TURISTIKU PODPORUJÍ
60 904 turistů a cestovatelů
104 615 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 201 306,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kolumbárium Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové

Turistické cíle Hřbitov

Část kolumbária Sboru kněze Ambrože (Hradec Králové, 30.6.2017)
Sbor kněze Ambrože (Hradec Králové, 23.6.2012)

Oznámení o zřízení kolumbária bylo Radou starších Církve československé v Hradci Králové zveřejněno již v roce 1926. Snahou této církve bylo ukázat, že je modernější než její římskokatolická konkurence a aby všichni ti, co užili žehu při pohřbu svých blízkých, měli důstojné místo k uložení jejich popela. Novinkou bylo i to, že se o místa v kolumbáriu mohli hlásit rovněž lidé, kteří nebyli příslušníky této církve. U mnohých však tento krok vyvolal vlnu kritiky, dokonce i sociálnědemokratické "Rozhledy" napsaly 21. května 1926 toto: "Církve československá sděluje, že při stavbě sboru (kostela) bude současně zřizovati i kolumbarium, a že petenti i mimo církev čsl. mohou se již dnes o místa hlásiti. Překvapuje nás toto usnesení, neboť veřejnosti je dostatčeně známo, že v Kuklenách kolumbarium s urnovým hájem se staví a má býti ještě letošního podzimu odevzdáno veřejnosti a myslíme, že není prozatím potřebné ve Velkém Hradci zřizovati ihned kolumbaria dvě a vyvolávati tím určitou nevraživost, ze které by největší radost měli odpůrci myšlenky spalování mrtvol."

Církev československá však od svého úmyslu neustoupila a součástí projektu novostavby jejího sboru od prof. Josefa Gočára bylo též kolumbárium. Stavební práce byly zadány zdejšímu staviteli Josefu Vyleťalovi, 8. srpna 1926 byl položen základní kámen této stavby a 22. září 1929 byl celý Sbor kněze Ambrože slavnostně otevřen. Zároveň s tím byly zveřejňovány nabídky ohledně uložení uren v budoucím kolumbáriu. Jako příklad můžeme opět citovat z "Rozhledů", v nichž 5. srpna 1927 byla zveřejněna následující výzva: "Sbor kněze Ambrože, který staví rada starších církve československé v Hradci Králové, bude v krátké době úplně dostaven - zbývá toliko omítání zvenčí a dokončení stavby věže, která bude zvláštního typu, ne jako jsme uvyklí na věžovité špičkové ukončení. Prostranství mezi sborem, diecesní a farní budovou je rozděleno na dvě nádvoří. Prvé patří k obytným budovám, druhé velké, je obehnáno 4 a půl m vysokým loubím, kde umístěno bude kolumbarium, nádvoří pak samo bude parkovitě upraveno. V kolumbariu bude možno každému za levný, přijatelný obnos umístiti popel svých zemřelých a to bez rozdílu náboženské příslušnosti. Schránky jsou trojí velikosti a to: V nejvyšší řadě umístěné v šíři 33 cm, výšce 70 cm, hloubce 60 cm budou najímány na 20 roků za 400 Kč. V téže výšce schránky v rozměru 66x70x60 cm na dvacet roků za 800 Kč. V nižších řadách umístěné schránky, ony menší za 600 Kč, větší v téže výši za 1200 Kč na dvacet roků. Zvláště velké schránky 160x70x60 uprostřed umístěné budou pronajímány za 2500 Kč na dvacet roků. Přihlášky možno činiti v kanceláři rady starších církve československé v Mýtské ulici č. 229, kde dostane se každému podrobného vysvětlení."

Kolumbárium v jeho arkádách bylo otevřeno tichou slavností již 23. června 1929. Slavnost zahájil předseda místního odboru spolku Krematoria vrchní inspektor státních drah František Hendrych a po něm ještě promluvili: předseda ústředního spolku Krematorium v Praze Ing. František Mencl, tajemník diecézní rady Čeněk Brebis, farář církve čs. Václav Hájek, jménem pardubické městské rady Josef Chmelík, pardubický duchovní správce Rudolf Polanecký, za královéhradeckou Volnou myšlenku Marie Pospíšilová (mj. moje prababička), za nymburský odbor Krematoria Václav Martinek a za kolínský odbor téhož Václav Snětivý. Kulturní vložku měly na starosti sdružené pěvecké spolky "Smetana" z Hradce Králové a "Vlastimil" z Kuklen, jež přednesly sbory "Oráč" a "Z rukou osudu" od Josefa Bohuslava Foerstra. Kolumbárium tehdy mělo přes 600 schránek, které byly pronajímány za poplatek 400, 600 a 800 Kč (podle velikosti). První urny s ostatky zesnulých v něm byly uloženy již počátkém léta 1929 (první schránku si zde zřídila pro své členy místní ochotnická jednota "Klicpera"), ale ne všichni byli opět kolumbáriem nadšeni. Zmiňme např. kritiku Emila Edgara v 11. čísle časopisu "Kámen" ohledně pietnosti uložení popela, kdy by nejen podle něho patřil popel někam jinam než do prosklené schránky, do níž by navíc nemělo být nic vkládáno (svíčky, sklenky, květiny, fotografie, stuhy či věnečky) a sklo by nahradil přinejmenším mramorem. Následujícího roku byla dokončena úprava prostranství v kolumbáriu, na kterou město přispělo 2 500 Kč a materiálem ze zbouraného kavalíru. Povolení k užívání této úpravy bylo vydáno k 1. květnu 1930.

Ve své době bylo označováno za největší a architektonicky nejvýznamnější kolumbárium v ČSR. Za prvních 6 let byly pronajaty schránky v I. a II. pořadí, do roku 1940 bylo zaplněno III. pořadí a do konce roku 1944 se zaplnila třetina schránek ve IV. pořadí. V roce 1941 došlo k rozšíření kolumbária na úkor sociálního zařízení u věže. Vznikly tak 4 řady komůrek nad sebou a byla zazděna dosavadní okna do ulice. Koncem 40. let 20. století se uvažovalo o dalším rozšíření kolumbária do bočních prostor u kostela, ale tento nápad nebyl nakonec realizován. Počátkem 50. let 20. století vešel v platnost nový řád a ceník kolumbária. Roku 1956 byla rozšířena část kolumbária, jež přiléhala k diecéznímu domu čp. 729, opět na úkor sociálního zařízení. 16. ledna 1964 bylo kolumbárium spolu s celou stavbou sboru zapsáno do státního seznamu kulturních památek. Koncem téhož desetiletí se však začala bortit dlažba, zatékalo děravými okapy a nešlo sehnat řemeslníky a materiál na potřebné opravy. Ty byly nakonec provedeny jen provizorně. V polovině 70. let 20. století bylo kolumbárium nově vymalováno a došlo k realizaci těch nejnutnějších oprav, protože přednost měla náprava havarijního stavu topení v kostele a fasáda. K velké generální opravě kolumbária a vnitřního atriového prostoru došlo roku 1990 podle návrhu Ing. arch. Jiřího Krejčíka, kdy došlo rovněž k jeho vizuální proměně, neboť byl sjednocen vzhled schránek. Od té doby měly všechny skleněná dvířka, zasazená v nerezovém jádru. Zároveň došlo ke zpřísnění řádu, který zakázal ukládání živých květin a hořícího ohně do schránek. V takovémto stavu je vlastně kolumbárium i v současné době (jeho poslední výmalba proběhla v roce 2004).

V tomto kolumbáriu jsou uloženy urny s popelem mnoha výrazných královéhradeckých osobností, z nichž zmiňme: starostu JUDr. Františka Ulricha, MUDr. Josefa Vanického, MUDr. Otakara Klumpara, malíře Vratislava Trampoty, skautského odbojáře Karla Šimka a manžele PhDr. Ladislava a Anežku Brtnické, vědce podílející se na založení naší akademie věd. Mimo kolumbárium v pravé sakristii kostela je navíc umístěna urna biskupa Církve československé husitské Stanislava Korduleho. Více o celém areálu Sboru kněze Ambrože zde: https://pamatkovykatalog.cz/sbor-kneze-ambroze-s-cp-728-729-a-kolumbariem-12540449.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.209, 15.823)
Poslední aktualizace: 11.1.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,0km od místa

Příspěvky z okolí Kolumbárium Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové

Nedlouhá existence královéhradeckého ředitelství Čs. státních drah
Nedlouhá existence královéhradeckého ředitelství Čs. státních drah
Zajímavost
Městští zastupitelé usilovali o přesídlení železničního ředitelství do Hradce Králové již v době rakousko-uherské monarchie. Tehdy však byly zdejší tratě považovány za méně důležité a město samé bylo rovněž opomíj…
0.1km
více »
Hradec Králové - sady architekta Lisky
Hradec Králové - sady architekta Lisky
Park
Architekt Oldřich Liska je po Janu Kotěrovi a Josefu Gočárovi dalším architektem, který v Hradci Králové zanechal svůj významný otisk. Mezi práce Oldřicha Lisky patří např. Obytné domy na Masarykové náměstí, Evan…
0.1km
více »
Ředitelství Čs. státních drah v Hradci Králové
Ředitelství Čs. státních drah v Hradci Králové
Dům, budova
Budova Ředitelství státních drah čp. 810, která na první pohled zaujme v interiéru vysokými okny s barevnými skly v olově podle návrhu akademického malíře J. Kaplického (pocházejí až z roku 1934) a zevně pískovcov…
0.1km
více »
Hradec Králové – reliéf na bývalém Ředitelství drah
Hradec Králové – reliéf na bývalém Ředitelství drah
Socha
Stovky lidí si denně přicházejí vyřizovat svoje záležitosti do administrativní budovy č. p. 810 na Ulrichově náměstí v Hradci Králové, aniž by věnovaly větší pozornost reliéfu nad hlavním vchodem. Dnes v budově sí…
0.1km
více »
Pamětní deska zahynulým vojenským letcům v Hradci Králové
Pamětní deska zahynulým vojenským letcům v Hradci Králové
Památník
Pokud se budeme pohybovat po Gočárově třídě a přijdeme k bývalému domu módy DON, uvidíme u něj vjezd do malé ulice, která spojuje již zmíněnou třídu s OC Atrium a bývalým OD Prior, jenž je nyní již přímou součástí předem jmenovaného obchodního centra. Lidově bývá nazývána jako Letecká, ale oficiálně nese od roku 1936 pojmenování ulice Letců, které má připomínat to, že se v těch…
0.2km
více »
Hradec Králové - palác Steinský-Sehnoutka
Hradec Králové - palác Steinský-Sehnoutka
Dům, budova
Pod tímto zvláštním názvem se skrývá dominanta severní strany dnešního Ulrichova náměstí. Jedná s o budovu, kterou nechal postavit jako ústředí firmy podnikatel Rudolf Steinský - Sehnoutka.  Palác byl vyprojektová…
0.2km
více »
Okresní nemocenská pojišťovna v Hradci Králové
Okresní nemocenská pojišťovna v Hradci Králové
Dům, budova
Podle zákona ze 30. března 1888 o pojišťování dělníků pro případ nemoci byla pro obvod okresního soudu v Hradci Králové zřízena Okresní nemocenská pokladna. Pojištěncům a jejich rodinným příslušníkům poskytovala l…
0.2km
více »
Ambrožova ulice v Hradci Králové
Ambrožova ulice v Hradci Králové
Ulice
Ambrožova ulice, která je spojnicí ulic V Lipkách a Nerudovy, nese svůj název nepřetržitě od roku 1939. Pojmenována byla podle místního husitského kněze a radikálního stoupence myšlenek nápravy církve Ambrože, kte…
0.2km
více »
Výlet do Hradce -  do Gočárova kostela a Galerie AMB
Výlet do Hradce - do Gočárova kostela a Galerie AMB
Tipy na výlet
Jedeme do Hradce Králové za uměním. Snadno se dopravíme vlakem nebo autobusem. Hradec má celkem dobré spojení. Naším cílem je Sbor kněze Ambrože - areál na trojúhelnikovém půdorysu, který v letech 1926 až 1930 vystavěl přední český architekt Josef Gočár. Ve vrcholu trojúhelníka stojí kostel s věží, ramena trojúhelníku tvoří stěny kolumbária a základnu správní a obytné budovy,…
0.2km
více »
Hradec Králové - Gočárova třída
Hradec Králové - Gočárova třída
Ulice
Gočárova třída - páteřní komunikace centra Hradce Králové. Pojmenována je po největším českém architektovi 20. století a tvůrci moderního Hradce Králové, Josefu Gočárovi. Gočárova třída se rozkládá mezi železniční…
0.2km
více »
Hradec Králové - V Lipkách
Hradec Králové - V Lipkách
Ulice
V Lipkách – cca 1 km Dlouhá ulice, spojující centrum města Hradce Králové s Pražským předměstím. Vznik lipové aleje, jejímž vnitřkem vede chodník, spadá do období, kdy letetech 1926-31 dle projektu Josef Gočára pr…
0.2km
více »
Hradec Králové - Střelecká ulice
Hradec Králové - Střelecká ulice
Ulice
Střelecká ulice je součástí Gočárova okruhu, který Hradec Králové dělá tím čím je. Střelecká ulice je z jedné strany lemována činžovní zástavbou z 20-30 let. Stranu protější lemuje několik krásných secesních vil v…
0.2km
více »
Hradec Králové - Sbor kněze Ambrože
Hradec Králové - Sbor kněze Ambrože
Kostel
Sbor kněze Ambrože - vrcholné dílo arch. Josefa Gočára z r. 1925, kdy vyhrál užší soutěž na řešení pravostranné labské kotliny, bylo součástí Gočárovy částečné regulace bloku škol v Zálabí…
0.2km
více »
Hradec Králové - Ulrichovo náměstí
Hradec Králové - Ulrichovo náměstí
Náměstí
Dnešní Ulrichovo náměstí nese označení po významné postavě dějin Hradce Králové, bývalém starostovi JUDr. Františku Ulrichovy, který od r. 1895 stál u budování moderního Hradce. Jedním z těchto prvků je i toto nám…
0.2km
více »
Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové
Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové
Kostel
Církev československá byla prohlášena za církev uznanou vládou republiky Československé 15. září 1920, č. 542 Sb. z. a nař. Nedlouho poté vznikla v Hradci Králové její místní náboženská obec. Rada starších se od z…
0.3km
více »
Hradec Králové - Gymnázium J.K.Tyla - školský komplex v Lipkách
Hradec Králové - Gymnázium J.K.Tyla - školský komplex v Lipkách
Dům, budova
Školská areál v Lipkách byl vybudován v roce 1928 dle návrhu Josefa Gočára. Areálu dominuje Gymnázium J.K.Tyla, které bylo vybudováno v letech 1925-27. Součástí komplexu této budovy je tělocvična a vila ředitele. …
0.4km
více »
Hradec Králové - Masarykovo náměstí
Hradec Králové - Masarykovo náměstí
Náměstí
Masarykovo náměstí - náměstí trojúhelníkového půdorysu, které je dnes součástí pěší zóny se rozkládá mezi bloky domů ohraničených Gočárovou třídou a ulicí Karla IV. Náměstí na severozápadě charakterizuje fasáda bu…
0.4km
více »
Hradec Králové - parčík Pohádka
Hradec Králové - parčík Pohádka
Park
Malý a útulný park Pohádka se nachází ve vnitrobloku budov mezi Gočárovou třídou a ulicí v Lipkách. Tedy v prostoru, kde architekt Josef Gočár zanechal svůj významný otisk na dnešní krásné podobě Hradce Králové. P…
0.4km
více »
Věno, humánní spolek pro vybavení dívek se provdavších se sídlem v Hradci Králové
Věno, humánní spolek pro vybavení dívek se provdavších se sídlem v Hradci Králové
Zajímavost
Dříve byl spolkový život mnohem bohatější a barvitější než dnes, neboť vznikalo velké množství spolků a korporací, a to ve všech oblastech lidského života. Počátkem 20. století bylo populární zakládání různých družstevnických a svépomocných organizací a jedním z nich se stal rovněž výše zmíněný spolek, který byl v mnohém podobný svému pražskému "kolegovi", nosícímu pojmenování …
0.4km
více »
Hradec Králové – pamětní deska Josefu Arazimovi
Hradec Králové – pamětní deska Josefu Arazimovi
Ostatní
Dne 12. listopadu 2016 se sešla před domem číslo 283/ 4 na náměstí 5. května v Hradci Králové přibližně stovka účastníků u příležitosti odhalení pamětní desky legionáři a četníkovi Josefu Arazimovi. Nenápadný dvou…
0.5km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tylovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef G…
0.5km
více »
Hradec Králové - kostel Božského srdce Páně
Hradec Králové - kostel Božského srdce Páně
Kostel
Kostel Božského srdce Páně byl postaven na paměť padlých vojínů královéhradecké diecéze v první světové válce. Plány vypracoval arch. Bohumil Sláma ve stylu funkcionalismu. Základní kámen byl položen v září 1928…
0.5km
více »
Nový park Skleněnka v centru Hradce Králové
Nový park Skleněnka v centru Hradce Králové
Park
Dne 6. února 2015 byl otevřen a veřejnosti zpřístupněn nový park Skleněnka nacházející se na Pražském Předměstí ve vnitrobloku ulic Hořická, Dukelská a Chelčického. Původně zde bývala zahrada pro mateřskou školk…
0.5km
více »
Hradec Králové - Jiráskovy sady, soutok Labe s Orlicí, Hučák
Hradec Králové - Jiráskovy sady, soutok Labe s Orlicí, Hučák
Tipy na výlet
Naše kroky směřují do nejromantičtějšího a nejznámějšího parku v Hradci Králové, do Jiráskových sadů, do míst, kde každý zapomene je, že téměř v centru města. Historie založení Jiráskových sadů je spojena s období…
0.6km
více »
Obří akvárium v Hradci Králové
Obří akvárium v Hradci Králové
ZOO
Obří akvárium naleznete nedaleko centra Hradce Králové, v Baarově ulici v Envi domu. Cílem této expozice bylo představit nejen vodní faunu, ale i část jihoamerického tropického pralesa. K dispozici je i tunel, kte…
0.6km
více »
Hradec Králové - dětská železnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - dětská železnice
Zábava, atrakce
První dětská železnice v Čechách byla slavnostně otevřena 21.srpna 2010 na náměstí 5. května v Hradci Králové. Vybudována byla Královéhradeckým klubem přátel parních strojů na zmíněném náměstí 5. května u Novákový…
0.6km
více »
Hradec Králové - Jiráskovy sady
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - Jiráskovy sady
Park
Jiráskovy sady - nejznámnější a zároveň nejromantičtější park v Hradci Králové. Historie založení Jiráskových sadů je spojena s obdobím, kdy Hradec Králové byl vojenskou pevností, tedy do poloviny 19. století. Park byl založen jako veřejnosti nepřístupný vojenský park na výběžku hradeb u soutoku Labe s Orlicí. Po vykoupení vojenských pozemků byl park v r. 1896 zpřístupněn…
0.6km
více »
Obří akvárium Hradec Králové
Obří akvárium Hradec Králové
Tipy na výlet
Obří akvárium, které nalezneme v Hradci Králové se pyšní tím, že patří mezi největší sladkovodní akvária v Evropě. Není se ani čemu divit, pokud projdeme expozice akvárií po celé Evropě, zjistíme že skoro všechny …
0.6km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
1.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace