Areál Sklářského ústavu v Hradci Králové


8. února 1923 byl v Hradci Králové ustaven podle výnosu ministerstva obchodu čj. 49936/22 z 29. listopadu 1922 celostátně působící Sklářský ústav, a to jako anekční součást obchodní, živnostenské a průmyslové komory v Hradci Králové. Jeho v zásadě nejprve propagační aktivity se rozšířily v roce 1928 na výzkumné a laboratorní a za tímto účelem musela být vystavěna nová budova, jež byla kvůli výše zmíněným důvodům situována jako přístavba k již existující budově Obchodní, živnostenské a průmyslové ústředny, která byla postavena podle návrhu Oldřicha Lisky v letech 1926-1927 jako jednopatrový objekt a přestavována v letech 1930-1932 (změna fasády a přístavba dalšího patra), 1939 a 1941-1943 (sjednocení vstupu a s tím spojené úpravy). Zhotovením plánů novostavby byl pověřen na návrh ministerstva veřejných prací architekt Ing. Jan Rejchl. Následně byla vyhlášena veřejná soutěž:
"Sklářský ústav v Hradci Králové.
Č. j. 693.
Dne 5. dubna 1929.
Veřejná soutěž.
Sklářský ústav vypisuje tímto veřejné ofertní řízení na stavbu vlastní budovy, která postavena bude u Ústavu pro zvelebování živností v Hradci Králové, Škroupova ulice.
Soutěže mohou se zúčastniti pouze podnikatelé, kteří mají svoje sídla v obvodu Obchodní, živnostenské a průmyslové ústředny v Hradci Králové.
Soutěž týká se následujících prací:
1. Všechny stavební práce s vyloučením prací níže uvedených.
2. Zařízení elektrického osvětlení, zvonění, telefonů a hromosvodů.
3. Zařízení vodovodů a plynovodů mimo odpadního a svodného kanalisačního potrubí klosetů a umývadel.
4. Centrální topení.
Stavební plány jsou veřejně vyloženy k nahlédnutí v kanceláři ředitele Sklářského ústavu, kde lze obdržeti za poplatek Kč,- (pokud zásoba stačí) opisy rozpočtových devis, podmínek konkurenčních, všeobecných a zvláštních podmínek předmětné stavby.
Nabídky podle konkurenčních podmínek vyplněné se všemi přílohami buďtež podány v zapečetěné obálce s nápisem: "Nabídka na stavbu Sklářského ústavu" v ředitelně ústavu a to nejdéle do 12. hodiny 22. dubna 1929. Otevření nabídek provede se v týž den o 14. hodině a tomuto aktu mohou býti oferenti přítomni.
Sklářský ústav v Hradci Králové.
Předseda: JUDr. F. Ulrich, v. r.
Ředitel: Dr. Ing. V. Čtyroký, v. r."
V ofertním řízení na stavbu zvítězil z 8 přihlášených Ing. Václav Rejchl z Hradce Králové s cenou 608 651,38 Kč, 2. místo obsadil Ing. S. Novotný z Hradce Králové se sumou 615 350,77 Kč a na 3. místě skončil V. Nekvasil a Ing. Schmidt z Hradce Králové s cenou 616 819,55 Kč. Na schůzi Obchodní, živnostenské a průmyslové ústředny v Hradci Králové, jež se uskutečnila 7. května 1929, bylo schváleno provedení stavby za 823 000 Kč a pořízení jejího zařízení v hodnotě dalších 700 000 Kč. Nově vzniklý objekt byl zajímavý fasádním obložením z mléčného opaxitu, které se však do dnešní doby nedochovalo. Na budovu obchodní ústředny navazuje jednolitým pískovcovým přízemním obkladem, proto stavba vypadá jako jednolitý komplex. Na pokovené atice do uliční fasády býval dříve umístěn též světelný nápis „SKLÁŘSKÝ ÚSTAV“ (viz https://kam.hradcekralove.cz/objekt/123-sklarsky-ustav). Zajímavý byl rovněž interiér objektu, protože uvnitř budovy byly v srpnu 1932 umístěny 2 skleněné mozaiky podle návrhu akademického malíře Josefa Nováka, který je také zhotovil.
Novostavba ústavu byla 6. prosince 1931 navštívena ministrem veřejných prací Ing. Janem Dostálkem, což bylo završení celého tohoto úsilí, i když uvedený ministr zde byl již 27. srpna 1930, kdy se stavba pomalu blížila ke konci. Stejně tak byl zvědavý ministr obchodu JUDr. Josef Matoušek, jenž navštívil ústav 2. března 1931. Během 30. let 20. století se však ústav namísto osvětové práce čím dál více orientoval na činnost výzkumnou a technologickou, a tak jeho areál postupně rostl. Již v roce 1931 byla dokončena výstavba pokusné sklářské huti a tepelně-technického oddělení s generátorovým zařízením systému "Koller", provedeného firmou Ignis. Vnitřní zařízení pokusné huti, tj. sklářská pec a chadicí pece, byly zřízeny o rok později.
Stejně jako obložení Sklářského ústavu skončila rovněž fontána s obklady z bílého opaxitu před ním, jež byla navržena spolu s budovou architektem Janem Rejchlem v roce 1929 a dokončena v září 1932. O jejím vybudování napsaly "Národní listy" ze 17. listopadu 1931 toto: „V Hradci Králové před Sklářským ústavem ve středu náměstíčka, postavena bude skleněná fontána podle návrhu arch. J. Rejchla. Provedena bude z barevného tabulového skla, nalepeného na betonovou konstrukci. Bude to jedinečná práce, jejíž účin zvýšen bude i úpravou okolí, v němž sklo bude převládati.“ Sklo dodaly Weinmannovy závody z Teplic-Šanova, obložení provedla firma Wolf a Štětka z Prahy. Zanikla počátkem 50. let 20. století, což nám dokazují letecké měřické snímky, když na leteckém snímku z roku 1950 fontána ještě existuje a o 4 roky později je již pryč a zůstal zde po ní jen travnatý ovál.
Během německé okupace se rozšiřování Autorisovaného výzkumného sklářského ústavu pozastavilo, v roce 1946 byl začleněn jako Výzkumný ústav sklářský do Generálního ředitelství československých závodů sklářských, n. p. Praha, ale již na přelomu 40. a 50. let 20. století přibyly další objekty, zejména šlo o dokončení přístavby další laboratorní budovy roku 1949 a o vybudování druhé poloprovozní haly v roce 1951. Následně vznikaly další budovy, přičemž od roku 1958 fungovala tato instituce jako Státní výzkumný ústav sklářský. V roce 1981 byly do výroby zavedeny nové linky, ale vyvrcholením dostavby areálu se stala rekonstrukce dosavadních objektů a s ním spojené vybudování osmipodlažního objektu pro pro laboratorní a vývojové pracoviště speciálních skel, v němž byla zřízena navíc jídelna s ohřevem jídel od státního podniku Restaurace a jídelny Hradec Králové a rovněž bufet. Tato stavba čp. 1238 byla zahájena koncem roku 1987 (původně byl její počátek plánován na rok 1983) a dokončena byla o 3 roky později, i když v následujících letech došlo k jeho dalším úpravám. Generálním projektantem bylo středisko inženýrských služeb Hradec Králové Uniprojektu Praha a dodavatelem stavební části byl závod 02 Pozemních staveb Hradec Králové. Povrch fasády z kovoplastického hliníkového pláště v bronzové eloxáži byl vyroben státním podnikem Ocelové konstrukce Žilina.
Zajímavou věcí na této budově bylo to, že se zde již dal prostor ochraně životního prostředí. Technologie likvidace škodlivin činila zhruba 10 % celkových investičních nákladů a kvůli tomuto úkolu vznikla racionalizační brigáda pod vedením Ing. Ivana Sondy, v níž byli zastoupeni pracovníci SVÚS, Uniprojektu, Bižuterie Jablonec nad Nisou, ZVÚ Hradec Králové, Výzkumného ústavu chemických zařízení v Praze a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Navržené a realizované odlučování prachových částic, oxidů dusíků a fluoru i oxidu uhličitého bylo zakončeno "výdechem" systému Vaster o výšce 36 m, který byl postaven Teplotechnou Teplice.
V letech 1990-1991 byl Státní výzkumný ústav sklářský státním podnikem, z něhož se následně stal státní podnik SVÚS - Sklářský ústav. K jeho privatizaci došlo 1. května 1992, kdy byl ústav rozdělen na 2 subjekty - akciovou společnost SVUS se čtveřicí divizí (obchodní, kovovýrobní, výzkumně technologickou a vláken) a SVÚS, s. p., Sklářský ústav, Státní zkušebnu č. 237 Hradec Králové, jehož zřizovatelem bylo ministerstvo hospodářství. Tyto subjekty však byly od počátku ve sporu kvůli nevyřešeným finančním a majetkovým záležitostem až zpackané privatizace, který v roce 1997 vyvrcholil tím, že a. s. SVUS uzavřela své výrobní haly Sklářskému ústavu, čímž mu byla znemožněna hlavní výrobní a výdělečná činnost tohoto v podstatě jediného českého pracoviště s komplexními službami v oblasti aplikovaného výzkumu, vývoje a malotonážní výroby skla; zkušebnictví a certifikace v oboru skla, bižuterie, keramiky a porcelánu. Státní podnik zase reagoval trestním oznámením na generálního ředitele SVUS a. s. Zajímavá situace pro 2 subjekty, jež měly působit v areálu vedle sebe.
V té době zde byla instalována nová linka na balení léčiv, protože firma SVUS již od roku 1994 postupně odcházela od původního zaměření k farmaceutické činnosti, což vyvrcholilo v roce 2003 změnou pojmenování na SVUS Pharma a. s. Tato firma vedle balení léčiv začala také některá z nich vyrábět a k tomu potravinové doplňky. Kolikrát můžeme její název vidět na krabičkách léků, jež máme doma a málokdo z nehradeckých obyvatel by řekl, že tato firma vznikla právě na základech Sklářského ústavu (viz https://www.svus.cz).
Naopak ke Sklářskému ústavu bylo později připojeno Středisko vědeckotechnických informací a Technologická laboratoř, jež byla v rámci privatizace v letech 1992-1996 součástí SVUS s. s. V roce 2001 byl Sklářský ústav zprivatizován společností BRISK Tábor a. s., takže vznikla firma Sklářský ústav Hradec Králové s. r. o. Sám státní podnik Sklářský ústav byl po prohraném soudním jednání s SVUS a. s. a po neúspěšném podání návrhu na konkurs nakonec roku 2011 zrušen bez likvidace. Areál se sice oproti minulosti v některých částech změnil, ale i tak je vzpomínkou na významnou instituci, díky níž byl Hradec Králové známý i mimo naše hranice. Holt moderní doba přináší to, že se zbavujeme všeho, co jsme kdy dokázali a ve všem chceme být závislí na jiných, bohužel. A to se nám v budoucnu jistojistě nevyplatí, ale nechci být sýčkem!
"Sklářský ústav v Hradci Králové.
Č. j. 693.
Dne 5. dubna 1929.
Veřejná soutěž.
Sklářský ústav vypisuje tímto veřejné ofertní řízení na stavbu vlastní budovy, která postavena bude u Ústavu pro zvelebování živností v Hradci Králové, Škroupova ulice.
Soutěže mohou se zúčastniti pouze podnikatelé, kteří mají svoje sídla v obvodu Obchodní, živnostenské a průmyslové ústředny v Hradci Králové.
Soutěž týká se následujících prací:
1. Všechny stavební práce s vyloučením prací níže uvedených.
2. Zařízení elektrického osvětlení, zvonění, telefonů a hromosvodů.
3. Zařízení vodovodů a plynovodů mimo odpadního a svodného kanalisačního potrubí klosetů a umývadel.
4. Centrální topení.
Stavební plány jsou veřejně vyloženy k nahlédnutí v kanceláři ředitele Sklářského ústavu, kde lze obdržeti za poplatek Kč,- (pokud zásoba stačí) opisy rozpočtových devis, podmínek konkurenčních, všeobecných a zvláštních podmínek předmětné stavby.
Nabídky podle konkurenčních podmínek vyplněné se všemi přílohami buďtež podány v zapečetěné obálce s nápisem: "Nabídka na stavbu Sklářského ústavu" v ředitelně ústavu a to nejdéle do 12. hodiny 22. dubna 1929. Otevření nabídek provede se v týž den o 14. hodině a tomuto aktu mohou býti oferenti přítomni.
Sklářský ústav v Hradci Králové.
Předseda: JUDr. F. Ulrich, v. r.
Ředitel: Dr. Ing. V. Čtyroký, v. r."
V ofertním řízení na stavbu zvítězil z 8 přihlášených Ing. Václav Rejchl z Hradce Králové s cenou 608 651,38 Kč, 2. místo obsadil Ing. S. Novotný z Hradce Králové se sumou 615 350,77 Kč a na 3. místě skončil V. Nekvasil a Ing. Schmidt z Hradce Králové s cenou 616 819,55 Kč. Na schůzi Obchodní, živnostenské a průmyslové ústředny v Hradci Králové, jež se uskutečnila 7. května 1929, bylo schváleno provedení stavby za 823 000 Kč a pořízení jejího zařízení v hodnotě dalších 700 000 Kč. Nově vzniklý objekt byl zajímavý fasádním obložením z mléčného opaxitu, které se však do dnešní doby nedochovalo. Na budovu obchodní ústředny navazuje jednolitým pískovcovým přízemním obkladem, proto stavba vypadá jako jednolitý komplex. Na pokovené atice do uliční fasády býval dříve umístěn též světelný nápis „SKLÁŘSKÝ ÚSTAV“ (viz https://kam.hradcekralove.cz/objekt/123-sklarsky-ustav). Zajímavý byl rovněž interiér objektu, protože uvnitř budovy byly v srpnu 1932 umístěny 2 skleněné mozaiky podle návrhu akademického malíře Josefa Nováka, který je také zhotovil.
Novostavba ústavu byla 6. prosince 1931 navštívena ministrem veřejných prací Ing. Janem Dostálkem, což bylo završení celého tohoto úsilí, i když uvedený ministr zde byl již 27. srpna 1930, kdy se stavba pomalu blížila ke konci. Stejně tak byl zvědavý ministr obchodu JUDr. Josef Matoušek, jenž navštívil ústav 2. března 1931. Během 30. let 20. století se však ústav namísto osvětové práce čím dál více orientoval na činnost výzkumnou a technologickou, a tak jeho areál postupně rostl. Již v roce 1931 byla dokončena výstavba pokusné sklářské huti a tepelně-technického oddělení s generátorovým zařízením systému "Koller", provedeného firmou Ignis. Vnitřní zařízení pokusné huti, tj. sklářská pec a chadicí pece, byly zřízeny o rok později.
Stejně jako obložení Sklářského ústavu skončila rovněž fontána s obklady z bílého opaxitu před ním, jež byla navržena spolu s budovou architektem Janem Rejchlem v roce 1929 a dokončena v září 1932. O jejím vybudování napsaly "Národní listy" ze 17. listopadu 1931 toto: „V Hradci Králové před Sklářským ústavem ve středu náměstíčka, postavena bude skleněná fontána podle návrhu arch. J. Rejchla. Provedena bude z barevného tabulového skla, nalepeného na betonovou konstrukci. Bude to jedinečná práce, jejíž účin zvýšen bude i úpravou okolí, v němž sklo bude převládati.“ Sklo dodaly Weinmannovy závody z Teplic-Šanova, obložení provedla firma Wolf a Štětka z Prahy. Zanikla počátkem 50. let 20. století, což nám dokazují letecké měřické snímky, když na leteckém snímku z roku 1950 fontána ještě existuje a o 4 roky později je již pryč a zůstal zde po ní jen travnatý ovál.
Během německé okupace se rozšiřování Autorisovaného výzkumného sklářského ústavu pozastavilo, v roce 1946 byl začleněn jako Výzkumný ústav sklářský do Generálního ředitelství československých závodů sklářských, n. p. Praha, ale již na přelomu 40. a 50. let 20. století přibyly další objekty, zejména šlo o dokončení přístavby další laboratorní budovy roku 1949 a o vybudování druhé poloprovozní haly v roce 1951. Následně vznikaly další budovy, přičemž od roku 1958 fungovala tato instituce jako Státní výzkumný ústav sklářský. V roce 1981 byly do výroby zavedeny nové linky, ale vyvrcholením dostavby areálu se stala rekonstrukce dosavadních objektů a s ním spojené vybudování osmipodlažního objektu pro pro laboratorní a vývojové pracoviště speciálních skel, v němž byla zřízena navíc jídelna s ohřevem jídel od státního podniku Restaurace a jídelny Hradec Králové a rovněž bufet. Tato stavba čp. 1238 byla zahájena koncem roku 1987 (původně byl její počátek plánován na rok 1983) a dokončena byla o 3 roky později, i když v následujících letech došlo k jeho dalším úpravám. Generálním projektantem bylo středisko inženýrských služeb Hradec Králové Uniprojektu Praha a dodavatelem stavební části byl závod 02 Pozemních staveb Hradec Králové. Povrch fasády z kovoplastického hliníkového pláště v bronzové eloxáži byl vyroben státním podnikem Ocelové konstrukce Žilina.
Zajímavou věcí na této budově bylo to, že se zde již dal prostor ochraně životního prostředí. Technologie likvidace škodlivin činila zhruba 10 % celkových investičních nákladů a kvůli tomuto úkolu vznikla racionalizační brigáda pod vedením Ing. Ivana Sondy, v níž byli zastoupeni pracovníci SVÚS, Uniprojektu, Bižuterie Jablonec nad Nisou, ZVÚ Hradec Králové, Výzkumného ústavu chemických zařízení v Praze a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Navržené a realizované odlučování prachových částic, oxidů dusíků a fluoru i oxidu uhličitého bylo zakončeno "výdechem" systému Vaster o výšce 36 m, který byl postaven Teplotechnou Teplice.
V letech 1990-1991 byl Státní výzkumný ústav sklářský státním podnikem, z něhož se následně stal státní podnik SVÚS - Sklářský ústav. K jeho privatizaci došlo 1. května 1992, kdy byl ústav rozdělen na 2 subjekty - akciovou společnost SVUS se čtveřicí divizí (obchodní, kovovýrobní, výzkumně technologickou a vláken) a SVÚS, s. p., Sklářský ústav, Státní zkušebnu č. 237 Hradec Králové, jehož zřizovatelem bylo ministerstvo hospodářství. Tyto subjekty však byly od počátku ve sporu kvůli nevyřešeným finančním a majetkovým záležitostem až zpackané privatizace, který v roce 1997 vyvrcholil tím, že a. s. SVUS uzavřela své výrobní haly Sklářskému ústavu, čímž mu byla znemožněna hlavní výrobní a výdělečná činnost tohoto v podstatě jediného českého pracoviště s komplexními službami v oblasti aplikovaného výzkumu, vývoje a malotonážní výroby skla; zkušebnictví a certifikace v oboru skla, bižuterie, keramiky a porcelánu. Státní podnik zase reagoval trestním oznámením na generálního ředitele SVUS a. s. Zajímavá situace pro 2 subjekty, jež měly působit v areálu vedle sebe.
V té době zde byla instalována nová linka na balení léčiv, protože firma SVUS již od roku 1994 postupně odcházela od původního zaměření k farmaceutické činnosti, což vyvrcholilo v roce 2003 změnou pojmenování na SVUS Pharma a. s. Tato firma vedle balení léčiv začala také některá z nich vyrábět a k tomu potravinové doplňky. Kolikrát můžeme její název vidět na krabičkách léků, jež máme doma a málokdo z nehradeckých obyvatel by řekl, že tato firma vznikla právě na základech Sklářského ústavu (viz https://www.svus.cz).
Naopak ke Sklářskému ústavu bylo později připojeno Středisko vědeckotechnických informací a Technologická laboratoř, jež byla v rámci privatizace v letech 1992-1996 součástí SVUS s. s. V roce 2001 byl Sklářský ústav zprivatizován společností BRISK Tábor a. s., takže vznikla firma Sklářský ústav Hradec Králové s. r. o. Sám státní podnik Sklářský ústav byl po prohraném soudním jednání s SVUS a. s. a po neúspěšném podání návrhu na konkurs nakonec roku 2011 zrušen bez likvidace. Areál se sice oproti minulosti v některých částech změnil, ale i tak je vzpomínkou na významnou instituci, díky níž byl Hradec Králové známý i mimo naše hranice. Holt moderní doba přináší to, že se zbavujeme všeho, co jsme kdy dokázali a ve všem chceme být závislí na jiných, bohužel. A to se nám v budoucnu jistojistě nevyplatí, ale nechci být sýčkem!
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.216, 15.826)
Poslední aktualizace: 29.12.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hradec Králové
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Areál Sklářského ústavu v Hradci Králové

Gumovka J. Hakauf a synové v Hradci Králové
Dům, budova
Původně byla tato místa obdělávána jako pole a vedle toho se zde pásl dobytek. Z indikační skici stabilního katastru z roku 1840 vidíme, že většina této lokality náležela královéhradecké obci a k zádušnímu jmění k…
0.1km
více »

Tranzitní telefonní ústředna v Hradci Králové
Technická památka
Pokud pojedeme přes Labský most (dříve most Antonína Zápotockého) u bývalého sklářského ústavu, a to směrem z města nebo od plotišťského viaduktu, uvidíme za ním po levé straně silnice červeně a stříbrně zbarvený …
0.2km
více »

Collinova ulice v Hradci Králové
Ulice
Moderní výstavbou vzniklá ulice byla pojmenována teprve v roce 2002, a to po bývalém královéhradeckém purkmistrovi Karlovi Collino. Tato výrazná postava politického i společenského života Hradce Králové se narodil…
0.4km
více »

Hradec Králové - Labský most
Most

Labský most v Hradci Králové je součástí druhého městského silničního okruhu. Na pravém břehu Labe se na něj napojují ulice Resslova a M. D. Rettigové, na levém břehu potom ulice Pilnáčkova.
S výstavbou tohoto dů…
0.4km
více »

Labský most přes Labe v Hradci Králové
Most
Původně se v těchto místech žádné přemostění nenacházelo, protože ani nebylo potřeba, neboť v dávných časech tudy nevedly žádné cesty. Se stavbou mostu téměř ve stejném položení bylo počítáno již při stavbě Tyršov…
0.4km
více »

Železniční most přes Labe v Hradci Králové
Most
Původní most mezi Pražským Předměstím a Věkoši byl dokončen v roce 1874 v místech, kde se říkalo „U zabitého“. Zde byl ocelový most, tvořený dvěma příhradovými ocelovými nosníky obdélníkového tvaru a dolní mostovk…
0.4km
více »

Hradec Králové - kongresové centrum Aldis
Zábava, atrakce

Kongresové centrum Aldis se nachází uvnitř II. silničního okruhu což je dnes již v centru města. Vnější vzhled budovy napovídá datu původu stavby, tedy konci osmdesátých let. Do provozu byl však Aldis uveden až po…
0.5km
více »

INFOTOUR 2018 - veletrh cestovního ruchu v Hradci Králové
Tipy a novinky
Návštěvníci 19. ročníku veletrhu Infotour a Cykloturistika najdou op…
0.5km
více »

Hradec Králové - pomník Karla Šimka
Pomník

To, že se Pionýrské sady již „zaplaťpánbu“ nejmenují Pionýrské, ale Šimkovy ví v HK snad každý. Ale proč se tak jmenují…. Pojmenovány jsou po Karlu Šimkovy, který v blízkosti sadů 30.4.1945 položil svůj život v b…
0.6km
více »

Hradec Králové - Železniční muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky
Muzeum

Toto netradiční, ale zajímavé muzeum jehož provozovatelem jsou České dráhy se nachází v Hradci Králové v areálu společnosti Signal Mont. Ve stálé muzejní expozici je umístěno více jak 370 většinou provozuschopných…
0.6km
více »

Hradec Králové - plavecký bazén 50m
Koupaliště

Plavecký 50 m bazén v Hradci Králové se nachází u bývalých Městských lázní, dnes aquapark, se kterým je propojen. V areálu je nejen plavecký bazén, ale i dětský bazén a parní odd. Aktuální info o provozní době a v…
0.6km
více »

Hradec Králové - most přes Piletický potok
Most

Na první pohled nenápadný, ale historicky velice cenný secesní most, postavený dle návrhu architekta Sandera v r. 1911, najdeme v blízkosti hradeckých lázní. Parapet mostu probíhá ve dvou křivkách ke středovému zv…
0.6km
více »

Hradec Králové - bojiště na Chlumu
Trasa

Cestu v HK můžeme začít, u secesního skvostu, budovy Muzea Východních Čech. Vyrazíme proti proudu Labe po cyklostezce ke kamennému mostu na Pláckách a dále stále podél řeky do Předměřic nad Labem. Po průjezdu obcí nás čeká jediné exponované místo a to je přejezd státní silnice č. 11. Dále již po silnicích třetí třídy. Blízkost bojiště na sebe upozorní v Nedělištích, kde je k…
0.6km
více »

Hradec Králové - pozůstatky vojenské pevnosti - hradební val
Pevnost, opevnění

Dochovaný hliněný hradební val, který se nachází za lékařskou fakultou u Šimkových sadů, je dlouhý cca 400 metrů. Val zde kopíruje zbytek Ravelinu, který je, při Pohledu ze Šimkových sadů, "očím uschován". Stavba …
0.7km
více »

Hradec Králové - Smetanovo nábřeží
Ulice

Hradecké Smetanovo nábřeží se nachází na pravém břehu Labe mezi Labským a Tyršovým mostem. Délka nábřeží je cca 500 metrů. Na břehu Smetanova nábřeží u Novákových garáží je místo odjezdu parních lodí na oblíbené p…
0.7km
více »

Hradec Králové - po stopách vojenské pevnosti
Tipy na výlet

Jedeme do města, které bývalo (a snad stále je) po právu nazýváno Salón republiky. Ještě než se Hradec Králové, díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších, salonem stal býval vojenskou pevností. Putujeme do doby, kdy byl Hradec Králové v letech 1766-89 přeměněn na tehdy moderní mohutnou bastionovou pevnost s 8 bastiony a 8 raveliny. Popud ke…
0.7km
více »
Hradec Králové - pozůstatky vojenské pevnosti - Ravelin
Pevnost, opevnění

Dochovaná část Ravelinu se nachází za lékařskou fakultou u Šimkových sadů. Při Pohledu ze Šimkových sadů však Ravelin viditelný není, zde je nutno nastoupat na hliněný pevnostní val, ze kterého zbytek Ravelinu již…
0.7km
více »

Humorest Hradec Králové 2014
Tipy na výlet

Po šestileté přestávce se letos v Knihovně města Hradce Králové koná osmý ročník mezinárodní soutěže kresleného humoru s názvem HUMOREST. Soutěž tradičně pořádá Česká unie karikaturistů (člen světové federace kari…
0.7km
více »

Hradec Králové - dětská železnice, první veřejná v Čechách
Tipy na výlet

Směřujeme do centra Hradce Králové, do parčíku na náměstí 5. května. Komu název tohoto náměstí nic neříká tak je to park u Novákových garáží. Jedno známé heslo „kdo si hraje nezlobí“ v tomto případě platí dvojnáso…
0.8km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - dětská železnice
Zábava, atrakce

První dětská železnice v Čechách byla slavnostně otevřena 21.srpna 2010 na náměstí 5. května v Hradci Králové. Vybudována byla Královéhradeckým klubem přátel parních strojů na zmíněném náměstí 5. května u Novákový…
0.8km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - Šimkovy sady
Park

Dnešní Šimkovy sady byly zakládané v letech 1932-35, tehdy jako Herrmannovy sady. Mnohem známější byly pod názvem sady Pionýrské, doba soudruhů je zaplať pánbu pryč a tak se po r. 1990 název sadů měnil potřetí, na…
0.8km
více »

Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Tipy na výlet

Do někdejší východočeské metropole a dnes hlavního města stejnojmenného kraje jsme se vydali vlakem. Ochotný pracovník v nádražní pokladně nám vybral nejlevnější variantu a my měli před sebou dva přestupy; v Zábře…
0.9km
více »

Hradec Králové – pamětní deska Josefu Arazimovi
Ostatní

Dne 12. listopadu 2016 se sešla před domem číslo 283/ 4 na náměstí 5. května v Hradci Králové přibližně stovka účastníků u příležitosti odhalení pamětní desky legionáři a četníkovi Josefu Arazimovi. Nenápadný dvou…
0.9km
více »

Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum

Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
0.9km
více »

Hradec Králové - Klicperovo divadlo
Dům, budova

Klicperovo divadlo v Hradci Králové se nachází v severní části historického starého města. Otevřeno bylo v roce 1885, profesionální soubor však zahájil činnost až v roce 1949. Největší změny a úspěchy přišly…
1km
více »

Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet

Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem republiky a nejen díky mnoha parkům , ale především díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších.
Hradec Královébyl v letech …
1.1km
více »

Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí

Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tylovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef G…
1.1km
více »

Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks, MAPA
Trasy

Cyklostezka spojující Hradec Králové, Smiřice, Josefov, Jaroměř a Kuks nás přivádí k významným památkám regionu jako je areál Hospitalu Kuks, Pevnost Josefov a kaple Zjevení Páně ve Smiřicích. Tato vybudovaná stez…
1.2km
více »

Hradec Králové
Město

Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
1.4km
více »