Zlatý Chlum na běžkách

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Rozhledna Zlatý Chlum
Rozhledna Zlatý Chlum
lupa

O tom, že Jeseník je perlou Jeseníků nemusíme nijak zvlášť pochybovat. Město vlastně ani neleží v samotných Jeseníkách (budeme-li tak nazývat jen Hrubý a Nízký), ale vlastně v dotyku mezi Rychlebskými horami a Zlatohorskou vrchovinou, Hrubý Jeseník sem vysílá jen výběžek v okolí Čapky, tedy vlastně jižní okraj města. A kdo není místní, dorazí sem jakkoliv - vlakem, autobusem, či vlastní dopravou.

Za čím jedeme?

Zlatý Chlum nad Jeseníkem
Zlatý Chlum nad Jeseníkem
lupa

Téměř povinností turisty je navštívit lázně na Gräfenberku a kdo má tuto podmínku splněnou, neměl by zapomenout na Zlatý Chlum. Zatímco lázně se nachází v Rychlebských horách, Zlatý Chlum vlastně již názvem napovídá, že patří do Zlatohorské vrchoviny.

Hlavní atrakcí hory je samozřejmě rozhledna. Kamenná rozhledna otevřená r. 1899 má podobu kulaté hradní věže s cimbuřím, vlastně takové, jaké byly koncem 19. a začátkem 20. století v módě.

A protože se blíží zima, můžeme se na horu vypravit i v tomto období. Za dostatečných sněhových podmínek je možnost vytáhnout i běžky, vždyť na vrcholu není problém aby bylo i přes metr sněhu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pramen Pod Zlatým Chlumem
Pramen Pod Zlatým Chlumem
lupa

Nejkratší a i nejužívanější výstup je z Jeseníku, můžeme zvolit přímější červenou značku, případně trošku klikatější modrou značku (je to bývalá sáňkařská dráha), ovšem u této modré je výhody, že vede kolem restaurace Křížový vrch, čili koho by počáteční prudký výstup zmohl, má možnost drobného odpočinku. K restauraci se dá i dojet autem, kdo se necítí na náročný výstup, ušetří něco přes 200m stoupání. (další občerstvení pak v bufetu u rozhledny a pak zase ve městě)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Restaurace Křížový vrch
Restaurace Křížový vrch
lupa

Obě značky se pak spojí na rozcestníku Křížový vrch (asi 0,5km od hospody) a následující stoupání již není tak drastické. Rozhledna bývá v zimě většinou otevřená o víkendech (není-li vysloveně psí počasí) a za dobrého počasí je na co koukat.

Je paradoxem, že rozhledna vlastně neleží u vrcholu hory, ale asi 200 m severozápadně od vrcholu a o nějakých 16m níže (vrchol 891, rozhledna 875m), přesto poskytuje nejen úchvatný výhled na město a okolí ale hlavně na celé severní svahy Hrubého Jeseníku, tj někde od Medvědí hornatiny až k Ramzové, samozřejmě údolí Staříče a Sokolský hřbet Rychlebských hor a velkou část Zlatohorské vrchoviny. Na severu se pak ztrácíme někde v nedozírné rovině Polska.

Na rozhledně nebývá nouze o veselou rozprávku – tedy v přilehlém bufetu, rozhlednář je vcelku osobitý patron a mezi místními má spoustu kamarádů a známých takže i neznalý příchozí může brzy zapadnout do zajímavé debaty. (jen musí dávat pozor aby nezatmělo).

Ostatní informace

A kostelík
A kostelík
lupa

Pokud se výletníci nechtějí vracet stejnou cestou, je nejlepší pokračovat červenou značkou třebas až na Rejvíz, případně kousek za Zlatým Chlumem uhnout po tzv. Zelené cestě k Jeseníku (směrem k Seči), narazí na žlutou značku, která by ho dovedla ke Krásné vyhlídce (kde najde stylovou restauraci), místní mívají vyšlápnuté stopy.

Vstupné na rozhlednu je nějakých 25,- Kč, důcodci či děti snížené.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Česká Ves
(vzdálenost od místa: 2.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zlatý Chlum na běžkách

05.11.2012 17:19

 Ta první fotka je Boží !!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace