Západ slunce na Rozkoši.

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Rozkoš, západ slunce
Rozkoš, západ slunce
lupa

Zajímavým a dosti navštěvovaným místem východních Čech je zcela jistě přehrada Rozkoš. Toto osmé největší, lidmi zbudované jezero v republice je také nazýváno Východočeským mořem. Přehrada byla vybudována v Úpsko – metujské tabuli, nedaleko České Skalice. O její velikosti svědčí následující údaje. Plocha vodní hladiny je 1001, 25 ha a je napájena Rozkošským a Rovenským potokem. Zřejmě to pro plnění nádrže nestačilo a tak byl vyhlouben kanálový přivaděč z řeky Úpy. Ten je dlouhý přes dva kilometry. Zajímavostí je rozdělení přehradního jezera na dvě části Rovenskou hrází, která je dlouhá 1,7 km a směrem k obci Spyty na západní straně pokračuje 200 metrů dlouhým betonovým přelivem. Samotná hráz je v jižní části jezera, její délka je 412,5 metrů a je vysoká 26,4 metry. Šířka silnice, která po hrázi prochází, je 6 metrů. Se stavbou přehrady se začalo v roce 1951 a v následném roce byla přerušena. Dokončení stavby začalo v roce 1964 a byla dostavěna až v roce 1969. Kanálový přivaděč z Úpy přibyl v roce 1972.

Za čím jedeme?

Rozkoš, večerní nálada
Rozkoš, večerní nálada
lupa

Při našem pobytu v obci Kleny jsme to měli na břeh přehrady kolem půl kilometru. Květen koupání ještě nepřeje, ale kolem nádrže jsme se prošli. Na březích přehrady je již kromě jmenované obce nejvýznamnějším místem město Česká Skalice na severní straně jezera s velkým kempem. Zašli jsme si i na západní břeh, na kterém je ves Spyty. V těchto místech jsme potkávali rybáře a je jisté, že rybám se tady daří. Hráz je v jihozápadní části jezera a na jižním břehu jsou obce Doubravice a Lhota. Z našeho pohledu byl nejzajímavější břeh východní s vískou Šeřečí. Při tomto břehu je i lesní porost a bažinaté louky. Tady je království ptačích a ostatních obyvatel jezera. Místo plné klidu a pro nás v jediný neuplakaný den, mohl být ukončen sledováním pohádkového západu slunce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rozkoš, večerní hladina
Rozkoš, večerní hladina
lupa

Bydleli jsme a stravovali se v motelu Edison v obci Kleny. Ten je při severním okraji obce, při hlavní silnici z České Skalice do Náchoda. Vaří tu poměrně dobře, s ubytováním to bylo o něco horší, ale dalo se to přežít.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozkoš, utajený záliv
Rozkoš, utajený záliv
lupa

Pozorovat západ slunce nad vodní hladinou je v každém případě hezkým zážitkem. Ač se jedná o moře nebo malý rybníček uprostřed luk. Odpověď na otázku, jak se nám tady líbilo, necháme na fotografiích.

Ostatní informace

Rozkoš, před západem slunce
Rozkoš, před západem slunce
lupa

V okolí jezera je kromě kempu u České Skalice hodně dalších míst, která jsou vhodná k pobytu. I když jsme se k procházkám kolem jezera chystali každý den, podařilo se nám to jen dvakrát. Skoro celý týden pršelo, což bylo pádným důvodem k jiné činnosti.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Česká Skalice
(vzdálenost od místa: 1.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Západ slunce na Rozkoši.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace