Zámek Nebílovy

Tipy na výlet, Plzeňsko
Nebílovy, zadní křídlo
Nebílovy, zadní křídlo
lupa

Turisty neprávem opomíjený a relativně neznámý zámek Nebílovy je dílem plzeňského stavitele Jakuba Augustona. Velmi pravděpodobně k jeho stavbě posloužila neznámá předloha císařského architekta J.L. Hildebranta a zámek je u nás opravdu unikátní ukázkou vídeňské barokní zámecké architektury. Nehotový zámek na místě původní renesanční tvrze zakoupili na počátku 18. století Černínové a již jako jejich majetek byl zámek r. 1720 dokončen.

Nebílovy
Nebílovy
lupa

Zámek má dvě křídla, která byla původně propojená arkádovými chodbami. Jejich zbytky si dnes můžete na nádvoří hradu prohlédnout. Tady také můžete usednout u hezké kašny a kochat se pohledem jak na upravené přední křídlo, tak i na zadní, doposud v rekonstrukci.

Nebílovy, přední křídlo
Nebílovy, přední křídlo
lupa

Navzdory neutěšenému stavu jsou naštěstí přístupné i některé prostory v dosud renovovaném a restaurovaném křídle. Je zde taneční sál, jenž byl vymalován exotickými motivy pražským malířem Antonínem Tuvorou. Bylo nám umožněno obdivovat restaurátorské práce a zároveň i nakouknout do zámecké kaple.

Nebílovy, pozůstatky po arkádách
Nebílovy, pozůstatky po arkádách
lupa

V předním křídle, zpřístupněném veřejnosti r. 1998, najdeme barokní a rokokový mobiliář a expozici překrásných barokních lustrů. Nábytek, obrazy, malby, porcelán i lustry jsou zde ve znamení květinových motivů, celá expozice v předním křídle působí jako sladký bonbónek. Ovšemže hezký a vkusný bonbónek...

Se stravou v Nebílovech nemůžeme sloužit, občerstvili jsme se později na Švihově, kam jsme odsud pokračovali.

Paradoxně se nám více líbilo zadní a neopravené křídlo, svou syrovostí nám připadalo přirozenější a navíc jsme smekali obdivem pomyslné pokrývky hlavy před restaurátory.

Nebílovy
Nebílovy
lupa

Mrzelo nás, že je stále nepřístupná zahrada, procházející taktéž opravami, ale velmi pravděpodobně by mohla být obnovena díky dotaci z operačního programu Životní prostředí již v r. 2011. Takže až vy třeba do Nebílov vyrazíte, nádherou zahrady se již pokocháte. A  možná se tam zastavíme i my, až pojedeme kolem...

Zámek je státní a vstupné tedy relativně nízké; základní činí 40,- Kč.

Šílený sběratel turistických známek uloví kýžené dřevěné kolečko v pokladně zámku, stejně jako spoustu různých suvenýrů a pohledů nejen Nebílov, ale i okolí.
Další informace

Hodnocení:
1789. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nezvěstice
(vzdálenost od místa: 6.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zámek Nebílovy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace