Zřícenina hradu Opárno

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

lupa

České Středohoří je kraj známý svými vrcholy sopečného původu, kterým dominuje hora Milešovka. Co už tak známo není, je skutečnost, že se v tomto kraji nachází relativně velké množství zřícenin hradů, které byly postaveny ve středověku, nejčastěji potom v dobách posledních Přemyslovců a Lucemburků. Jejich významem byla zejména ochrana severní hranice Českého státu před nepřáteli.

lupa

Jedním z takových hradů je také hrad Opárno, který se nachází zhruba 5 kilometrů severovýchodně od Lovosic. Tento hrad měl podobný osud jako mnoho jiných hradů v této oblasti. Panstvo postupně nahradilo „nepohodlné“ hrady daleko útulnějšími zámky. K opuštění Opárna došlo kolem roku 1520.

Za čím jedeme?

lupa

Nejpřístupnější je hrad od obce Opárno. Automobil můžeme nechat na návsi u pomníku padlým za druhé světové války. Odsud se vydáme směrem do kopce. Zhruba po 100 metrech uhneme za kapličkou vpravo. Po dalších 100 metrech zahneme podle směrovky vpravo. Nyní nás čeká poměrně nenáročná cesta do mírného kopce. Zhruba po půl kilometru narazíme na cestu, která je značená modře. Zde odbočíme vpravo (není to příliš dobře vidět, nicméně to, že narazíme na modrou značku, zjistíme relativně snadno). Po odbočení půjdeme rovně a po 200 metrech narazíte na zbytky středověkého hradu.

lupa

Na hrad lze vyrazit také z železniční zastávky Opárno, která leží na trati 097 Lovosice-Teplice. Ze zastávky se vydáme po modré turistické značce, která nás zavede po zhruba půl kilometru k hradu.

Z Opárna můžeme dále pokračovat na kopec Lovoš, který tvoří dominantu zdejší oblasti. Více o Lovoši se dozvíte např. zde.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V obci se nachází Penzion Oráč, který nabízí ubytování i široký výběr různých druhů jídel.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta na Opárno je relativně nenáročná, což může být pro některé to největší plus tohoto typu na výlet.

Ostatní informace

Není zde žádná otevírací doba, ani se zde neplatí žádné vstupné.Další informace

Hodnocení:
2723. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
10 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Oparno
(vzdálenost od místa: 0.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zřícenina hradu Opárno

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace