<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.30189" lon="15.07815">
		<name>Kamenice nad Lipou a Pivovar na náměstí</name>
		<cmt>Pivo se v Kamenici sice vařilo již od 15. století, ale stávající budova pivovaru se narodila o něco později. Po dlouhou dobu drželi právo várečné měšťané, až na počátku 17. století převzala vaření piva vrchnost a vznikl u zámku první pivovar.
Stávající vzhled ale dostal pivovar v Kamenici během velké přestavby, kterou inicioval v letech 1860 až 1861baron Geymüller. Na danou dobu to byl projekt atypický až megalomanský. Pivovar přežil dvě světové války, ale takové štěstí neměl s nástupem komunistického režimu, kdy byl roku 1947 uzavřen.
V roce 2016 zakoupila chátrající budovu původního kamenického pivovaru společnost Pivovar Kamenice s. r. o. a rozhodla se zde obnovit pivovarský provoz. Podařilo se to, a tak se tady v současnosti vaří několik druhů piv. Já jsem jich několik ochutnal a byl jsem spokojen. Více se lze dozvědět na internetu: </cmt>
		<desc>Pivo se v Kamenici sice vařilo již od 15. století, ale stávající budova pivovaru se narodila o něco později. Po dlouhou dobu drželi právo várečné měšťané, až na počátku 17. století převzala vaření piva vrchnost a vznikl u zámku první pivovar.
Stávající vzhled ale dostal pivovar v Kamenici během velké přestavby, kterou inicioval v letech 1860 až 1861baron Geymüller. Na danou dobu to byl projekt atypický až megalomanský. Pivovar přežil dvě světové války, ale takové štěstí neměl s nástupem komunistického režimu, kdy byl roku 1947 uzavřen.
V roce 2016 zakoupila chátrající budovu původního kamenického pivovaru společnost Pivovar Kamenice s. r. o. a rozhodla se zde obnovit pivovarský provoz. Podařilo se to, a tak se tady v současnosti vaří několik druhů piv. Já jsem jich několik ochutnal a byl jsem spokojen. Více se lze dozvědět na internetu: </desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/kamenice-nad-lipou-a-pivovar-na-namesti/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>