<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="50.29271" lon="16.15949">
		<name>Dobruška – rodný dům F. L. Věka i F. V. Heka</name>
		<cmt>Město Dobruška je určitě jednou z&amp;nbsp;nejkrásnějších vstupních bran do&amp;nbsp;Orlických hor, ale bohužel v&amp;nbsp;době naší návštěvy to byla „brána zavřená“. A to byl krásný podzimní den, 28. října. Avšak kdysi křižovatka starých obchodních cest dnes žádné obchodníky nepřiměla, aby otevřeli své krámky a úředníky, aby nezamkli infocentrum, muzeum či krásnou renesanční budovu radnice s věží. Vím, že ve svátek mají právo být zaměstnanci doma, ale co když do města přijedou turisté? Nebyli jsme sami, kdo zkoušeli dveře infocentra a zklamaně odešli.
&amp;nbsp;
Ale na město jsme nezanevřeli a vydali se nedaleko, pouze za bývalou Vodní či Novoměstskou bránu, kde jsme spatřili krásný zděný přízemní domek, jednu z nejvýznamnějších památek města.
&amp;nbsp;
Kouzelný domek, který má číslo popisné 185, představuje dochovanou ukázku předměstské architektury 18. století v&amp;nbsp;Dobrušce. Sice byl v&amp;nbsp;průběhu času opravován, ale původní vzhled si naštěstí ponechal. Dům je ale většině lidí…</cmt>
		<desc>Město Dobruška je určitě jednou z&amp;nbsp;nejkrásnějších vstupních bran do&amp;nbsp;Orlických hor, ale bohužel v&amp;nbsp;době naší návštěvy to byla „brána zavřená“. A to byl krásný podzimní den, 28. října. Avšak kdysi křižovatka starých obchodních cest dnes žádné obchodníky nepřiměla, aby otevřeli své krámky a úředníky, aby nezamkli infocentrum, muzeum či krásnou renesanční budovu radnice s věží. Vím, že ve svátek mají právo být zaměstnanci doma, ale co když do města přijedou turisté? Nebyli jsme sami, kdo zkoušeli dveře infocentra a zklamaně odešli.
&amp;nbsp;
Ale na město jsme nezanevřeli a vydali se nedaleko, pouze za bývalou Vodní či Novoměstskou bránu, kde jsme spatřili krásný zděný přízemní domek, jednu z nejvýznamnějších památek města.
&amp;nbsp;
Kouzelný domek, který má číslo popisné 185, představuje dochovanou ukázku předměstské architektury 18. století v&amp;nbsp;Dobrušce. Sice byl v&amp;nbsp;průběhu času opravován, ale původní vzhled si naštěstí ponechal. Dům je ale většině lidí…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/dobruska-rodny-dum-f-l-veka-i-f-v-heka/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>