<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.59267" lon="17.25264">
		<name>Olomouc - dům U Zlatého kříže</name>
		<cmt>Pozoruhodný olomoucký měšťanský dům U zlatého kříže bychom klidně mohli pracovně nazvat domem hraničním. Jednak tvoří nároží Dolního náměstí a Panské ulice v historickém centru hanácké metropole a současně je domem „plně“ renesančním i „zcela“ barokním zároveň. Ani to však není zcela přesný popis. Jedná se totiž o dům s gotickými základy, který je ve směru do náměstí renesanční a svou uliční částí barokní. Navíc ještě prošel na přelomu 19. a 20. století několika významnými stavebními úpravami. Tehdy také zmizela většina původní výzdoby průčelí, jen v Panské ulici najdeme ještě stále stuhové šambrány s uchy nad okenními rámy.
Ani předchozí upřesnění však nic nemění na tom, že…</cmt>
		<desc>Pozoruhodný olomoucký měšťanský dům U zlatého kříže bychom klidně mohli pracovně nazvat domem hraničním. Jednak tvoří nároží Dolního náměstí a Panské ulice v historickém centru hanácké metropole a současně je domem „plně“ renesančním i „zcela“ barokním zároveň. Ani to však není zcela přesný popis. Jedná se totiž o dům s gotickými základy, který je ve směru do náměstí renesanční a svou uliční částí barokní. Navíc ještě prošel na přelomu 19. a 20. století několika významnými stavebními úpravami. Tehdy také zmizela většina původní výzdoby průčelí, jen v Panské ulici najdeme ještě stále stuhové šambrány s uchy nad okenními rámy.
Ani předchozí upřesnění však nic nemění na tom, že…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/olomouc-dum-u-zlateho-krize/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>