Zlatonosná Kocába

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Turistické putování údolím Zlatonosné Kocáby.

Vypravil jsem se s přáteli turistiky na pochod údolím Zlatonosné Kocáby. Již na startu nás uvítali velmi přátelští pořadatelé a po krátkém občerstvení v přilehlé restauraci " U altánu" nás vypustili na trasu. Po modré turistické značce jsme se vydali kolem štěchovické přehradní nádrže. Trasa, po které nás dále vedla zelená značka byla překrásná s pohledem na vodní hladinu a chaty i chatičky kolem. Postupně naše kroky směřovaly k trampské osadě Ztracenka, kterou jsme ještě na vlastní oči neviděli, ale tolik o ní slyšeli. A skutečně, veškeré informace byly pravdivé. Pocit tak nádherně usazené osady do přírodní scenérie musí každý osobně zažít, aby docenil sounáležitost lidí s přírodou. Mohli jsme se podívat i na právě probíhající zápas mezi dvěma osadami ve volejbale a osobně pohovořit se šerifem osady. Po zelené se postupně přibližujeme pod hrází Vodní nádrže Slapy do Třebenic, kde vřele doporučuji velmi známou hospůdku U Taterů. Každý ocení příjemné prostředí a domácí jídla. K tomu ještě velmi přátelský přístup majitelů hospůdky a zároveň obsluhy. Odtud dále po modré na Kolnu a po červené do obce Slapy. Ani zde není o občerstvení pro unavené turisty nouze. Ze Slap pak po žluté k říčce Kocába. Ještě před mostem přes řeku se nám po pravé straně objeví chatové osady Maják, Havran, Luisiana a Kansas. Na první pohled je vidět, že chatové osady jsou zde již několik desítek let a pěkně posazené do přírody. To podle vzrostlých stromů kolem chat. Dále se dostáváme kolem pamětní desky Miroslava Tyrše zpět do Štěchovic. Zde je cíl opět u restaurace " U altánu". Všem, kteří chtějí vidět překrásnou krajinu kolem štěchovické vodní nádrže, včetně krásně upravené turistické ztezky, tuto trasu doporučuji.

Za čím jedeme?

Přírodní scenérie kolem štěchovické přehradní nádrže, trampská osada Ztracenka, říčka Kocába a pamětní deska Miroslava Tyrše.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobře a velmi chutně jsme se najedli v hospůdce U Taterů. Vynikající guláš i ostatní domácí jídla.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krajina kolem přehradní nádrže, samoobslužný stánek se suvenýry, kde každý zaplatil co si koupil.Výstavka historie jednotlivých osad v přírodě, krásná malebná říčka Kocába a osady kolem ní.

Ostatní informace

Každá osada na Kocábě má svoji vtipnou informační tabuli a vtipné upoutávky a vzorný pořádekDalší informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Zlatonosná Kocába

Vypravím
12.06.2010 16:08
Přemýšlím pořád, jestli se tam vypravit nebo ne
Štěchovice
17.06.2010 23:20
Každopádně bych Ti to doporučil. Je to krásná krajina kolem přehrady a krátký pobyt jen tak na Ztracence a v hospůdce u Taterů opravdu stojí za to. Nikdy nepřeháním, abych tam někoho nalákal a on mi potom vynadal, protože třeba vážil dlouhou cestu pro nic. Teď jdeme 20. června krásnou trasu kolem Blatenských rybníků s výkladem odborníka na historii a současnost rybníků panem profesorem Sekerou. Nevím jak to máš daleko, ale odchod je od firmy Blatenská ryba proti Blatenskému zámku v 9 hodin. Přeji Ti mnoho krásných výletů. Vladimír Vildt. Vyber si na Štěchovice slunné počasí. Pak to nemá chybu.
Ví pisatel, kolem které řeky vlastně šel?
04.08.2014 20:43

Olga
Krásný výlet, všem doporučuji. Nejde ale jen o výlet kolem Kocáby, ale především Vltavy,slavná tzv. Povltavská stezka (naučná stezka Svatojanské proudy, ze Štěchovic po zelené). Zpátky lze jet z Třebenic busem zpět do Štěchovic (Prahy),stezka má 8,5 km. Pisatel zvolil i zpět pěší trasu a ta ho zavedla na Kocábu. Pro leckoho je to ale náročné, doporučuji jako dva samostatné výlety. Kdo se chce projít údolím Kocáby a poznat její trampské osady, jde ze Štěchovic po žluté, nebo se vyveze busem do Nového Knína (z Pahy či Štěchvuc, trasa asi 20 km)nebo Malé Lečice ( Z Prahy Smíchova nebo Davle, trasa 14 km;)a sejde podél říčky do Štěchovic .

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace