Špindlerův Mlýn
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Špindlerův Mlýn
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky

Turistické cíle Příroda Pohoří

Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky (06/2014)

Třetí den jsme se rozhodli projít část západních Krkonoš, to znamená oblast kolem Pramene Labe. Z Pece pod Sněžkou, kde jsme byli ubytovaní, je to autem docela daleko, protože se musí hory objet spodem přes Vrchlabí. Navíc silnice v Černém dole byla uzavřená a tak cesta byla s objížďkou ještě delší. Nevadí. Na parkoviště v Horních Mísečkách přijíždíme kolem 9 hod. Parkovné na celý den tady stojí 100,- Kč.

Cca 300 m do kopce od parkoviště, za novými apartmány s podzemními garážemi, které vypadají jako by sem spadly z Marsu, je zastávka autobusové kyvadlové linky, která v létě jezdí trasu Vítkovice, Horní Mísečky – Vítkovice, Zlaté návrší. Na jízdní řád je dobré se dopředu podívat na www.idos.cz.

Autobusem tak překonáte 5 km po asfaltce se slušným převýšením a jste na horách. Jízdenka stála 32,- Kč a o svezení byl značný zájem, takže se všichni do vozidla ani nedostali. Vypadalo to ale, že řidič jezdí pořád dokola, dokud na zastávce někdo stojí.

Autobus nás vyklopil kousek od Vrbatovy boudy a odtud je jen kousek ke kamenné Mohyle Hanče a Vrbaty, od které jsou první pěkné kruhové rozhledy. Oba muži tragicky zahynuli během závodu v běhu na lyžích, který se konal v březnu v roce 1913. Dojemný je hlavně příběh Václava Vrbaty, který se v náhlé vánici vrátil zachránit svého kamaráda Hanče, přenechal mu svůj kabát a čepici, a sám pak v místech, kde stojí dnešní mohyla, umrznul. Bohumila Hanče se podařilo dopravit na Labskou boudu, kde na následky podchlazení zemřel.

Od mohyly jdeme po červené k Harrachovým kamenům, což je další pěkné rozhledové místo a také je odtud krásný pohled do Kotelních jam pod vrchem Kotel. U prvního "řopíku" (bunkr z opevnění republiky z období před 2. světovou válkou) nás zlákala vyšlapaná pěšinka bez označení směrem k vrcholu Kotel.

Odtud jsou ještě lepší pohledy do Kotelní jámy, ale jen po místo s malým křížkem v hromádce kamení. Dále už je pěšina zarostená klečí a jen stěží jsme se prodírali a dále již stejně nic vidět nebylo. Měli jsme se raději vrátit zpět, ale nakonec jsme prošli až na červenou vedoucí od Dvoraček.

Po červené značce se vracíme zpět kolem Růženčiny zahrádky (místo ohrazené kameny údajně pojmenované po Harrachově choti Růženě, nic ale nenasvědčuje tomu, že by to měla být "zahrádka") a z červené scházíme na zelenou směr Pramen Labe. U rozcestníku U čtyř pánů se napojuje cesta a žlutá značka od Vrbatovy boudy a "provoz" houstne. Všichni chtějí vidět, kde pramení Labe, především Němci, kteří považují Labe za "svoji" řeku.

Po žluté značce tedy jdeme přes Labskou louku k prameni. Tady je již hodně lidí, všichni fotí místo, odkud vytéká známá řeka. Na kamenem vydlážděném plácku je pramen symbolicky upraven do betonové skruže s ne moc čistou vodou. Skutečný pramen Labe je nepřístupný a vlastně neznatelný v mokřadu na náhorní plošině severozápadním směrem od skruže.

Vydlážděnou plochu uzavírá kamenná zídka, na které je z mozaiky symbolicky vyskládáno 26 znaků českých a německých měst, kterými Labe protéká. Vždycky jsem si myslela, že posledním městem na Labi je Hamburk, to ale není pravda, je jím německé město Cuxhaven.

Od pramene jdeme dál ke státní hranici po žluté k rozcestníku Česká budka. Láká nás dobře viditelný kopec s chatou na vrcholu, jedná se o polskou chatu Szrenica, ale to už by byl moc dlouhý okruh. Vydáváme se tedy po červené k Violíku (polsky: Łabski Szczyt = Labský štít) a vylezeme i na skálu rozhlédnout se po kraji. Znovu se kocháme krajinou krkonošské tundry, jedinečnou ve střední Evropě. Dál jdeme ke Sněžným jámám, které leží již na polské straně. Jedná se o hluboké ledovcové kary, které jsou další raritou Krkonoš.

Nad Sněžnými jámami se tyčí budova, o které jsme si z dálky mysleli, že je to restaurace, a tento dojem jsme nabyli i po přiblížení se k místu, protože okolo bylo velmi živo – množství polských turistů i školních dětí. Omyl, nejedná se o občerstvení, ale o polský vysílač Śnieżne Kotły (Sněžné jámy) nazývaný též Wawel.

Původně tu skutečně byla horská chata s restaurací, ale od roku 1960 budova slouží už jen jako vysílač. Kousek za vysílačem jsou dvě vyhlídky se zábradlím do Sněžných jam. Hluboko v údolí se leskly hladiny dvou malých jezírek, taková horská plesa. Místo vypadá spíše jako někde v Tatrách. Nebýt tu hordy hlučných Poláků, jednalo by se o místo velmi krásné.

Chceme se podívat na Vysoké kolo (polsky: Wielki Szsyszak – Velký Šišák), další vysokou a z dálky viditelnou horu (4. nejvyšší v ČR – 1 509 m n.m.) přes jehož vrchol vede státní hranice. Značená stezka sem již byla zrušena, ale stále existuje vydlážděný chodník až téměř na vrchol.

Chvíli sedíme, odpočíváme a díváme se do krajiny. Všude kolem nás suťová kamenná pole porostená lišejníkem, za špatného počasí to musí být velmi nehostinné místo. Mně se ale moc líbí. Najednou nějaký hluk …. přes vrchol se řítí několik adrenalinových cyklistů, z kopce brzdí a kola sdírají kameny. To je neuvěřitelná bezohlednost ….

Vracíme se zpět ke Sněžným jámám a po žluté a kousek po zelené jdeme směrem k Labské boudě. Tuto betonovou stavbu asi nemá cenu komentovat, je obecně známá. Megalomanská budova ze 70. let 20. století, která nahradila původní dřevěnou boudu, ční do dáli a je vidět snad ze všech úhlů. Zblízka pozorujeme, že na objekt už dolehl zub času a vypadá to, že je také z velké části nevyužívaný. Nicméně tady čepují Budvar, tak se občerstvujeme před další cestou.

Od Labské boudy jdeme po modré a po žluté zpět k Vrbatově boudě. Původně jsme chtěli jít zpět po červené, a poté se teprve napojit na žlutou, ale odbočku jsme nějak minuli a zjišťujeme to až u rozcestníku U čtyř pánů. Nevracíme se. Po žluté pak míříme dál kolem Vrbatovy boudy dolů do údolí k Horním Mísečkám, kde máme na parkovišti auto.

Po cestě vidíme louku, kde kvete sasanka narcisokvětá, vzácná rostlina, která u nás roste pouze v Krkonoších, na Králickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku. A dále modmáčenou louku, na které kvete nepřehlédnutelný starček potoční, vysoká rostlina se sytě žlutými květy.

Dnes to bylo celkem 17 km chůze za krásného počasí a s překrásnými výhledy na vrcholky hor a na krajinu tundry. Bohužel již bylo více lidí, protože byla sobota a předpověď počasí slibná. Z velkého množství fotografií, které jsme pořídili, vybírám ty typické ….

Související články z našeho pobytu v Krkonoších:

Krkonoše (1): Pec pod Sněžkou - Modrý důl - Zelený důl

Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Krkonoše (4): Černá hora a Černohorské rašeliniště

Poslední aktualizace: 16.11.2015
Autor příspěvku: alexandra66
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky - Služby, informace
Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky

Pramen naší nejvýznamnější české řeky Labe vyvěrá na Labské louce, sousedící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Tento pramen v roce 1684 symbolicky vysvětil královéhradecký biskup Jan z Talemberka a tak …
Turistický rozcestník u pramene Labe ukazuje turistům cestu ve více směrech. Po zelené značce ve směru pramen Labe - Harrachov, po žluté ve směru Česká budka - Vrbatova bouda a po červené ve směru pramen Labe - Vrbatova bouda (kolem Labské boudy).
Tipy na výlet
Autem dojedeme na parkoviště na Horních Mísečkách.Z autobusové zastávky u parkoviště vyjedeme autobusem na Zlaté Návrší (Vrbatova Bouda).Od Vrbatovy Boudy vyrazíme směrem k Prameni Labe.Cestou míjíme Mohylu Hanče …
Tipy na výlet
Z horních Míseček autobusem na Zlaté návrší. Odtud pěšky dle mapky. Vydáme se kolem Pančavského vodopádu, Labské boudy k Prameni Labe. Dále přes Čtyři pány, Růženčinu zahrádku a Harrachovy kameny zpět na Zlaté návrší. Najíst se lze v bufetu na Zlatém ná…
Labe vyvěrá na Labské louce, sousedící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Tento pramen v roce 1684 symbolicky vysvětil královéhradecký biskup Jan z Talemberka a tak se Labská louka stala definitivně českým územím.
Violík (Łabski Szczyt) (1.472 m n.m.) je hora v hlavním hřebenu Krkonoš. Poláci  hřeben nazývají Śląski Grzbiet (Slezský hřeben). Vrchol leží na česko-polské hranici (přeci jen pár desítek metrů v P…
Labská louka - rozsáhlá vrcholová planina, část zabírá vrcholové rašeliniště a porosty kleče. U rozcestníku se kříží zelená turistická značka ve směru pramen Labe - Vosecká bouda a značka žlutá ve směru pramen Labe - Vrbatova bouda.
Labský vodopád se nalézá, pod Labskou boudou, při cestě do Labského dolu. Výška vodopádu je 45 metrů. V minulosti mohl být vodopád i mohutnější, tehdejší majitel staré Labské boudy Josef Šír zde nechal vybudovat m…
Rekreační oblast
Labskou boudu jsme navštívili na podzim, když jsme se vydali na pěší tůru ze Špindlerova Mlýna. Nejdříve jsme dorazili k lanovce, kterou jsme vyjeli na Medvědín (1235m n.m.) Od lanovky jsme zamířili po dobře označ…
Jdeme na hezký výšlap do západní části Krkonoš, k Harrachovým kamenům, k prameni Labe s návratem Labským dolem do Špindlerova Mlýna. Z centra Špindlerova Mlýna vyrážíme proti proudu Labe a…
Turistický rozcestník, který se nachází u Labské boudy, ukazuje turistům cestu ve více směrech. A to po červené značce mezi pramenem Labe a Vrbatovou boudou, po modré ve směru Harrachov - Labský důl, Špindlerův Mlýn. Po žluté ve směru Labská bouda - Sněžné Jámy a po zelené ve směru Labská bouda - Špindlerův Mlýn (přes Martinovku).
Bouda u Sněžných jam-Wawel, byla jako turistická útulna, založena již r. 1831. Nyní je nepřístupná a slouží jako tel. vysílač pro Polsko.  Bouda u Sněžných jam se sice nachází v Polsku, ale vzhledem k přístu…
Zajímavost
Sniežne Kotly (Sněžné jámy) polská státní přírodní rezervace dvou ledovcových karů o hloubce 215 m s rozpukanými žulovými stěnami. Ve dně Velké Sněžné Jámy dvě ledovcová jezírka o hloubce do 1,5 m. V Malé Sněžné jámě čedičová žíla až do výšky 1425 m. V okolí žíly vzácná květena ve 216 druzích (lomikámen sněžný, lomikámen vstřícnolistý aj.). Bouda nad jámami připomíná tvarem krakovský hrad Wawel, proto má…
Délka labského dolu, který se rozkládá mezi Dívčími lávkami a Labskou loukou s prameny Labe, je cca 8 km. Pomyslný okraj Labské rokle se nalézá u Labského vodopádu jehož výška je cca 45 metrů, dalších cca 200 metr…
Ambrožova vyhlídka se nachází při cestě mezi Labskou a Vrbatovou boudou (červená značka) na hraně ledovcového karu pod Pančavskou loukou. Z vyhlídky se nabízí pohled do Labského dolu, na východní část Krkonoš s Luční a Studniční horou, z vrcholu Sněžky je však viditelný jen kousek. Směrem při pohledu vpravo se nabízí pohled na Medvědín, Zlaté návrší a hranu Labského dolu.…
Pančavský vodopád je nejvyšší vodopád v ČR, jeho celková výška je 145 metrů. Tok říčky Pančavy zde opouští Pančavskou louku a padá do Labského dolu. Přístup k vodopádu je po červené turistické značce mezi Labskou …
Pomník lyžaře Bohumila Hanče se nachází při cestě mezi Labskou a Vrbatovou boudou. Přibližně v těchto místech byl vyčerpaný Bohumil Hanč nalezen. Hanč se dne 24.března 1913 účastnil mezinárodního lyžařského závodu v běhu na 50 km na hřebenech Krkonoš. Zemřel po převozu na Labskou boudu. Druhá oběť závodu, Václav Vrbata byl nalezen zmrzlý v místech na dnešním Vrbatově návrší…
Tipy na výlet
Jdeme na moc hezké místo, které většina turistů při cestě k prameni Labe míjí, tím místem jsou Harrachovy kameny. Harrachovy kameny se nalézají mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí je to, …
Zlaté návrší (Krkonoš) je holý svorový hřbet, který se nalézá mezi masivem Kotle a Medvědínem. Zlaté návrší je nyní turisticky nepřístupné a tak krásné výhledy, z jeho vrcholu, už jsou dnes bohužel jen krásnou vzp…
Medvědín - zalesněný vrch, který leží na Českém hřbetě, západně nad soutokem Labe a Bílého Labe. Na jeho jižním úbočí pramení několik potoků. Nachází se zde lyžařský areál s vleky, upravovanými sjezdovkami a běžec…
Lanová dráha na Medvědín . Dolní stanice lanové dráhy na Medvědín se nalézá severně od centra Špindlerova Mlýna, cestou k rozcestí U Dívčí lávky, ve výšce 745 metrů. Délka čtyřsedačkové lanovky je 1950 metrů, na …
Když pojedete okolo Harrachova, nenechte si ujít návštěvu Mumlavského vodopádu, ke kterému dojdete podél řeky Mumlavy, jak jinak. Na tohle překrásné místo se dostanete od sklárny pohodlnou č…
Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf). Po 2. světové válce k němu byly …
Tipy na výlet
Vyrážíme do hlavního města Krkonoš, do Špindlerova Mlýna Popisovat Špindlerův Mlýn jako středisko zimních sportů by bylo nošením dříví do lesa. Dominantou města je bílý most přes Labe, který se pro svůj tvar …
Špindlerův Mlýn leží v Severních Čechách, severním směrem od města Vrchlabí. Špindlerův Mlýn najdeme v srdci Krkonoš a patří mezi nejvyhledávanější rekreační střediska jak pro zimní tak i letní rekreaci. Ve městě …
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
15.1km
více »
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
35.5km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
36.3km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
42.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace