<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.8295" lon="17.12876">
		<name>Šumvald – sv. Jan Nepomucký</name>
		<cmt>Mimořádně zajímavě pojatá plastika populárního barokního světce sv. Jana Nepomuckého zdobí prostranství před kostelem v Šumvaldě.
Čtyřboký hranolový odstupňovaný podstavec nese nástavec s obláčky a hlavičkami andělíčků. Na čelní straně podstavce je tradiční reliéf svržení mrtvého Jana do Vltavy z Karlova mostu. Kartuše nesou latinské a německé nápisy. V chronogramu je sice uveden letopočet 1725, ale samotný vznik díla se udává do roku 1713, čili nápis zřejmě vznikl dodatečně.
Socha, přesněji sousoší je připisována Janu Václavu Sturmerovi (Johannu), jednomu z předních olomouckých sochařů své doby (1675–1729). Sturmerovo dílo je ovlivněno pracemi lombardských mistrů a berniniovskými vlivy. Jeho dílo vyvrcholilo výzdobou poutního areálu na Svatém Kopečku, podílel se např. Na Mariánském sloupu na Dolním náměstí v Olomuci, sochy v kostelu Panny Marii Sněžné či ve sv. Mořici. Mariánské sloupy nesou jeho plastiky např. ve Svitavách, Moravské Třebové či Fulneku. K jeho učedníkům patřili…</cmt>
		<desc>Mimořádně zajímavě pojatá plastika populárního barokního světce sv. Jana Nepomuckého zdobí prostranství před kostelem v Šumvaldě.
Čtyřboký hranolový odstupňovaný podstavec nese nástavec s obláčky a hlavičkami andělíčků. Na čelní straně podstavce je tradiční reliéf svržení mrtvého Jana do Vltavy z Karlova mostu. Kartuše nesou latinské a německé nápisy. V chronogramu je sice uveden letopočet 1725, ale samotný vznik díla se udává do roku 1713, čili nápis zřejmě vznikl dodatečně.
Socha, přesněji sousoší je připisována Janu Václavu Sturmerovi (Johannu), jednomu z předních olomouckých sochařů své doby (1675–1729). Sturmerovo dílo je ovlivněno pracemi lombardských mistrů a berniniovskými vlivy. Jeho dílo vyvrcholilo výzdobou poutního areálu na Svatém Kopečku, podílel se např. Na Mariánském sloupu na Dolním náměstí v Olomuci, sochy v kostelu Panny Marii Sněžné či ve sv. Mořici. Mariánské sloupy nesou jeho plastiky např. ve Svitavách, Moravské Třebové či Fulneku. K jeho učedníkům patřili…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/sumvald-sv-jan-nepomucky/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>