Zámek Lednice

Tipy na výlet, Lednicko - Valtický areál
Kam a jak jedeme?

Jeli jsme do obce Lednice, kde jsme zaparkovali kousek od zámku.

Za čím jedeme?

Zámek Lednice

Zámek Lednice
Zámek Lednice
lupa

Zámek Lednice se nachází na jižní Moravě, 12 km od Mikulova, patří do Lednicko-Valtického areálu, který byl zapsán v roce 1996 mezi světové a kulturní památky UNESCO. Ve 14. století připadl Lichtenštejnům a zůstal jim až do roku 1945, kdy byl znárodněn. Od konce 18. století do poloviny století 19. vznikaly v okolí zámku nádherné romantické stavby umístěné především v zámeckém parku. Byl také vytvořen zámecký rybník s 15 ostrůvky, zabírající plochu 24 hektarů. V polovině 19. století přestavěl architekt Jiří Wingelmüller interiéry i exteriéry zámku do dnešní podoby. Na zámek přiléhá i téměř 100 m dlouhý a 13 m široký skleník, ve kterém jsou umístěny subtropické a tropické rostliny převážně z Jižní Ameriky.

Minaret

Lednice z Minateru
Lednice z Minateru
lupa

Pověst praví, že Minaret byl postaven natruc poddaným, kteří se nemohli shodnout na umístění kostela. Alois Josef I. z Lichtenštejna tedy rozhodl o stavbě mešity s minaretem. Možná kvůli nestabilnímu podloží obdivujeme jen Minaret. Ve stylu maurské archtitektury postavil architekt Josef Hardmuth na přelomu 18. a 19. století tuto pro Evropu neobvyklou stavbu. Sály Minaretu dřív sloužili Lichtenštejnům jako místo sbírky orientálních předmětů. Ty bohužel dnes nejsou přístupné. Na vyhlídku vede 302 schodů, má 60 m.

Janův Hrad

výstava dravců Zayferus
výstava dravců Zayferus
lupa

Zříceniny podtrhují tak trochu tajemnou atmosféru romantického parku. Lichtenštejnové na svém panství žádnou neměli, tak si nechali jednu postavit Josefem Hardmuthem. Z venku působí jako zřícenina, ale zevnitř je plně funkční lovecký zámeček. Byl tu prostor na ustájení koní, přípravu pokrmů z ulovených zvířat i pro zábavu panstva. Mimo hony obýval Janohrad knížecí hajný.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se v parku v restauraci Pod Palmou, hned pod zámkem, ale protože to je u vody, věčně nás obtěžovali komáři a hovada.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velice se nám líbil zámek Lednice, který se postupně rekonstruuje. Nelíbili se nám akorát ti komáři.

Ostatní informace

Na prohlídce zámku si lze vybrat ze tří okruhů. První a druhý okruh stojí 120 kč dospělí, 70 kč děti, třetí okruh 50 kč dospělí, 25 kč děti.Další informace

Hodnocení:
852. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
19 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Zámek Lednice

12.08.2012 17:38
Natolik se nam tu libilo ze jsme toto misto zpecetili svatbou.
08.09.2014 10:16
:-) nádhera

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace