<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.49277" lon="18.3914">
		<name>Klauz Velké</name>
		<cmt>V údolí potoka Kyčerov na jižním svahu druhé nejvyšší hory Beskyd Smrku stojí nedávno opravený klauz/klaus. Nádrž sloužila kdysi k plavení dřeva a na rozdíl od těch na Bílé není zase až tolik přístupná a známá. Má hráz 30 metrů dlouhou a napájí ji dva potoky (Kyčerov a levostranný bezejmenný přítok). Na nich je ještě další zajímavost: přehrázky proti zanášení nádrže bahnem, u klauzu dost neobvyklé. Klauz nazývaný podle nedaleké osady Velké je dostupný právě z ní (tam vede modrá značka Smrk - zastávka Velký potok). V osadě se musí sejít dolů k potoku, kde na křižovatce čtyř cest odbočuje široká sypaná lesní cesta vpravo. Nádrž je asi o 1 km výše mezi masívem Kyčerové a Studenčan. Z Kyčerové k ní lze sejít i lesem.
Lesy ČR označují klauz podle chaty Klínská. Na nejstarších mapách je pod názvem Velké a místní jej obvykle…</cmt>
		<desc>V údolí potoka Kyčerov na jižním svahu druhé nejvyšší hory Beskyd Smrku stojí nedávno opravený klauz/klaus. Nádrž sloužila kdysi k plavení dřeva a na rozdíl od těch na Bílé není zase až tolik přístupná a známá. Má hráz 30 metrů dlouhou a napájí ji dva potoky (Kyčerov a levostranný bezejmenný přítok). Na nich je ještě další zajímavost: přehrázky proti zanášení nádrže bahnem, u klauzu dost neobvyklé. Klauz nazývaný podle nedaleké osady Velké je dostupný právě z ní (tam vede modrá značka Smrk - zastávka Velký potok). V osadě se musí sejít dolů k potoku, kde na křižovatce čtyř cest odbočuje široká sypaná lesní cesta vpravo. Nádrž je asi o 1 km výše mezi masívem Kyčerové a Studenčan. Z Kyčerové k ní lze sejít i lesem.
Lesy ČR označují klauz podle chaty Klínská. Na nejstarších mapách je pod názvem Velké a místní jej obvykle…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/klauz-velke/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>