Ze Sušice do Žichovic

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Čepičná z údolí Otavy
Čepičná z údolí Otavy
lupa

Podzimní slunce láká ke krátkým výletům a naše rozhodnutí projít údolím řeky Otavy ze Sušice do Žichovic, bylo dílem okamžiku. Vybrali jsme si cestu po pravém břehu, po nedávno otevřené cyklostezce č. 331. Začínáme u sušického nádraží. Odtud jdeme po žluté k železničnímu mostu a pokračujeme do Malé Chmelné. Následuje krátké stoupání lesem a za ním se již otevírají krásné výhledy na řeku a její okolí. Silnička nás vede do Velké Chmelné. Zdejší kaplička je po opravě a dá se říci, že se tím změnil vzhled celé návsi. Za obcí se loučíme se značkou a klesáme po cyklostezce do údolí. Přicházíme na most přes Podmokelský potok, za kterým končí asfaltový povrch. Cesta vede pod svahem, nedaleko kolejí a na první pohled je vidět, že jsme vstoupili do vápencové oblasti. Změnila se druhová skladba rostlin a na svazích nad námi jsou menší či větší vápencové skály. Lesy jsou smíšené s převahou smrků a borovic. Od železničního přejezdu pokračujeme již po silnici do Žichovic, kde, na zdejším nádraží, náš malý výlet končí.

Za čím jedeme?

Pohled na Svat, Čepičnou a Chanovec
Pohled na Svat, Čepičnou a Chanovec
lupa

Podzimní příroda je nenapodobitelná. Zcela jistě během cesty nejvíce upoutá hřeben vrchů na protějším břehu řeky. Podzim tady skutečně maluje. Postupně se díváme na nejnižší Pumperk, následuje Svat s velmi příkrými svahy. Protáhlá Čepičná je zde se svými 671 m.n.m. nejvyšší a nejkrásnější. Lesy na jejích svazích jsou převážně listnaté a v každém ročním období se hora převléká. Nejkrásnější šaty si ale bere na podzim. Hřeben pozvolna klesá na nižší Chanovec. Mezi ním a Líšnou je údolí Budětického potoka. Rozsáhlé bílé vápencové stěny této hory jsou pozůstatkem těžby vápence. A tečkou je mohutná zřícenina hradu Rabí. Ale i pravý břeh, po kterém jdeme, nabízí mimo jiné pohled na Svatobor a Kalovy. Jde se i kolem několika křížků, bez kterých si českou krajinu nelze ani představit. Krásné louky v údolích, nad kterými poletují jako pavučiny zbytky ranní mlhy a šepot vody v potoce, jsou malým bonusem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo i pití lze ponechat na hospodách, které jsou jak v Sušici tak i v Žichovicích. Sehnat ubytování na podzim není také problémem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Čepičná od Velké Chmelné
Čepičná od Velké Chmelné
lupa

Podzim ve vápencové části v údolí Otavy se jen tak někde nevidí. Desítky barevných odstínů, modré nebe nad hlavou a ještě stále hřející sluníčko, co si více přát. Celou cestu jsme nikoho nepotkali. Jen několik sojek nás bedlivě sledovalo. Prostě klid a pohlazení na duši.

Ostatní informace

Cestou do Velké Chmelné
Cestou do Velké Chmelné
lupa

Celá cesta je dlouhá okolo 5 km a je bez většího stoupání. Vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Pokud to nechcete jen tak přelétnout a cestu si vychutnat, je dobré počítat se 2 hodinami. Zpátky do Sušice jsme jeli vlakem. Jedná se o trať č. 185 z Horažďovic předměstí do Klatov.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sušice
(vzdálenost od místa: 2.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ze Sušice do Žichovic

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace