TURISTIKU PODPORUJÍ
61 002 turistů a cestovatelů
105 580 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 227 610,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Polabí
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Mlékosrbech

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Filipa a Jakuba (Mlékosrby, 5.7.2020)
Kostel sv. Filipa a Jakuba (Mlékosrby, 5.7.2020)

Původně byly Mlékosrby přifařeny ke kostelu v Luhu a muselo se jednat o velmi bohatou farnost, protože jen v roce 1369 bylo odtud odváděno 21 grošů papežského desátku. Prvním známým plebánem v Luhu byl Držka, po jehož smrti byl v roce 1356 podán na jeho místo kněz Petr z Kostelce. Ten si již o 2 roky později směnil místo s plebánem Mikolášem ze Všejan. Ani farář Mikoláš v Luhu dlouho nezůstal, neboť si roku 1360 vyměnil faru s Janem z Honsteinu. V roce 1365 byl podán po zemřelém plebánu Petru kněz Jan z Boharyně, jenž si směnil faru roku 1385 s plebánem Vojslavem ze Žehuně. Ten odešel v roce 1391 do Újezda, odkud sem přišel plebán Dětoch. Plebán Dětoch si vyměnil faru roku 1395 s knězem Bartolomějem z Lipoltic. V roce 1410 byl po zemřelém plebánu Bartoloměji podán kněz Jan a o 7 let později byl podán na místo zemřelého faráře Jana jiný stejnojmenný kněz. Roku 1419 si plebán Jan změnil faru s plebánem Martinem z Chlumu. Kdy zanikl kostel v Luhu, tak to není známo. Nejspíše za husitských válek nebo krátce poté, ale v tom se prameny rozcházejí, např. Josef Kafka v knize "Čechy. Díl XIV. Severní Čechy. Část II." z roku 1908 píše: "Bystřice, jež z Hořicka přichází přes Nechanice a Boharyni k jihu, obrací se u Kratonoh k západu a svazuje se v mlékosrbském lese s Cidlinou; tu myslivna Luh stojí v místě, kde ještě spatřují se stopy kostela, jehož záduší roku 1465 nově zřízeným rybníkem od Pouchobrodských bylo zatopeno. Rybníka tu nyní není a bývalý hřbitov proměněn je v ovocnou zahradu." Jiní hovoří o tom, že stával na místě "bezedného" jezírka v Luhách, k němuž se vztahuje řada pověstí, např. o čarodějnici Moraně. Poslední zmínka o vsi a kostele pochází z roku 1571. Někteří autoři spojují tento kostel v Luhu dokonce s chrámem Páně v Lužci nad Cidlinou, ale zde jde o omyl, protože tamní kostel měl ve zmíněných dobách jiné faráře a byl nazýván jako Luzecz, nikoliv tedy Luh či Luha. Odtud pak byl přenesen právě do Mlékosrb. Dnes se na místě vsi s kostelíkem nachází pouze stejnojmenný les s bažantnicí.

Poprvé byl kostel v Mlékosrbech doložen k roku 1548, i když občas se hovoří o roce 1528, ale v té době byla zmíněna pouze ves při připojení ke chlumeckému panství. Podle všeho je tak jediným, jenž byl výsledkem pernštejnské vlády nad Chlumeckem. V té době musel kostel náležet straně podobojí, protože na faře byl později uchováván 146 let starý českobratrský kancionál, který kolem let 1740-1747 spálil s jinými kacířskými knihami na chlumeckém náměstí jezuita P. Antonín Koniáš. V roce 1709 však byl kostel nahrazen novým zděným chrámem Páně, kdy byl filiálním do Chlumce nad Cidlinou. Roku 1787 (někde se uvádí i rok 1789) zde byla zřízena lokálie, na kterou byl dosazen řeholník zrušeného pardubického kláštera P. Medardus Novák (do výstavby farní budovy žil ve škole), z níž se v roce 1857 stala fara. Roku 1818 byl kostel na jižní straně rozšířen o hrobku šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova, jež tak nahradila původní hrobku v kapli sv. Ferdinanda v Oboře Kněžičky. V letech 1882-1883 byl výrazně přestavěn do pseudorománského slohu, a to podle návrhu architekta Josefa Míči, přičemž plány zhotovil novobydžovský stavitel František Kuthan a jejich realizaci provedl Václav Nosakovič z Chlumce nad Cidlinou. V rámci těchto prací došlo k přístavbě věže, jež nahradila dřevěnou zvonici s cibulovou barokní bání, umístěnou původně v pravém rohu hřbitova. Pořízena však byla i řada vnitřního zařízení, např. nová kadidelnice. V roce 1930 byla dokončena oprava hrobky Kinských a následně sem byly svezeny ostatky z různých míst. Roku 1936 došlo k novému omítnutí věže a kostel obdržel nový žlutobílý nátěr. V roce 1971 byla provedena oprava věže a v jejím rámci došlo k jejímu snížení přibližně o 1 m. Roku 1992 byla opravena střecha a vyměněna její krytina. V roce 1993 byl opraven kostel spolu se hřbitovní zdí, jejíž část musela být opětovně postavena. Roku 1994 došlo ke vloupání, při němž byla odcizena 20 cm vysoká soška Ježíše Krista, 50 cm vysokou pozlacenou sošku Zmrtvýchvstání Krista, dřevěnou sochu anděla a pokladničku z téhož materiálu. V roce 2001 došlo k instalaci vnějšího nasvícení věže kostela.

Jedná se o jednolodní stavbu na obdélném půdoryse s trojboce uzavřeným presbytářem, s po stranách lokalizovanými obdélnými prostorami sakristie a panské oratoře (pod ní se nachází již zmíněná hrobka Kinských) a s hranolovou věží v západním průčelí. Presbytář je sklenutý křížově, loď je plochostropá a severní sakristie je zaklenuta valeně.

Zařízení je převážně barokního původu z počátku 18. století, přičemž obrazy byly většinou zrestaurovány v roce 1944 F. Bartošem z Hradce Králové. Hlavní oltář je vyveden v témže stylu a pochází rovněž ze stejného období. Je rámový se současným obrazem, na tabernáklu se nachází barokní soška Panny Marie, jež sem měla být podle tradice přenesena z původního kostela v Luhu. Boční oltáře mají obrazy sv. Leopolda a Terezie a obraz sv. Jana Nepomuckého, který rozdává almužnu (signován nezřetelně "J. G. Koppel pinxs., 1735"; G. G. Kóppel - Jan Jiří Köppel). V oratoři Kinských jsou pak obrazy sv. Judy Tadeáše a Ondřeje a Zavraždění sv. Václava od J. Karase z Chlumce nad Cidlinou z roku 1870. Pod kruchtou se naopak nalézají obrazy ze zbořené zámecké kaple v Barchůvku - sv. Anny a Rodiny Kristovy (údajně z tamního hlavního oltáře, signován "Andreas Maywald pinx. Reginae Hradecii Ao, 1743") a sv. Judy Tadeáše, jenž je přisuzován rovněž Ondřeji Maywaldovi. Cínová křtitelnice pochází z roku 1787. Původní varhany zhotovil v roce 1792 Pavel František Horák z Kutné Hory a roku 1894 byly nahrazeny novým nástrojem od Josefa Vanického staršího z Třebechovic pod Orebem, jenž byl v roce 1934 rozšířen firmou Ženatý-Kunt z Lomnice nad Popelkou a roku 1993 opraven Janem Karlem ze Sázavy.

Ve věži jsou zavěšeny zvony z let 1474, 1533 (též se někdy uvádí rok 1553 a v církevních katalozích je zmíněn i rok 1535) a 1610, jež sem byly přeneseny ze zrušeného kostela v Luhu a původně byly zavěšeny v samostatné dřevěné hranolové zvonici s cibulovitou bání, jejíž podobu zachytila kresba J. Němce z roku 1858. První z nich měl být vytvořen pražským kovářem mistrem Hanušem, druhý o hmotnosti 6,6 q kutnohorským zvonařem Jakubem Ptáčkem a třetí je největším z nich, neboť váží 1 165 kg a na svém plášti má český nápis, přičemž o 2 posledních se uvažuje, že byly pořízeny již do Mlékosrb. Více o tomto kostele lze najít na webu památkářů, i když k jeho prohlášení kulturní památkou nedošlo: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-filipa-a-sv-jakuba-2140639.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.191, 15.501)
Poslední aktualizace: 20.6.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Mlékosrby

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,0km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Filipa a Jakuba v Mlékosrbech

Mlékosrby
Mlékosrby
Vesnice
Pojmenování této obce má pocházet od toho, že se jednalo o ves lidí, kteří srbili či srbali (srkali) mléko - mlékosrbů. Soudí se, že její jádro bývalo někde v místech mlýna a odtud se ves postupně rozšířila jižním…
0.2km
více »
Velké krupobití v Mlékosrbech v roce 1886
Velké krupobití v Mlékosrbech v roce 1886
Zajímavost
Extrémní povětrnostní jevy se stávají stále častějším doprovodným jevem dnešní doby a jsou přičítány globálnímu oteplování a s ním spojeným změnám klimatu. Když se však podíváme do starých letopisů, kronik a dobov…
0.8km
více »
Mlýn v Mlékosrbech
Mlýn v Mlékosrbech
Mlýn
Podle lidových podání byl zdejší mlýn založen již během 14. století, ale na toto tvrzení nám chybí jakékoliv důkazy, navíc, když se v obci nalézaly dříve dokonce 2 mlýny a mnohdy docházelo k jejich vzájemné záměně…
0.8km
více »
Rozhledna Kosice
Rozhledna Kosice
Tipy na výlet
Jedeme domů z Broumovska, milujeme rozhledny a tak se snažíme je navštívit, když jsou jen trochu na naší trase. Tak je to i s touto rozhlednou. Obec Kosice se nachází zhruba 5 km na sever od hlavní silnice z Chlum…
2.2km
více »
Kaple Panny Marie v Bydžovské Lhotce
Kaple Panny Marie v Bydžovské Lhotce
Kaple
Tvrdí se, že v Bydžovské Lhotce stávala již ve 14. století návesní kaple a okolo ní rozsáhlý hřbitov, na němž byly později vykopávány lidské ostatky při stavbách selských stavení. Ve skutečnosti však nešlo o kapli…
2.7km
více »
Poplužní dvůr Oktaviánov
Poplužní dvůr Oktaviánov
Panský dvůr
Okraviánov neboli Horku známe ze zeměpisného ohledu jako významný bod Urbanické brány. Jedná se o nevýraznou plošinu (225,2 m n. m.), jež je obklopená holocenními nivními sedimenty a krytá říčními štěrky a písky s…
2.7km
více »
Nepolisy - kostel sv. Máří Magdalény
Nepolisy - kostel sv. Máří Magdalény
Kostel
Nepolisy - první písemná zpráva o obci pochází z roku 1299. Roku 1391 se připomíná dřevěný kostel sv. Máří Magdalény, který roku 1707 nahradila barokní stavba. V roce 1896 došlo k jeho poboření a ke stavbě nového pseudorománského kostela sv. Maří Magdalény, který byl dokončen roku 1901. Zajímavostí obce je nezvykle velká středověká náves obdélného tvaru. V obci je dochován…
2.9km
více »
Bydžovská Lhotka (Měník)
Bydžovská Lhotka (Měník)
Místní část
První zmínka o Bydžovské Lhotce má pocházet z roku 1357 (jiné zdroje uvádějí rok 1362), i když je spojena pouze s místním kostelem. Panství i podací právo měli tehdy páni z Kosic, zčásti jako držitelé Lhoty, jež b…
3km
více »
Vysočany - dřevěný kostel sv. Markéty
Vysočany - dřevěný kostel sv. Markéty
Tipy na výlet
Naším cílem je zajímavá sakrální památka, která se nachází v blízkosti Nového Bydžova. Jedná se o dřevěný Kostel Sv. Markéty v obci Vysočany. Obec Vysočany, o které je první písemná zmínka roku 1364 se nachází cca…
3km
více »
Vysočany - dřevěný kostel sv. Markéty s dřevěnou zvonicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vysočany - dřevěný kostel sv. Markéty s dřevěnou zvonicí
Kostel
Obec Vysočany, o které je první písemná zmínka roku 1364 se nachází jižně cca 2 km od centra Nového Bydžova. Již ve zmíněném roce 1364 stával v místě dřevěný kostel, který byl zasvěcen sv. Markétě. Koncem 17. stol…
3km
více »
Družstevní sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce
Družstevní sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce
Technická památka
Pěstování čekanky se mělo do Čech dostat kolem roku 1820, ale k jejímu všeobecnému rozšíření došlo až po roce 1888, kdy bylo na dovoz čekanky uvaleno clo. Jedním z míst, kde se čekanka značně uchytila, bylo Králov…
3km
více »
Boží muka u Luhů z roku 1861
Boží muka u Luhů z roku 1861
Boží muka
Boží muka se nacházejí v lipové aleji severovýchodně od Chlumce nad Cidlinou na rozcestí tří cest: k Bělidlu, k Luhům a k hřebčínu Ostrov. Pískovcová muka jsou opatřeny erbem rodu Kinských a nápisem: /roku 1861/Obnoven/1881 Hned naproti se nacházejí boží muka z roku 1885.
3km
více »
Měník - dřevěný kostel sv. Václava a Stanislava se zvonicí
Měník - dřevěný kostel sv. Václava a Stanislava se zvonicí
Tipy na výlet
Při toulkách po Novobydžovsku se můžeme zastavit v obci Měník, nalézá se zde dřevěný kostel sv. Václava a Stanislava s dřevěnou zvonicí. Obec Měník s kostelem sv. Václava a Stanislava se nalézá, cca 5km jihovýchod…
3.4km
více »
Měník - dřevěný kostel sv. Václava a Stanislava s dřevěnou zvonicí
Měník - dřevěný kostel sv. Václava a Stanislava s dřevěnou zvonicí
Kostel
Obec Měník se nachází jihovýchodně od Nového Bydžova. Největší zajímavostí obce je roubený trojlodní Kostel sv. Václava a Stanislava s roubenou polygonální zvonicí. Kostel byl postaven v roce 1686 z trhanic což js…
3.4km
více »
Rybník Rožka
Rybník Rožka
Fotogalerie
Tento rybník na Lhoteckém potoce můžeme zařadit mezi pozůstatek Chlumecké rybniční soustavy, protože s Kosickým rybníkem (nezaměňovat s Velkým Kosickým rybníkem, jenž býval přibližně v místech dnešního Třesického …
3.5km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Městečko
Chlumec nad Cidlinou leží ve Východních Čechách, západním směrem od Hradce Králové. Město se rozkládá u východního okraje mírně zvlněné KRAJINY České Tabule. K západnímu okraji města sahá rozsáhlý les, na jehož ok…
4.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou - Loreta, městské muzeum
Chlumec nad Cidlinou - Loreta, městské muzeum
Muzeum
Budovu městského muzea - Lorety v Chlumci nad Cidlinou najdeme při pravé straně silnice ve směru na Nový Bydžov. Postavena byla rodem Kinských, dle plánů Františka Maxmiliána Kaňky, v letech 1717-1719. Původně ob…
4.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Socha
Chlumecký mariánský sloup se nachází na východní straně dnešního Klicperova náměstí. Postavit ho dal Václav Norbert Oktavián hrabě Kinský v roce 1710 na oslavu vítězství vojsk císaře Josefa I. a spojenců nad francouzskou armádou Ludvíka XIV o španělské dědictví. Sloup je zřejmě dílem sochaře F. M. Katterbauera. Na Sloupu se nachází původní sochy sv. Jáchyma, sv. Anny, sv.…
4.8km
více »
Karlova Koruna
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Karlova Koruna
Zámek
Barokní Zámek Karlova Koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji. Zámecká stavba má ojedinělý půdorys připomínající tvar královské koruny. Návštěvníci si mohou záme…
4.8km
více »
Zámecký park Karlova Koruna
Zámecký park Karlova Koruna
Park
Zámek ve Chlumci nad Cidlinou včetně okolního parku byl vystavěn v letech 1721 až 1723. Architektonický návrh zámeckého areálu vytvořil významný barokní architekt Giovanni Santini-Aichl a hlavním stavitelem se sta…
4.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - Zubatovská kaple
Chlumec nad Cidlinou - Zubatovská kaple
Kaple
Zubatovská Kaple se nachází v malám parčíku nedaleko kostela Nejsvětější trojice. Dříve byl v místech dnešního parčíku hřbitov, kaple je tedy klasicistní hrobka chlumeckého poštmistra Aloise Zubatého z roku 1836, …
4.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Kostel
Kostel sv. Voršily - dominanta Klicperova náměstí byl postaven za vlády Pernštejnů ve slohu pozdní gotiky a nastupující renesance v letech 1536-43. Pod dlažbou se nachází krypta v níž byly nalezeny ostatky významných osobností chlumeckého panství z 16.- 17. století. Městská hláska se zvonicí byla k západní stěně kostela přistavěna na přelomu 16. a 17. století. Věž je prvně…
4.9km
více »
Stará Voda - kostel sv. Václava
Stará Voda - kostel sv. Václava
Kostel
Stará Voda - obec východně od Chlumce nad Cidlinou poprvé písemně doložená roku 1369 v souvislosti s dřevěnou tvrzí. Z tvrze se do dnešních dob dochovalo pouze místní označení Na Parkánech. Obci dominuje stavba go…
4.9km
více »
Barchov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Barchov
Zámek
V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení čp. 41, kde se dosud říká Na valech. V 16. století náležel Barchov Mareši Dobřenskému z Dobřenic. Na počátku 17. století koupil barchovské …
4.9km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice je nejstarší dochovanou památkou ve městě. Doložen je sice "až" v roce 1358, ale dle nápisového kamene, který byl nalezen v roce 1734 pochází již z roku 1134. Kostel je jednolodní, s plochým stromem a trojbokým presbytářem kolem něhož jsou empírové pomníky ze Suchardovy dílny, pocházející z doby kolem roku 1800. Na oltářním obraze sv. Trojice je…
4.9km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Zámek
Zámek (Karlova Koruna) vznikl jako reprezentační venkovská residence, nebyl však upraven pro trvalé obývání. Nechal ho postavit stavitel František Maxmilián Kaňka pro hraběte Františka Fe…
5km
více »
Nový Bydžov - kostel sv. Vavřince
Nový Bydžov - kostel sv. Vavřince
Kostel
Nový Bydžov - Kostel sv. Vavřince je nejstarší dochovanou stavbou ve městě, založen byl se vznikem města v letech 1305 - 11, tehdy byl zasvěcen Matce Boží. Původně gotická stavba byla barokně upravována nejprve kolem roku 1680, později ještě v roce 1772. Přilba věže je z roku 1818, kdy byla upravena po požáru, který město postihl v roce 1817. Kostel je trojlodní kamennou…
5.6km
více »
Nový Bydžov
Nový Bydžov
Tipy na výlet
Směřujeme do královského města, které se nachází cca 30 km východně od Poděbrad a cca 27 km západně od Hradce králové, do Nového Bydžova. Nový Bydžov založil před rokem 1305 Václav II, když přenesl práva z blízkéh…
5.8km
více »
Výlet do Nového Bydžova.
Výlet do Nového Bydžova.
Tipy na výlet
Dvě třetiny cesty do východních Čech, kde chceme pobýt několik dní, máme za sebou a tak po sjetí z dálnice do Chlumce nad Cidlinou se rozhodujeme pro zastávku na něco k zakousnutí a k…
5.9km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
12.5km
více »