Ze Dvora Králové k přehradě Les Království

Tipy na výlet, Podzvičinsko
Kam a jak jedeme?

Se Zvičinou v pozadí.
Se Zvičinou v pozadí.
lupa

Údolní nádrž Les Království se nachází na Labi asi 6km západně od centra Dvora Králové. Patří k nejkrásnějším přehradám, dovolím si tvrdit, nejenom v Čechách. Napsáno o ní je mnoho, najdete ji na všech starších i nových pohlednicích Královédvorska, nedávno ji dokonce bylo možné vidět i v reklamě na whisky. V každém případě stojí za to se k ní podívat. Místo má nezapomenutelný Genius loci, který dýchne na každého, kdo se tu nachází poprvé, příjemná vzpomínka vám však zůstane natrvalo. Lesní údolí v královédvorském polesí ji skrývá po celou dobu, než se dostanete přímo k vlastní hrázi, která vás ohromí svojí mohutností i pohádkovou architekturou.

Je možné se k ní dostat několika způsoby a cestami. Dnes zvolíme cestu pěšky nebo na kole severní trasou podél lesa. V případě kola je vhodné alespoň trekové, idální je horské, i když cesty tímto směrem nejsou nijak zvlášť náročné, pouze občas bývají místy blátivé. Výchozím místem může být náměstí ve Dvoře Králové, ze kterého se částí města přesuneme k místní nemocnici, nejlépe kolem tzv. Kohoutova Dvora – městského muzea, přes čtvrť Podharť. Zde mineme např. rodný dům slavného skladatele, hudebníka a herce třicátých let minulého století R.A. Dvorského. Když se dostaneme k okraji lesa pod nemocnici, která je mimochodem hezkou stavbou z počátku 20. století, uhneme doleva a vydáme se nejdříve asfaltovou a po asi půl kilometru již polní cestou směrem k osadě Podháj, ke které se dostaneme asi po třech kilometrech. Jdeme nebo jedeme-li pod lesem, naskýtá se nám krásný výhled na město a celý Zvičinský hřbet s jeho dominantou, kopcem Zvičinou, kam si svůj výlet potom mohou protáhnout ti zdatnější. V houbařské sezóně zdejší lesy oplývají houbami, takže si trasu můžete zpestřit i houbařením a zvolit variantu lesem po žluté značce, od které se musíte odchýlit nad Podhájem. Osada Podháj je klidným místem v lesním koutě napravo od silnice na Hostinné. Odtud je to k přehradě už jen přibližně třičtvrtě kilometru lesními pěšinami. Je pak mnoho variant, kam pokračovat dále.

Zpět do Dvora Králové se vydáme z druhé strany hráze po silničce s modrou turistickou značkou směrem na Bílou Třemešnou, ze které uhneme po asi pěti stech metrech na konci lesa nalevo a pokračujeme po červené polní cestou do osady Filířovice, což je asi 1,5 km. Tady nabydete pocitu, že se zde zastavil čas. Je to klidné místo stranou všech hlavních silnic a často tu přítomnost lidí není nijak patrná. Dále nás červená vede cestou k tzv. Borovičkám, což je již okrajová část Dvora Králové se zahrádkářskými koloniemi a blíže k městu s novostavbami rodinných domků. Přitom ještě kousek za Filiřovicemi v polích minete zajímavá kovová Boží muka odkud je pěkný výhled na severní stranu města a nemocnici, kudy jsme šli směrem k přehradě. Pěšínou v keřovitém porostu /bývá při nepříznivých podmínkách blátivá - je to však úsek jen asi 200m/, projdete okolo umělého lesního rybníčku, který je krásným odpočinkovým místem vhodným pro krátké zastavení v příjemném přírodním prostředí. Projitím zmíněnými Borovičkami se dostanete již do centrální části města, odkud je přibližně jeden kilometr zpět k výchozímu náměstí.

Trasa je nenáročná přibližně 12 km dlouhá a celkem nastoupáte asi 120m. Většinou na ní nebývá možnost občerstvení, pouze v létě je na přehradě nově otevřen stánek. Je tedy na vás, jak se na cestu připravíte a jak ji pojmete. Na kole ji zvládnete pohodovou jízdou třeba i za hodinu, zdatnější samozřejmě i rychleji, nebudete-li naopak spěchat, může to být příjemný půldenní výlet. Není-li příliš nevlídné počasí, je možné cestu absolvovat celoročně, např. i v zimě bývá na přehradě velice hezky.

Za čím jedeme?

Technická památka. Výlet lze pojmout různě, od rodinného výšlapu s piknikem, po příjemnou nenáročnou bajkovačku

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Po trase nejsou možností se stravovat. Vhodné je proto si vzít něco sebou. V létě je na přehradě otevřen stánek. Jinak je možné z přehrady dojít do vísky Nemojov, kde je výletní restaurace. Je to přibližně 1,5km od hráze.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Přehrada i cesta se vám budou určitě líbit.

Ostatní informace

Na přehradě bývá občas "den otevřených dveří", kdy je možné se podívat do malé elektrárny, ale zejména dovnitř do útrob vlastní hráze.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bílá Třemešná
(vzdálenost od místa: 2.52 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ze Dvora Králové k přehradě Les Království

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace