<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.41062" lon="8.71531">
		<name>Heidelberg – hrad a zámek  (Heidelberger Schloss)</name>
		<cmt>I když budeme ochotni jako fakt připustit, že hrad nad německým Heidelbergem je už většinou ve všech jazycích označován jako zámek, tak pro mnohé to bude stále hlavně velmi přitažlivá hradní zřícenina a jeden ze symbolů města. Koneckonců zde před sebou do jisté míry pořád máme gotickou stavbu z přelomu 13. a 14. století. Přesněji řečeno z let 1294 až 1303.
Heidelberský hrad, který je považován za jednu z nejkrásnějších památek svého druhu v celé zemi, můžeme také označit – díky jeho poloze mezi dvěma kopci a ve svahu nad městem – za plnohodnotné vyhlídkové místo. Pohled z hradu na údolí řeky Neckar a samotné město Heidelberg.patří k těm nezapomenutelným.
Hrad byl od samého počátku sídlem kurfiřtů a během bádensko-falcké války v letech 1461 až 1463 sloužil kurfiřtovi Friedrichu I. jako vězení pro bohaté nepřátele, za které si nechával následně zaplatit tučné výkupné. Zajímavý je také fakt, že se zde v květnu roku 1652 narodila Alžběta – Charlotta Bavorská, pozdější manželka Filipa…</cmt>
		<desc>I když budeme ochotni jako fakt připustit, že hrad nad německým Heidelbergem je už většinou ve všech jazycích označován jako zámek, tak pro mnohé to bude stále hlavně velmi přitažlivá hradní zřícenina a jeden ze symbolů města. Koneckonců zde před sebou do jisté míry pořád máme gotickou stavbu z přelomu 13. a 14. století. Přesněji řečeno z let 1294 až 1303.
Heidelberský hrad, který je považován za jednu z nejkrásnějších památek svého druhu v celé zemi, můžeme také označit – díky jeho poloze mezi dvěma kopci a ve svahu nad městem – za plnohodnotné vyhlídkové místo. Pohled z hradu na údolí řeky Neckar a samotné město Heidelberg.patří k těm nezapomenutelným.
Hrad byl od samého počátku sídlem kurfiřtů a během bádensko-falcké války v letech 1461 až 1463 sloužil kurfiřtovi Friedrichu I. jako vězení pro bohaté nepřátele, za které si nechával následně zaplatit tučné výkupné. Zajímavý je také fakt, že se zde v květnu roku 1652 narodila Alžběta – Charlotta Bavorská, pozdější manželka Filipa…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/heidelberg-hrad-a-zamek-heidelberger-schloss/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>