<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="50.11159" lon="16.55448">
		<name>Klášterec nad Orlicí – sloup Panny Marie se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory</name>
		<cmt>Cennou pozdně barokní památkou východočeského a podorlického Klášterce nad Orlicí je mariánský sloup se sochami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory pocházející z I. poloviny 18. století. Jeho autor je sice už dnes neznámý, ale ví se alespoň, že donátorem byl v tomto případě místní mlynář Ondřej Buchtel a že v současné době už sloup vidíme v podobě z 80. let 19. století.
Svým způsobem se dá tato památka označit za pozoruhodné barokní pískovcové sousoší z roku 1721 v podobě pozdějších oprav (roky 1791 - kamenické práce Vít Kalous, štafírování Václav Víšek – 1883 a 1934) i za velmi významnou ukázku regionálního kamenosochařské práce. Sousoší má také urbanistický význam, protože spoluvytváří podobu centra obce.
Sousoší z jemnozrnného pískovce stojí u mostu na mohutném podstavci a tvoří jej antikizující sloup s hranolovým postamentem a vrcholovou sochou Neposkvrněné Panny Marie, kterou u paty sloupu doplňují boční sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory. Vše obklopuje…</cmt>
		<desc>Cennou pozdně barokní památkou východočeského a podorlického Klášterce nad Orlicí je mariánský sloup se sochami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory pocházející z I. poloviny 18. století. Jeho autor je sice už dnes neznámý, ale ví se alespoň, že donátorem byl v tomto případě místní mlynář Ondřej Buchtel a že v současné době už sloup vidíme v podobě z 80. let 19. století.
Svým způsobem se dá tato památka označit za pozoruhodné barokní pískovcové sousoší z roku 1721 v podobě pozdějších oprav (roky 1791 - kamenické práce Vít Kalous, štafírování Václav Víšek – 1883 a 1934) i za velmi významnou ukázku regionálního kamenosochařské práce. Sousoší má také urbanistický význam, protože spoluvytváří podobu centra obce.
Sousoší z jemnozrnného pískovce stojí u mostu na mohutném podstavci a tvoří jej antikizující sloup s hranolovým postamentem a vrcholovou sochou Neposkvrněné Panny Marie, kterou u paty sloupu doplňují boční sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory. Vše obklopuje…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/klasterec-nad-orlici-sloup-panny-marie-se-sochami-sv-jana-nepomuckeho-a-sv-barbory/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>