TURISTIKU PODPORUJÍ
57 801 turistů a cestovatelů
90 475 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 341,- odměny za články
Hradec Králové
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován…

více o Hradec Králové

Partner lokality
Turistika.cz doporučuje
Hradec Králové
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradec Králové
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Historie královéhradeckých plováren

Turistické cíle Zajímavost

Historie královéhradeckých plováren

Plovárny mají v Hradci Králové dlouhou tradici. Na Orlici byly dokonce tři - Vojenská, Městská (Občanská) a Slezská plovárna. Jako první vznikla v roce 1845 vojenská plovárna v blízkosti mostu vedoucího k Moravské pevnostní bráně a dnešní hasičské zbrojnici. Po regulaci řeky byla přemístěna k Malšovickému mostu a později na jejím místě vznikla loděnice. Roku 1891 byla vedle dnešního Orlického mostu založena městská plovárna, která však musela ustoupit Gočárovu okruhu.

22. března 1909 voda z rozvodněné Orlice podemlela a odplavila svahovitý břeh u vojenské plovárny. Téhož roku bylo jednáno v souvislosti s regulací řeky o jejím přemístění. V roce 1910 byla městská plovárna vyhražena ženám v pondělí a ve čtvrtek od 14.00 do 17.00 hod. 20. ledna téhož roku městská rada postoupila technické kanceláři žádost některých dam za zřízení dámského oddělení při příští plovárně obecní a zvláštního ohražení v řece pro děti do 10 let. 15. srpna 1910 bylo městskou radou uloženo technické kanceláři, aby neprodleně podala návrh, zda a jak by se dala zřídit u Vonešových sadů civilní plovárna. 20. prosince 1910 byl na schůzi městského zastupitelstva schválen revers ohledně zřízení vojenské plovárny na Orlici u Vonešových sadů na pozemku čk. 154. Dle sdělení starosty měla mít stálou hloubku 2 m, kterou by obec udržovala při všech stavech vody. 8. května 1911 vzala městská rada na vědomí to, že c. k. místodržitelství v království Českém povolilo zřízení vojenské plovárny.

Koupání v obvodu města bylo dovoleno jen na občanské a vojenské plovárně. Kdo by se jinde koupal, ten se vydával v nebezpečí, že bude potrestán dle § 338 trest. zák. vězením od 3 dnů do 1 měsíce.

Provoz plováren však býval vždy deficitní, takže později docházelo k jejich pronajímání. Od 1. června 1920 získal pronájem městské plovárny pan Teplý, majitel půjčovny loděk na Labi pod muzeem. Nájem pro rok 1920 činil 1 000 Kč. V roce 1921 byl takový zájem návštěvníků, že na plovárnách nestačil ani zvýšený počet kabin. Téhož roku byla občanská plovárna kvůli nerentabilitě pronajata Sportovnímu klubu, který ji otevřel 22. května. Poplatek činil 50 h za první hodinu a 1 Kč za druhou hodinu. Pro členy tělovýchovných odborů činil poplatek jen 50 h. Se změnou pronajímatele zároveň došlo k různým opravám a zdokonalením. Vstupné na vojenskou plovárnu bylo 80 h, pro studenty a vojsko 50 h.

V roce 1922 byly ceny na vojenské plovárně tyto: dospělý za 1 koupání 1 Kč, na půl sezóny 35 Kč, na celou sezónu 45 Kč, vojíni, studenti a děti 50 h, na sezónu 24 Kč, na půl sezóny 12 Kč, lekce plavání 3 Kč, na půl sezóny 45 Kč, na celou 65 Kč. Plovárna tehdy měla 70 kabin. 7. května 1923 byla otevřena plovárna. Vstupné bylo stanoveno na 1 Kč, pro studující a vojsko 50 h, přičemž doba na plovárně nebyla omezena. 29. července 1923 byla na obou plovárnách pořádána lidová slavnost „Hold slunci“. Pěkná výprava lodi „Hold slunci“ byla lijákem zničena a znemožněn byl i slavnostní průvod. Také plavecké závody se konaly jen částečně. Finanční efekt slavnosti byl 1 358,30 Kč. 9. září 1924 byl zase vichřicí zkácen plot u městské plovárny.

Častým problémem obou plováren byly krádeže všeho druhu. 1. července 1924 byl pro ně zatčen 20letý kartáčnický dělník Rudolf Kučera z Kluků. V roce 1928 bylo zase zadrženo několik 10 a 11letých chlapců z Hradce Králové a Pražského Předměstí, kteří měli na svědomí krádeže peněz i různých věcí. Ani stánek tamního občerstvení nebyl v bezpečí. V prosinci 1937 se vloupal neznámý pachatel do skladiště a odcizil různé potraviny a nápoje. Pachatelů však bylo mnohem více, přičemž mnozí z nich nebyli nikdy zadrženi.

V roce 1927 činilo předplatné na celé období 20 Kč pro vojáky a studenty a 40 Kč pro ostatní návštěvníky. Vojenská plovárna měla společnou koupel, 70 kabin, vodojem pro neplavce, sprchu, skákací prkna, vodojem pro plavání na 25 m, podlahu pro sluneční lázeň a další různé vybavení. 27. června téhož roku schválila Okresní správní komise v Hradci Králové bezplatný postup pozemků vojenského eráru a směny pozemků staré a nové vojenské plovárny městem Hradec Králové.

12. května 1930 městská rada navrhla pronájem městské plovárny Plaveckému klubu na 3 roky za roční nájemné 1 000 Kč. Klub se zároveň musel postarat o vyčištění dětského koupadla a oddělení pro neplavce, rozšířit počet kabin a opatřit sprchu. Na každou sezónu byl vždy zadáván pronájem bufetu a zároveň hledáni zájemci na místa správce, pokladní a plavčíka. 26. června 1930 byla na schůzi městského zastupitelstva pronajata plovárna na Orlici skutečně Plaveckému klubu za 1 000 Kč ročně. 27. července 1931 ožily hradecké plovárny na Orlici četným obecenstvem, jež se zde shromáždilo k významné slavnosti vztyčení městské vlajky, kterou zahájil člen výboru Plaveckého klubu Emil Dubický. 1. listopadu 1931 bylo oficiálně otevřeno hřiště Sportovního klubu Slavia v Hradci Králové u městské plovárny. V roce 1932 bylo rozhodnuto, že na přání Plaveckého klubu nebude povolováno zřízení dalších soukromých kabin na městské plovárně, protože klub hodlal zbývající plochy zastavět sám kabinami přístupnými všem návštěvníkům plovárny. Zároveň mělo být zavedeno elektrické osvětlení na plovárnu a do nové verandy na plovárně.

Roku 1935 byl představen projekt přestavby hromadných šaten městské plovárny, který vypracovala městská technická kancelář. Místo nynějších starých a chatrných společných kabin a 15 starých kabin měly byt zřízeny 2 společné kabiny. V roce 1938 byla vojenská plovárna stržena velkou vodou. Naštěstí byl odplaven jen nepatrný díl inventáře a zařízení. Roku 1939 bylo žádáno a následně městskou radou schváleno, aby bylo co nejdříve při městské plovárně vyhrazené místo s pevným dnem pro neplavce a oddělený bazén pro děti. V roce 1978 byla převedena nová vojenská plovárna do majetku TJ Slavia Hradec Králové.

Slezská plovárna vznikla již za hranicemi města a hlavním důvodem pro její vznik byla častá utonutí při koupání. Slavnostně byla otevřena v létě 1928. Během srpna toho roku tu proběhlo několik hojně navštěvovaných sportovních akcí. Nejméně do roku 1971 byla plovárna provozována nejprve obcí Slezské Předměstí, poté i Hradcem Králové. Pamětníci mohou dodnes vzpomínat na břehy plné slunících se lidí, kteří zde trávili prázdniny. Lidé se tu učili plavat, někteří se stali i členy vodáckých oddílů, kterými prošla spousta úspěšných sportovců. Dnes o tom svědčí jen betonové schůdky vedoucí do vody s vyrytým datem 30. dubna 1925 a dřevěné šatny, které slouží coby loděnice.

S projektem obnovy Slezské plovárny přišel Sportovní klub vodního slalomu Slavia Hradec Králové, který areál vlastní, a plán se zalíbil i královéhradecké radnici. V roce 2010 proběhla 1. etapa revitalizace areálu. Ta spočívala v údržbě a náhradě starých a přerostlých stromů, výsadbě zeleně a doplnění kvalitnější zeminy pro úspěšné zatravnění pozemků. O 2 roky později byly odstraněny náletové dřeviny. V soutěži pojmenované Slezská plovárna a vodácký klub zvítězil student ČVUT Petr Šťovíček, podle něhož by plovárna měla najít své využití v létě i v zimě. Více na: http://www.slezskaplovarna.cz.
Nadmořská výška:
231 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.211, 15.857)
Poslední aktualizace: 18.10.2017
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,2km od místa

Příspěvky v okolí Historie královéhradeckých plováren

Malšovický jez na Orlici se nachází mezi královéhradeckými částmi Slezské Předměstí a Malšovice, v nejzápadnějším výběžku Přírodního parku Orlice. Vede kolem něho žlutá turistická značka z krajského měst…
Místní organizace Českého rybářského svazu se nachází v lokalitě lidově zvané Rybárna. Podrobné informace o prodeji povolenek a o revíru jsou zde: http://rybarihk.cz Prodej ryb veřejnosti se koná každý pátek n…
Rybník
Bejkovna - rybářská lokalita téměř v centru Hradce Králové. Bejkovna lidově zvaná „Bejčák“ je pozůstatkem bývalého řečiště Orlice. Nachází se v blízkosti II silničního okruhu u tenisových kurtů.
Cca 300 metrů dlouhá Lipová alej se nachází v městské části Malšovice v ulici Na Drahách. Severní lípa nese označení lípa svobody. Alej však není tvořena jen lípami, ale jsou zde i akáty a javory.
Nádhernou technickou zajímavost, parní stroj najdeme v hradecké čtvrti Malšovice v ulici Na Hrázce. Parní stroj je vystaven díky fandovství bratří Tomků. Jak nápis na desce praví jedná se o parní stroj vyrobený st…
Vydáme se na nové hradecké koupaliště Flošna, které se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy Hradec Králové byl vojen…
Malšovický obloukový most není klasický turistický cíl, ale technická zajímavost. Jedná se o železobetonový oblouk s mezilehlou mostovkou. Jak název napovídá most se nachází se ve směru od Starého Města …
Hradecké koupaliště FLOŠNA, které bylo veřejnosti otevřeno 22. května 2010, se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy …
Dnes světoznámé loutkové divadlo Drak bylo založeno v roce 1958 a je tak jedním z nejmladších profesionálních divadel v Čechách. I přes své „mládí“ dosáhlo proslulosti, divadlo hrálo svá představení ve více jak 5…
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a S…
Malé náměstí, dříve také zvané Husovo, navazuje na východní konec hradeckého Velkého náměstí. Malé náměstí je ze všech stran ohraničeno bloky historických domů, blok domů v jižní straně je dopl…
Dnešní Šimkovy sady byly zakládané v letech 1932-35, tehdy jako Herrmannovy sady. Mnohem známější byly pod názvem sady Pionýrské, doba soudruhů je zaplať pánbu pryč a tak se po r. 1990 název sadů měnil potřetí, na…
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové je původně jezuitský barokní jednoloďový kostel s bočními kaplemi. Se stavbou kostela započal roku 1654 italský stavitel Carlo Lurago na místě čtyř domů, které byly v roce 1653 strženy. V r. 1666 byl kostel vysvěcen ke cti Nanebevzetí Panny Marie. Roku 1762 byl kostel vyloupen pruskými kozáky a posléze spolu s kaplí sv. Josefa…
Žižkovy sady - park pod severními hradbami Starého Města. Sady byly založeny v letech 1905 - 1907. Zahradní architekt František Thomayer je tehdy koncipoval ve stylu francouzské ozdobné zahrady. Byly bohaté na kvě…
Jedeme do města, které bývalo (a snad stále je) po právu nazýváno Salón republiky. Ještě než se Hradec Králové, díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších, salonem stal býval vojenskou pevností.  Putujeme do doby, kdy byl Hradec Králové v letech 1766-89 přeměněn na tehdy moderní mohutnou bastionovou pevnost s 8 bastiony a 8…
Barokní morový sloup - jedna z dominant Velkého náměstí. S jeho stavbou bylo započato v roce 1714 jako vděk za ušetření města morové epidemii. Autorem díla je zřejmě Jan Blažej Santini. Na vrcholu hlavního sloupu …
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na věž je téměř ze všech světových stran. Stojí na Velkém náměstí, je k ní dobrý přístup z několika směrů. Pěšky se k ní dostanete např. po b…
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška Rejčka r. 1307. Kostel byl v průběhu 14-16. století několikrát poškozen požáry a přestavován. V letech 1788-89 byl barokně upraven, regotizován byl v letech 1864-66. V chrámu, který tvoří tři lodě, najdeme např. pozdně gotický oltář z konce 15. století, raně barokní oltář ze 17. století, na bočním oltá…
Metropole východních čech na soutoku Labe a Orlice, významné historické město, městská památková rezervace.
Plavecký 50 m bazén v Hradci Králové se nachází u bývalých Městských lázní, dnes aquapark, se kterým je propojen. V areálu je nejen plavecký bazén, ale i dětský bazén a parní odd. Aktuální info o provozní době a v…
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
Cestu v HK můžeme začít, u secesního skvostu, budovy Muzea Východních Čech. Vyrazíme proti proudu Labe po cyklostezce ke kamennému mostu na Pláckách a dále stále podél řeky do Předměřic nad Labem. Po průjezdu obcí nás čeká jediné exponované místo a to je přejezd státní silnice č. 11. Dále již po silnicích třetí třídy. Blízkost bojiště na sebe upozorní v …
Roubený, původně Pravoslavný kostel, zasvěcený svatému Michaelu archandělu byl postaven v letech 1502-1510 ve východoslovenské obci Habura u Medzilaborců. Roku 1740 byl prodán a přestěhován do nedaleké vsi Malá Po…
Jiráskovy sady - nejznámnější a zároveň nejromantičtější park v Hradci Králové. Historie založení Jiráskových sadů je spojena s obdobím, kdy Hradec Králové byl vojenskou pevností, tedy do poloviny 19. století. Park byl založen jako veřejnosti nepřístupný vojenský park na výběžku hradeb u soutoku Labe s Orlicí. Po vykoupení vojenských pozemků byl park v r. 1896 zpřístupněn…
Naše kroky směřují do nejromantičtějšího a nejznámějšího parku v Hradci Králové, do Jiráskových sadů, do míst, kde každý zapomene je, že téměř v centru města. Historie založení Jiráskových sadů…
Rekreační oblast a přírodní koupaliště Stříbrný rybník, lidově zvané "Stříbrňák" najdeme východně od centra Hradce Králové mezi Malšovou lhotou a Svinary. Rybník je napájen Stříbrným potokem, který přitéká z Hrade…
O místě jakým je soutok Labe s Orlicí je rozepisování asi úplně zbytečné. Snad jen to, že s chrámem sv. Ducha a Bílou věží v pozadí se jedná o jedno z nejfotografovanějších míst v Hradci Králové. Foto nám "ře…
Obří akvárium naleznete nedaleko centra Hradce Králové, v Baarově ulici v Envi domu. Cílem této expozice bylo představit nejen vodní faunu, ale i část jihoamerického tropického pralesa. K dispozici je i tunel, kte…
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do…
14.8km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
25.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace