<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.84697" lon="17.76532">
		<name>Melč – empírový zámek a DD</name>
		<cmt>Hlavní památkou severomoravské obce Melč, ležící v&amp;nbsp;okrese Opava, je zdejší zámek. Byl založen na místě někdejšího panského dvora - v&amp;nbsp;barokní podobě - Františkem Filipem z&amp;nbsp;Hodic a jeho manželkou Annou Magdalénou na počátku 18. století (určitě po roce 1705). K&amp;nbsp;jeho rekonstrukci a empírové úpravě došlo v první polovině 19. století. za Jana hraběte z Tenczina, který byl v&amp;nbsp;té době majitelem vikštejnského panství. Zámek se nachází v jihovýchodní části obce a kolem něj se rozkládá park s&amp;nbsp;rozlohou téměř 4,5 hektaru. V&amp;nbsp;současné době je zámek využíván jako dětský domov, a proto je budova - i Zámecký park – veřejnosti nepřístupná. Je to relativně škoda, protože běžný turista tak z&amp;nbsp;celého zámku uvidí od brány pouze hlavní průčelí, zatímco zajímavé východní průčelí, které je otevřeno do parku, zůstane zcela skryto.
Melčský zámek do dnešní doby zůstal ve své empírové…</cmt>
		<desc>Hlavní památkou severomoravské obce Melč, ležící v&amp;nbsp;okrese Opava, je zdejší zámek. Byl založen na místě někdejšího panského dvora - v&amp;nbsp;barokní podobě - Františkem Filipem z&amp;nbsp;Hodic a jeho manželkou Annou Magdalénou na počátku 18. století (určitě po roce 1705). K&amp;nbsp;jeho rekonstrukci a empírové úpravě došlo v první polovině 19. století. za Jana hraběte z Tenczina, který byl v&amp;nbsp;té době majitelem vikštejnského panství. Zámek se nachází v jihovýchodní části obce a kolem něj se rozkládá park s&amp;nbsp;rozlohou téměř 4,5 hektaru. V&amp;nbsp;současné době je zámek využíván jako dětský domov, a proto je budova - i Zámecký park – veřejnosti nepřístupná. Je to relativně škoda, protože běžný turista tak z&amp;nbsp;celého zámku uvidí od brány pouze hlavní průčelí, zatímco zajímavé východní průčelí, které je otevřeno do parku, zůstane zcela skryto.
Melčský zámek do dnešní doby zůstal ve své empírové…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/melc-empirovy-zamek-a-dd/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>