TURISTIKU PODPORUJÍ
60 594 turistů a cestovatelů
102 022 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 150 432,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Librantický potok

Turistické cíle Potok

Librantický potok u cyklostezky (Černilov, 22.5.2020)
Mostek cyklostezky přes Librantický potok (Černilov, 22.5.2020)

Pokud nahlédneme do díla „Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže“ od kolektivu autorů, vedeného Vladimírem Vlčkem, najdeme o něm pouze krátkou zmínku: „Librantický potok viz Piletický p. 1-01-04-034,“ protože Librantický potok je zde zaměněn s Piletickým, což je však chyba, neboť Piletický potok vzniká až soutokem Librantického a Černilovského potoka.

Tento vodní tok o charakteru lučního potoka, o celkové délce 11,8 km a o celkové ploše povodí 21,318 km2, pramení mezi Libranticemi a Jeníkovicemi v místech bývalého rybníka, který byl zván jako „Kabrham“, a to na severozápad od „Velkého kopce“ (305,9 m n. m.), odkud teče západním směrem k „Rohlíčkům“, za nimiž byl vytvořen stejnojmenný rybník (jeho základem byla v 1. polovině 50. let 20. století vybudovaná malá požární nádrž; svým způsobem slouží jako náhrada na severovýchod od něj se nacházejícího původního panského rybníka, který byl ve 2. polovině 19. století vysušen a místo po něm využito později jako stavební parcely; jeho umístění můžeme vidět v indikační skice stabilního katastru obce Librantic z roku 1840 od adjunkta 2. třídy Jana Králíčka a geometra 4. třídy Antona Lachingera), u něhož od roku 2007 postupně vznikalo golfové hřiště Na Vrších. Více o něm zde: http://www.gcnavrsich.cz.

Poté, co z něj vytéká, směřuje do Librantic, v nichž protéká čtveřicí (původně šesticí) vodních nádrží z roku 1909 (tehdy byly všechny vyzděny litickou žulou a stejným materiálem bylo po obci pokryto také koryto potoka) a je rovněž posílen výtokem z rybníka „Frešle“, jenž je situován v lesním porostu východně od obce a byl nazván podle označení zdejších polí „U Frešle“. V západní části Librantic (Malá strana) mu v pokračování východním směrem brání kopec k Divci, takže se tok vydává na sever k samotám, které jsou nazývány Borek, u nichž byl vybudován dosud bezejmenný rybník. Od Borku směřuje Librantický potok opět východním směrem, protéká nad Divcem a opět se severním směrem vyhýbá zvlněné krajině. V „Černilovské Velké straně“ podtéká silnici mezi Hradcem Králové a Černilovem, pokračuje nad severní částí lesa „Ouliště“ a nad bývalým rybníkem Kuchánkem, odkud teče na sever Ruseka, kde se spojuje s Černilovským potokem, čímž zaniká, neboť tento soutok je počátkem Piletického potoka.

V minulosti měl Librantický potok mnohem větší průtok a byl tak výrazným zdrojem vody, čehož si všimly rovněž mnohé vojenské jednotky, které se tu ve válečných letech utábořily. Zmiňme švédské vojsko v roce 1645 a pruské vojsko roku 1778. Stejně jako jinde, tak i v Libranticích bylo rozhodnuto o regulaci tohoto potoka (v polovině 20. let 20. století zde činily vodní toky, nádrže a bažiny 3,30 ha). Tyto práce byly provedeny v letech 1909-1915 černilovským vodním družstvem a na ně v roce 1915 navázaly meliorace přilehlých pozemků. Librantická kronika o tom píše toto:

„V téže schůzi (28. února 1918, poznámka autora) usneseno rozvrhnouti na poplatníky náklady na regulaci po obci, a vyzvati občanstvo, by je zaplatilo.

Tak zbavilo se občanstvo svých dvou tíživých starostí: Nákladu na školu a na regulaci potoka a nádrží, jež činily: na školu 62.000 kor., a na regulaci 72.000 kor.

Byl to na tehdejší poměry obnos ohromný a dnes v r. 1926 činil by as 1 ½ mil kč. A teprve mělo býti započato s prováděním drenáží!

Již na podzimu r. 1917., začalo Vodní Družstvo v Černilově pracovat na odvodňování pozemků a byli na tuto práci přidělení ruští zajatci. V Libranticích pracovali na pozemcích čp. 56, Václ. Kupky. Správa zajateckého tábora v Josefově přidělila jim část potravin. Část musil dáti hospodář. Pracovalo jich zde 20 až 30.“

V letech 1928-1931 provedlo černilovské vodní družstvo rekonstrukční práce nejen na Librantickém, ale také na Černilovském, Malostranském, Smržovském a Výravském potoce (dodatečný 2. regulačně-meliorační projekt). Jednalo se o délku 10 565 km oproti plánované délce 10 030 km. Skutečný náklad těchto prací byl kolaudační komisí upraven uznatelnou částkou 200 605,40 Kč, takže proti schválenému rozpočtu 200 000 Kč byl překročen o 605,40 Kč. K úhradě tohoto nákladu použilo vodní družstvo 200 000 Kč z podstaty udržovacího fondu, zřízeného pro regulační práce ve výši 940 000 Kč a zbytek z běžného účtu udržovacího fondu. V červnu a červenci 1932 musela být opravena ještě vodní nádrž v Libranticích u Bašů u čp. 15 a 85, protože voda z ní protékala skrz hráz. Vedle ní byla postavena betonová zeď a zavedeno nové napájecí zařízení delším drenážním potrubím. Tato úprava vyšla na 6 500 Kč, z čehož 500 Kč zaplatila obec a zbytek černilovské vodní družstvo. Uveďme jako zajímavost ještě to, že všechny regulační a meliorační práce, které byly provedeny černilovským vodním družstvem v letech 1908-1933 vyšly na 10 766 352,52 Kč (příspěvek státu a země činil celkem 5 261 418,65 Kč), což byla i na tehdejší dobu astronomická částka. Další úpravy Librantického potoka měl na starosti roku 1956 ustavený státní statek a o rok později vzniklé JZD, aby se lépe obhospodařovaly scelené pozemky.

Existence potoka naopak nebyla prakticky k ničemu obyvatelům Divce, protože tato obec se nalézá na kopci a voda z něj se do kopce nedala dostat. Z tohoto důvodu zřídilo v roce 1908 v obci černilovské vodní družstvo vodní nádrž u čp. 24, jež byla vyzděna čtyřhrannými kamennými kvádry. K zachytávání dešťové vody sloužily ještě 2 další nádrže, a to proti čp. 5 a proti čp. 3. Všechny byly spolu spojeny betonovým potrubím, takže když by byl v jedné z nich nedostatek, samospádem by do ní natekla voda z jiné nádrže. V letech 1905-1907 byl též upraven Librantický potok v diveckém katastru, a to již zmíněným černilovským vodním družstvem. Další práce na odvodnění místních pozemků byly zahájeny v dubnu 1920, a to opět černilovským vodním družstvem, přičemž se začalo v západní části katastru na hranici se Slatinou. Drenážování východní části diveckého katastru bylo dokončeno na podzim téhož roku a kolaudace všech provedených prací se uskutečnila v následujícím roce. Došlo ke zrušení meandrovitě se klikatícího toku, jeho narovnání a odvedení přebytečné vlhkosti z přilehlých pozemků, což se dnes ukazuje jako velký omyl, neboť voda odtud rychle odtéká a nic zdejší krajině nepřináší. Zejména je tak vidět v době delšího sucha.

Díky nezájmu o stav toku v předchozích desetiletích došlo k tomu, že většina toku byla zanesena bahnem, zarostla rákosím a různými náletovými dřevinami, jež jsou navíc doprovázeny ve velké míře se nacházejícími kopřivami, takže bychom dnes na některých místech ani nehádali, že jde o tok, který byl někdy upraven lidskou činností. Podobně se tomu stalo i v Ruseku. Teprve v letech 2017-2018 byly z koryta potoka mezi Rusekem a Libranticemi odstraněny nánosy. Investorem těchto prací, na něž byla vyhlášena veřejná soutěž 11. dubna 2017, byl státní podnik Povodí Labe a zhotovitelem firma BP-STAV HK s.r.o. ze Skalice-Číbuze. Hlavním důvodem nebylo pouze samotné koryto, ale také to, aby potok pojal i povrchovou vodu z velkých dešťů a předešlo se povodním, z nichž ta poslední zasáhla Librantice v květnu 2016. Zmínit ještě musíme, že místo kolem potoka pod Bukovinou je již delší dobu zamýšleno pro suchý poldr, jenž má ochránit sever Hradce Králové před stoletou vodou (plocha zátopy při Q100: 60,2 ha, zachycený objem při Q100: 737,6 tis. M3, maximální výška hráze: 4,5 m a délka hráze: 284 m).

Jedinečnost přírody kolem Librantického potoka byla potvrzena 17. července 2014 tím, že Krajský úřad Královéhradeckého kraje vyhlásil přírodní památku Piletický a Librantický potok (29,37 ha), jež se později navíc stala evropsky významnou lokalitou soustavy Natura 2000, a to zejména kvůli ochraně biotopu a populace šidélka ozdobného (Coenagrion ornatum). Více na: http://www.nature.cz/natura2000-design3/web_lokality.php?cast=1804&akce=karta&id=1000145846.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.252, 15.915)
Poslední aktualizace: 10.8.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Černilov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,4km od místa

Příspěvky z okolí Librantický potok

Rybníky Nový a Hluboký ve Slatině u Hradce Králové
Rybníky Nový a Hluboký ve Slatině u Hradce Králové
Rybník
O rozsahu zdejších rybníků, jež zde byly založeny nejpozději ve 2. polovině 16. století, je nejlépe citovat část článku o Slatině z díla „Královéhradecko. Místopis soudního okresu královéhradeckého. I. dílu 1. čás…
0.9km
více »
Divec
Divec
Vesnice
Tato lokalita severovýchodně od Hradce Králové byla osídlena již v době kamenné, což dosvědčuje nález kamenné sekyrky. V lese Dehetníku pod Spáleným kopcem byla objevena sídelní jáma, v níž se nacházela keramika a…
1.3km
více »
Divec
Divec
Vesnice
Divec - nejstarší písemná zpráva o obci je doložena z počátku 14. století, z doby působení české královny - vdovy Elišky Rejčky v Hradci Králové. V té době královna vedla inkviziční procesy proti kacířům z Černilo…
1.4km
více »
Vybudování Masarykovy jubilejní školy v Černilově v letech 1930-1931
Vybudování Masarykovy jubilejní školy v Černilově v letech 1930-1931
Zajímavost
Dosavadní školní budova čp. 2 přestávala stačit svým účelům již na přelomu 19. a 20. století, ale vybudování nové bylo doslova během na dlouhou trať, protože c. k. okresní školní rada v Hradci Králové zažádala obe…
1.6km
více »
Les Ouliště
Les Ouliště
Přírodní park
Ouliště, jež neslo v dávných dobách ještě pojmenování Oulisko, se nachází mezi Hradcem Králové a Černilovem, a to na katastrech Piletic, Slatiny a zejména Bukoviny. Přibližně v jeho středu, kterým prochází plochý hřbet ze slinitých jílů, se nachází stejnojmenný vrch, který měří 255,3 m n. m., a na západ od lesa se nachází dnes již osamělý vrch Okrouhlík (256,8 m n. m.), který j…
1.6km
více »
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Kostel
Současný kostel Československé církve evangelické byl postaven r. 1882 v pseudorománském slohu na místě původního kostela dřevěného z r. 1786. Pozn: reformovaný sbor evangelický - tj. evengelický sbor helvétského vyznání. Dne 20. 7. 1920 došlo ke sloučení obou černilovských evangelických farností do jednoho Farního sboru českobratrské církve evangelické.
1.7km
více »
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Kostel
Bývalý Evangelický kostel (augsburského vyznání) najdeme v západní části Černilova. Evangelická církev augsburského vyznání byla v Černilově založena v r. 1784. Původní dřevěný kostel byl otevřen 13. 5. 1788. Nová, současná budova kostela byla posvěcena 12. 12. 1824. Kostel byl v majetku církve do r. 1978. Později byl tehdejším MNV přebudován na smuteční obřadní síň. Pozn:…
1.7km
více »
Evangelický kostel helvetského vyznání v Černilově
Evangelický kostel helvetského vyznání v Černilově
Kostel
Evangelický sbor helvetského vyznání byl ustaven v Černilově 16. srpna 1784 a jeho prvním duchovním se stal Michal Viczcencz (Vincenc, píše se i Vicenc, 22. října 1786-19. února 1787) z Uher. Kostel byl vybudován …
1.7km
více »
Evangelický kostel augsburského vyznání v Černilově
Evangelický kostel augsburského vyznání v Černilově
Kostel
Evangelický sbor augsburského vyznání byl v Černilově založen v roce 1784, kdy sem přišel z Bukoviny první farář Štěpán Leška. Jeho prvním úsilím se stalo zřízení vlastní modlitebny, v čemž pokračoval též jeho nás…
1.7km
více »
Evangelická reformovaná škola v Černilově
Evangelická reformovaná škola v Černilově
Dům, budova
První porady o zřízení vlastní evangelické školy se uskutečnily v roce 1862. Původně totiž chodily děti evangelického reformovaného vyznání do katolické školy v Černilově, což vyvolávalo řadu problémů a konfliktů.…
1.7km
více »
Zřízení evangelického hřbitova v Černilově
Zřízení evangelického hřbitova v Černilově
Zajímavost
Evangelíci se v Černilově oficiálně objevili hned po vydání tolerančního patentu v roce 1782. Následně vznikly jejich modlitebny i farní úřady. Jen na vlastní pohřebiště museli počkat delší čas a do té doby pohřbí…
1.8km
více »
Slatina u Hradce Králové
Slatina u Hradce Králové
Vesnice
Slatina - dříve samostatná obec, dnes součást Hradce Králové. Slatinou prochází cyklotrasa č. 4257 ve směru Pilertice - Jílovice, dále k Orlickým horám je již značení rozdílné dle směru, kterým se cykloturista vydá. V obci, v křižovatce cest, najdeme pomník obětem 1. sv. války a ve směru k Libranticím monumentální pomník ukřižování.
1.9km
více »
Větrný mlýn Černilov
Větrný mlýn Černilov
Mlýn
Od roku 2016 zdobí krajinu u Černilova větrný mlýn, ke kterému vede cesta ze silnice od Librantic. Na místě, kde dnes stojí, bývala prasečí farma. Jeho stavitelem a majitelem je Jaroslav …
1.9km
více »
Černilov
Černilov
Vesnice
Území obce bylo osídleno již v pravěku. V roce 1880 nalezl cestář Jan Prokeš svitky zlatého drátu. Roku 1888 bylo Josefem Duškou získáno serpentinové kladivo a olověný přeslen. V téže době byla na poli zvaném „Pod…
1.9km
více »
Sokolovna v Černilově
Sokolovna v Černilově
Dům, budova
První pokusy o založení černilovské sokolské jednoty můžeme vidět v letech 1896 a 1905, ale teprve 30. prosince 1909 proběhla ustavující schůze TJ Sokol Černilov, jež byla počátkem následujícího roku přijata do sv…
2.1km
více »
Slatina u Hradce Králové
Slatina u Hradce Králové
Městská část
Tato lokalita byla osídlena již v době kamenné, což dokazuje několik nálezů kamenných sekyrek. První zmínka o této obci pochází ze 23. října 1434, kdy byla sepsána smlouva mezi Mstidruhem z Adlaru a Janem Veselíke…
2.1km
více »
Černilov - kostel sv. Štěpána
Černilov - kostel sv. Štěpána
Kostel
První zmínka o vsi Černilov a zároveň o kostele se vztahuje k roku 1271. Tehdy na místě dnešního hřbitova stával kostelík dřevěný. Současný kostel se začal stavět položením základního kamene dne 12.6.1752. Dostavěn byl v roce 1756 a zasvěcen byl sv. Štěpánu. Dne 14.12.1880 kostel vyhořel, za necelý rok byl opraven do současné podoby a postupně vybavován vnitřním zařízením.
2.3km
více »
Bukovina (HK)
Bukovina (HK)
Vesnice
Bukovina - obec cca 7 km severně od Hradce Králové. První dochovaná zmínka o obci je datována rokem 1342. Dnes v obci nedaleko křižovatky najdeme dřevěnou zvoničku s pomníkem sv. Trojice. Obcí prochází cyklotrasy KČT č. 4267 a 4269
2.5km
více »
Bukovina (Černilov)
Bukovina (Černilov)
Místní část
Toto místo bylo osídleno již v době kamenné a v následujících obdobích se nadále rozšiřovalo, což potvrzuje řada nálezů. V roce 1926 byla nalezena lužická popelnice s prsovitými 4 vypouklinami, v níž byly spálené …
2.5km
více »
Újezd u Černilova
Újezd u Černilova
Vesnice
Újezd - obec západně od Černilova cca 10 km severně od Hradce Králové. Oblast dnešní obce je doložena již roku 1143, kdy ves náležela ke skalickému újezdu, který biskup Jan z Lochenic daroval Strahovskému klášteru…
2.9km
více »
Piletice - Šrámkův statek
Piletice - Šrámkův statek
Statek
Areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolou, kamennou trojosou bránou a hospodářskými budovami. Jedná se o jednu z mála zachovaných staveb lidové architektury z počátku…
3.4km
více »
Šrámkův statek v Pileticích
Šrámkův statek v Pileticích
Tipy na výlet
Jedeme do severní části Hradce Králové, do bývalé samostatné obce Piletice. Naším cílem je Šrámkův statek. Památkově chráněný areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolo…
3.5km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
3.7km
více »
Svinary - Železný most přes Orlici, most plukovníka Šrámka
Svinary - Železný most přes Orlici, most plukovníka Šrámka
Most
Zajímavý železný Most přes řeku Orlici, který je pojmenován po, místním rodáku, plukovníku Šrámkovi, najdeme v Hradecké městké části Svinary. Most byl postaven v roce 1907 jako náhrada za dřevěný most z roku 1869.…
3.8km
více »
Piletický potok
Piletický potok
Potok
Tento zregulovaný vodní tok, který byl dříve zván též Pouchovským, o délce 6,2 km vzniká spojením Černilovského a Librantického potoka nad Rusekem. Původně byl zaústěný do Labe nad Městskými lázněmi v Hradci Králo…
4km
více »
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Koupaliště
Rekreační oblast a přírodní koupaliště Stříbrný rybník, lidově zvané "Stříbrňák" najdeme východně od centra Hradce Králové mezi Malšovou lhotou a Svinary. Rybník je napájen Stříbrným potokem, který přitéká z Hrade…
5.1km
více »
Haltýře - Hradecké lesy
Haltýře - Hradecké lesy
Přírodní památka
Lokalita Haltýře se nachází v prostoru mezi Malšovicemi a Bělčí. Jedná se o soustavu dávných slepých ramen Orlice, která jsou zarostlá lesním porostem. Tato bažinná olšina a mokřadní společenstva jsou evidována jako významný krajinný prvek. Název lokality je odvozen od německého slova halt – haltovat, tedy stát - stavět. V místech tok vody haltoval – zastavoval u stavidla na…
5.3km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
6km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace