Zřícenina Kamýk

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše cesta začíná na Exit 62 dálnice D5. Odtud zamíříme směrem na Rokycany. Na prvním kruhovém objezdu odbočíme "doleva" - 3. výjezd a pokračujeme stále po hlavní silnici na dalším KO jedeme "rovně" a na třetím KO odbočíme "doleva" - 3. výjezd. dále pokračujeme po hlavní silnici až do Oseka. Po cca 600 metrech je mírná odbočka doprava, kde je konec naší cesty automobilem, dále nás čeká přibližně 200 metrová pěší vzdálenost ke zřícenině.

Za čím jedeme?

lupa

Zřícenina zámku Kamýk se nachází 4 km severně od Rokycan. Zřícenina barokního zámku (letohrádku) stojí na skalnatém vršku na jižním okraji Oseka při silnici z Rokycan do Radnic. Byla to přízemní obdélná stavba z cihel, z níž se však zachovaly jen silně narušené podélné zdi, každá se čtyřmi okenními otvory. Nároží jsou pevně zaoblena. Patrné jsou i stopy cesty po úbočí kopce. Písemné zprávy o letohrádku se nedochovaly. Slohovou kritikou však lze stavbu datovat do let 1720–1740. Budovu zřejmě dali postavit Nosticové, kterým patřil Osek v letech 1700–1734. Je pravděpodobné, že jejím autorem byl plzeňský architekt Jakub Auguston. Když osecké panství koupili v roce 1758 Šternberkové, a zejména když od roku 1774 patřilo dvorské komoře, přestal být osecký zámek sídlem vrchnosti. Kamýk ztratil natrvalo své původní poslání a chátral. Ve druhé polovině 19. století se proměnil ve zříceninu.

Zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužili žádné stravovací a ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná vyhlídka do okolí, příjmná procházka.

Ostatní informace

Zde se neplatí žádné vstupné, jediný náklad je na dopravu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rokycany
(vzdálenost od místa: 3.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zřícenina Kamýk

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace