TURISTIKU PODPORUJÍ
60 763 turistů a cestovatelů
103 550 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 181 030,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Krátce z historie Spořitelny Královéhradecké

Turistické cíle Zajímavost

Velké náměstí čp. 33 (Hradec Králové, 31.5.2013)
Reklama Spořitelny Královéhradecké z roku 1941

Ke vzniku místní spořitelny, u jejíchž přípravných prací stáli Antonín Tobisch, Ad. R. Riedl a Karel Collino, byl vlastně Hradec Králové donucen tlakem z vyšších míst, což nebylo v jeho historii vzácným úkazem. 10. února 1853 dal okresní úřad na srozuměnou, že by bylo dobré, aby byla ve městě zřízena spořitelna. Její užitečnost uznala i obecní odpověď z 22. srpna téhož roku. Tehdy se však město odvolalo na množství prováděných prací a uvedlo, že spořitelnu založí až po jejich dokončení. Což se ovšem opět nestalo, a tak v roce 1857 dochází k čilé korespondenci mezi městem a okresním úřadem, který ho v této věci upomínal. 2. srpna 1857 však obecní úřad nařídil, aby město hned začalo jednat o stanovách spořitelny. To je dalo dohromady a 30. srpna 1858 je odevzdalo ke stvrzení. Od úřadů však byly požadovány některé změny. Změněné stanovy projednal 6. července 1861 nově zvolený obecní výbor a 16. srpna je odeslal na místodržitelství, odkud přišla 6. ledna 1862 zamítavá odpověď. Obec musela stanovy změnit podle požadavků tohoto nadřízeného orgánu, který teprve až 12. srpna 1862 oznámil, že stanovy spořitelny byly stvrzeny místodržitelským nálezem z 8. srpna téhož roku č. 41018 podle ministerského zmocnění ze 13. července 1862 č. 5115. 16. prosince 1862 byl zvolen nový výbor a na jeho první schůzi 4. března 1863 se stal předsedou Vácslav Válek a jeho náměstkem Jakub Brady. Zároveň bylo zvoleno ředitelstvo ústavu. Na druhé výborové schůzi 20. června téhož roku byl zvolen předsedou ředitelstva Antonín Helvich a jeho náměstkem Jan Hanzlík. 13. lednem 1864 započala spořitelna tedy svoji činnost, přičemž v letech 1858-1864 bylo na garanční fond získáno od zakladatelů a přispěvatelů 1 850 zl. (státní dlužní úpis z roku 1852 v burzovní ceně 729 zl. a 1 121 zl. příspěvků) a ten byl královéhradeckou obcí doplněn na 5 040 zl. Zmínky zaslouží rovněž to, že do roku 1875 sídlily spořitelní místnosti v obecních úřadovnách a teprve poté v domě čp. 33, který do roku 1922 patřil obci.

Rozvoj ústavu nijak nezadržely ani častější změny na místě účetního (1864-1868 Jan Zikán, 1868-1883 Jan Šantrůček a od roku 1883 August Novotný) a pokladníka (1864-1872 František Laušman, 1872-1883 Josef Černý a od roku 1883 Jan Šantrůček). Od svého založení pomáhala spořitelna levným hypotečním úvěrem hlavně zemědělcům, kteří každoročně čelili neúrodě, živelným pohromám a dalším nepříznivým vlivům. Zvláště v prvních letech svého působení poskytovala spořitelna hypoteční zápůjčky na rolnické usedlosti žadatelům ze všech okolních obcí. Vedle těchto žadatelů z okresu královéhradeckého poskytovala spořitelna zápůjčky žadatelům z okresu hořického, jaroměřského, pardubického, novoměstského, rychnovského a královéměstského. Většina těchto zápůjček byla povolována zemědělcům. Správa spořitelny dobře hospodařila se svěřenými penězi, získávala důvěru, ale přes výše zmíněné rozvoj spořitelny neprobíhal očekávaným tempem. Vedle velké neúrody, která byla v roce 1865 a i v dalších letech, jednou z příčin problémů spořitelny byla válka prusko-rakouská roku 1866 a válka prusko-francouzská v roce 1870. I tak v letech 1870-1884 věnovala k národním, školním, humánním a dalším účelům 332 021 zl. a 96 1/2 kr., a to vyšším školám reálným v Hradci Králové 287 717 zl. a 3 kr., na opravení tamních kostelů 3 084 zl. a 24 kr., na varhany 4 000 zl. a na městskou dlažbu 11 000 zl.

Přes tyto nesnáze, které přinesla 2. polovina 19. století, stala se spořitelna prosperujícím peněžním ústavem, důležitým pro město Hradec Králové a jeho okolí. V roce 1869 dosáhl rezervní fond 30 873 zl. a 13 1/2 kr., aby byl následujícího roku snížen na předepsaných 20 000 zl. V roce 1874 byl zakoupen v dražbě sezemický pivovar a o rok později odprodán. Roku 1880 byl založen výslužný fond pro spořitelní úřednictvo, jehož základem se stalo 1 000 zl., uvolněných ze zisku ústavu. V následujícím roce vznikl i fond ke stavbě vlastního domu, do něhož bylo poprvé vloženo 12 000 zl. Roku 1884 byl zakoupen dům čp. 125 na Malém náměstí a v roce 1897 byl do spořitelních kanceláří zaveden elektrický proud. K 1. říjnu 1899 spořitelna zvýšila úrok u vkladů z 3,5 % na 4 % a úrok z hypotečních zápůjček ze 4,5% na 4,75 %. Roku 1901 přistoupila za člena Svazu českých spořitelen a v roce 1909 za zakládajícího člena Spolku úředníků českých spořitelen. Roku 1913 došlo ke změně stanov a kancelářské místnosti v čp. 33 byly nově upraveny, v přízemí vznikla likvidatura a v 1. patře účtárna a zasedací síň.

Období 1. světové války nebylo zrovna jednoduché, přesto v roce 1919 spořitelna dosáhla již 50 milionů Kč vkladů, což bylo důkazem o velké důvěře mezi širokými vrstvami nejen místní společnosti. Roku 1920 došlo ke směně domu čp. 125 za čp. 33, kde byly rozšířeny spořitelní místnosti o dosavadní přízemní byt. Každoročně věnovala spořitelna vysoké částky na obecně prospěšné účely, podporovala dobročinné spolky, školství, osvětu, rozvoj řemesel a živností a při výstavách i z pozůstalostí odkupovávala řadu kvalitních uměleckých děl. Velkou propagaci věnovala též dni či svátku spořivosti, ustanovenému usnesením 1. mezinárodního sjezdu spořitelen v Miláně roku 1924. K 10. výročí trvání Československé republiky věnovala městu peněžní prostředky na postavení městských lázní, v té době nejmodernějších v republice. Také se významně podílela na stavbě budovy soudu, okresních a finančních úřadů, moderních škol a dalších budov v Hradci Králové. Budova spořitelny zůstávala na Velkém náměstí vedle domu „U Špuláků“. Plány na postavení nové budovy pro spořitelnu na nábřeží Labe se totiž neuskutečnily, i když dlouholetým funkcionářem Spořitelny Královéhradecké v Hradci Králové byl starosta JUDr. František Ulrich a v roce 1927 byla vypsána soutěž na stavbu nové spořitelní budovy na místě objektu čp. 81, jenž byl zakoupen až roku 1930. V roce 1928 bylo rozhodnuto o zřízení sběrny v Kuklenách a v letech 1931-1932 došlo k přestavbám a přístavbám zadních objektů domů čp. 33 a 34, během čehož vznikl též nový pokladní sál a nová zasedací síň, takže prakticky nebyly vidět ani účinky světové hospodářské krize, s nimiž se snažila státu pomoci i sama spořitelna, a to tím, že např. roku 1932 zaplatila všechny státní daně předem. Zavedením jednorázových vkladů na spořitelní vkladní lístky k 1. lednu 1934 bylo vidět, že krizové období již odeznívá.

Do nesnadného protektorátního období vstoupila spořitelna pod vedením předsedy Františka Cengra, řídícího učitele ve výslužbě. Místopředsedou byl profesor Josef Louda, členy výboru: náměstek starosty města Josef Beneš, továrník Josef Nevyhoštěný a vrchní ředitel spořitelny Karel Janda, vrchním ředitelem byl Karel Janda, řediteli: Jan Šimák a Miroslav Monsé, prokuristy: Jar. Vaněk a Vlad. Rádl, správci: Karel Souček, Ot. Pokorný a Václav Táborský a tajemníkem JUDr. Josef Bidlo. Tehdy měla spořitelna 36 úředníků, 4 zřízence a 2 filiálky - v Kuklenách a na Slezském Předměstí (od 18. ledna 1932 v čp. 310). Roku 1939 splynula ještě s Občanskou záložnou na Pražském Předměstí, čímž získala 3. filiálku, otevřenou 1. srpna 1939 v Husově třídě čp. 812. V roce 1941 bylo na základě vládního nařízení č. 268/41 zavedeno také německé označení spořitelny, které znělo „Königgrätzer Sparkasse“. Roku 1945 byla pro vedení spořitelny jmenována správní komise. Zásadní změny do činnosti Královéhradecké spořitelny v Hradci Králové, jako i do činnosti všech ostatních peněžních ústavů přinesl rok 1948. Podle zákona č. 181/1948 došlo k přeměně peněžních ústavů na ústavy lidového peněžnictví a k postupnému slučování všech ústavů v jeden. Ze Spořitelny Královéhradecké v Hradci Králové vznikla Okresní spořitelna a záložna Hradec Králové a byly do ní sloučeny všechny záložny - kampeličky v okrese Hradec Králové i ostatní peněžní ústavy ve městě. Od 1. ledna 1953 bylo lidové peněžnictví zestátněno a z Okresní spořitelny a záložny v Hradci Králové se stala Státní spořitelna Hradec Králové.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.209, 15.833)
Poslední aktualizace: 18.9.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,6km od místa

Příspěvky z okolí Krátce z historie Spořitelny Královéhradecké

Hradec Králové - Okresní dům
Hradec Králové - Okresní dům
Dům, budova
Okresním dům - první velká zakázka architekta Jana Kotěry v Hradci Králové. Stavba budovy byla realizována v letech 1903-04. První patro bylo určeno pro účely okresního výboru, zbylá část budovy byla projektována …
0.1km
více »
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Tipy na výlet
Dominantu Hradce Králové, Bílou věž, znáte asi každý buď z návštěvy města nebo alespoň z fotografií. Mnozí jste na její ochoz vystoupali a kochali se pohledy na salon republiky, jak se Hradci Králové dříve říkal…
0.1km
více »
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Dům, budova
Weinhengstův dům - ozdoba Eliščina nábřeží při levém břehu Labe. Dům je dílem architektů R. Němce a B. Bendelmayera, stavitem Viktor Weinhengst, postaven byl v roce 1898. U prostřed v průčelí domů je umístěna socha královny Elišky.
0.1km
více »
Agrární záložna v Hradci Králové
Agrární záložna v Hradci Králové
Dům, budova
Na místě dnešní budovy čp. 402 stával původně dům, který byl postaven v letech 1903-1904 stavitelem Václavem Nekvasilem z Karlína pro Rakousko-uherskou banku. V jeho základech bylo objeveno mnoho archeologických n…
0.1km
více »
Franušova ulice v Hradci Králové
Franušova ulice v Hradci Králové
Ulice
Franušova ulice je jednou z nejmenších královéhradeckých veřejných prostor a svůj název nese od roku 1896. Pojmenována byla po Janu Franusovi, královéhradeckém měšťanovi z přelomu 15. a 16. století, který byl od roku 1489 konšelem a od roku 1503 purkmistrem v Hradci Králové. Je znám tím, že nechal zhotovit tzv. Franusův kancionál (sborník 1-5ti hlasých skladeb domácího i cizího…
0.1km
více »
Zieglerova ulice v Hradci Králové
Zieglerova ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato ulice spojuje Dlouhou ulici a náměstíčko Na Hradě s ulicemi Tomkovou a V Kopečku (průchodem mezi domy čp. 89 a čp. 163, kterému se říkalo „myší díra“). Od 18. století byla nazývána Seminářskou nebo Solní ulič…
0.1km
více »
Návštěvy Josefa II. v Hradci Králové aneb Jak dostal císař handrou
Návštěvy Josefa II. v Hradci Králové aneb Jak dostal císař handrou
Zajímavost
V roce 1765 císař Josef II. rozhodl o přeměně Hradce Králové na vojenskou pevnost, která by chránila pravé křídlo rakouské armády v úseku od Hradce Králové po Vrchlabí proti stále výbojnějšímu Prusku a práce na její stavbě začaly hned následujícího roku.A protože byl nedůvěřivý a rád chtěl vidět vše v reálu, zajížděl na stavbu pevnosti pravidelně. Jedna z prvních návštěv se udála 4. června 1766, kdy přijel do města na koni v silném dešti Josef II. Usadil se a převlékl u…
0.1km
více »
Dům Okresní péče o mládež v Hradci Králové
Dům Okresní péče o mládež v Hradci Králové
Dům, budova
Jednou z nejdůležitějších navrhovatelek zřízení domu sociální péče byla Libuše Baudyšová, která v letech 1919-1924 pracovala v královéhradecké městské radě a na starosti měla právě sociální referát a referát chudi…
0.1km
více »
Palackého ulice v Hradci Králové
Palackého ulice v Hradci Králové
Ulice
Palackého ulice bývala původně spojnicí Eliščina nábřeží a Musejní ulice s Jiříkovou třídou (dnes třída Čs. armády). Po výstavbě autobusové zastávky u Grandhotelu však byla zaslepena. Svoje jméno obdržela v roce 1…
0.1km
více »
Mostecká ulice v Hradci Králové
Mostecká ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato ulice byla pojmenována podle svého umístění, protože vede od Pražského mostu ke třídě Čs. armády. Od roku 1896 nesla název U Pražské brány, v roce 1924 byla pojmenována jako Rašínova, roku 1943 byla přejmenov…
0.1km
více »
Dům Záložny čp. 163 v Hradci Králové
Dům Záložny čp. 163 v Hradci Králové
Dům, budova
Na tomto místě se původně nacházely 2 domy, a to směrem severním renesanční a rohový dům se závěrem podloubí a schodištěm tu stál již v období nástupu gotiky. V období počátku baroka byly oba domy spojeny v jeden …
0.1km
více »
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato malebná a rázovitá ulice s podsíněmi, již od středověku vedoucí z Plátenického rynečku (dřívější Svatojánské náměstí a dnes součást ulice V Kopečku) kolem zadního traktu radnice k Bílé věži, kapli sv. Kliment…
0.1km
více »
Bývalý učitelský ústav čp. 230 v Hradci Králové
Bývalý učitelský ústav čp. 230 v Hradci Králové
Dům, budova
Jedná se o dvoupatrovou budovu s ekletickou fasádou s pásovou přízemní bosáží, jež byla postavena v letech 1852-1854 na místě zbouraného městského špýcharu (sýpky), čehož dokladem je pamětní deska s nápisem: „V le…
0.1km
více »
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvonice
Chcete-li vidět druhý největší zvon v Čechách, musíte vystoupat do čtvrtého patra Bílé věže nacházející se na Velkém náměstí v Hradci Králové. Augustin váží úctyhodných 9.801,05 kilogramů, je vysoký 169 cm a šir…
0.1km
více »
Hradec Králové - dolní městská hradba
Hradec Králové - dolní městská hradba
Pevnost, opevnění
Zachovaná část dolní Městské hradby ze 16. století se nachází u ulice ČS Armády u schodiště Kozinka. Do současné podoby byly zbytky hradby a okolí upraveny během přestavby bývalého hradeckého pivovaru na dnešní Re…
0.1km
více »
Z historie Besedy, nejznámějšího královéhradeckého spolku
Z historie Besedy, nejznámějšího královéhradeckého spolku
Zajímavost
Toto uskupení bylo založeno 5. listopadu 1872 provoláním k hradeckému občanstvu, které mělo upozornit na vznik nového českého spolku. Pod ním byli podepsáni J. A. Komárek, F. Srdínko, V. F. Červený, J. Lorenc, O. …
0.1km
více »
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
Cestopisy
Už několik let vím o zajímavé akci Nábřeží paromilů v Hradci Králové. A také jsem dosud neochutnal pivo některého z místních minipivovarů. Povedlo se mi to sloučit, a dát dohromady termín s kamarády až nyní. Rozho…
0.1km
více »
Stará radnice čp. 1 v Hradci Králové
Stará radnice čp. 1 v Hradci Králové
Radnice
Tento dům na Velkém náměstí prošel přestavbami a úpravami snad ve všech architektonických slozích, kromě toho románského. První zmínka o radnici je z roku 1418, kdy měl být podle některých pramenů poničen krupobit…
0.1km
více »
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Ulice
Eliščino nábřeží neomylně najdeme na levém břehu toku Labe. Nábřeží je ohraničeno mostem II. silničního okruhu a vodní elektrárnou s jezem Hučák. Na nábřeží najdeme Kotěrovo Muzeum východních Čech a bloky obytných domů, které byly postaveny po zrušení vojenské pevnosti. Jedinou připomínkou na dobu pevnosti, která se na Eliščině nábřeží nalézá je kuželový objekt Batardo, který…
0.1km
více »
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Most
Jednoobloukový železný most přes řeku Labe je nejstarším silničním mostem v Hradci Králové. Most byl postaven v roce 1910 s využitím krajních pilířů původního pevnostního mostu. Konečnou podobu mostu vtiskl archit…
0.1km
více »
Stará solnice čp. 680 v Hradci Králové
Stará solnice čp. 680 v Hradci Králové
Dům, budova
Dům čp. 680 je situován ve dvoře za budovou čp. 230 v Zieglerově, dříve Solní ulici. Ulička, jež k objektu vede, původně vedla až k Pražské bráně. Sám objekt byl vybudován kolem roku 1568 jako skladiště soli. Před…
0.1km
více »
Hradec Králové - Adalbertinum
Hradec Králové - Adalbertinum
Dům, budova
Budovu v HK známou jako „Adal“, tedy Adalbertinum najdeme pod Velkým náměstím nedaleko místa lidově zvaného „U grandu“. Jedná se o budovu postavenou v klasicistním stylu dle projektu F. Hellmana, která byla dokon…
0.1km
více »
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Tipy na výlet
Do někdejší východočeské metropole a dnes hlavního města stejnojmenného kraje jsme se vydali vlakem. Ochotný pracovník v nádražní pokladně nám vybral nejlevnější variantu a my měli před sebou dva přestupy; v Zábře…
0.2km
více »
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem republiky a nejen díky mnoha parkům , ale především díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších. Hradec Královébyl v letech …
0.2km
více »
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Chrám
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška Rejčka r. 1307. Kostel byl v průběhu 14-16. století několikrát poškozen požáry a přestavován. V letech 1788-89 byl barokně upraven, regotizován byl v letech 1864-66. V chrámu, který tvoří tři lodě, najdeme např. pozdně gotický oltář z konce 15. století, raně barokní oltář ze 17. století, na bočním oltá…
0.2km
více »
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvonice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v Česku  29.9.2012 Po pražském Zikmundovi a olomouckém Václavovi je zvon Augustin na Bílé věží v Hradci Králové třetím největším zvonem v zemi.  vysoký 169 cm  široký 206 cm  váha 8 tun   Zvon Augustin odlil mistr zvonař Ondřej Žáček v roce 1509. Po ulití zvon visel na dřevěné hranici ve zvonici na hřbitově u sv. Ducha. Poprvé se na něj…
0.2km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tylovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef G…
0.2km
více »
Bílá věž - Hradec Králové
Bílá věž - Hradec Králové
Tipy na výlet
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na věž je téměř ze všech světových stran. Stojí na Velkém náměstí, je k ní dobrý přístup z několika směrů. Pěšky se k ní dostanete např. po b…
0.2km
více »
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
0.2km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
0.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace