Zidlochovicky zamek a park

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Státní zámek Židlochovice

lupa

Státní zámek Židlochovice patrí k nejzachovalejším zámkum Evropy a spolecne s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zver vytvárí ojedinelý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území.

V zámeckém parku
V zámeckém parku
lupa

Historie zámku, zámek v soucasnost
Historie zámku zacíná v 14. století zmínkami o vodní tvrzi, vybudované na jantarové stezce, spojující Stredomorí s baltským pobrežím. Do honosnejší podoby byla tvrz postupne prestavována stredovekými majiteli, z nichž mezi nejvýznamnejší patrily rody Žerotínu a Valdštejnu. Zásadní prestavbu zámku do barokního stylu provedl hrabe Sinzendorf (1696-1742), který také velmi výrazne ovlivnil rozvoj myslivosti na židlochovickém panství. Také za doby panování rodu Ditrichštejnu a Habsburku byla myslivosti venována velká pozorno?t a židlochovický zámek sloužil loveckým hostum nejen k lovu, ale také ke spolecenským a politickým setkáním.

lupa

Dochovanou klasicistní podobu zámku nejvíce ovlivnil arcivévoda Fridrich, který vlastnil zámek v letech 1895 -1918. V této dobe byly v Židlochovicích organizovány velkolepé hony na drobnou zver a do interiéru zámku dovážel arcivévoda a jeho rodina trofeje zvere, ulovené v honitbách na území celého Rakouska-Uherska. Od roku 1918 patrí zámek Židlochovice do majetku ceského státu.

lupa

V soucasné dobe poskytuje zámek Židlochovice komfortní ubytování v 26 pokojích s celkovou kapacitou 46 lužek. Jednolužkové a dvoulužkové pokoje doplnuje 7 apartmá urcených pro nejnárocnejší klientelu. Pro príjemný pobyt hostu je pripravena lovecká jídelna, ružový salónek a hlavní spolecenský sál, které doplnují zámecká obrazárna a expozice soucasných významných trofejí zvere. Vedle ubytovacích a stravovacích služeb nabízí zámek Židlochovice predevším moderní konferencní centrum s kapacitou 90 osob, dále pak telefonické? ?axové a internetové spojení, individuální trezory pro hosty, strežené parkovište a radu dalších služeb.

Za čím jedeme?

Zámecký park

lupa

Zámecký park je parkem anglického typu s velkým množstvím (celkem 112 druhu) starších domácích i cizokrajných stromu rozptýlených na rozloze 23 ha. Je celorocne bezplatne prístupný verejnosti a je v nem možno videt 10-20 muflonu a 5-10 jelenu sika. Pri pobytu prezidenta T.G. Masaryka na zámku v roce 1930 byla na jeho pocest vysazena lípa u západní strany zámku, kde dodnes roste a je oznacena pametní deskou. V parku se nachází také obnovená lavicka básníka Petra Bezruce, který zde rád odpocíval pri svých návštevách mesta.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

v Židlochovicích je na jídlo toho dost a nic špatnýho o místních restauracích sem zatím neslyšel tak se snad dá dobře najíst kdekoliv.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

celkově zámek a celý Zámecký park ty přírodní krási to bylo bezva.

Ostatní informace

OTEVÍRACÍ DOBA K OKRUHU
Datum od - do a dny v týdnu: Čas od - do:

1. 1. - 31. 3.
PO ÚT ST ČT SO NE 08:00 - 16:00

STÁTNÍ SVÁTKY
1. 4. - 30. 9.
PO ÚT ST ČT SO NE 08:00 - 21:00

STÁTNÍ SVÁTKY
1. 10. - 31. 12.
PO ÚT ST ČT SO NE 08:00 - 16:00

STÁTNÍ SVÁTKYDalší informace

Hodnocení:
3606. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrušovany u Brna
(vzdálenost od místa: 2.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zidlochovicky zamek a park

Židlochovice
20.11.2010 09:46
Článek pěkný, jen ty hrubky kdyby nebyly :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace