Zrcadlový kříž na Letné.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Zrcadlový kříž na Letné
Zrcadlový kříž na Letné
lupa

Když jsem poprvé slyšel o zrcadlovém kříži, nedokázal jsem si udělat představu, o co se vlastně jedná. Začal jsem pátrat po dalších podrobnostech až jsem konečně věděl, kde jej najdu. Od plánu již nebylo daleko krealizaci a tak jednu sobotu nás odváží autobus ze Sušice do Františkovy Vsi, kde naše putování začíná.

Za čím jedeme?

Zrcadlový kříž
Zrcadlový kříž
lupa

I když je kříž někde přímo nad námi, přesto nevolíme výstup po velmi příkrém svahu, ale protože se chceme trochu projít, vybíráme si málo používanou silnici do vesničky Žikov. Zde si prohlížíme dosti zchátralý zámeček ze druhé poloviny 18. století a po modré pokračujeme do osady Dohaličky. Otevírají se nám hezké výhledy k jihozápadu na ves Petrovice a vrchol Volšovské Stráže ( 790 m.n.m. ). Kaplička v osadě je zřejmě ve stavu dlouhodobé opravy . Přicházíme k lesu a začínáme s hledáním. Odbočujeme vpravo a procházíme křížem krážem lesem. Dosahujeme vrcholu Letné ( 636 m.n.m.), ale kříž nikde. Svahem klesá pěšinka a tak se jí svěřujeme. Smrkový les přechází v borový a náš kříž se objevuje. Je železný, asi 4 až 5 metrů vysoký, stojí na okraji menšího skaliska a strana do údolí je osázená zrcadly. Na kříži je připevněna dřevěná tabulka s textem. Lavička z kulatiny zve k odpočinku a rozjímání. Kříž byl postaven někdy kolem roku 2000, ale bližší údaje nemám k dispozici. Je odtud, i když omezený, výhled do údolí říčky Volšovky. Vracíme se zpět na cestu s modrou značkou a po úbočí Svatoboru ( 845 m.n.m.) se vracíme zpátky do Sušice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jedná se jen o menší vycházku a tak snad jen malá svačinka v některé z hospod v Sušici a půllitřík s pěnou za odměnu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Letná v zimě od JV
Letná v zimě od JV
lupa

Kříž je mimo turistickou cestu a je to jistě zajímavé a krásné místo, které člověka pohladí na duši. Nelíbil se nám stav cesty pod Svatoborem. Lesáci si skutečně místy dali záležet.

Ostatní informace

Dá se jít i v opačném směru a vrátit se autobusem například z Petrovic, kde je zajímavý kostel a možnost občerstvení . Autobus ze Sušice jede asi 10 minut. Celkem jsme ušli kolem 5 km. Pokud si potrpíte na mapy, musíte mít hned tři. A to č. 65 Povydří, č.64 Železnorudsko a č.68 Pootaví. Kříž není v mapách zakreslen a musí se hledat. Od značené cesty je asi 300 metrů. Těm, kteří se ke kříži vydají přejeme šťastnou cestu.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Zrcadlový kříž na Letné.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace