TURISTIKU PODPORUJÍ
57 796 turistů a cestovatelů
90 426 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
879 982,- odměny za články
Reklama
Partner lokality
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Libňatov
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Obecná škola (Libňatov)

Turistické cíle Dům, budova

Obecná škola (Libňatov)

Zdejší děti nejdříve navštěvovali farní školu na Hořičkách. V Libňatově byla škola založena roku 1773 a prvním učitelem byl Jan Boura, krejčí z Úpice, který tehdy vyučoval v pronajaté místnosti ve stavení čp. 67 a nakonec zemřel v sousedním Maršově u Úpice. Návštěva školy byla tehdy nepovinná, nebyly žádné učební pomůcky a psalo se křídou na dřevěné tabulky.

V roce 1780 byla úředně zavedena povinná školní docházka a obec byla vyzvána k výstavbě školní budovy. Ta byla postavena o 9 let později na obecním pozemku zvaném „Ohrada“, ale poněvadž stála na místě vlhkém, záhy shnila a tak již roku 1808 zbudoval patronátní úřad na protější stráni novou školu čp. 80. Na její opravu došlo teprve v roce 1841, přičemž z celkové částky 79 zl. 34 kr. musel Libňatov uhradit 49 zl. 15 kr., zbytek musely zaplatit náchodská a smiřická část Maršova. V této škole se vyučovalo až do roku 1891, kdy byla postavena další školní budova.

Druhým učitelem v Libňatově byl v letech 1789-1806 krejčí a malíž Kodym, který byl otcem Filipa Stanislava Kodyma, lékaře, přírodovědce, novináře, spisovatele a politika. Dalším učitelem byl Škalda a po něm Josef Drška, jehož syn byl tenoristou a zemřel v Sasku jako člen dvorní opery. Tehdy se do školy chodilo střídavě. V zimě chodily dopoledne větší děti a odpoledne ty menší, aby měly prošlapanou cestu. V létě to bylo kvůli pastvě dobytka naopak. Po Drškovi v Libňatově učil Falta z Radče a František Jörka, který sem přišel z Úpice. V roce 1877 za řídícího učitele Vincence Vrabce byla povolena dvoutřídní škola. Dosavadní škola fungovala jako druhá třída, ta první se nacházela ve stavení čp. 143.

Od 1. listopadu 1880 byla škola rozšířena o druhou třídu, ale se závazkem, že v zimě budou děti vyučovány i v Maršově, který byl do Libňatova přiškolen do roku 1884, kdy tam byla zřízena samostatná škola. V letech 1886-1916 vyučoval na zdejší škole řídící učitel Josef Regner. Za něj byla v letech 1888-1889 vystavěna a 30. září 1891 otevřena nová školní budova, která měla 2 třídy v 1. patře s kabinetem pro školní pomůcky, kde byla vedle školní knihovny umístěna i ta obecní, kterou darováním knih založil Benedikt Řezníček z čp. 23, jenž později působil jako městský tajemník v Mnichově Hradišti. V přízemí byl byt pro řídícího učitele. Pro druhého učitele byl zřízen byt roku 1912, a to z bývalé místnosti pro hasičskou stříkačku a z přístavby. V roce 1919 byla navíc vykopána studna a opatřena pumpou.

Roku 1892 se stal řídícím učitelem Josef Regner. Nahradil tak Vincence Vrabce, který odešel do Velkých Svatoňovic. Za jeho správcovství školy se zde vystřídalo 11 učitelů. Když převzal toto místo, nastoupil František Beran z Černožic, v roce 1898 přišel Václav Marek, v letech 1901-1903 vyučoval Josef Vokál z Libenic u Kolína. Na východní frontě byl zajat a zemřel v zajetí na Sibiři. Po něm vyučoval Václav Polák ze Smiřic. Roku 1905 nastoupil Břetislav Kavan a po něm jeho bratr Kamil. Po jeho odchodu se zde vystřídali Antonín Dyntera z České Čermné, Jan Dostál z Machova (1909-1911) a Karel Kovářík ze Spáleného Poříčí. V roce 1914 přišel z Bohutína u Příbrami Alois Malý, který o 2 roky později zůstal na škole sám, protože řídící Regner odešel do výslužby. 1. června 1917 byl ustanoven řídícím učitelem František Sobotka a v roce 1921 přišel Vilém Gottwald, který nahradil odešedšího učitele Malého. Do roku 1928 se tak v Libňatově vystřídalo 26 učitelů.

Po sedmiletém působení na místní škole odešel řídící učitel Sobotka do Havlovic a prozatímním správcem školy byl jmenován Vilém Gottwald. Na uprázdněné místo zdejšího učitele přišel Josef Hůlek, rodák z Posadova, kterému se stal Libňatov prvním působištěm po absolvování královéhradeckého učitelského ústavu. Roku 1934 byla kvůli vlhkosti provedena izolace zdiva. V roce 1936 byl Libňatov přičleněn k újezdní měšťanské škole v Úpici. Téhož roku spadla při výměně staré podlahy část dřevěného stropu., který byl následně nahrazen novým klenutým. Rozpočet na udržování školní budovy ve výši 2367 Kč tak vystoupal až na 10 310 Kč, což byl velký zásah do obecního rozpočtu.

Po odstoupení Sudet koncem roku 1938 se stal Libňatov pohraniční obcí, a tak bylo určeno, že v ní bude zřízena četnická stanice. Ta byla umístěna ve školní budově za roční nájem 1 320 Kč. Kvůli uprchlíkům z území zabíraných Německem byla navíc zřízena třetí třída, v níž vyučoval 18 žáků Václav Červa, dosavadní učitel v Bílé u Českého Dubu. Další změnou byl návrat křížů s postavou Ježíše Krista do všech učeben, tak jako tomu bylo v době předpřevratové.

Za německé okupace zase došlo k revizím učebnic a mnohým změnám osnov. Především však šlo o to, aby nad všemi předměty měl přednost německý jazyk. 1. dubna 1941 odešel do výslužby řídící učitel Vilém Gottwald. Jeho nástupcem se stal červenokostelecký učitel Bedřich Šváb. V roce 1944 došlo ke zrušení místní školní rady a školním dozorcem se stal úředník Josef Záruba z čp. 138. Nasazení učitelů na válečné práce se projevilo tím, že nakonec ve škole zůstal jen řídící učitel. Navíc byly sloučena libňatovská škola s maršovskou, takže v Libňatově byla první třída a ta druhá v Maršově. V následujícím roce se již skoro nevyučovalo. Nejdříve kvůli nedostatku uhlí, poté kvůli válečným poměrům a nakonec byl na krátkou dobu totálně nasazen řídící učitel Bedřich Šváb, který byl zastupován maršovským kolegou Sommerem.

Po osvobození (23. května 1945) narukoval řídící učitel Šváb do armády a na jeho místo nastoupil jeho předchůdce Vilém Gottwald. Druhou třídu naopak vyučoval učitel němčiny Tylš z Hořiček. Na konci školního roku 1944/1945 chodilo do školy 49 žáků, počátkem následujícího školního roku poklesl jejich počet kvůli dosídlování pohraničí na 21, takže musela být jedna třída uzavřena. 23. října 1945 se vrátil zpět řídící učitel Šváb, který byl sice jmenován řídícím učitelem v Maršově, ale on se rozhodl také dosidlovat pohraničí, takže nakonec převzal řízení školy ve Voletinách u Trutnova. Díky tomu zůstal nadále řídícím učitelem Vilém Gottwald. 30. prosince 1945 byla navíc obnovena místní školní rada, která byla za protektorátu rozpuštěna. Do jejího čela byl zvolen bývalý školdozorce Josef Záruba.

Roku 1948 se na schůzi rodičovských sdružení při národních školách v Havlovicích, Libňatově a Maršově u Úpice objevil návrh na společnou školní budovu. Plán však nebyl nakonec zrealizován. V následujícím roce nahradila Viléma Gottwalda Věra Bitnerová. Kvůli svému politickému přesvědčení byla 18. listopadu 1952 přeložena a správu školy převzal Jaroslav Pich z Havlovic. 1. září 1953 byly do školy přiděleny děti z Maršova, kde klesl počet dětí školou povinných na 11. Díky tomu byla obnovena 2. třída, kterou učila Věra Jarová. Po jejím nástupu na mateřskou dovolenou v roce 1954 byla tato třída opět zrušena. Po jejím velmi krátkém obnovení byla znovu povolena 1. září 1955. O 2 roky později byl dosavadní správce školy přeložen do Radče a na jeho místo přišel učitel Josef Kožený.

Toto období bylo také ve znamení investic do školy. V roce 1950 byla opravena střecha budovy a pokryta eternitem. Náklad na tuto akci činil 60 000 Kčs. O 4 roky později došlo na přízemí školy. Bylo zazděno 5 oken a zřízena 2 velká v čele budovy. Od hlavních dveří byla zvýšena chodba a zvednuta podlaha v místnostech vlevo od hlavního vchodu. Nakonec došlo k výměně všech dveří v celém přízemí. Roku 1956 byla přistavěna zděná kolna na uložení otopu. Dochází též k postupné obnově inventáře školní kuchyně.

Generální oprava školy byla dokončena v roce 1961, kdy došlo k razantnější dispoziční změně budovy, jež začala roku 1958 adaptací sociálního zařízení a úpravou bytu pro ředitele školy. V tomto období odešel ředitel školy Kožený a do Libňatova denně dojížděli Miroslav Pich z Náchoda a Marie Celbová z Malých Svatoňovic. V roce 1961 nastoupil ředitel Miloslav Šimek, učitelkou se stala jeho manželka Dana, která později převzala správu školy od svého manžela. Nastávají první problémy. Nejprve se kvůli nedokončené adaptaci muselo několik týdnů vyučovat v kulturním domě a v následujícím roce je kvůli poklesu stavu žactva zrušena jedna třída. Ta je znovu obnovena roku 1964.

28. března 1968 proběhla oslava 200 let trvání školství v Libňatově, během níž Dana Šimková obdržela bronzový odznak, který jí věnoval odbor školství ONV v Trutnově. Velmi prospěšnou investicí se stala v roce 1973 instalace ústředního topení. To je již škola organizována znovu jako jednotřídní s 1.-3. ročníkem.

Škola zanikla v roce 1982 a do budovy se posléze nastěhoval obecní úřad, který zde sídlí dodnes. Roku 2009 došlo k rekonstrukci objektu, při níž bylo nutné provést některé vícepráce, což zvedlo celkovou cenu oproti nabídce o 240 000 Kč. Další investice se objekt dočkal v roce 2014, kdy byla firmou STAVANT CZ s. r. o., Hostinné provedena výměna oken a zateplení budovy, což celkově vyšlo na 2 871 307 Kč.
Nadmořská výška:
393 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.482, 16.003)
Poslední aktualizace: 16.9.2017
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Libňatov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,2km od místa

Příspěvky v okolí Obecná škola (Libňatov)

Vyhlídka jejíž jméno potvrzuje příslušnost ke kraji Boženy Němcové se nachází cca 300 metrů od silnice ve směru Hořičky - Libňatov. Z vyhlídkového místa se nabízí výhledy zejména na Polské stolové hory B…
Jak název vyhlídky napovídá jedeme do kraje Boženy Němcové, k Barunčině vyhlídce, která se nalézá severně od Hořiček. Barunčina vyhlídka se nachází cca 300 metrů od silnice ve směru Hořičky - Libňatov.&n…
Tipy na výlet
Míříme do oblasti, která se nachází mezi Krkonošemi a Adršpašsko-Broumovskem, do centra Jestřebích hor, do Úpice. Jedeme za poznáním turisticky opomíjené, ale krásné oblasti. Úpickému náměstí dominuje stavba kostela sv. Jakuba Většího, který byl postaven v první polovině 14. století. Za dobu své historie byl dvakrát poničen požárem. Do současné podoby byl postaven v roce…
Batňovice - obec mezi Úpicí a Rtyní v Podkrkonoší prvně historicky doložená roku 1408. K roku 1775 se váží zmínky o obci v díle Aloise Jiráska, Skaláci a to v souvislosti se selským povstáním. Dominantou obce je k…
Dřevěnou rozhlednu, resp. dřevěnou vyhlídkovou věž nalezneme u jižního okraje Rtyně v Podkrkonoší u benzínové stanice Robin Oil při silnici ve směru Červený Kostelec - Úpice,Trutnov. Věž postavená v roce 2002…
Viktorčin splav je dalším symbolem děje, který známe z filmu a knížky Babička. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodit zpívat ukolébavky. Současný splav již nen…
Mezi nejznámější místo Babiččina údolí patří Staré Bělidlo, roubená chalupa, kterou v roce 1797 postavil mlynář Antonín Rudr u mlýnského náhonu v blízkosti Viktorčina splavu. V roce 1842 syn mlynáře…
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
Mezi symboly Babiččina údolí patří pomník Babička s vnoučaty. Základní kámen pomníku byl, za účasti spisovatele Aloise Jiráska, položen u příležitosti 100 výročí narození Boženy Němcové dne 25.7.1920.  A…
Tipy na výlet
Přibližně na půli cesty mezi Dvorem Králové nad Labem a Náchodem se nachází obec Česká Skalice, kde se nachází státní zámek Ratibořice a Babiččino údolí, autobusem se dostanete do stanice Zlíč cca 1,5km, a vlakem …
Staré Bělidlo a další místa děje románu B.Němcové "Babička", spojené naučnou stezkou..
Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové. Rudrův (Ludrův) mlýn je Kamennou budovou jej…
Místo kam se vydáme je všeobecně známé, je jím malebné Babiččino údolí a ratibořický zámek, které se nachází cca 3km severně od České Skalice na Náchodsku v lokalitě, které se říká Kraj Boženy …
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
Město
Trutnov - vstupní brána do východních Krkonoš na jejichž úpatí se, podél řeky Úpy, město nachází. První doložená zmínka u Trutnově spadá do roku 1260. Historické centrum města se nalézá v prostoru kol…
11.5km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
12.1km
více »
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
13.5km
více »
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do nejvýchodnější části Zvičinského hřbetu, do lesního porostu mezi Dvorem Králové a Kuksem. Jdeme za poznáním úžasné práce mistra Matyáše Bernarda Brauna, který zde v letech 1718 - 17…
ZOO a Safari ve Dvoře Králové nad Labem.
15.1km
více »
Skalní útvar
Jedinečné skalní město v severovýchodních Čechách leží 2 km od města Teplice nad Metují, 26 km od Náchoda a 24 km od Trutnova. Prohlídkový okruh je 6 km dlouhý a můžete jej projít za 2 až 3 hodiny. Cestou sp…
15.3km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
16.1km
více »
Adšpašské Jezírko je jedním z lákadel a častým cílem turistů při návštěvě Adršpašských skal. Jezírko je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Odtok z jezírka následně vytvář Velký a Malý vodopád. …
16.3km
více »
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.   Krásné skalní městečko s jez…
16.6km
více »
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
16.7km
více »
Dobrošovská pevnost byla vybudována v letech 1936 - 1938 jako součást pohraničního opevnění ČSR. Přístupná jsou podzemní kasárna, dělostřelecký srub Zelený a velitelský srub Můstek. Pevnostní objekty jsou nejschůdněji dosažitelné autem z Náchoda, nebo České Čermné a dále pěšky z parkoviště. Pro zdatné je možnost pěšího výstupu z Náchoda Bělovse po NS Pevnost Dobrošov. Na…
16.8km
více »
Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejkrásnější a říká se i nejdivočejší skalní města v Evropě.Až do 18.století bylo toto místo nepřístupné díky neprostupné lesní vegetaci.Paradoxně díky požáru v 18.stol. se stala tato skalní oblast přístupná a přívětivá pro turisty.Cestou po turistickém chodníku je mnoho skalních útvarů probouzejících návštěvníkovu fantazii.Skály mají mnoho názvů a asi nejznámější jsou Milenci,starosta a starostová…
17.4km
více »
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
18.6km
více »
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
30.3km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
33.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace