Zlatorudné mlýny - hornický skanzen

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
lupa

Příspěvek, kterým jsem se snažil popsat muzeum hornictví ve Zlatých Horách je již zde, http://www.turistika.cz/vylety/zlate-hory-muzeum-expozice-hornictvi No a nyní ještě něco o nedalekých Zlatorudných mlýnech.

Za čím jedeme?

Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
lupa

Za názornou ukázkou jak se dobývalo zlato se vydáme do Údolí ztracených štol, resp. k replikám zlatorudných mlýnů, které se nachází v blízkosti řeky Olešnice. Kanál, kterým se přivádí voda ke mlýnům je původní a stále v provozu. Při výkladu průvodce se dozvíme, že nakopaná hornina byla nejprve nasypána do stoupy, kde byla rozdrcena na malé kousky a následně přenesena do spodního mlýnu, kde byla rozemleta na jemný písek. Nyní je to již kousek k samotnému rýžování. Tzv. čínským kloboukem točíme a točíme a vymýváme vodu se zbytky jemného písku až ten kousíček šupinky zlata nalezneme…. To bylo radosti, to ale tu zlatou šupinku nesmíte dát partnerce, aby ji ihned ztratila….cryingSurpriseSmile Ale jinak je moooc hodná wink.

Délka naučné stezky Údolí ztracených štol je 2 km a je na ní 11 zastavení s informačními tabulemi s podrobným a zajímavým popisem lokality.

Vstupné: dospělí 20,-Kč děti 10,-Kč

Provozní doba: květen - srpen po - ne 10:00 - 17:00

září - říjen út - ne 10:00 - 16:00

listopad (při dobrém počasí) so - ne 10:00 - 15:00

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Velmi dobrý pozdní oběd byl v nedalekém Revízu, v Penzionu Revíz.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
lupa

Vybudovat repliky zlatorudných mlýnů byl úžasný nápad, moc hezké. Od mlýnů doporučuji jít podél náhonu a podívat se jak voda teče do kopce. Samozřejmě se jedná o optický klam, ale opravdu to vypadá, že voda teče vzhůru…

Výlet ke zlatorudným mlýnům jednoznačně doporučuji, určitě se sem rád vrátím. Je zde spousta krásných míst na poznávání.

Ostatní informace

Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
Zlatorudné mlýny - hornický skanzen
lupa

Ke zlatorudným mlýnům se dostaneme od parkoviště u železničního přejezdu mezi Ondřejovicemi a městem Zlaté Hory, je to cca400 metrů. Parkování je bezplatné což je v dnešní době unikum….Další informace

Hodnocení:
728. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
27 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zlaté Hory
(vzdálenost od místa: 1.45 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zlatorudné mlýny - hornický skanzen

04.02.2014 18:35
Kombinace krásné přírody, kultury a poučení.
10.02.2014 15:56
Hodně zajímavé místo. Nádherná až mystická příroda, pěkně udržovaný skanzen mlýnů a areálu pro závody v rýžování zlata. Naučná stezka má právě tu délku, že není krátká a zároveň vás neumoří. No a můžete si zkusit vyrýžovat svůj kousek zlata :-)
01.08.2014 14:06
Neuvěřitelně krásné v přírodě posazené muzeum. Pan průvodce byl skvělý, toleroval dítka a ještě je zapojil do rýžování zlata. Úžasné ukázky funkčnosti mlýnů. Určitě doporučuji, i pro rodiny s dětmi.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace