Žižkova cesta Zemí hradů.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jedna z nově budovaných stezek v Českém středohoří. Vede na zříceniny hradů Panna, Kalich a k zámku v Ploskovicích.

Za čím jedeme?

Kalich z Třebušína
Kalich z Třebušína
lupa

Autobusem od nádraží v Ústí nad Labem jsme dojeli do Homole u Panny. Odtud jsme se vydali po silnici směrem na Řepčice. Na vrcholu stoupání odbočuje ze silnice žlutě značená cesta na vrchol Panny. Cesta byla nově upravována a tak byla velmi blátivá. Po chvilce jsme odbočili na lesní cestu, která stoupala až na skalnatý vrchol. Poslední úsek byl velice strmý a kluzký. Výhled, který nám umožnily holé stromy nás odměnil za vynaloženou námahu.

výstup na Pannu
výstup na Pannu
lupa

Na vrcholu byl v letech 1421 až 1422 postaven Zikmundem z Vartenberka hrad jako protiváha proti Žižkovu nedalekému hradu Kalich. Mezi těmito hrady pak docházelo k bojům o ovládnutí Třebušínské kotliny. Na vrcholu nejsou žádné pozůstatky hradu, pouze v jeho okolí jsou patrné zbytky valů.

vrchol Panny
vrchol Panny
lupa

Stejnou cestou jsme se vrátili na silnici a pokračovali do vesničky Řepčice s krásnými roubenými a hrázděnými domy. Stále po silnici jsme došli do Třebušína, kde na konci obce odbočuje žlutá turistická značka na Kalich. Původní vozová cesta stoupá v serpentinách lesem až ke zřícenině hradu Kalich. Pod skalnatým vrcholem je osazena informační tabule, která nás informovala, že hrad v roce 1421 vybudoval husitský vojevůdce Jan Žižka jako svoje sídlo a opěrný bod proti útokům ze Saska vedených Zikmundem z Vartenberka.

protilehlý Kalich
protilehlý Kalich
lupa

Do dnešní doby se zachovaly části vstupní brány, sklepení a věže. Z vrcholové skalnaté části je nádherný výhled na okolní vrchy Českého středohoří, na protější Pannu a pod kopcem ležící Třebušín.

Řepčice
Řepčice
lupa

Po odpočinku jsme sestupovali druhou přístupovou cestou, která vede lesem v západním svahu kopce a pak schází okolo místního hřbitova do Třebušína. Začalo pršet a tak jsme se schovali v místní hospůdce a počkali na autobus, který nás odvezl do Litoměřic. Vlakem jsme se vrátili zpět do Ústí nad Labem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Třebušíně je několik možností na občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Líbil se nám dobrý nápad s vybudováním nových stezek v Českém středohoří. Mimo této stezky se připravuje Zlatá stezka Zemí hradů, Liběšicko - levínská stezka Zemí hradů, Vartenberkova stezka a další.

Nádherný výhled z vrcholu Kalicha a informační panely s historií hradů.

Ostatní informace

Na zříceninách se neplatí žádné vstupné.

V Třebušíně se každoročně konají 7.-8.7. Husitské slavnosti.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ploskovice
(vzdálenost od místa: 6.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Žižkova cesta Zemí hradů.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace