<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="50.185768" lon="15.042139">
		<name>Nymburk-dům U černého orla-Eliška Přemyslovna</name>
		<cmt>Nymburk byl založen jako královské město kolem r. 1257 Přemyslem Otakarem II. a bylo důležitou oporou královské moci. V r. 1310 odvezl do Nymburka Jan z Vartenberka princeznu Elišku Přemyslovnu (1292-1330), která zde hledala útočiště v bývalém domě U černého orla, před pronásledováním  Jindřichem Korutanským. Dům U černé orla stával ve východní části dnešního Náměstí Přemyslovců v místě dnešního domu čp. 41. Z náměstí je na domě pamětní deska a z Kostelní ulice je v nice socha princezny Elišky Přemyslovny.
 </cmt>
		<desc>Nymburk byl založen jako královské město kolem r. 1257 Přemyslem Otakarem II. a bylo důležitou oporou královské moci. V r. 1310 odvezl do Nymburka Jan z Vartenberka princeznu Elišku Přemyslovnu (1292-1330), která zde hledala útočiště v bývalém domě U černého orla, před pronásledováním  Jindřichem Korutanským. Dům U černé orla stával ve východní části dnešního Náměstí Přemyslovců v místě dnešního domu čp. 41. Z náměstí je na domě pamětní deska a z Kostelní ulice je v nice socha princezny Elišky Přemyslovny.
 </desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/nymburk-dum-u-cerneho-orla-eliska-premyslovna/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>