Zimní romantika v okolí Sloupu v Čechách

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

studánka v Modlivém dolu
studánka v Modlivém dolu
lupa

O romantice skalních útvarů v okolí známého skalního hradu Sloup se můžeme přesvědčit i v zimním období. Dobrým výchozím místem je parkoviště u známého penzionu Zámeček ve Svojkově. Naproti němu jsou na oploceném pozemku zbytky malého skalního hrádku Starý Svojkov.

kaple v Modlivém dolu
kaple v Modlivém dolu
lupa

Před penzionem vyhledáme červenou turistickou značku a začínáme stoupat Modlivým dolem sevřeným pískovcovými skalními bloky. Po necelém kilometru chůze se údolí trochu rozšíří a dostaneme se do míst s vytesanou kaplí ze třicátých let devatenáctého století. Ideální místo pro první odpočinek a nafocení prvních fotek.

Modlivý důl
Modlivý důl
lupa

Od kaple stoupáme po červené značce do kopce. Při větším množství sněhu je prvních 100 metrů náročnějším sportovním výkonem. Stoupáme mezi skalními bloky na vrchol Slavíčku. V zimním období na vás půsoí okolní scenérie. Z vrcholu sestupujeme opatrně dolů až se dostaneme na skalní plošinu, odkud je nádherný výhled na skalní hrad Sloup a jeho okolí. Další příležitost k zajímavým snímkům.

skály v okolí stoupání na Slavíček
skály v okolí stoupání na Slavíček
lupa

Od výhledu se za chvíli dostaneme k další zajímavosti – amfiteátru, bývalému přírodnímu divadlu vytesanému ve skalních blocích. Pěšina dále klesá, až nás značka dovede k rozcestí pod hradem. Zde máme možnost chvíli posedět v restauraci Pod Hradem a rozhodnout se, kterou cestou se vrátíte zpět do Svojkova.

pěšina z vrcholu Slavíčka
pěšina z vrcholu Slavíčka
lupa

Jednou z možností je od hradu pokračovat po žluté značce, která prochází obcí mezi zajímavými roubenými domy. Značka nás pak dovede na turistické rozcestí u Záhořinské kaple, kde uhneme vpravo a sestupujeme po zelené zpět do Modlivého dolu. Po chvíli jsme zpět u skalní kaple a již známou cestou se vrátíme do Svojkova.

výhled na skalní hrad Sloup
výhled na skalní hrad Sloup
lupa

Druhou možností je od hradu pokračovat po modré pěšinou podél Dobranovského potoka přes několik lávek do Cikánského údolí s netradičními výhledy na hrad. Nejdříve míjíme Malou Cikánskou jeskyni a po dalších cca 500 metrech Velkou Cikánskou jeskyni. Stoupající úvozovou cestou dojdeme na rozcestí U Sedmi trpaslíků s možností občerstvení v restauraci. Zde modrou opustíme a opatrně se po málo frekventované silnici vrátíme do Svojkova.

Za čím jedeme?

Nasát zvláštní atmosféru skalních útvarů v zimním období. Přesvědčit se o tom, že Modlivý důl i skalní hrad Sloup má svou romantiku i v zimě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nejvíce se mi líbilo v restauraci U Sedmi trpaslíků.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavá skalní kaple. Krásný výhled na skalní hrad a okolí.

Ostatní informace

V letních měsících je možné vycházku prodloužit. Vhodným místem pro začátek i konec je Česká Lípa nebo Cvikov.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 3.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zimní romantika v okolí Sloupu v Čechách

prochazka
20.02.2010 19:51

mirka
Hello, my sme dnes tuto prechadzku absolvovali a bola genialna. Brodili sme sa sice po kolenach v snehu ale o to to bolo krajsie. Trasa je akuratna na kondicku. Vylet sme zakoncili v penzione nie v tom pod zamkom ale v tom, ktory je kusok dalej smerom na Svojkov, priamo v prvej zakrute. Velmi slusna obsluha a chutne jedlo z cerstvych surovin, pricom na nicom nesetrili. Jednym slovom doporucujem ! :)
RE> prochazka
08.03.2010 22:13
Dobrý den,
děkuji za kladné hodnocení výletu. Jsem rád, že se Vám výlet líbil a pěkně jste si jej užili.
S pozdravem "trempik"

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace