<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<gpx version="1.1" creator="Turistika.cz - http://www.turistika.cz" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
	<wpt lat="41.38598" lon="2.17154">
		<name>Barcelona – klášterní kostel sv. Anny  (Monasterio de Santa Ana, Santa Anna de Barcelona)</name>
		<cmt>Někdejší klášterní kostel sv. Anny je pozoruhodnou románsko – gotickou stavbou pocházející z 12. století. Nachází se na stejnojmenné ulici (Carrer de Santa Anna č. 29) – tedy poblíž Katalánského náměstí (Plaça de Catalunya) - a o jeho významu nejlépe svědčí fakt, že už byl dávno zapsán na seznam španělských národních památek. Některým návštěvníkům však může trošku vadit fakt, že svatostánek spojovaný od počátku s Řádem Božího hrobu jeruzalémského je dnes jakýmsi centrem pro bezdomovce, před kterým se nově nachází také ležící socha Houmeles Ježíš.
Jestliže kostel sv. Anny prokazatelně existoval – i když zřejmě ještě jako nedostavěný – již v roce 1177, tak klášter „legalizoval“ až papež Inocenc II. roku 1215. V roce 1423 pak byl tento konvent sloučen s klášterem sv. Eulálie. Od roku 1592 se jednalo o sekulární (svoboda vyznání) kolegiální kostel.
Moderní dějiny už kostelu sv. Anny moc nepřály. V roce 1936 zničil požár kopuli, která musela být následně přestavěna. Zmizely také sochy z…</cmt>
		<desc>Někdejší klášterní kostel sv. Anny je pozoruhodnou románsko – gotickou stavbou pocházející z 12. století. Nachází se na stejnojmenné ulici (Carrer de Santa Anna č. 29) – tedy poblíž Katalánského náměstí (Plaça de Catalunya) - a o jeho významu nejlépe svědčí fakt, že už byl dávno zapsán na seznam španělských národních památek. Některým návštěvníkům však může trošku vadit fakt, že svatostánek spojovaný od počátku s Řádem Božího hrobu jeruzalémského je dnes jakýmsi centrem pro bezdomovce, před kterým se nově nachází také ležící socha Houmeles Ježíš.
Jestliže kostel sv. Anny prokazatelně existoval – i když zřejmě ještě jako nedostavěný – již v roce 1177, tak klášter „legalizoval“ až papež Inocenc II. roku 1215. V roce 1423 pak byl tento konvent sloučen s klášterem sv. Eulálie. Od roku 1592 se jednalo o sekulární (svoboda vyznání) kolegiální kostel.
Moderní dějiny už kostelu sv. Anny moc nepřály. V roce 1936 zničil požár kopuli, která musela být následně přestavěna. Zmizely také sochy z…</desc>
		<link href="https://www.turistika.cz/mista/barcelona-klasterni-kostel-sv-anny-monasterio-de-santa-ana-santa-anna-de-barcelona/detail"></link>
	</wpt>
</gpx>