Židovský hřbitov u Podmokel.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Podmokly, kaple na návsi
Podmokly, kaple na návsi
lupa

Podmokly jsou malá vesnička v Šumavském podhůří, ležící v údolí stejnojmenného potoka. Od západu, jihu a východu ji obklopují hory. Ani se moc nerozběhla do svahů nad ní, kromě zemědělského objektu z dob socialismu a několika chalup západně od vsi zůstala věrna svému údolí. Na malé návsi stojí nově opravená kaplička a pomník padlým ve světové válce. Přes silnici je bývalá synagoga, dnes upravená na byty. Na dalším prostranství, blíže k Sušici, vyvěrá velmi silný pramen, zřejmě s pitnou vodou. A na východním svahu hory Kalovy má být židovský hřbitov a to je také, mimo jiné, cíl naší dnešní cesty.

Za čím jedeme?

Podmokly, zadní strana kaple
Podmokly, zadní strana kaple
lupa

Ze vsi jdeme úzkou asfaltovou cestou k zemědělskému objektu. Všude kolem jsou elektrické ohradníky pastvin a tak nezbývá, než se poptat na cestu. Hřbitov je údajně pod lesem a cesta k němu žádná nevede. Obcházíme kravín zleva a za ním přelézáme ohradník a nově vyjetou cestou stoupáme. Občasný pohled dozadu otevírá nádherný pohled k východu a jihovýchodu a do údolí Podmokelského potoka. Pastvinu máme za sebou, ale hřbitov nikde. Pastvina je znovu rozdělena na dvě části a za ohradníkem je husté houští, ze kterého vykukuje rozvalená kamenná zeď. Jsme na místě u jediného vstupu na hřbitov. Přelézáme opět ohradník a úzkým průchodem vstupujeme dovnitř. Hřbitov je udržován, tráva je posekaná, náhrobků je pouze kolem třiceti a jen jediný stojí ve správném směru. Ze stromů zde dominují lísky a břízy, kolem zdi jsou keře trnky. Mezi stromy je výhled na Javornickou hornatinu a vršky na východě. Zpět do vsi se vracíme skoro stejnou cestou, objevujeme malý křížek a končíme u pramene ve vsi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Podmokly, malá fontána
Podmokly, malá fontána
lupa

Hospoda v Podmoklech není turistům nakloněna a tak jídlo a pití je dobré mít sebou. Ale celá cesta se vejde do dvou hodin a s plným žaludkem se do kopce leze špatně. Je lepší jídlo a pití odložit a využít pohostinnost nedaleké Sušice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Podmokelský židovský hřbitov je místo vhodné pro urovnání myšlenek. Krásné výhledy na městečko Žihobce a jeho okolí, zcela jistě každého okouzlí.

Ostatní informace

Podmokly, cesta obcí
Podmokly, cesta obcí
lupa

Kromě přelézání elektrických ohradníků a absence lepší cesty, je problémem hřbitov najít. Je zcela ukryt mezi stromy a keři a zídka je vidět až z těsné blízkosti. Stoupání je strmé a zapotí. Cesta tam i zpět je něco kolem 3 km. Podmokly jsou na mapě KČT č. 68 Pootaví. Samotný židovský hřbitov není v mapě zakreslen.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Židovský hřbitov u Podmokel.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace