<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="47.55817" lon="7.58815">
		<name>Basilej – radnice  (Basel – rathaus)</name>
		<cmt>Basilejská radnice patří k nejvýraznějším dominantám tohoto téměř stoosmdesátitisícového švýcarského města. Jedná se o krásnou, červeně zbarvenou a zlatem zdobenou, budovu z počátku 16. století. Právě tehdy – tedy v letech 1504 až 1514 - totiž současná radnice nahradila starší objekt z roku 1290. Radnice z červeného pískovce stále slouží svému účelu a během adventu prý právě na jejím nádvoří vždy najdeme ten nejkrásnější vánoční strom v celé Basileji.
Dominantou radnice, která se nachází na náměstí Marktplatz (č. 9) je 47 metrů vysoká věž, samotná budova pak dosahuje výšky asi 30 m. To ostatní už sice tak nápadné není, ale různých zajímavostí a cenných pokladů v podobě různých architektonických detailů nebo zdobných prvků zde najdeme dost a dost.
Původní radnice – či spíše rychta (Richthaus) byla zničena při zemětřesení v roce 1356. Místo ní byl roku 1501 postaven nový objekt, který dostal název „Palác pánů“ (Palast der Herren). Již v roce 1503 ovšem městská Velká rada rozhodla o…</cmt>
		<desc>Basilejská radnice patří k nejvýraznějším dominantám tohoto téměř stoosmdesátitisícového švýcarského města. Jedná se o krásnou, červeně zbarvenou a zlatem zdobenou, budovu z počátku 16. století. Právě tehdy – tedy v letech 1504 až 1514 - totiž současná radnice nahradila starší objekt z roku 1290. Radnice z červeného pískovce stále slouží svému účelu a během adventu prý právě na jejím nádvoří vždy najdeme ten nejkrásnější vánoční strom v celé Basileji.
Dominantou radnice, která se nachází na náměstí Marktplatz (č. 9) je 47 metrů vysoká věž, samotná budova pak dosahuje výšky asi 30 m. To ostatní už sice tak nápadné není, ale různých zajímavostí a cenných pokladů v podobě různých architektonických detailů nebo zdobných prvků zde najdeme dost a dost.
Původní radnice – či spíše rychta (Richthaus) byla zničena při zemětřesení v roce 1356. Místo ní byl roku 1501 postaven nový objekt, který dostal název „Palác pánů“ (Palast der Herren). Již v roce 1503 ovšem městská Velká rada rozhodla o…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/basilej-radnice-basel-rathaus/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>