Staré Hamry
Staré Hamry najdeme nad vodní nádrží Šance, v chráněné krajině Moravskoslezských Beskyd. Obec se rozkládá v údolí kolem horské řeky Ostravice. STARé…

více o Staré Hamry

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Staré Hamry
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Staré Hamry
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Výlet na druhou a třetí nejvyšší horu Beskyd.

Cestopisy

Fotografie (310)  • Foto: tomas_nejedly

Tento výlet jsem bral jako výzvu. V jednom turistickém průvodci jsem se dočetl, že jedna trasa přes Smrk zabere něco přes 7 hodin. Abych to neměl tak snadné, tak jsem se rozhodl, že zkusím jak dlouho mi bude trvat než se dostanu z Ostravice na Pustevny. Jako trasu jsem zvolil toto jako základ: Ostravice - přehrada Šance - dále k Malému Smrku a zde se pokusit najít jeskyni o které jsem znal pouze přibližný bod a vůbec neušil, zdali se jedná o "skalní" jeskyni nebo klasickou "ďuru" v zemi, dále na Smrk - z něj se dostat co nejrychleji do údolí k řece Čeladence a zde se co nejrychleji připojit k již známé odbočce k cestě vedoucí k místu křížení řeky Kněhyňky a lesní cesty k nejhlubší pseudokrasové jeskyni propasti naší země - Kněhyňské jeskyni. Zde jsem před pár týdny byl a tak pro tento výlet nebyla cílem. Mou snahou bylo, se co nejrychleji dostat na cestičku vedoucí po hřebeni Čertova Mlýnu a odtud již známou cestou na Pustevny, kde bych rád stihl autobus jedoucí do Rožnova. Najivně jsem si myslel, že mi ještě nějaký čas zbude a že se pokusím najít i jeskyně Vasco a Čertovu díru. Zajímavé skalní výchozy jsem viděl kdysik nedaleko Čertova stolu a v zimě viděl i místa, kde se sníh neudržel a tedy právě zde by mohly být podzemní prostory. Při poslední návštěvě Čertova Mlýnu jsem se pokusil i na ně detailněji podívat. Přiznávám neprohlížel jsem zdejší území poprvé, ale neřekl bych, že daná místa jsou ty které hledám, že by se jimi dalo někam hlouběji sestoupit. Chtěl jsem při tomto výletu odbočit od "křižovatky ke Kněheňské jeskyni" doleva a obejít NPR Čertův Mlýn / Kněhyni a napojit se na hřeben, najít studánku a od ní se porozhlédnout doleva (při postupu směrem na Pustevny) a zde někde by se měly tyto dvě, podle všech informací především vertikální jeskyně, nacházet.

    Ale zpět na začátek výletu. Z Ostravy jsem vyjel autobusem jedoucím z UANu do Čadce, který ze zastávky Hrabůvka - Dřevoprodej vyjíždí zhruba kolem půl sedmé ráno a na nádraží na Ostravici jsem byl zhruba kolem čtvrt na osm hodin ráno. Jak jsem opouštěl Ostravu, místy dokonce prosvítalo Slunce. Podle předpovědi ovšem mělo být počasí všelijaké a déšť rozhodně vyloučený nebyl. Což se nakonec potvrdilo. Při příjezdu na Ostravici byla již obloha zatažená a mraky temně šedé, což mnoho optimismu nebudilo. Věděl jsem, že se již nějakou dobu opravuje hráz na přehradě Šance, ale nebyl jsem si jistý, zdali má být opravena k podzimu tohoto roku nebo to bude trvat déle. Zeptal jsem se jedné místní paní a ta mi odpověděla, že se na hrázi pořád pracuje a to mě jen utvrdilo, že se ke žluté turistické trase připojím až na hlavní cestě z Ostravice na Bumbálku čili, že "žlutou" na odbočce k hrázi (za benzinovou pumpou) opustím a budu pokračovat pořád rovně po hlavní. To, že se hráz opravuje bylo za chvíli vidět a tak jsem nelitoval, že jsem chvíli šel podél frekventované cesty, které nemám moc rád.

   Na rozcestníku Šance jsem se vydal doprava a pokračoval po žluté směrem na Malý Smrk. Mohl jsem pokračovat po cestičce vedoucí podél potoku, ale po chvíli přemýšlení jsem se držel "žluté". Zde cesta začala více stoupat, ale za námahu jsem byl odměněn pohledem na menší skalky v místě, kde se turistická trasa připojovala na odpočinkovější asfaltovou cestu. Ta obchází přírodní rezervaci Malý Smrk. Tato rezervace chrání zbytky smíšených lesů. Hlavním geologickým prvkem jsou godulské vrstvy s mocností několika metrů. Co zaujme již v dolní části okolí potoku jsou relativně strmé svahy, ne nepodobné těm které jsou třeba v oblasti nad Damaškem v Hošťálkové u Vsetína. Mezi vzácnými, případně ohroženými druhy rostlinstva by se zde měly nacházet například hořec tolitovitý (nejsem si jistý, zdali jsem jej zahlédl i zde, ale určitě jsem si ho všiml na cestě od rozcestníku Pod Malým Smrkem ve směru na vrchol Smrk - právě zde se mi je podařilo i vyfotit). Taktéž jsem jej uviděl na severozápadním svahu vrcholu Šance. Semtam jsem zde uviděl, kdysik zcela běžné lišejníky. Mezi další krásné a zajímavé chráněné, ovšem i prudce jedovaté, rostliny zde rostoucí mohu jmenovat endemit oměj tuhý moravský - ten je také zobrazen na informačních tabulkách pod státním znakem označujícím zvláště chráněná území na Radhošti. Také se zde mají nacházet různé zajímavé druhy hub a dalšího co ani neznám :-)

   Ze zvířectva například obojživelníci, které by člověk žijíci v Beskydech ani nepovažoval za nějak zvlášť vzácné, protože i já jsem je běžně na chatě na Ostravici vídával. Dnes už to ale asi tak běžní živočichové být nemusí. Čolek horský, skokan hnědy, mlok skvrnitý (také jedovatý - jak by nebyl, když má na sobě tak výrazné varovné žluté skvrny). Zmije, slepýše, užovky jsem také považoval ve svém dětském věku jako živočichy běžné a nadmíru užitečné. Kolikrát jsem viděl i stažené kůže. Nicméně je to již hodně dávno, kdy to bylo naposledy :-) Snad jen dva malí slepýši letos u turistické trasy z Radhoště do Rožnova nedaleko místa, kde je možné odbočit k jeskyni Velká Volářka (zde měla za dávných časů podle pověstí stát socha Radegasta). 

  Zpět od vzpomínek k současnosti. Oblast s kamennými (skalními) výchozy a řekou se nazývá Růžanec. Nějakou dobu jsem se držel žluté turistické trasy po asfaltce, ale v jednom místě jsem již nepokračoval po "žluté", ale držel se právě této asfaltové cesty, překročil jsem křížení s "modrou" a pokračoval ještě kousek dále až jsem uviděl křížící lesní cestu. Po té jsem se vydal doleva mírně dolů, kde se někde v místě malého sedélka měla nacházet nějaká jeskyně. Ovšem jediné co jsem o ní věděl, byl přibližný bod, kde se má nacházet. Netušil jsem ani jestli se má jednat o klasickou beskydskou "ďuru" nebo nějakou skalní jeskyni případně sufózní objekt. Nakonec, světe div se, se přede mnou objevili menší skalky. Skalami je asi nazvat nemohu (směle jsem se po nich pohyboval i já - tedy nejedná se o skály :-)) ). Horolezci by tyto objekty patrně pojmenovali "českým" jménem "bouldery", tedy balvany. Nicméně ať už tak nebo jinak vytváří zajímavou skupinu skalek, stojící za prohlédnutí. Po nějaké době jsem nalezl i "jeskyni". Nebo spíš jeskyňku. Mohu-li použít jeskyňářské pravidlo: Pokud tam dokáži vlézt, jedná se o jeskyni. V tom případě ji jeskyňkou nazvat asi mohu. Někdo ji může nazvat skalní škvírou. Chodba, kterou jsem viděl může mít délku několika metrů. Její konec jsem ale nezahlédl, nebyl jsem v "ďurolezeckém" a taky jsem nechtěl vypadat jako bych prolezl nějakou "blátivkou" :-) Ještě mě čekala dlouhá cesta na Smrk, Kněhyni a Pustevny. U jeskyně jsem objevil dva vchody. Jeden vyšší a užší a kousek nad ním vlevo pro změnu širší, ale nižší otvor. Tento jsem použil k "průzkumu". Po asi jednom metru se chodby spojují a pokračují dále již chodbou jedinou. Jedná se o plazivku, o chůzi ani v podřepu zde nemůže být ani řeč.

  Překonal jsem se a přestal jsem se kochat skalkami a pokračoval dále směr Smrk. V plánu jsem měl ještě další smělé věci. Na ty nakonec nebyl čas a počasí se tak zhoršilo, že jediným hlavním přáním bylo se co nejrychleji dostat na Pustevny

   Od jeskyně jsem se kousek vrátil, ale prošel jsem to lesem a díval se kolem sebe zdali neuvidím i nějakou "klasickou" ďuru v zemi. Bohužel neuviděl. Připojil jsem se tedy na "modrou" a pokračoval na rozcestník Pod Malým Smrkem. U Smrku - sedlo jsem napravo míjel vrchol Malého Smrku a pokračoval dál až na Smrk. Místo pod sedlem je zajímavé tím, že i běžný turista, zde může vidět alespoň náznak "pralesního" prostředí. Zde se z "modré" přesuneme na "červenou" turistickou trasu, která vede z Holubčanky a na vrchol Smrku. Tato červená byla v mém mládí klasickou cestou na vrchol. Asi v té době zde ještě nebyly žádné PŘ a je faktem, že při výstupu jsem se v kamenitém prudším stoupání vždy ztratil a červenou již nepotkal. Inu stoupal jsem tehdy přímo vzhůru, až jsem vrcholu Smrku dosáhnul. Pod "červenou" z Holubčanky se nachází další zajímavá oblast: Bučací potok s vodopády.

  Pokračoval jsem až na vrchol Smrk. Kousek pod ním na "červené" se nachází dva zajímavé pomníčky. Jeden věnovaný J. Lenonovi a o kus dál J. Palachovi. Na vrcholu Smrku je i vrcholová kniha a tak jsem zde něco napsal i já. Asi čtvrt hodiny naprosto klidné chůze za vrcholem Smrku se nachází menší skalní útvary. Pod nimi již Smrk spadá prudkým svahem dolů do údolí Čeladenky. Jedná se ovšem o přírodní rezervaci a zde není vstup veřejnosti dovolen. Pro ty, které by snad napadlo, že si zde cestu do údolí zkrátí, tak jen malá poznámka. Svah je místy poměrně prudký, hodně zarostlý, na mnoha místech popadané stromy, případně vydatně porostlé nižším porostem (keři a podobně). Pod tím vším se ještě může nacházet poměrně rozměrná suť, která nemusí být příliš stabilní. Ideální místo, kde při troše neopatrnosti si člověk může solidně počechrat kotníky a tím se může stát sestup ještě náročnější. 

   Zdaleka si nejsem jistý, zdali si touto "zkratkou" pomůžete. Červená turistická trasa na mapě vypadá, že vše zbytečně obchází, ale má to svůj důvod. Nakonec jsem se konečně dostal do údolí Čeladenky a pokračoval doleva k odbočce na Kněhyni. Tuto cestu mám popsánu v jiném článku. Jen, že nyní jsem opět po asi roce postupoval nejkratší cestou podél potoku Kněhyňka k odbočce ke Kněhyňské jeskyni. K ní jsem ovšem nemířil. Již kolem potoku, kde se cesta stávala více a více kamenitá a prorostlá, mezi jiným, "velice živými" kopřivami, začínalo mrholit. Jak jsem se "prokousal" ke křižovatce, již suverénně pršelo. Doplnil jsem láhve vodou z řeky Kněhyňky a přemýšlel jak se nejrychleji dostanu na hřeben Čertova Mlýnu. Myšlenky na nějaké hledání jeskyní jsem vypustil a už jen přemýšlel jak se co nejrychleji dostat na zastávku autobusu na Pustevnách. Tedy vyškrávat se na Čertův mlýn a zde se pokusit co nejrychleji dostat k již známým místům. Vytahovat GPSku se mi v tom dešti nechtělo. Možná jsem šel dobře a NPR se vyhnul, ale radši se tady eventuálním ochráncům omlouvám, pokud jsem šel tam, kde jsem neměl. Nakonec jsem byl velice rád, že jsem se napojil na cestičku, kterou jsem již znal a světe div se u chaty Šumná jsem byl něco po třetí odpoledne. Dokonce jsem měl asi čtvrt hodiny čas na autobus, který dokonce nebyl poslední. Za odměnu, za všechny ty stoupání i sestupy jsem si dal dvanáctku a půlka byla "na žízeň", druhá "na chuť". Chtěl jsem si dát ještě jedno - chuť byla, ale viděl jsem jak se autobus otáčí k zastávce, tak jsem se rozloučil a pospíchal na něj.


   Krásný a náročný výlet. Se svým výkonem jsem nadmíru spokojen, ani mě nemrzelo, že zatím ještě nevím, kde jeskyně Vasco a patrně i Čertova díra přesně je. Snad někdy příště.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.498, 18.395)
Poslední aktualizace: 22.8.2017
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Výlet na druhou a třetí nejvyšší horu Beskyd.</strong> mapa
Mapa Výlet na druhou a třetí nejvyšší horu Beskyd.
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,3km od místa

Příspěvky v okolí Výlet na druhou a třetí nejvyšší horu Beskyd.

Pod Malým Smrkem je rozcestí modré a žluté turistické značky a najdeme jej asi dva kilometry západním směrem od vodní nádrže Šance. Vrchol Malý Smrk ( 1173 m.n.m.) se zvedá severozápadním směrem nad rozcestím. P…
Malý Smrk ( 1173 m.n.m.) je součástí osamoceného masivu godulských pískovců, který se vypíná nad rekreační obcí Ostravice, Čeladná a vodní nádrží Šance. Se sousedním vyšším Smrkem ( 1276 m.n.m.) nabízí pěkné rozhledy. Nahoře nenajdete žádné občerstvení. Na hřebenu mezi oběma vrcholy si však můžete prohlédnout pomníček věnovaný J. Lennonovi a J. Palachovi. Pod vrcholy se rozprostírá přírodní rezervace Smrk. Po jižním úbočí M…
Rozcestník žluté a modré turistické značky. Nachází se na hrázi přehrady Šance. Žlutá značka vede na Lysou horu. Po modré se dostanete až na Bílý Kříž. Na druhou stranu vede žlutá na Malý Smrk. Za pěkného počasí je zde pěkný výhled na větší část přehrady. Až k tomuto rozcestí se dá dojet autem a pak dále pokračovat kolem přehrady. Přehrada …
Vrchol
Smrk je druhou nejvyšší horou Beskyd a svou výškou 1276 m působí velmi majestátně. Je to hora osamocená s předvrcholem Malý Smrk (1173 m.n.m.) a je tvořená godulskými pískovci. Jste-li nadšenci vrcholových hospůdek a občerstvení, musíme vás zklamat na Smrku nic takového nenaleznete. A možná i proto je méně navštěvován a výstup na tento vrchol je považován za nejnáročnější v…
Tipy na výlet
Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. Na vrcholu se nachází vysílač, meteorologická stanice, stanice Horské služby a horská chata. Najdete zde i kříž, který je památkou na oběti Lys…
Lysá hora oblíbená to hora Petra Bezruče a jedno z nejdostupnějších míst pro Ostravany. Je příjemným místem výprav mnoha rodin s dětmi, zájmových kroužků, jež potkávám při svých výstupech. Trasa, jež jsem vložil d…
Největší rekreační středisko v Beskydech, obec spjatá s básníkem Petrem Bezručem.
Vesnice
Horská obec Ostravice se rozkládá v údolí horské stejnojmenné řeky Ostravice. Najdeme ji na úpatí Moravskoslezských Beskyd pod Lysou horou, která má 1328 metrů nad mořem. Lysá hora je…
Osada
Významné rekreační a turistické středisko Grúň se nachází v Moravskoslezských Beskydech a nejlepší přístup k němu je z obce Staré Hamry. Místo je ideální pro sportovní aktivity jak letní, tak i zimní. Turisté i cy…
Jdeme na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd - na Lysou horu. Jdeme z Ostravice z horního parkoviště po červené značce KČT přes Ostravskou louku a Lukšinec na samotný vrchol ve výšce 1323 m/m. Trasa má 6…
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
Vrchol Kněhyně ( 1256 m.n.m.) je jednou z nejmohutnějších hor Beskyd. Vrchol kopce je porostlý lesem a výstup na vrchol vede příjemným prostředím. Na vrcholu je vrcholová kniha, která toho…
Nejvyšší hora Beskyd (1323 m.n.m.) s telekomunikačním vysílačem.
Osamocený horský masív se majestátně zvedá severním směrem nad obcí Kunčice pod Ondřejníkem. Horský masív má dva vrcholky a to Skalku (965 m.n.m.) a Solárku ( 890 m.n.m.). Na východním…
Při příchodu Na Pustevny vás zaujme na okraji lesa po pravé straně dřevěná zvonička, vybudovaná na počátku 20. stol. podle projektu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Původní barevná výzdoba navržená D. Jurk…
Hřebenové sedlo, nejnavštěvovanější místo Beskyd s lyžařskými vleky a pohádkovou architekturou.
     Místo, na které Vás zavedou mé řádky v tipech na výlet a zároveň vám jej mohu s klidným srdcem doporučit, je známé beskydské středisko, které se těší hojné návštěvnosti. Jednak je tomu pro své jedinečné kouzlo, které tato oblast nabízí, ať to jsou výhledy na Beskydy i do širokého okolí, nebo jedinečná stavební architektura, která je zde zastoupená souborem chat (Pustevenka, Libušín, Maměnka, Tane…
Rekreační oblast
Bílý Kříž je místem velmi známým a hojně navštěvovaným ať už v létě či v zimě. Jedná se o známé rozcestí turistických tras a tras pro cykloturisty, které se zde rozdělují do několika stran. Na tohle půvabné míst…
10.3km
více »
Sochu pohanského boha úrody, Radegasta, vytvořil Albín Polášek s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Autor tohoto uměleckého díla, frenštátský rodák Albín Polášek, který větší část svého ž…
10.6km
více »
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
10.8km
více »
Kamenná socha mýtického Boha na trase Pustevny - Radhošť.
10.8km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
18.1km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
18.4km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
18.5km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
18.7km
více »
Kopřivnice leží na Severní Moravě, jižním směrem od města Ostravy. Jižním směrem od Kopřivnice se zvedají vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Město Kopřivnice je známé především výrobou automobilů, legendární Tatry…
21.6km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
22.8km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
22.9km
více »
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
36.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace