TURISTIKU PODPORUJÍ
61 049 turistů a cestovatelů
105 916 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 241 570,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Jana Nepomuckého (Hradec Králové, 30.5.2011)
Kostel sv. Jana Nepomuckého (Hradec Králové, 14.9.2014)

Tento objekt je součástí areálu bývalého biskupského kněžského semináře, který vznikl na místě, kde před husitskými válkami stával královský hrad. Kostel vystavěl Vojtěch Schneider podle návrhu neznámého architekta v letech 1709-1714 (základní kámen byl požehnán královéhradeckým biskupem Mons. Tobiášem Janem Beckerem roku 1708 a k jeho vysvěcení zdejším novým biskupem Mons. Janem Adamem hrabětem Vratislavem z Mitrovic došlo 1. září 1721) v kombinaci cihel a lomového kamene, a to ještě v době, kdy se o svatořečení teprve jednalo.

Když byl 19. března 1729 prohlášen Jan Nepomucký za svatého, konaly se v Hradci Králové právě v tomto kostele 16. dubna 1730 velké třídenní oslavy. V letech 1737-1747 bylo v kostele uchováváno tělo sv. Klimenta mučedníka, které katedrálnímu kostelu sv. Ducha v Hradci Králové daroval papež Kliment XII. a dnes se nachází v kapli sv. Klimenta. 11. července 1762 měl kostel to štěstí, že přečkal velký požár města, který založili Prusové. 10. srpna 1778 byl krátce proměněn na zásobárnu a zbrojnici. 24. srpna 1814 byl kostel zpustošen požárem, protože shořela jeho střecha. V roce 1864 došlo k poškození semináře opět ohněm, kostel však zůstal tentokrát uchráněn. O 2 roky později dopadly na kostel 2 pruské granáty, a to 5. července. Roku 1887 byl obnoven uměleckou školou beuronských benediktinů a 15. března 1888 vysvěcen biskupem Msgre. ThDr. Josefem Janem Evangelistou Haisem. Tato obnova přinesla nový baldachýnový hlavní oltář s obdivuhodným svatostánkem a se trojicí fresek, z nichž největší prostřední malba představovala sv. Jana Nepomuckého a po stranách byl sv. Karel Boromejský a sv. Tomáš Akvinský. Postranní oltář za kazatelnou byl mariánský, kde bylo možno vidět korunování Panny Marie vzaté do nebe. Poboční oltář za sochou Nejsvětějšího Srdce Páně byl svatojosefský, kde bylo možno vidět blaženou smrt Pěstouna Páně, jemuž kyne anděl vzhůru do nebeské radosti, ke svatebním hodům Beránka Božího v nebesích.

Původně se stal hlavním centrem svatojanského kultu, o čemž hovoří kniha "Sv. Jan Nepomucký, mučeník a hlavní patron království českého. Ku 150.-leté památce svatořečení život a úctu jeho vypisuje Dr. Klement Borový" toto: "V Králové Hradci stal se kostel seminářský, sv. Janu Nepom. zasvěcený, středištěm úcty Svatojanské pro celou diecési; konávalať se při chrámě tom třídenní pobožnosť Svatojanská od 16. května, spojená s plnomocnými odpustky; obzvláště však zmáhala se úcta ku sv. Janu od té doby, kdež biskup Heřman hrabě z Blümegen svatého Jana Nepomuckého prohlásil za patrona diecése Královéhradecké, což se stalo r. 1772. Nyní se koná o slavnosti sv. Jana po celý oktáv pobožnosť v chrámu seminářském a sice mše svaté, kázaní a požehnání. V posledních létech byl v diecési Králové-Hradecké založen zvláštní spolek na ten účel, aby se staral o hmotnou podporu chudších kněží; spolek ten ke cti sv. Jana Nepomuckého mučeníka Božího a almužníka přijal název "Dědictví sv. Jana Nepomuckého", jinak také "pokladna Svatojanská"."

Mimo poutní oktávu byl dovolen přístup věřícím ještě ve středu a v pátek v 8.00 hod. na fundační mše svaté, přičemž středeční fundátu založil Václav Kotečník a zvětšil bývalý první rektor Jiří Pruša, páteční fundátu k uctění pěti ran Krista Pána ustavila Alžběta Kohoutová. Obě tyto tiché mše svaté byly doprovázeny hrou na varhany a chorálním zpěvem.

Svému účelu kostel sloužil až do zrušení kněžského semináře v roce 1950, poté byl včetně ostatních budov pronajímán. Roku 1963 byl nájemcem kostela národní podnik Československé hudební nástroje (Petrof), který měl v kostele sklad a v přilehlých prostorách propagační oddělení. 14. ledna 1964 se bývalý kostel stal s celým areálem semináře kulturní památkou. Krypta kostela byla později vykradena a zničena romskými dětmi z okolí. Neudržovaný kostel velmi rychle chátral. Ostatní budovy využívala zdejší vojenská lékařská fakulta.

Plány na přestavbu kostela na hudební síň byly sice staršího data (1957), ale k jejich realizaci došlo až v roce 1976, kdy se investorem přestavby stal Bytový podnik Hradec Králové. Vlastní práce započaly o rok později. Velkým problémem chátrající stavby bylo, jak zachránit nástěnné malby, proto celkové náklady na opravy nakonec činily kolem 15 milionů korun. Do kostela byly zabudovány také nové varhany a zavěšen mohutný křišťálový lustr. Správcem a uživatelem se poté stala organizace Park kultury a oddechu, dnešní Hradecká kulturně vzdělávací společnost, která zde působí dodnes.

První koncert v nově zřízené městské hudební síni se konal 3. října 1988. Tehdy tu na nové varhany koncertoval otec zesnulého hejtmana Pardubického kraje, Václav Rabas. Na další koncert přijel houslista Václav Hudeček. Počátkem roku 2011 o varhany značky Rieger-Kloss projevil zájem kraj s tím, že se demontují, převezou a opět složí dohromady v neratovském kostele. Tomuto kroku byla nakloněna i část radnice, a to včetně primátora Finka. Nakonec však rada města nechala nástroj ve vlastnictví města, aby byl i nadále využit jako jediný koncertní nástroj tohoto typu v krajském městě.

Jedná se o centrální, k severu orientovanou jednolodní stavbu na obdélném půdorysu se sedlovou střechou a stříkanou omítkou v orámovaných výplních, jejíž boky jsou uprostřed lehce rozšířeny, takže se půdorys trochu podobá tomu křížovému. Poblíž jižního průčelí má osmistěnnou věžičku s barokní cibulovou bání. Ve vížce visela dříve dvojice zvonů s reliéfem Madony na pláštích a datem 1815, přičemž první měl výšku 35 cm, průměr 48 cm a pod korunou nápis: „Goss mich Anton Schneider 1815 in Königgraetz“ a druhý s reliéfem Madony byl 26 cm vysoký a v průměru měl 36 cm. Původní zvony se totiž rozlily při požáru 24. srpna 1814. Jeden z nich byl zrekvírován 18. ledna 1917. Severní strana vrcholí trojúhelným štítem, západní podélné průčelí má 2 segmentová okna a široký rizalit s otupenými hranami a hlavní jižní průčelí je členěno vertikálním shlukem toskánských pilastrů a horizontálními římsami, mezi nimiž se nahoře nachází eliptické okno. Nad hlavním vchodem se klene mírně obloukovitá římsa, nad kterou je velké okno přepásané segmentem.

Centrální část lodi je překlenuta eliptickou kupolí nad pendentivy. Bočně se loď rozšiřuje do mělkých výklenků s půlkruhovými pásy, které spočívají na toskánských pilastrech, přičemž jižní a severní výklenky jsou mnohem hlubší a překlenuté valeně s lunetami. Vnitřní výzdoba kostela je provedena v beuronském stylu. Barokní výzdoba uvnitř kostela byla v roce 1887 doplněna pseudorománskými malbami položenými přímo na omítky. Tuto práci provedli benediktýni pražského Emauzského kláštera. Na hlavním oltáři v kostele býval obraz sv. Jana Nepomuckého od Petra Brandla. Dnes nalezneme tento obraz v kostele Panny Marie na Velkém náměstí, neboť 3. července 1866 dal rektor semináře Jan Klein vyjmout obraz z rámu a navinout na dřevěný válec. Obraz ukrytý ve sklepě měl přečkat bitvu u Hradce Králové. V den bitvy byl kostel zasažen granáty. Dva z nich dal rektor zazdít na místě, kam dopadly (jeden v kostelní zdi na severní straně do zahrady a druhý na západní průčelní zdi semináře). Původní varhany byly vyrobeny roku 1888 Karlem Antonem Eisenhutem.

Jak již bylo výše zmíněno, kostel od svého odsvěcení slouží koncertům vážné hudby i různým společenským shromážděním a jeho interiér v kombinaci s dobrou hudbou zanechá v člověku velmi krásný a neopakovatelný zážitek. Každému návštěvu tohoto objektu srdečně doporučuji, určitě neprohloupí. Ta atmosféra stojí za to!

Kromě farních a obecních kronik i dobového tisku jsou hlavními zdroji článku tyto knihy a publikace:

Jeroným Jan Nepomucký Solař, Dějepis Hradce Králové n. Labem a biskupství hradeckého, Praha 1870;

Antonín Cechner, Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století, XIX. Politický okres Královéhradecký, Praha 1904;

A. Bartušek, J. Krčálová, A. Merhautová-Livorová, Em. Charvátová-Sedláčková, Em. Poche, Zd. Wirth, Umělecké památky Čech, Praha 1957;

PhDr. Emanuel Poche, DrSc. a kolektiv, Umělecké památky Čech A/J. Svazek první, Praha 1977;

Karel Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Díl II. H-Kole, Praha 1997;

Encyklopedie města Hradce Králové (A-M), Hradec Králové 2011;

Encyklopedie města Hradce Králové (N-Ž), Hradec Králové 2011.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.211, 15.832)
Poslední aktualizace: 17.7.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,4km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Hradec Králové - Okresní dům
Hradec Králové - Okresní dům
Dům, budova
Okresním dům - první velká zakázka architekta Jana Kotěry v Hradci Králové. Stavba budovy byla realizována v letech 1903-04. První patro bylo určeno pro účely okresního výboru, zbylá část budovy byla projektována …
0.1km
více »
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Tipy na výlet
Dominantu Hradce Králové, Bílou věž, znáte asi každý buď z návštěvy města nebo alespoň z fotografií. Mnozí jste na její ochoz vystoupali a kochali se pohledy na salon republiky, jak se Hradci Králové dříve říkal…
0.1km
více »
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Dům, budova
Weinhengstův dům - ozdoba Eliščina nábřeží při levém břehu Labe. Dům je dílem architektů R. Němce a B. Bendelmayera, stavitem Viktor Weinhengst, postaven byl v roce 1898. U prostřed v průčelí domů je umístěna socha královny Elišky.
0.1km
více »
Agrární záložna v Hradci Králové
Agrární záložna v Hradci Králové
Dům, budova
Na místě dnešní budovy čp. 402 stával původně dům, který byl postaven v letech 1903-1904 stavitelem Václavem Nekvasilem z Karlína pro Rakousko-uherskou banku. V jeho základech bylo objeveno mnoho archeologických n…
0.1km
více »
Franušova ulice v Hradci Králové
Franušova ulice v Hradci Králové
Ulice
Franušova ulice je jednou z nejmenších královéhradeckých veřejných prostor a svůj název nese od roku 1896. Pojmenována byla po Janu Franusovi, královéhradeckém měšťanovi z přelomu 15. a 16. století, který byl od roku 1489 konšelem a od roku 1503 purkmistrem v Hradci Králové. Je znám tím, že nechal zhotovit tzv. Franusův kancionál (sborník 1-5ti hlasých skladeb domácího i cizího…
0.1km
více »
Zieglerova ulice v Hradci Králové
Zieglerova ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato ulice spojuje Dlouhou ulici a náměstíčko Na Hradě s ulicemi Tomkovou a V Kopečku (průchodem mezi domy čp. 89 a čp. 163, kterému se říkalo „myší díra“). Od 18. století byla nazývána Seminářskou nebo Solní ulič…
0.1km
více »
Návštěvy Josefa II. v Hradci Králové aneb Jak dostal císař handrou
Návštěvy Josefa II. v Hradci Králové aneb Jak dostal císař handrou
Zajímavost
V roce 1765 císař Josef II. rozhodl o přeměně Hradce Králové na vojenskou pevnost, která by chránila pravé křídlo rakouské armády v úseku od Hradce Králové po Vrchlabí proti stále výbojnějšímu Prusku a práce na její stavbě začaly hned následujícího roku.A protože byl nedůvěřivý a rád chtěl vidět vše v reálu, zajížděl na stavbu pevnosti pravidelně. Jedna z prvních návštěv se udála 4. června 1766, kdy přijel do města na koni v silném dešti Josef II. Usadil se a převlékl u…
0.1km
více »
Dům Okresní péče o mládež v Hradci Králové
Dům Okresní péče o mládež v Hradci Králové
Dům, budova
Jednou z nejdůležitějších navrhovatelek zřízení domu sociální péče byla Libuše Baudyšová, která v letech 1919-1924 pracovala v královéhradecké městské radě a na starosti měla právě sociální referát a referát chudi…
0.1km
více »
Palackého ulice v Hradci Králové
Palackého ulice v Hradci Králové
Ulice
Palackého ulice bývala původně spojnicí Eliščina nábřeží a Musejní ulice s Jiříkovou třídou (dnes třída Čs. armády). Po výstavbě autobusové zastávky u Grandhotelu však byla zaslepena. Svoje jméno obdržela v roce 1…
0.1km
více »
Mostecká ulice v Hradci Králové
Mostecká ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato ulice byla pojmenována podle svého umístění, protože vede od Pražského mostu ke třídě Čs. armády. Od roku 1896 nesla název U Pražské brány, v roce 1924 byla pojmenována jako Rašínova, roku 1943 byla přejmenov…
0.1km
více »
Kaple sv. Klementa (Klimenta), papeže a mučedníka v Hradci Králové
Kaple sv. Klementa (Klimenta), papeže a mučedníka v Hradci Králové
Kaple
Podle mnoha kronik patřil patrně dřevěný kostel sv. Klimenta k nejstarším svatyním ve městě. Nejspíše byl přímo prvním, který zde vznikl. Václav Hájek z Libočan v „Kronice české“ z něho dokonce udělal nejstarší svatostánek v Čechách, když se mu podařilo zaměnit Hradec Králové za Levý Hradec. První zmínka o něm pochází z kroniky opatovického kláštera k roku 1134, kdy v Hradci Kr…
0.1km
více »
Dům Záložny čp. 163 v Hradci Králové
Dům Záložny čp. 163 v Hradci Králové
Dům, budova
Na tomto místě se původně nacházely 2 domy, a to směrem severním renesanční a rohový dům se závěrem podloubí a schodištěm tu stál již v období nástupu gotiky. V období počátku baroka byly oba domy spojeny v jeden …
0.1km
více »
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato malebná a rázovitá ulice s podsíněmi, již od středověku vedoucí z Plátenického rynečku (dřívější Svatojánské náměstí a dnes součást ulice V Kopečku) kolem zadního traktu radnice k Bílé věži, kapli sv. Kliment…
0.1km
více »
Bývalý učitelský ústav čp. 230 v Hradci Králové
Bývalý učitelský ústav čp. 230 v Hradci Králové
Dům, budova
Jedná se o dvoupatrovou budovu s ekletickou fasádou s pásovou přízemní bosáží, jež byla postavena v letech 1852-1854 na místě zbouraného městského špýcharu (sýpky), čehož dokladem je pamětní deska s nápisem: „V le…
0.1km
více »
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvonice
Chcete-li vidět druhý největší zvon v Čechách, musíte vystoupat do čtvrtého patra Bílé věže nacházející se na Velkém náměstí v Hradci Králové. Augustin váží úctyhodných 9.801,05 kilogramů, je vysoký 169 cm a šir…
0.1km
více »
Hradec Králové - dolní městská hradba
Hradec Králové - dolní městská hradba
Pevnost, opevnění
Zachovaná část dolní Městské hradby ze 16. století se nachází u ulice ČS Armády u schodiště Kozinka. Do současné podoby byly zbytky hradby a okolí upraveny během přestavby bývalého hradeckého pivovaru na dnešní Re…
0.1km
více »
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
Cestopisy
Už několik let vím o zajímavé akci Nábřeží paromilů v Hradci Králové. A také jsem dosud neochutnal pivo některého z místních minipivovarů. Povedlo se mi to sloučit, a dát dohromady termín s kamarády až nyní. Rozho…
0.1km
více »
Stará radnice čp. 1 v Hradci Králové
Stará radnice čp. 1 v Hradci Králové
Radnice
Tento dům na Velkém náměstí prošel přestavbami a úpravami snad ve všech architektonických slozích, kromě toho románského. První zmínka o radnici je z roku 1418, kdy měl být podle některých pramenů poničen krupobit…
0.1km
více »
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Ulice
Eliščino nábřeží neomylně najdeme na levém břehu toku Labe. Nábřeží je ohraničeno mostem II. silničního okruhu a vodní elektrárnou s jezem Hučák. Na nábřeží najdeme Kotěrovo Muzeum východních Čech a bloky obytných domů, které byly postaveny po zrušení vojenské pevnosti. Jedinou připomínkou na dobu pevnosti, která se na Eliščině nábřeží nalézá je kuželový objekt Batardo, který…
0.1km
více »
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Most
Jednoobloukový železný most přes řeku Labe je nejstarším silničním mostem v Hradci Králové. Most byl postaven v roce 1910 s využitím krajních pilířů původního pevnostního mostu. Konečnou podobu mostu vtiskl archit…
0.1km
více »
Stará solnice čp. 680 v Hradci Králové
Stará solnice čp. 680 v Hradci Králové
Dům, budova
Dům čp. 680 je situován ve dvoře za budovou čp. 230 v Zieglerově, dříve Solní ulici. Ulička, jež k objektu vede, původně vedla až k Pražské bráně. Sám objekt byl vybudován kolem roku 1568 jako skladiště soli. Před…
0.1km
více »
Hradec Králové - Adalbertinum
Hradec Králové - Adalbertinum
Dům, budova
Budovu v HK známou jako „Adal“, tedy Adalbertinum najdeme pod Velkým náměstím nedaleko místa lidově zvaného „U grandu“. Jedná se o budovu postavenou v klasicistním stylu dle projektu F. Hellmana, která byla dokon…
0.1km
více »
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Tipy na výlet
Do někdejší východočeské metropole a dnes hlavního města stejnojmenného kraje jsme se vydali vlakem. Ochotný pracovník v nádražní pokladně nám vybral nejlevnější variantu a my měli před sebou dva přestupy; v Zábře…
0.2km
více »
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem republiky a nejen díky mnoha parkům , ale především díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších. Hradec Královébyl v letech …
0.2km
více »
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Chrám
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška Rejčka r. 1307. Kostel byl v průběhu 14-16. století několikrát poškozen požáry a přestavován. V letech 1788-89 byl barokně upraven, regotizován byl v letech 1864-66. V chrámu, který tvoří tři lodě, najdeme např. pozdně gotický oltář z konce 15. století, raně barokní oltář ze 17. století, na bočním oltá…
0.2km
více »
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvonice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v Česku  29.9.2012 Po pražském Zikmundovi a olomouckém Václavovi je zvon Augustin na Bílé věží v Hradci Králové třetím největším zvonem v zemi.  vysoký 169 cm  široký 206 cm  váha 8 tun   Zvon Augustin odlil mistr zvonař Ondřej Žáček v roce 1509. Po ulití zvon visel na dřevěné hranici ve zvonici na hřbitově u sv. Ducha. Poprvé se na něj…
0.2km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tylovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef G…
0.2km
více »
Bílá věž - Hradec Králové
Bílá věž - Hradec Králové
Tipy na výlet
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na věž je téměř ze všech světových stran. Stojí na Velkém náměstí, je k ní dobrý přístup z několika směrů. Pěšky se k ní dostanete např. po b…
0.2km
více »
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
0.2km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
0.5km
více »