TURISTIKU PODPORUJÍ
60 955 turistů a cestovatelů
105 163 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 214 979,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Antonína, opata na Novém Hradci Králové

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Antonína, Hradec Králové, 1.7.2018)
Kostel sv. Antonína, Hradec Králové, 23.5.2014)

Celé okolí ještě před vznikem Nového Hradce Králové náleželo pod dnešní kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku. Předchůdcem novohradeckého kostela sv. Antonína byl původně gotický, později zbarokizovaný kostel stejného zasvěcení na Slezském Předměstí. Ten byl zpočátku své existence farní, ale ve 20.letech 17. století toto postavení ztratil a byl jako filiální připojen ke královéhradeckému sv. Duchu. S obnovou těžce poškozeného kostela, který byl od konce třicetileté války v rozvalinách, bylo pro nedostatek peněz započato až roku 1705 za působení biskupa Tobiáše Jana Beckera (1701-1710). Za jeho nástupce Jana Adama hraběte Vratislava z Mitrovic byl roku 1711 položen základní kámen k přestavbě kostela podle projektu známého architekta Jana Blažeje Santiniho (archivně doložen při projektu věže kostela). Kostel byl dokončen v roce 1726. Protože byl kostel při stavbě pevnosti zbořen, je možno podobu kostela zrekonstruovat jen v hrubých rysech: byl postaven na půdoryse kříže s protáhlou hlavní lodí a krátkými bočními rameny. Sakristie přiléhala k levé straně presbytáře a nad ní byla vztyčena věž s bání. Západní průčelí pravděpodobně vrcholilo volutovým štítem. Součástí stavebního komplexu byl i špitál, který byl přisazen k lodi kostela. Chrám byl vybaven hodnotným mobiliářem, zejména hlavním oltářem z dílny Jana Pavla Cechpauera a Ondřeje Deckera, obraz patrona kostela sv. Antonína namaloval Petr Brandl.

V souvislosti s vnitropolitickým vývojem a válečnými aktivitami Marie Terezie (konflikt s Pruskem) bylo roku 1766 rozhodnuto přestavět město Hradec Králové v pevnost. Záhy nato bylo započato s bořením rozsáhlých předměstí. Obyvatelé Slezského Předměstí byli vystěhováni na Nový Hradec, kde jim měl být také na náklady eráru postaven kostel stejného zasvěcení náhradou za Santiniho kostel, který začal být bořen 5. května 1766. Základní rozvržení nového předměstí provedli vojenští stavitelé, kteří vytvořili sídlištní schéma ve tvaru velkého čtverce, jehož osou se stala silnice k Vysokému Mýtu. V místě, kde silnice vybíhala na kopec sv. Jana, tak byl královéhradeckým stavitelem Františkem Kernerem, tesařským mistrem Janem Kroupou a řezbářem Karlem Devotym postaven nový kostel sv. Antonína Poustevníka. Plánován byl rovněž špitál přiléhající ke kostelu, ale k jeho realizaci nakonec nedošlo, nejspíše v rámci úsporných opatření. Se stavbou bylo započato kladením základního kamene 17. října 1769 a dokončena byla v roce 1774, přičemž při stavbě byl využit materiál ze zbořeného kostela. Kostel byl projektován velmi prostě, nepostrádá však žádné prvky, které jsou pro Kernera typické a objevují se i na jiných stavbách: mohutná supraporta s klenákem nad portálem, kasulová okna, segmentové štíty a věž nad průčelím. Ze zbořeného kostela sv. Pavla na témže předměstí byly do nového kostela sv. Antonína dopraveny 2 oltáře, 2 zvony a varhany. Z kostela sv. Jakuba v Hradci Králové byl přenesen nábytek. V roce 1849 byla střecha oplechována, do té doby na ní byly pálené tašky. Roku 1856 byla zdejší lokálie povýšena na faru. V roce 1869 byly u kostela vysazeny první lípy. Roku 1912 byly pořízeny nové varhany od Antonína Mölzera z Kutné Hory. O 5 let později došlo k rekvizici 2 zvonů od Ignáce Dracka z let 1772 a 1779 a umíráčku z roku 1773. Během vichřice 4. července 1929 byla s kostela sražena makovice s plechovým sv. Antonínem. Od 20. ledna 1964 je objekt památkově chráněn. 16. ledna 1965 byly na věži dány do provozu nové hodiny. V posledních letech proběhla řada větších i menších oprav. Jednou z posledních se v roce 2017 stalo zrestaurování vitrážového okna na západní straně kostela, obnova ochranného nátěru dřevěných okenic ve věži a dřevěných oken ve věži, u sakristie, u hlavního vchodu do sakristie a na dřevěné podlaze u lavic v kostele.

Jedná se o pozdně barokní neorientovanou stavbu s kněžištěm na jih a v podélné ose má čtvercovou sakristií. Na představenou obdélnou předsíň navazuje konvexními křivkami širší obdélná loď a na ni opět obdobnými křivkami i presbytář. Průčelí kostela je konkávně prohnuté, z každé strany je svíráno tříčtvrtinovým sloupem se dvojicemi pilastrů s toskánskými hlavicemi, vše je na společných soklech, které jsou stejně vysoké jako vstupní portál. Šambrána portálu je členěna klenákem s volutovými uchy. Vysoko nad portálem je zalamovaná římsa, v poli mezi ní a portálem je kartuše s Kristovým monogramem (IHS). V průčelí je prolomeno kasulové okno a nad ním je segmentová římsa. Dvojice pilastrů se sloupy nesou architráv, do jehož vlysu jsou vloženy triglyfy, nad ním je mocně vyložená oblamovaná korunní římsa. Nad ní je trojúhelníkový štít s oválným oknem uprostřed. Na křídlech atiky je na každé straně dvojice váz, za štítem vyrůstá věž se segmentově vzdutou římsou nad hodinami, jež je završená mohutnou bání s lucernou (střed makovice je nejvyšším bodem města - 317 m n. m.). V každé stěně věže je okno. Boční lodě kostela člení ve středu předsunuté rizality ohraničené pilastry, nahoře s trojúhelníkovými štíty a v dolní části s portály bočních vchodů. V bočních stěnách jsou prolomena kasulová okna, která zneklidňují klasicizující fasádu. Interiér lodi kostela, na který plynule navazuje presbytář ukončený konchou je vertikálně členěn sdruženými toskánskými pilastry, které nesou úseky zalomeného kládí (tzv. izolovaný pilastr). Vše je završené mohutně vyloženou římsou, na kterou nasedá valená klenba s lunetami, uprostřed členěná štukovým zrcadlovým rámem. Vchody jsou tři: hlavní pod věží a boční uprostřed podélných fasád, vše s kamennými portály. Loď se zaoblenými nárožími je sklenuta valenou klenbou s lunetami a štukovou výzdobou.

Hlavní oltář v kostele provedl hradecký sochař Karel Antonín Devoty: v letech 1773-1776 vznikla tumba a svatostánek (obdobné sochy andělů jsou i v kostele sv. Anny v Kuklenách), v roce 1777 dodal za 150 zl. ještě bohatě řezaný rám s anděly k oltářnímu obrazu. Ten je dílem malíře Josefa Kramolína a vychází volně z kompozice Brandlova obrazu, který se do novostavby nevešel a byl proto umístěn v katedrále Sv. Ducha, kde je dodnes. Bohatě intarzované lavice v presbytáři z počátku 18. století byly součástí barokního interiéru katedrály a na Nový Hradec byly převezeny při regotizaci chrámu po polovině 19. století. Boční oltář s obrazem sv. Aloisia je rovněž rokokový a byl sem přenesen z domácí kaple v bývalé jezuitské koleji. Oltáře Panny Marie a sv. Josefa jsou novějšího původu. Pěkně komponovaná kazatelna z doby kolem roku 1775 má bohatě vyřezávaný baldachýn s třásněmi, který po stranách drží 2 andělé. Kamenná křtitelnice je z roku 1777. Křížová cesta byla pořízena v roce 1822. Z pamětní knihy farnosti se dozvídáme, že v roce 1912 probíhaly v interiéru kostela rozsáhlé úpravy. Byly postaveny také nové dvoumanuálové pneumatické varhany (většina starších pramenů uvádí rok 1910). Mimo jiné tam čteme: „Varhany postavil Antonín Mólzer, varhanář z Kutné Hory. Byly dodány v ceně 5.380,- K. Staré varhany byly spáleny. Původně byly předloženy dva plány. Jeden renesanční a druhý barokní, který byl přijat a Biskupskou konzistoří schválen. Když byl dolní i horní kůr upraven, přivezl mistr varhanářský dne 24.6.1912 varhany a postavil je během jednoho měsíce. Byly natřeny na zeleno a proto musely být ještě přetřeny bílou barvou jako ostatní stěny. Opravený kostel i varhany, posvětil kanovník a kancléř P. František Kerner ve výroční den posvěcení chrámu, dne 20.10.1912“. V 70. letech 20. století již varhany nehrály a zpěv při mši svaté byl doprovázen pouze hrou na harmonium. Karel Synek společně s Václavem Uhlířem (dnešním diecézním organologem) je v roce 1979 rozebrali a v kostele z nich zůstala pouze přední část varhanní skříně. Měli v úmyslu, postavit nové mechanické varhany, k čemuž nedošlo. Nakonec byla přivezena z kostela v Nebeské Rybné varhanní vzdušnice, kterou Karel Synek umístil do stávající varhanní skříně, osadil jí píšťalami a doplnil jedním pedálovým rejstříkem a jednoduchým hracím stolem. Toto varhanní „provizorium“ sloužilo v kostele až do května 2001, kdy byly díky státnímu podniku Lesy České republiky a jejich sponzorskému daru ve vši 2 000 000 Kč pořízeny nové varhany od firmy Kánský - Brachtl z Krnova.

Ve věži se nachází zvon, který byl odlit již roku 1626. Je hladký, 0,6 m vysoký a v průměru má 0,8 m. Pod korunou má třířádkový nápis: „PO SLAWNEM C. M. RZYMSKEHO CZISARZE WITEZSTWI A PRAHY WZETI LETHA M . D . C . XXVI TENTO ZWON GEST SLIT KE CZTI SWA. APOSS. A TO ZA KATHOLICKEHO W HRADCZI KRALOWEM ARCZIPRZISTA M . I . W . C. Z KRONEN A ZA KOSTELNIKV SIMEONA WODICKI . DA . PRABKA . ADAMA KALVSKA.“ Na plášti: „Tento zwon slit gest ke czti swatemv PAVLV ode mne Martina Exnara, zwonarze.“ V minulosti k tomuto zvonu patřily další dva. První měl v průměru 0,67 m, byl vysoký 0,53 m, pod korunou se nacházely 2 barokně ornamentované pásky a mezi nimi nápis: „GOSS MICH IGNATIVS DRACK in KÖNIGGRAETZ 1779“. Na plášti byly reliéfy sv. Václava a ukřižovaného Krista, mezi nimi nápisy: „Episcopo Iosepho Adamo S. R. I. Com. Ab Arco Regine Hradecensi Canonico et Vrbis Decano Mauritio Klier“. Na druhé straně: „E SANCTI PAVLI APOSTOLI NON LONGE ANTE MINORE DVNTAXAT REFVSA MAIOR DIVI ABBATIO ANTONI EXPRENSIS ECCLESIAE EVASIT.“ Třetí zvon měl průměr 0,5 m a výšku 0,4 m. Na plášti měl reliéfy sv. Václava a Panny Marie, pod korunou se vinul ornamentální pásek a pod ním nápis: „Ignatvs Drack i K. G. 1777.“ 7. října 2012 byl navíc královéhradeckým biskupem Mons. Janem Vokálem požehnán nový zvon Antonín, který byl odlit u příležitosti 240 let od vysvěcení kostela.

Kromě farních a obecních kronik i dobového tisku jsou hlavními zdroji článku tyto knihy a publikace:

Jeroným Jan Nepomucký Solař, Dějepis Hradce Králové n. Labem a biskupství hradeckého, Praha 1870;

Antonín Cechner, Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století, XIX. Politický okres Královéhradecký, Praha 1904;

A. Bartušek, J. Krčálová, A. Merhautová-Livorová, Em. Charvátová-Sedláčková, Em. Poche, Zd. Wirth, Umělecké památky Čech, Praha 1957;

PhDr. Emanuel Poche, DrSc. a kolektiv, Umělecké památky Čech K/O. Svazek druhý, Praha 1978;

Karel Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Díl II. H-Kole, Praha 1997;

Petr David, ‎Vladimír Soukup, 777 kostelů, klášterů, kaplí České republiky, Praha 2002;

Encyklopedie města Hradce Králové (A-M), Hradec Králové 2011;

Encyklopedie města Hradce Králové (N-Ž), Hradec Králové 2011;

Zdeněk Doubek, Helena Rezková, Pohled do historie Nového Hradce Králové, Vlkov 2012;

Jiří Němeček, Kostel sv. Antonína a sv. Jana Křtitele na Novém Hradci Králové, Hradec Králové 2012.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.177, 15.855)
Poslední aktualizace: 10.8.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,9km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Antonína, opata na Novém Hradci Králové

Pomník Josefa Peřiny pod Novým Hradcem Králové
Pomník Josefa Peřiny pod Novým Hradcem Králové
Pomník
Pokud se vydáme od dřevěné husitské zvoničky pod Novým Hradcem Králové severovýchodním směrem, a to ulicí Hoděšovickou, překonáme velmi rušnou silnici E442 a budeme pokračovat Holickou a Lesní ulicí s jejich chatkami až na okraj lesa, nalezneme zde ukrytý malý kamenný pomníček, který je svědkem dávné tragédie, jež se v těchto místech stala. Odtud se zde dříve říkalo "U pomníku"…
0.3km
více »
Hradec Králové - sv. Jan Nepomucký na Novém HK
Hradec Králové - sv. Jan Nepomucký na Novém HK
Socha
Zajímavý pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého se nalézá při Brněnské silnici cca 200 metrů pod kostelem sv. Antonína. Umístění pomníku však není původní, dle nápisu na podstavci bylo dílo na současné místo přeneseno v roce 1766 z bývalého Mýtského předměstí. Souvislost se stavbou vojenské pevnosti je na místě. Zdobné prvky socha obdržela v roce 1842, jestli jsem tedy starý…
0.4km
více »
Pamětní deska Václavu Michaelu Pešinovi, rytíři z Čechorodu na Novém Hradci Králové
Pamětní deska Václavu Michaelu Pešinovi, rytíři z Čechorodu na Novém Hradci Králové
Památník
Pokud přijdeme k budově základní školy v Pešinově ulici na Novém Hradci Králové, uvidíme na její boční stěně pamětní desku z bílého kamene, která oznamuje, že v těchto místech stával domek čp. 145, ve kterém se 13…
0.4km
více »
Jak novohradecká hauzírka ukradla sošku sv. Jana Nepomuckého
Jak novohradecká hauzírka ukradla sošku sv. Jana Nepomuckého
Zajímavost
Když došlo kvůli stavbě královéhradecké pevnosti k bourání Mýtského podměstí, bylo některým obyvatelům vymezeno k novému osídlení místo na území dnešního Nového Hradce Králové, kde se dříve nacházela pouze trojice dvorců, a to na Hrázce, na Brně a dole pod Novým Hradcem Králové. Sem většinou zamířili ti chudší lidé, což se projevilo i v pozdějších letech. Někteří se živili jako…
0.4km
více »
Hostinec „U Labutě“ na Novém Hradci Králové
Hostinec „U Labutě“ na Novém Hradci Králové
Dům, budova
Budova s čp. 33 patří k těm původním, jež patřily tzv. vybourancům a vznikly po roce 1770, a je zakreslena též v osídlovacím plánu od studenta gramatiky Josefa Pochyby z roku 1814, kdy byly na Novém Hradci Králové…
0.4km
více »
Pomník padlým v 1. světové válce na Novém Hradci Králové
Pomník padlým v 1. světové válce na Novém Hradci Králové
Pomník
Stejně jako jinde byly nejprve vysázeny jako symbol nově získané samostatnosti Lípy Svobody. Došlo k tomu 2. dubna 1919 naproti konsumu čp. 37. Poté se již pozornost soustředila na zřízení pomníku trvalejšího – ka…
0.4km
více »
Hradecké lesy 1 - kolem rybníků Datlík, Cikán a Biřička
Hradecké lesy 1 - kolem rybníků Datlík, Cikán a Biřička
Trasa
Pohodlná procházka lesem a s výhledem na Hradec Králové. Částečně kopíruje Planetární naučnou stezku (viz https://www.turistika.cz/mista/planetarni-a-galakticka-naucna-stezka). Vzhledem k délce 9,5 km se dá zvládnout za nedělní odpoledne (a pak se stavit na náměstí na Novém Hradci v cukrárně na kafíčko). 
0.4km
více »
Nový Hradec Králové (Hradec Králové)
Nový Hradec Králové (Hradec Králové)
Městská část
Celá lokalita byla osídlena již v době kamenné, ale zdejší osídlení se podle nálezů zvětšilo až v době bronzové. Od středověku byla tato místa součástí Mýtského podměstí, ale jednalo se o velmi roztroušenou zástav…
0.4km
více »
vozíčkářská trasa - červená
vozíčkářská trasa - červená
Trasa
Červená vozíčkářská trasa je delší ze dvou vozíčkářských tras, které jsou vyznačeny v hradeckých lesích. Délka této trasy je 11 km a většina její délky je vedena po zpevněných lesních komunikacích. U rybníku Výskyt se červené značení napojuje na kratší modrou trasu.
0.5km
více »
Hradec Králové - zvonička pod Novým HK
Hradec Králové - zvonička pod Novým HK
Zvonice
Dřevěná sloupová zvonička, která byla zřízena církví československou, se nalézá v 1/3 kopce ve směru od centra HK na Nový Hradec Králové. Přesněji u křižovatky tzv. staré Brněnské s Blodkovou ulicí. Součaný zvon, na kterém je reliéf mistra Jana Husa, byl osazen v roce 1946. Tato lokalita je všeobecně známa jako "U zvoničky."
0.5km
více »
Svěcení Opatrovny J. V. císaře Františka Josefa I. na Novém Hradci Králové v roce 1888
Svěcení Opatrovny J. V. císaře Františka Josefa I. na Novém Hradci Králové v roce 1888
Zajímavost
Drahně let se na Novém Hradci Králové probíralo zřízení dětské opatrovny, jež byla nakonec vybudována jen díky kapitulnímu děkanovi Edvardu Prašingerovi. Po určitém hledán…
0.5km
více »
Hradec Králové - Svatováclavské náměstí na Novém HK
Hradec Králové - Svatováclavské náměstí na Novém HK
Náměstí
Svatováclavské náměstí na Novém Hradci Králové je přirozeným východiskem do oblasti hradeckých lesů. U Náměstí (parku) je konečná zastávka trolejbusu MHD a tak i houbaři z centra města mají cestu do hlubin lesů v …
0.5km
více »
turistické rozcestí Nový HK - Svatováclavské náměstí
turistické rozcestí Nový HK - Svatováclavské náměstí
Rozcestí
Turistické rozcestí u zastávky mhd na Svatováclavském náměstí ukazuje turistům cestu v třech směrech. Po značce modré od rozcestí k hájovně u Vysoké nad Labem, po značce zelené ve směru rozcestí Pod kopcem sv. Jana - Horní Jelení a po zn. červené od rozcestí do Týniště nad Orlicí.
0.5km
více »
Zřízení sochy Panny Marie na Novém Hradci Králové
Zřízení sochy Panny Marie na Novém Hradci Králové
Zajímavost
Počátky úprav dnešního Svatováclavského náměstí jsou staršího data. Spadají totiž do počátku 19. století. Na místě starého hřbitova u zdi kostela sv. Antonína se již nacházela socha sv. Václava, jež byla posvěcena v roce 1823, což dosvědčuje nápis na ní: nápis „K wěčné památce a ku cti Patrona Sw. Wáclawa byla tato Statue dne 29. srpna Roku 1823 na tento základnj kámen postawen…
0.5km
více »
Hradecké lesy 2 - přes Roudničku nad Vysokou nad Labem
Hradecké lesy 2 - přes Roudničku nad Vysokou nad Labem
Trasa
Nenáročná, procházková trasa, dlouhá něco přes 11 km. Je vhodná i jako krátká cyklotrasa. V době houbařské sezóny bývají v lesích kolem cest pravé žně. Kromě lesa si užijeme i výhled na…
0.5km
více »
Hradecké lesy 3 - z Nového Hradce k Výskytu a zpět
Hradecké lesy 3 - z Nového Hradce k Výskytu a zpět
Trasa
V Novohradeckých lesích nejsou žádné velké kopce ani skály, takže všechny zdejší trasy jsou nenáročné, vyloženě procházkové na víkendové odpoledne. V létě a na podzim se dají výborně spojit se sběrem hub…
0.5km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Antonína na Novém HK
Hradec Králové - Kostel sv. Antonína na Novém HK
Kostel
Kostel sv. Antonína - dominanta Nového Hradce Králové. Od konce třicetileté války byl kostel v rozvalinách, pro nedostatek peněz se s jeho opravou začalo až v roce 1705, dokončena byla v roce 1726. Při generální přestavbě v letech 1769 - 1772 získal kostel dnešní barokní podobu. Poslední významná oprava kostela byla realizována v letech 1990-91. Podrobně je historie kostela…
0.5km
více »
Naučná přírodní stezka
Naučná přírodní stezka
Tipy na výlet
Vyrážíme do oblíbeného vycházkového místa občanů Hradce Králové, jdeme do západní části hradeckých lesů. Naučná přírodní stezka, jak zní oficiální název stezky, byla slavnostně otevřena 1. 4. 2012. Stezka je veden…
0.6km
více »
Rybník Jáma - Na Plachtě
Rybník Jáma - Na Plachtě
Rybník
Rybník Jáma - větší ze soustavy dvou rybníků Plachta a Jáma v lokalitě Na Plachtě. Oby Rybníky byly zbudovány v 15. století. Břehy rybníka jsou porostlé rákosem obecným, na nejužší straně (u vtoku zavodňovací stro…
0.6km
více »
trasa - Naučná přírodní stezka
trasa - Naučná přírodní stezka
Trasa
Naučná přírodní stezka se nalézá v prostoru mezi lávkou pro pěší u sídla Městských a Státních lesů na Novém HK a odpočívadlem u Zděné Boudy. Celkem 8 informačních tabulí výletníky seznamuje s funkcí lesa, s ptactv…
0.8km
více »
Vodní nádrž Kříž - Hradecké lesy
Vodní nádrž Kříž - Hradecké lesy
Rybník
Vodní nádrž Kříž se nachází na okraji Hradeckých lesů nedaleko lokality Plachta. Obnova historické nádrže umožňuje zásobování vodou do rybníků Jáma a Plachta, které nemají vlastní vodoteč. Vodu do zmíněných rybní…
0.8km
více »
retenční nádrž Češík - Hradecké lesy
retenční nádrž Češík - Hradecké lesy
Vodní nádrž
Retenční nádrž Češík se nachází v lesním porostu mezi chráněnou lokalitou Plachta a lesním hřbitovem. Vybudována byla za účelem zadržování vody z lesa, realizace díla byla dokončena v roce 2009. Název nádrže Češík…
0.9km
více »
Plachta - Na Plachtě
Plachta - Na Plachtě
Přírodní památka
Hradecká lokalita Plachta (Na Plachtě) se nachází na jihovýchodním okraji města. Lokalita Plachta je známa již v 15. století, tehdy se jednalo o bezlesou pastevní a mokřadní krajinu, ráz této krajiny se dochoval …
0.9km
více »
Rybník Plachta - Na Plachtě
Rybník Plachta - Na Plachtě
Rybník
Rybník Plachta - menší ze soustavy dvou rybníků Plachta a Jáma u lokality Na Plachtě. Oby Rybníky byly zbudovány v 15. století. Jižní a východní strana rybníka je zarostlá rákosem obecným. Ke koupání rybník vhodný…
1km
více »
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Výletní místo
Hradecké lesy nejsou jen rájem houbařů a turistů, ale přičiněním společností Městské lesy HK se lesní prostor stává i rekreační zónou Hradce Králové a okolí. Jedním z takových počinů je vybudování rytířského hradi…
1.1km
více »
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Tipy na výlet
Míříme do nekonečného prostoru hradeckých lesů, který je nejen rájem houbařů, pěších turistů, cyklistů a inlane bruslařů, tedy do prostoru, který se stává rekreační zónou Hradce Králové a okolí. Dalším počinem spo…
1.1km
více »
Rozárka na Novém Hradci Králové – jaká bude její podoba?
Rozárka na Novém Hradci Králové – jaká bude její podoba?
Vyhlídka
Rozárkou je nazývána střední část Kopce svatého Jana na Novém Hradci Králové. Kopec to není nikterak veliký. Hřeben dosahuje nadmořské výšky maximálně 277 metrů, úpatí se nachází přibližně o třicet výškových metrů…
1.3km
více »
Hradec Králové - Galaktická a Planetární stezka
Hradec Králové - Galaktická a Planetární stezka
Tipy na výlet
Vyrážíme ke Hvězdárně a planetáriu na Novém Hradci Králové, která je výchozím bodem Planetární a Galaktické stezky. Ti, kdo vyrazí autem ho můžou odstavit přímo u hvězdárny, ten kdo využije MHD a vystoupí na koneč…
1.5km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
3.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace