Hradec Králové
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován…

více o Hradec Králové

Partner lokality
Turistika.cz doporučuje
Hradec Králové
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradec Králové
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Gymnázium Boženy Němcové (Hradec Králové)

Turistické cíle Dům, budova

Fotografie (1)  • Foto: BorisJ.

Pospíšilova čp. 324

Původně šlo o soubor dívčích a chlapeckých obecných a měšťanských škol, jenž nesl čp. 323 a 324. Stavbu nového školského zařízení navrhovali inženýr Tomáš Suhrada a inženýr Václav Bahník. Již 7. července 1895 se městské zastupitelstvo usneslo, že Hradec Králové bude věnovat velkou pozornost rozvoji školství a že se budou stavět nové školy. Při stavbě škol obecných a měšťanských byla rozpočtena práce nádenická na 4 072 zlatých 45 krejcarů, zednická na 116 914 zlatých 86 krejcarů, kamenická na 9 366 zlatých 1 krejcar, kovářská a nosiče na 21 504 zlatých 37 krejcarů, tesařská na 24 034 zlatých 98 krejcarů, pokrývačská na 6 521 zlatých 95 krejcarů. Nabídek došlo 5 a ve schůzi zastupitelstva 5. srpna 1896 byla přijata oferta Antonína Pokorného, stavitele v Hradci Králové, a K. Manycha, stavitele v Pardubicích, kteří z celkového obnosu 182 414 zlatých 62 krejcarů slevili 10 978 zlatých. K výstavbě této i dalších budov přispělo i to, že 20. ledna téhož roku byl v říšské radě poslaneckou a o 2 dny později panskou sněmovnou přijat zákon o osvobození od daně domovní nových staveb v Hradci Králové.

Stavbě se však nevyhnula ani různá neštěstí. Při vytahování železné traverzy do 2. poschodí spadl 21. května 1897 zednický učeň Karel Kačírek, ale naštěstí se ze svého zranění vyléčil.

5. června téhož roku bylo městským zastupitelstvem zadáno zřízení hromosvodů panu Vejtrubovi v Praze a ozdobné mřížky na mansardách zámečníku Rabasovi ze Slezského Předměstí. 2. června 1898 bylo rozhodnuto o tom, aby nábytek pro tělocvičnu dodal truhlář Sýkora z Lomnice nad Popelkou za 398 zlatých, práce truhlářské byly zadány Jar. Hájkovi za 447 zlatých 40 krejcarů, panu Knyplovi za 592 zlatých 65 krejcarů, panu Hlavatému z Pražského Předměstí za 2 249 zlatých 97 krejcarů a bratřím Netukům ze Slezského Předměstí za 393 zlatých 49 krejcarů a zřízení železného plotu kolem budovy zámečníku Rabasovi ze Slezského Předměstí.

Stavba byla dokončena v roce 1898. Práci klempířskou dodal František Kasal z Královských Vinohrad, práci štukatérskou J. Říha z Prahy, práci truhlářskou F. Ossendorf z Vysokého Mýta, práci zámečnickou Al. Izák z Hradce Králové, práci sklenářskou J. Kopp z Hradce Králové, práci natěračskou František Petr, práci kamnářskou V. Rychlík z Chrudimi aj. Jelen z Hradce Králové, práci malířskou V. Hejcman, Jar. Tichý a J. Šrámek z Hradce Králové a práci umělecko-zámečnickou J. Rabas ze Slezského Předměstí. Nábytek dodali J. Hlavatý z Pražského Předměstí, Jar. Hájek a L. Knypl z Hradce Králové a J. Netuka ze Slezského Předměstí. Ústřední topení provedla První česko-moravská strojírna v Praze. Současně byl upraven i sad v těsné blízkosti školy. Rozšířeny byly též školní zahrady.

Otevření budov, v níž měly být umístěny chlapecké a dívčí obecné školy a dívčí a chlapecké měšťanské školy, se uskutečnilo 18. září 1898. Slavnostní průvod se vydal z kostela P. Marie a vedl jej sám biskup Edvard Jan Brynych, který ve své řeči mj. pravil:

„Velectění! Jest mně radostí, že mohu tuto novou školu posvětit, neboť v staré zdejší škole vyučoval jsem jako kaplan; teď jsem biskupem a proto tím více mně záleží na městu milovaném, aby zde položen byl základ ku křesťanské vzdělanosti. Vzpomínám na jednu událost, která se odehrála v těchto místech. Bylo to roku 1883. Šli jsme v průvodu z města; stály zde ještě hradby. Tehdejší ndp. biskup Hais pravil při této příležitosti: „Padají hradby hmoty, nechť jest zde jednou postavena hradba druhá, hradba duchovní“ a slova ta uvázla mi v paměti. Buďte tyto školy hradbou ducha tomuto městu a okolí, buďtež hradbou celému českému národu. Kéž vymizí u nás nemravnost, kéž zavládne ušlechtilost, kéž vzroste zde křesťanské vzdělanost, kéž veškeren lid se ušlechtí a umravní!“.

Pro všechny školy zde byly společné prostory - kaple, dvoudílná tělocvična a společenská síň, v níž měly probíhat výstavy prací žáků, školní slavnosti, přednášky a další společenské akce, jež měly spojitost se školou. Obecná chlapecká škola měla k dispozici 5 tříd, 3 odborné kabinety - zeměpisný, přírodopisný a fyzikální, knihovnu, ředitelnu a sborovnu. Obecná dívčí škola měla 5 tříd, ředitelnu, sborovnu a kabinet. V roce 1898 se do východního křídla školy přestěhovala i dívčí měšťanská škola, jež obdržela 5 tříd, kreslírnu, pracovnu, kabinety pro přírodní a fyzikální sbírky, ředitelnu, byt ředitele a byt školníka. Roku 1900 byla do budovy umístěna i nově založená měšťanská škola chlapecká, která využívala 3 učebny, kabinet, byt správce školy a byt školníka.

V průběhu 1. světové války byl ve školní budově umístěn lazaret. Jednotlivé třídy byly provizorně rozmístěny po celém městě, třídy chlapecké měšťanské školy dokonce až v obecné škole v Malšovicích. Návrat žáků přišel až po ukončení války a vzniku Československa. V roce 1935 obdrželo toto školní zařízení název Drtinovy obecné a měšťanské školy, který byl po německé okupaci zakázán.

Ve školním roce 1948/1949 bylo na základě nového školského zákona změněno označení obecná škola na školu národní a měšťanská škola na školu střední. V budově Drtinových škol tak sídlily - 1. národní škola chlapecká, 1. střední škola chlapecká, 2. národní škola dívčí a 2. střední škola dívčí. V roce 1950 byla pro ně zřízena v bývalé restauraci Sport na Pospíšilově třídě školní jídelna. Od roku 1951 fungovala pro obecnou školu i školní družina.

Po další školské reformě v roce 1953 byly národní a střední školy opět sloučeny a vznikla 1. osmiletá střední škola a 2. osmiletá střední škola. Těm však scházely učebny, a tak byly využívány náhradní prostory v jiných budovách. V listopadu 1959 se 2. osmiletá střední škola přestěhovala do prostor bývalého kláštera Notre Dame. V roce 1961 začaly podle nového školského zákona existovat základní devítileté školy a v budově bývalých Drtinových škol tak sídlila Základní devítiletá škola v Hradci Králové - Šimkova ulice.

Od počátku 60. let 20. století až do roku 1967 probíhala ve školní budově za plného provozu generální rekonstrukce, která se týkala střechy, sociálních zařízení, ústředního topení, tříd a kabinetů. Další opravy probíhaly v budově v letech 1970-1972. Vzhledem k rozsáhlé výstavbě nových sídlištních pavilonových základních škol se ZŠ v Šimkově ulici stala nadbytečnou a byla k 31. červenci 1983 zrušena. Budovu školy poté převzalo nově vzniklé gymnázium, které původně sídlilo na Pouchově ve Velké ulici čp. 3 a nyní ho známe pod jménem Gymnázium Boženy Němcové.

V letech 1985-1987 proběhla rozsáhlá rekonstrukce části objektu v Šimkově ulici a vznikly moderní odborné učebny pro fyziku, biologii, chemii, výpočetní techniku a výuku jazyků. V posledních letech dochází k opravám elektroinstalací, k různým modernizacím a výměnám. Vše probíhá etapovitě, protože na celkovou rekonstrukci tak rozsáhlého areálu by se nepodařilo sehnat dostatečný objem finančních prostředků.
Nadmořská výška:
234 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.213, 15.839)
Poslední aktualizace: 10.10.2017
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Gymnázium Boženy Němcové (Hradec Králové) mapa
Mapa Gymnázium Boženy Němcové (Hradec Králové)
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,1km od místa

Příspěvky v okolí Gymnázium Boženy Němcové (Hradec Králové)

Českobratrský Evangelický kostel se nalézá v Nezvalově ulici v centru Hradce Králové, pod Starým městem, nedaleko krajského soudu. Kostel s farou byl postaven v roce 1912 dle projektu známého architekta Oldřicha Lisky. Při projektování kostela byl Oldřich Liska ovlivněn stavbou budovy Kotěrova Muzea Východních Čech, na které se také spolupodílel. Budově kostela…
Zajímavostí budovy dnešního krajského soudu je její umístění. Postavena byla na místě pevnostního kavalíru č. 35 a tak při stavbě zůstal zachován původní pětiúhelníkový půdorys. Komplex byl postaven v letech 1933-…
Sady Vítězslava Nováka, nebo také Vonešovy sady najdeme v Hradci Králové na pravém břehu řeky Orlice u tzv. staré nemocnice. V parku je umístěn pomník Jana Voneše, soudního tajemníka a zakladatele okrašovacího spo…
Kavčí plácek - malé náměstíčko na hradbami ve východní straně Starého Města. Kavčí plácek není „extra“ turistickou atrakcí, ale je to místo, které má Genus loci…. V době konání divadelního festivalu ze zde konají …
Malšovický obloukový most není klasický turistický cíl, ale technická zajímavost. Jedná se o železobetonový oblouk s mezilehlou mostovkou. Jak název napovídá most se nachází se ve směru od Starého Města …
Malé náměstí, dříve také zvané Husovo, navazuje na východní konec hradeckého Velkého náměstí. Malé náměstí je ze všech stran ohraničeno bloky historických domů, blok domů v jižní straně je dopl…
Klicperovo divadlo v Hradci Králové se nachází v severní části historického starého města. Otevřeno bylo v roce 1885, profesionální soubor však zahájil činnost až v roce 1949. Největší změny a úspěchy přišly…
Dnes světoznámé loutkové divadlo Drak bylo založeno v roce 1958 a je tak jedním z nejmladších profesionálních divadel v Čechách. I přes své „mládí“ dosáhlo proslulosti, divadlo hrálo svá představení ve více jak 5…
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové je původně jezuitský barokní jednoloďový kostel s bočními kaplemi. Se stavbou kostela započal roku 1654 italský stavitel Carlo Lurago na místě čtyř domů, které byly v roce 1653 strženy. V r. 1666 byl kostel vysvěcen ke cti Nanebevzetí Panny Marie. Roku 1762 byl kostel vyloupen pruskými kozáky a posléze spolu s kaplí sv. Josefa…
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a S…
Žižkovy sady - park pod severními hradbami Starého Města. Sady byly založeny v letech 1905 - 1907. Zahradní architekt František Thomayer je tehdy koncipoval ve stylu francouzské ozdobné zahrady. Byly bohaté na kvě…
Galerie moderního umění se nachází na Velkém náměstí naproti kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Postavena byla dle plánů Osvalda Polívky v pozdně secesním stylu. Čelo budovy zdobí sochy Ladislava Šalouna. Expozice je zaměřena zejména na umění 20. století, k vidění jsou díla Václava Špály, Toyen, Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Josefa Váchala, Bohumila Kubišty. Umění druhé poloviny…
Bývalá barokní budova ženijního ředitelství byla postavena v letech 1787 - 1797. Stavbu řídil ženijní podplukovník Kleindorf, který vedl i stavbu hradecké pevnosti. Jedná se o přízemní budovu s nádvorní chodbou p…
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem republiky a nejen díky mnoha parkům , ale především díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších. Hradec Královébyl v letech …
Schodiště Bono Publico bylo postaveno na místě bývalé Rybářské fortny v r. 1810, tedy v době, kdy Hradec Králové byl vojenskou pevností. Schodiště sloužilo jako spojovací komunikace mezi historickým jádrem města a…
Barokní morový sloup - jedna z dominant Velkého náměstí. S jeho stavbou bylo započato v roce 1714 jako vděk za ušetření města morové epidemii. Autorem díla je zřejmě Jan Blažej Santini. Na vrcholu hlavního sloupu …
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška Rejčka r. 1307. Kostel byl v průběhu 14-16. století několikrát poškozen požáry a přestavován. V letech 1788-89 byl barokně upraven, regotizován byl v letech 1864-66. V chrámu, který tvoří tři lodě, najdeme např. pozdně gotický oltář z konce 15. století, raně barokní oltář ze 17. století, na bočním oltá…
Vydáme se na nové hradecké koupaliště Flošna, které se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy Hradec Králové byl vojen…
Dochovaný hliněný hradební val, který se nachází za lékařskou fakultou u Šimkových sadů, je dlouhý cca 400 metrů. Val zde kopíruje zbytek Ravelinu, který je, při Pohledu ze Šimkových sadů, …
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na věž je téměř ze všech světových stran. Stojí na Velkém náměstí, je k ní dobrý přístup z několika směrů. Pěšky se k ní dostanete např. po b…
Metropole východních čech na soutoku Labe a Orlice, významné historické město, městská památková rezervace.
Hradecké koupaliště FLOŠNA, které bylo veřejnosti otevřeno 22. května 2010, se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy …
Jedeme do města, které bývalo (a snad stále je) po právu nazýváno Salón republiky. Ještě než se Hradec Králové, díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších, salonem stal býval vojenskou pevností.  Putujeme do doby, kdy byl Hradec Králové v letech 1766-89 přeměněn na tehdy moderní mohutnou bastionovou pevnost s 8 bastiony a 8…
Dnešní Šimkovy sady byly zakládané v letech 1932-35, tehdy jako Herrmannovy sady. Mnohem známější byly pod názvem sady Pionýrské, doba soudruhů je zaplať pánbu pryč a tak se po r. 1990 název sadů měnil potřetí, na…
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
Jednoobloukový železný most přes řeku Labe je nejstarším silničním mostem v Hradci Králové. Most byl postaven v roce 1910 s využitím krajních pilířů původního pevnostního mostu. Konečnou podobu…
Roubený, původně Pravoslavný kostel, zasvěcený svatému Michaelu archandělu byl postaven v letech 1502-1510 ve východoslovenské obci Habura u Medzilaborců. Roku 1740 byl prodán a přestěhován do nedaleké vsi Malá Po…
Naše kroky směřují do nejromantičtějšího a nejznámějšího parku v Hradci Králové, do Jiráskových sadů, do míst, kde každý zapomene je, že téměř v centru města. Historie založení Jiráskových sadů…
Jiráskovy sady - nejznámnější a zároveň nejromantičtější park v Hradci Králové. Historie založení Jiráskových sadů je spojena s obdobím, kdy Hradec Králové byl vojenskou pevností, tedy do poloviny 19. století. Park byl založen jako veřejnosti nepřístupný vojenský park na výběžku hradeb u soutoku Labe s Orlicí. Po vykoupení vojenských pozemků byl park v r. 1896 zpřístupněn…
Obří akvárium naleznete nedaleko centra Hradce Králové, v Baarově ulici v Envi domu. Cílem této expozice bylo představit nejen vodní faunu, ale i část jihoamerického tropického pralesa. K dispozici je i tunel, kte…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace