<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="50.141476" lon="15.119162">
		<name>Poděbrady-zámecká studna</name>
		<cmt>Zámecká studna v Poděbradech se nalézá v jihovýchodním rohu vnitřního nádvoří. Byla vysekána v opukové skále ve 13. stol. do hloubky třinácti metrů. Vrchní část studny byla později vyzděna. Nahoře podle dochovaných zpráv ze 16. stol. byla „nákladná kovaná mříž“. Kvalitní voda sloužila i pro potřeby obyvatel města. Velký provoz u studny, která byla před vchodem do knížecí rezidence, přinutila knížete Hohenlohe, aby pomohl městu s vybudování vodovodu do města z okolních panských lesů a vrtání nových studní, při kterém se objevil i první pramen Poděbradky na stejném nádvoří. Ve čtyřicátých letech 20. stol. byla studna zasypána, ale při celkové obnově zámku byla opět vyčištěna a opatřena novou skruží a mříží. 
 </cmt>
		<desc>Zámecká studna v Poděbradech se nalézá v jihovýchodním rohu vnitřního nádvoří. Byla vysekána v opukové skále ve 13. stol. do hloubky třinácti metrů. Vrchní část studny byla později vyzděna. Nahoře podle dochovaných zpráv ze 16. stol. byla „nákladná kovaná mříž“. Kvalitní voda sloužila i pro potřeby obyvatel města. Velký provoz u studny, která byla před vchodem do knížecí rezidence, přinutila knížete Hohenlohe, aby pomohl městu s vybudování vodovodu do města z okolních panských lesů a vrtání nových studní, při kterém se objevil i první pramen Poděbradky na stejném nádvoří. Ve čtyřicátých letech 20. stol. byla studna zasypána, ale při celkové obnově zámku byla opět vyčištěna a opatřena novou skruží a mříží. 
 </desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/podebrady-zamecka-studna/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>