<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.07054" lon="17.46016">
		<name>Uherské Hradiště - kostel Zvěstování Panny Marie</name>
		<cmt>Kostel Zvěstování Panny Marie je součástí areálu františkánského kláštera řádu Menších bratří na přelomu 15. a 16. století s řadou prvků tzv. vladislavské gotiky. Z&amp;nbsp;původní stavby se do dnešní doby dochovalo pouze obvodové zdivo lodi a presbytáře. Stavba kostela je v&amp;nbsp;jádru gotická zaklenutá v&amp;nbsp;lodi barokními klenbami. Klenba v&amp;nbsp;lodi spadá zřejmě do poloviny 17. století. Současný oltář je z roku 1904 (nahradil předchozí, který zničil požár v&amp;nbsp;roce 1894). Na restaurování vnitřního zařízení se tehdy podílel také Joža Úprka.&amp;nbsp;Věž s barokizující bání byla vystavěna až v r. 1934.
Po pravé straně kostelní budovy je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, která stála původně u řeky Moravy u&amp;nbsp;tzv. Hradišťské brány.
Po roce 1989 obnovili bratři františkáni v Uherském Hradišti řeholní život, avšak nyní bydlí v domě na náměstí.
Kostel je bohužel běžně nepřístupný a…</cmt>
		<desc>Kostel Zvěstování Panny Marie je součástí areálu františkánského kláštera řádu Menších bratří na přelomu 15. a 16. století s řadou prvků tzv. vladislavské gotiky. Z&amp;nbsp;původní stavby se do dnešní doby dochovalo pouze obvodové zdivo lodi a presbytáře. Stavba kostela je v&amp;nbsp;jádru gotická zaklenutá v&amp;nbsp;lodi barokními klenbami. Klenba v&amp;nbsp;lodi spadá zřejmě do poloviny 17. století. Současný oltář je z roku 1904 (nahradil předchozí, který zničil požár v&amp;nbsp;roce 1894). Na restaurování vnitřního zařízení se tehdy podílel také Joža Úprka.&amp;nbsp;Věž s barokizující bání byla vystavěna až v r. 1934.
Po pravé straně kostelní budovy je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, která stála původně u řeky Moravy u&amp;nbsp;tzv. Hradišťské brány.
Po roce 1989 obnovili bratři františkáni v Uherském Hradišti řeholní život, avšak nyní bydlí v domě na náměstí.
Kostel je bohužel běžně nepřístupný a…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kostel-zvestovani-panny-marie/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>