Želivka - kolem přehrady na kole

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Objezd východní poloviny přehradní nádrže na Želivce.

Dost kopcovitá trasa, 56 km. My jsme ji celkem v pohodě zvládli s dětmi od 9 do 15 let.

Za čím jedeme?

  • Hodně nádherných rozhledů.
  • Dvojitý dálniční most, viz turistický cíl.
  • Zahrádka - kostel a zatopené městečko.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

S hospodami je to v této oblasti těžké. Na naší trase se téměř nevyskytovaly.

  • Bernartice, hostinec U Štecherů - nevaří se, ale nějaká první pomoc se asi najde.
  • Chotěměřice, hospoda u silnice - otevřeno až později odpoledne.
  • Kaliště, hospoda na návsi, otevřená od 19 h - nevyzkoušeli jsme, neb měla zrovna zavřeno i po této hodině.
  • Kaliště, Mahlerův dům - otevřeno do 19 h, mají zajímavý výběr menších dobrůtek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

  • Zajížďka z Kožlí po silničce, která končí ve vodě - super výhled, pěkná cesta.
  • Kostel v zatopeném městečku Zahrádka.
  • Nádherné rozhledy po celé trase.

Ostatní informace

[Viz též tip na výlet http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/podlipnicke-kostely-pe-hb.html]

Most přes Želivku
Most přes Želivku
lupa

Ať se z Kaliště, položeného v 600 metrech, vyjede kterýmkoli směrem, člověk se nestačí divit, jak daleko je vidět. Prvních několik kilometrů jsme jeli téměř neustále skopce přes Speřice a Koberovice až ke dvojitému dálničnímu mostu přes Želivku. Bylo zataženo a celkem zima, kolem 12°C. V kopci od vody do Píště jsme potkali jednak účastníky cyklozávodu a jednak pár kapek deště, které se zanedlouho změnily v docela plnohodnotnou sprchu. Nicméně vzhledem k naprostému nedostatku hospod v této oblasti (a tak to mělo zůstat ještě hodně dlouho) jsme jeli dál. Do Dolních Kralovic, obce přesídlené z údolí Želivky nad hladinu nádrže, nás dovedla příjemně zvlněná silnička. Ani tady není krčma, nepočítám-li plný výčep, kde bychom se stejně nenajedli.

Tohle asi nepřejedeme
Tohle asi nepřejedeme
lupa

Jedním znejkrásnějších úseků dnešní trasy byla asfaltová cesta vinoucí se svěžím zeleným lesem dolů z Kralovic ke Stříteži. Se zoufale prázdnými žaludky jsme si zajeli do Bernartic, kde už jsme byli rozhodnuti přestat pátrat a zlikvidovat svoje skromné zásoby. Nicméně najednou Káťa zavolala, že vidí hospodu! Že by fata morgana? S ohledem na blížící se smrt hladem by nebylo divu. Nicméně hospoda byla skutečná a ač zavřená, sedělo v ní pár chlapů a příjemná paní hostinská nám nabídla jediné, co měla k jídlu - párky. Všechny, které měla, v nás neprodleně zmizely a my jsme mohli pokračovat dál.

Za Kožlím
Za Kožlím
lupa

Mezitím se vyčasilo. Želivku jsme přejeli po silnici 150 (nijak frekventovaná, ale něco tu přece jen jezdí), která nás dovedla až před Kožlí. V Kožlí jsme našli hospodu (!) se zahrádkou, kde jsme se dohodli, že hlavní silnice nám už stačila a že otestujeme silničku, která podle jedné mapy vede k Zahrádce a podle druhé končí někde u vody. Jeli jsme nejprve po návrší s dalekým rozhledem, pak jsme projeli hranici vodárenského pásma a pak - se silnice zanořila pod hladinu. Museli jsme vystoupat zpátky, ale nějak nám to nevadilo, protože tento úsek byl opravdu krásný. Takže znovu na hlavní. Silnice 130 byla naštěstí skoro bez aut a navíc nás potěšila pěkným sjezdem k Zahrádce.

Zahrádka
Zahrádka
lupa

Městys Zahrádka zmizel pod hladinou nádrže a nad vodou zůstal jen kostel, jak nás poučila cedule na křižovatce. Přestože jsme před sebou měli stoupání do 620 m, nedalo nám to a museli jsme sjet k vodě. Stála to za to. Krásný kostel, u něj kašna a někde pod námi celé město - zvláštní pocit. Následoval tříkilometrový dokopec do osady V Horách (převýšení 240 m), který nám sice dal zabrat, ale na oplátku nám celou dobu poskytoval nezapomenutelný výhled. Poslední 2 km do Kaliště už byly po rovince.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Humpolec
(vzdálenost od místa: 9.2 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Želivka - kolem přehrady na kole

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace