rektor Samuel Chrudimský. Zanikla však ještě koncem téhož století, protože o ní nejsou žádné zmínky. Snad dokonce existovala jen krátko…
0.7km
více »
Kostel Nalezení sv. Štěpána v Černilově
Kostel Nalezení sv. Štěpána v Černilově
Kostel
Původní černilovský kostel byl poprvé zmíněn roku 1271, a to spolu s plebánem Vavřincem. Jednalo se o dřevěný kostelík, který se nacházel uprostřed dnešního hřbitova v místě, kde je vztyčen kříž. V roce 1358 byl p…
0.8km
více »
Zřízení evangelického hřbitova v Černilově
Zřízení evangelického hřbitova v Černilově
Zajímavost
Evangelíci se v Černilově oficiálně objevili hned po vydání tolerančního patentu v roce 1782. Následně vznikly jejich modlitebny i farní úřady. Jen na vlastní pohřebiště museli počkat delší čas a do té doby pohřbí…
0.8km
více »
Svěcení nového hlavního oltáře v Černilově v roce 1896
Svěcení nového hlavního oltáře v Černilově v roce 1896
Zajímavost
K různým slavnostem, jež se dříve dály a byly hojně navštěvovány, náležela rovněž různá církevní jubilea a posvěcení kapliček, chrámů, křížků, soch či pouze některé z nově pořízené částí interiéru chrámu Páně. Tím…
0.8km
více »
Černilov - kostel sv. Štěpána
Černilov - kostel sv. Štěpána
Kostel
První zmínka o vsi Černilov a zároveň o kostele se vztahuje k roku 1271. Tehdy na místě dnešního hřbitova stával kostelík dřevěný. Současný kostel se začal stavět položením základního kamene dne 12.6.1752. Dostavěn byl v roce 1756 a zasvěcen byl sv. Štěpánu. Dne 14.12.1880 kostel vyhořel, za necelý rok byl opraven do současné podoby a postupně vybavován vnitřním zařízením.
0.8km
více »
Černilov
Černilov
Vesnice
Území obce bylo osídleno již v pravěku. V roce 1880 nalezl cestář Jan Prokeš svitky zlatého drátu. Roku 1888 bylo Josefem Duškou získáno serpentinové kladivo a olověný přeslen. V téže době byla na poli zvaném „Pod…
0.8km
více »
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Kostel
Současný kostel Československé církve evangelické byl postaven r. 1882 v pseudorománském slohu na místě původního kostela dřevěného z r. 1786. Pozn: reformovaný sbor evangelický - tj. evengelický sbor helvétského vyznání. Dne 20. 7. 1920 došlo ke sloučení obou černilovských evangelických farností do jednoho Farního sboru českobratrské církve evangelické.
1.2km
více »
Jubilejní kříž u Černilova
Jubilejní kříž u Černilova
Kříž
Na tomto místě, jež je opředeno řadou pověstí, stával již přinejmenším od konce 18. století dřevěný kříž s plechovou figurou Ježíše Krista, což můžeme vidět např. v císařském otisku stabilního katastru obce Černil…
1.2km
více »
Evangelický kostel helvetského vyznání v Černilově
Evangelický kostel helvetského vyznání v Černilově
Kostel
Evangelický sbor helvetského vyznání byl ustaven v Černilově 16. srpna 1784 a jeho prvním duchovním se stal Michal Viczcencz (Vincenc, píše se i Vicenc, 22. října 1786-19. února 1787) z Uher. Kostel byl vybudován …
1.2km
více »
Evangelická reformovaná škola v Černilově
Evangelická reformovaná škola v Černilově
Dům, budova
První porady o zřízení vlastní evangelické školy se uskutečnily v roce 1862. Původně totiž chodily děti evangelického reformovaného vyznání do katolické školy v Černilově, což vyvolávalo řadu problémů a konfliktů.…
1.3km
více »
Dolní Černilov (Výrava)
Dolní Černilov (Výrava)
Místní část
Tato ves se nachází při toku Malostranského potoka a je položená mezi obce Černilov a Výrava. Podle názvu by člověk soudil, že se jedná o místní část obce Černilova u Hradce Králové, ale k ní tato osada náležela jen 14 let, jinak vždy patřila k Výravě. Pod obcí se nacházejí 2 opukové kopce – Křivý kopec (287 m n. m.) a Vidrholec (285 m n. m.), k nimž se váže několik lidových po…
1.5km
více »
Librantický potok
Librantický potok
Potok
Pokud nahlédneme do díla „Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže“ od kolektivu autorů, vedeného Vladimírem Vlčkem, najdeme o něm pouze krátkou zmínku: „Librantický potok viz Piletický p. 1-01-04-034,“ protože …
2km
více »
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Kostel
Bývalý Evangelický kostel (augsburského vyznání) najdeme v západní části Černilova. Evangelická církev augsburského vyznání byla v Černilově založena v r. 1784. Původní dřevěný kostel byl otevřen 13. 5. 1788. Nová, současná budova kostela byla posvěcena 12. 12. 1824. Kostel byl v majetku církve do r. 1978. Později byl tehdejším MNV přebudován na smuteční obřadní síň. Pozn:…
2.1km
více »
Evangelický kostel augsburského vyznání v Černilově
Evangelický kostel augsburského vyznání v Černilově
Kostel
Evangelický sbor augsburského vyznání byl v Černilově založen v roce 1784, kdy sem přišel z Bukoviny první farář Štěpán Leška. Jeho prvním úsilím se stalo zřízení vlastní modlitebny, v čemž pokračoval též jeho nás…
2.1km
více »
Librantice
Librantice
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v mladší době kamenné. Soudí se, že sama obec vznikla během tzv. lánové kolonizace ve 2. polovině 13. století a její jméno je odvozeno od německého osobního jména Hildebrandt. Obec …
2.4km
více »
Librantice
Librantice
Vesnice
Librantice - první písemná zpráva o vsi je z roku 1492, kdy Johanka z Březovic prodává tvrz Třebechovice, ke které tehdy Librantice patřily. V r. 1779 se Librantice staly samostatnou obcí. Roku 1785 byly v Librant…
2.4km
více »
Divec
Divec
Vesnice
Divec - nejstarší písemná zpráva o obci je doložena z počátku 14. století, z doby působení české královny - vdovy Elišky Rejčky v Hradci Králové. V té době královna vedla inkviziční procesy proti kacířům z Černilo…
2.6km
více »
Divec
Divec
Vesnice
Tato lokalita severovýchodně od Hradce Králové byla osídlena již v době kamenné, což dosvědčuje nález kamenné sekyrky. V lese Dehetníku pod Spáleným kopcem byla objevena sídelní jáma, v níž se nacházela keramika a…
2.6km
více »
Kalthaus (Kaltouz)
Kalthaus (Kaltouz)
Tvrz
Z tohoto germanismu, značícího studený dům, bychom sotva odhadli, že se jednalo o tvrz, která se dříve nacházela severně od Černilova v místech, kde byla později postavena panská myslivna Kalthaus. Tvrz nejspíše v…
2.7km
více »
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Kostel
Kaple byla postavena v letech 1906-1907 na místě původní staré Kapličky. V roce 1907 byly do věže umístěny dva zvony. Za první světové války byl jeden zvon zrekvírován. Druhý zvon byl tajně sejmut občany Františkem Fulkou a Bohumilem Přibilem. Tento zvon nesl nápis: "Panně Neposkvrněné věnují katolíci Výravští". V roce 1921 byl občany zakoupen druhý zvon. Tyto zvony však…
2.8km
více »
Libřice - kostel sv. Michalela
Libřice - kostel sv. Michalela
Kostel
První historická zpráva o vsi Libřice je datována rokem 1356 ve spojitosti s kostelem do něhož měl docházet k bohoslužbám plebán z Černilova. Současný kostel sv. Michalea byl původně vystavěn k gotickém stylu, do současné barokní podoby byl kostel přestavěn v první polovině 18. století. V těsné blízkosti kostela stojí Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1795.
3.5km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
4km
více »
Rozhledna Libníkovice
Rozhledna Libníkovice
Tipy na výlet
Cílem našeho výletu je méně známá rozhledna cca 13 km východně od centra Hradce Králové, tedy rozhledna u Libníkovic. Libníkovická rozhledna je vhodným místem k zastávce při výletu do Opočna, nebo Nového Města nad Metují. Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšeném místě severně od obce Libníkovice. Na místě dnešní rozhledny stávala památna lípa, která byla těžce poničena vichřicí…
4km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
5.6km
více »
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Koupaliště
Rekreační oblast a přírodní koupaliště Stříbrný rybník, lidově zvané "Stříbrňák" najdeme východně od centra Hradce Králové mezi Malšovou lhotou a Svinary. Rybník je napájen Stříbrným potokem, který přitéká z Hrade…
6.9km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad soutokem potoka Dědina s řekou Orlicí. Největším lákadlem města je muzeum betlémů, které najdeme na náměstí. Unikátem muzea je Třebechovický betlém, jehož figurky jsou uvedeny do pohybu. Betlém představuje nejenom výjevy z bible, ale také život ve městě na konci 19. století. V ok…
7.2km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
8.7km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
9.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace