<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="49.91013" lon="14.06939">
		<name>Koněprusy – velkolom Čertovy schody</name>
		<cmt>Velkolom Čertovy schody na Berounsku je nejen zajímavou a geologicky významnou oblastí s nejkvalitnějším vápencem v České republice, ale také největším tvůrcem vápenných a vápencových výrobků u nás. Nachází se v blízkosti Koněpruských jeskyní, od kterých se také nabízí jeden z nejlepších panoramatických výhledů na tento lom, patřící u nás k těm největším. Jeho vydobytý prostor se nazývá Čertovy schody – západ a těžba vápence zde probíhá etážově. Díky tomu tady vznikla jednotlivá patra, tedy ony schody. Dno tohoto lomu se nachází v nadmořské výšce 320 metrů, v nejvyšším bodě severní stěny dosahuje nadmořské výšky 445 m.
Zásoby vápence v koněpruském lomu Čertovy schody by měly vydržet ještě asi sto let, lom je stále v provozu a až na zcela výjimečné prohlídky veřejnosti nepřístupný. Po ukončení těžby v západní části velkolomu by však měl tento úsek splynout s chráněným územím Zlatý kůň a Kotýs v jeden velký celek se systémem naučných stezek.
Na závěr ještě pár „technicko-taktických…</cmt>
		<desc>Velkolom Čertovy schody na Berounsku je nejen zajímavou a geologicky významnou oblastí s nejkvalitnějším vápencem v České republice, ale také největším tvůrcem vápenných a vápencových výrobků u nás. Nachází se v blízkosti Koněpruských jeskyní, od kterých se také nabízí jeden z nejlepších panoramatických výhledů na tento lom, patřící u nás k těm největším. Jeho vydobytý prostor se nazývá Čertovy schody – západ a těžba vápence zde probíhá etážově. Díky tomu tady vznikla jednotlivá patra, tedy ony schody. Dno tohoto lomu se nachází v nadmořské výšce 320 metrů, v nejvyšším bodě severní stěny dosahuje nadmořské výšky 445 m.
Zásoby vápence v koněpruském lomu Čertovy schody by měly vydržet ještě asi sto let, lom je stále v provozu a až na zcela výjimečné prohlídky veřejnosti nepřístupný. Po ukončení těžby v západní části velkolomu by však měl tento úsek splynout s chráněným územím Zlatý kůň a Kotýs v jeden velký celek se systémem naučných stezek.
Na závěr ještě pár „technicko-taktických…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/koneprusy-velkolom-certovy-schody/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>