Ze zříceniny hradu Blansko na Vysoký kámen.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Výlet hezkou krajinou Českého středohoří s nádhernými výhledy.

Za čím jedeme?

Lipová
Lipová
lupa

Vyjel jsem autobusem z Ústí nad Labem do vesničky Lipová. Za posledními domy odbočuji na žlutě značenou cestu. Polní cesta vede přes nízké návrší do osady Blansko. Před sebou mám zalesněný kopec se zříceninou hradu. U hájovny na okraji lesa visí zajímavá cedule. Místo zakoupení vstupenky na zříceninu je zde prosba o vynesení kamene na hrad, ten bude použit při opravě hradu. V blízkosti cesty jsou již kameny vysbírány. Tak jsem musel dál do lesa, abych také přispěl jedním kamenem na velkou hramadu na nádvoří hradu.

Z hradu se otevírá nádharný výhled na blízkou krajinu Českého středohoří a na obzoru pak na Tiské stěny a Děčínský Sněžník.

pohled směrem na Radešín
pohled směrem na Radešín
lupa

Na internetu jsem se dočetl o skalách s vyhlídkou na vrchu Vysoký kámen. To byl další cíl mého výletu. Z Blanska jsem pokračoval po zeleném turistickém značení přes Mirkov do svahu Vysokého kamene. Na turistické mapě není zakreslena žádná cesta vedoucí na vrchol. Tak jsem ze značené cesty odbočil na první lesní cestu směrem k vrcholu. Ta však vrchol jenom obcházela a tak po chvilce jsem se vydal přímo lesem na vrchol. Asi v polovině výstupu jsem došel na další cestu, která již vedla na zalesněný skalnatý vrchol. Byl odtud velice omezený výhled. Ale kousek pod vrcholem vedla pěšina do prudkého severního svahu na vrcholovou hranu velkého skalního bloku -Holé stěny. Odtud byl nádherný pohled do hlubokého údolí Lužeckého potoka a na podzimem zbarvené strmé svahy protilehlých vrcholků.

hrad se stále opravuje
hrad se stále opravuje
lupa

Po cestě z vrcholu jsem došel na značenou cestu, kousek dál od místa, kde jsem předtím odbočil. Pokračuji dál po zelené. Z Mašovic se jde po silnici odkud se otevírají stále nové hezké výhledy směrem do údolí řeky Labe a na protější hřeben Bukové hory. Ze silnice se odbočuje přes louku na úpatí Kozího vrchu.

Nádherný skalnatý vrchol s vyhlídkou na Labe a na protější vrcholy Českého středohoří.

Cestu jsem zakončil na vlakové zastávce Neštědice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vše s sebou, cestou není žádná možnost občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherně zbarvená podzimní krajina. Parádní výhledy jak z vrcholů tak i cestou.

Ostatní informace

V Mirkově je velká farma, kde se pořádají zajímavé akce.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mojžíř
(vzdálenost od místa: 1.86 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ze zříceniny hradu Blansko na Vysoký kámen.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace