Zámek ve Volšovech.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Volšovy, pohled na zámek od JV
Volšovy, pohled na zámek od JV
lupa

Ulišovy, tak zní původní název tohoto prastarého sídla, které v roce 1045 daroval kníže Břetislav Břevnovskému klášteru. Jistě, o mnoho dříve před tímto datem, se zde rýžovalo zlato. A to je i jeden z důvodů, proč byly Volšovy v majetku kláštera skoro pět století. Někdy kolem roku 1541 kupuje statek Břetislav Švihovský z Rýzmberka, ale panským sídlem se stávají až za držení Koců z Dobrše po roce 1550. Tehdy zde byla postavena tvrz. Během 17. a 18. století byly provedeny barokní úpravy. Vznikl dvojkřídlý objekt s přistavenou zámeckou kaplí ale to již byli vlastníky Dohalští z Dohalic. Sledovat střídání majitelů je skoro detektivkou, bylo jich hodně a když se roku 1873 panství stalo majetkem hraběcího rodu Chotků, prožívá panství svůj vrchol. V té době je u zámku poměrně veliký park a zahrada. Součástí areálu je mlýn a pivovar, jehož provoz byl ukončen po roce 1890. Chotkové panství v roce 1908 darovali českobudějovickým petrinům. Kongregace měla panství až do roku 1950, kdy jej zabral stát. Začali zde hospodařit státní statky a úpravy v těchto letech zcela smazaly slohový vzhled zámku. V roce 1990 se zámek vrací původním majitelům. Dnes zde provozuje svoji činnost oblastní charita Sušice. V minulých letech proběhla oprava střech a zdá se, že zámek má nejhorší časy za sebou.

Za čím jedeme?

Volšovy, jižní část zámku
Volšovy, jižní část zámku
lupa

Na cestu vycházíme po červené ze sušického náměstí. Cesta prochází lesoparkem Luh, proti proudu řeky Otavy a Volšovky. Les i okolní krajinu pokryl sníh a řeka se ocitla v ledovém objetí. Sem tam lze pozorovat neúnavného skorce, jak se vrhá za potravou pod hladinu i led, aby se o několik metrů dále vynořil. Nad námi prolétá několik kormoránů, kteří se rozhodli na řece přečkat zimu. Jistě k velké nelibosti rybářů. Labuť, která se rozhodla tady přezimovat, se snesla do nezamrzlé zátoky. Rybníčky v Luhu zcela pokryl led a i divoké kachny se přestěhovaly na řeku. Klid přerušuje jen pád sněhu z okolních stromů. Docházíme k lávce přes řeku a pokračujeme k osadě Páteček. Po delším stoupání za osadou červenou značku opouštíme a po silnici vpravo míříme k našemu cíli. Otevírají se nám odtud pohledy na město, vrch Svatobor a okolní hory. Určujeme Sedlo, Kalovy, Svat a Strážiště. Za sebou necháváme po levé straně nevábný zemědělský podnik a po deseti minutách jsme ve Starých Volšovech. Jsou zde dvě nádherné staré lípy, dnes ještě v mrazivém zajetí. Cesta klesá a náš cíl máme před sebou. Ves je rozložena v údolí podél Volšovky a působí roztodivně a neupraveně. Na pořádek si tu moc nepotrpí. Docházíme na rozlehlé nádvoří s památnou lípou. Obcházíme zámek a budovy bývalého mlýna a pivovaru. Ještě pár fotek a vracíme se zpět. Cesta nás dovedla do parku, jestli se tyto houštiny dají tak nazvat. Ale i zde je několik nádherných stromů především buků, javorů a smrků. Objevujeme několik sejpů po rýžování zlata. Říčka Volšovka se ledem ještě nedala spoutat a její zurčení nás provází na konec parku. Docházíme podle ní zpět k řece Otavě a stejnou cestou se vracíme do Sušice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na tento výlet stačí asi tři hodiny. Pokud se nenajíte v Sušici je nutné mít svačinku sebou, anebo trochu držet dietu. Ubytovat se lze ve městě.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Volšovy, nádvoří s památnou lípou
Volšovy, nádvoří s památnou lípou
lupa

Krásný zimní den se nám vydařil. Obdiv patří jak historii tohoto místa tak i okolní přírodě. Viděli jsme největší hory východní části Svatoborské vrchoviny a prošly se kolem dvou nádherných řek. Nelíbil se nám nepořádek v okolí zámku.

Ostatní informace

Volšovy, vstup do zámku
Volšovy, vstup do zámku
lupa

Celá cesta je dlouhá asi 6 km a i když je Sušice nedaleko a byl krásný den, skoro nikoho jsme nepotkali. Pokud chodíte podle map KČT tak musíte mít č. 64 Šumava – Železnorudsko a č. 68 Pootaví. Ještě malé doplnění historie. V mládí ve Volšovech pobýval spisovatel Karel Klostermann.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Zámek ve Volšovech.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace